Skocz do zawartości

FOCAL fanklub


hibi

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, The Grand Wazoo napisał:

@vonBaron od pewnego czasu odnoszę wrażenie, że sam siebie próbujesz przekonać, że ich nie chcesz :) A tak naprawdę...

@vonBaron ma potężną rozkminę. Te czy DCA Expanse.

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, The Grand Wazoo napisał:

@vonBaron od pewnego czasu odnoszę wrażenie, że sam siebie próbujesz przekonać, że ich nie chcesz :) A tak naprawdę...

image.png

 

 

1 godzinę temu, Artorias napisał:

@vonBaron ma potężną rozkminę. Te czy DCA Expanse.

Posłucham to ocenie, na tą chwilę po tych wszystkich recenzjach mam mieszane uczucia. Stare Utopie dźwiękowo były świetne, do pełni szczęścia brakowało mi tylko trochę większej sceny. Był nawet moment że rozważałem sprzedaż Abyssow na rzecz Utopii. 

Edytowane przez vonBaron
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym Utopiom brakowało jedynie sceny na boki oraz różnicowania faktur basu. Jeśli nowe mają więcej basu i mniej góry to obawiam się, że poszli w stronę rynku amerykańskiego jak dawniej zrobiono z HD800S i HD8XX gdzie każde następne były gorszymi słuchawkami.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, The Grand Wazoo napisał:

 

Dziękuję za informację!😉👍 Widzę, że Koris szybko działa w sprawie nowości :) Z przyjemnością podpytam p. Kamila lub Darka o możliwość wypróbowania Focali Utopii (szczególnie gdybym mógł zestawić bezpośrednio wcześniejszy i nowszy model). Z drugiej strony być może będzie lepiej dokonać takich porównań podczas najbliższego AVSu, na który się wybieram i zamierzam spędzić całą sobotę 29 października, zaczynając od STAXów w Golden Tulip, a potem przemieścić się na Stadion 😉

 

Poza tym najbliższym czasie dotrze do mnie paczka od @x86 z wieloma sprzętowymi wspaniałościami do sprawdzenia :)

 

@BearPLgratuluję zakupu i dziękuję za podzielenie się wrażeniami z odsłuchu Focali Clear Mg!🙂👍🥇

Edytowane przez Tytus1988
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Palpatine napisał:

Pierwszym Utopiom brakowało jedynie sceny na boki oraz różnicowania faktur basu. Jeśli nowe mają więcej basu i mniej góry to obawiam się, że poszli w stronę rynku amerykańskiego jak dawniej zrobiono z HD800S i HD8XX gdzie każde następne były gorszymi słuchawkami.

pełna zgoda; nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia, wygrzania czy użycia customowego  kabla, ale mnie basu w utopiach nie brakuje, ale prawdą jest, że utopie gorzej oddają jego fakturę niż planary z podobnej półki cenowej, np. audeze, przy czym wydaje mi się, że tu rolę odgrywa technologia - no dynamiki nie będą pod tym względem tak dobre jak planary. Co do góry - uważam, że jest bardzo dobra i nie mam z nią problemu, narzekałem (teraz mniej z uwagi na kabel, z którymi używam utopi) na górną średnicę, która jest trochę wypchnięta (ale nie tak jak w adudeze 5 - tu jest problem zdecydowanie większy), a ze względu na sposób podawania dźwięku - blisko słuchacza, dla niektórych to jest po prostu za wiele.

Nie wykluczam powtórki z hd800s - te też są gorsze, droższe i po prostu zrobione pod rynek amerykański, a że utopii najwięcej się sprzedało w usa, więc coś jest na rzeczy.

Nowe utopie może będą trochę lepsze, może trochę gorsze, może będzie jak z hd800 i 800s, ale już teraz mogę powiedzieć, że są po prostu brzydsze. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Samuel_ napisał:

narzekałem (teraz mniej z uwagi na kabel, z którymi używam utopi) na górną średnicę, która jest trochę wypchnięta (ale nie tak jak w adudeze 5 - tu jest problem zdecydowanie większy)

 

Audeze "Piątka" to rzeczywiście fenomen, bo one grają praktycznie tylko wyższą średnicą 🙉

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1d
 

Here are the Focal Utopia 2022 measurements done on the GRAS 43AG with KB5000 pinna:

 

 

I will post the comparison to the OG Utopia shortly.

You can think of the 2022 Utopia as being extremely similar acoustically to the original, just slightlywarmer. So if you found the original Utopia to be a bit too bright, the Utwopia might be more to your taste. But they’re also similar enough for the rest of their tuning to where if you loved the original, you’re probably going to be into the new version, and if you weren’t into the original - unless you specifically wanted it to be slightly warmer - it’s unlikely to change your mind.

Personally, I think they’re both great, and for sound quality I don’t really have a meaningful preference either way. They both have that slight mid forward flavor to them, and I think yeah the new Utopia does soften some of the treble peaks a bit, but for whatever reason I never heard the original Utopia as being sharp or fatiguing up there. I think this is where the smoothness of the target isn’t a fair indicator of treble performance, and I’m sure unsmoothed rig vs human HRTF variation plays a role there.

If you own the original… should you get the new one? I’d say probably not, unless of course you’re all about the new aesthetic change and just want to have it. And I also wouldn’t say the new one is ‘better’ outright, as that’s going to come down to what individual people are looking for. We’re talking about like a 2dB difference here in the treble.

But if you were hesitant about the Utopia before given some of the reports of it being a bit sharp in the treble, well then I guess worry no more with this new one.

3 minuty temu, Palpatine napisał:

Tak się zastanawiam, skoro zmniejszono ilość góry to jakim cudem zwiększyła się scena? To jest fizycznie możliwe? Zakres w nowych Utopiach od 6-10 khz jest znacznie niższy niż w V1.

jakby zastosować analogię do hd800 i 800s, to z początku jak mało kto słyszał te słuchawki, to pojawiały się różne "dziwne" opinie:

- pisano, że scena jest mniejsza - ludzie się zastanawiali - jak kur...mniejsza, przecie ta scena w hd800 była zajeb..., po cholerę ją zmniejszano,

- technicznie hd800s są gorsze od 800 - jak kur...gorsze, no hd800 były faktycznie bardzo dobre technicznie i oferowały dużą czystość, jak wprowadzili hd800s, czyli nieby następcę, a gorsze technicznie, o co kaman?

- są ciemniejsze, mają większy basior i nie mają peaku na średnicy - a, no to rozumiem, to tak, fajnie, ale...za cenę, o której mowa wyżej (plus dosłownie większa cena), no to nie wiem czy chce i kurczę nie wiem czy w takim razie te hd800s są lepsze.

 

Jeśli to prawda i nowe utopie są "just slightly", a do tego nie slightly brzydsze i nie slightly droższe dla mnie zajeb...nie będzie mnie demon kusił, żeby wymieniać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Samuel_ napisał:

mnie basu w utopiach nie brakuje, ale prawdą jest, że utopie gorzej oddają jego fakturę niż planary z podobnej półki cenowej

Nic dziwnego, popatrz jaką wielkość ma membrana w jednych i drugich - duża membrana lepiej "wachluje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.09.2022 o 19:42, Palpatine napisał:

Tak się zastanawiam, skoro zmniejszono ilość góry to jakim cudem zwiększyła się scena? To jest fizycznie możliwe? Zakres w nowych Utopiach od 6-10 khz jest znacznie niższy niż w V1.

A czy można słyszeć dużą scenę, kiedy w muzyce nie ma feerii wysokich tonów? Albo słyszeć natłok wysokich tonów z bliska? Jeśli można, a IMHO można, to odpowiedź na Twoje pytanie jest twierdząca, tylko zawiłe byłoby tłumaczyć, jak to jest możliwe. :)

W dniu 17.09.2022 o 19:44, Samuel_ napisał:
Jeśli to prawda i nowe utopie są "
just slightly", a do tego nie slightly brzydsze i nie slightly droższe dla mnie zajeb...nie będzie mnie demon kusił, żeby wymieniać :) 

Jak brzydsze, jak ładniejsze? Dla mnie wyraźny progres w estetyce. Dźwięku nie znam tych, ani tamtych. HD800s to najdroższe słuchawki przeciętnej klasy jakie znam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2022 o 22:53, Undertaker napisał:

Basowe, mięsiste ale z fajnym powietrzem na górze, która to była konkretnie rozciągnięta, ale jednocześnie lekko wygładzona. Fajna przestrzeń, pewnie przez te duże pady i muszle.

Tak! I tylko na padach "skórzanych". Na zenStacku żadnej studni nie ma - już przestałem wierzyć że studnia wynika z toru w tych słuchawkach, chyba że chodzi o tor kanału słuchowego, który może anatomicznie przypominać studnię. Nie chce mi się komentować co się dzieje po założeniu padów welurowych, ale jak wszystko - ma to swoich zwolenników.

W dniu 13.09.2022 o 12:09, audionanik napisał:

To coś jak posiadacz kilku porszaków musi mieć też w kolekcji fiata 126p, żeby się popisać jakim jest fajnym gościem. Słuchawki ledwo przyzwoite

Nie fiata, a Forda Torino, nawet rocznikowo by się zgadzało. Nie dla popisu a właśnie dla przyzwoitości wynikającej z jakości i unikalności. Porymował.

 

W dniu 13.09.2022 o 08:33, Bednaar napisał:

Mięsiste, basowe granie mi nie przeszkadza, tylko wycofana średnica

To spróbuj dt150, w porównaniu z dt770 to jest moim zdaniem znacznie bardziej dopracowane granie, nie męczy, średnica też trochę wycofana ale...i tak jest świetna? Daj im szansę, moim zdaniem warto. Słuchasz zdaje się czego innego, ale Hendrix czy BBKing brzmią na nich rewelacyjnie, zarówno instrumenty jak i wokale.

 

Sorry za wpieprzenie się w wątek focalowy ale jak mi wyskakuje kilka tagów "dt150" to sprawdzam co się dzieje 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PioterD napisał:

To spróbuj dt150, w porównaniu z dt770 to jest moim zdaniem znacznie bardziej dopracowane granie, nie męczy, średnica też trochę wycofana ale...i tak jest świetna? Daj im szansę, moim zdaniem warto. Słuchasz zdaje się czego innego, ale Hendrix czy BBKing brzmią na nich rewelacyjnie, zarówno instrumenty jak i wokale.

Dzięki, ale nie planuję próbowania innych słuchawek - moje AKG K271 MkII to jest to, czego szukałem :)

Ps. Wiem,  pisałem że jestem zainteresowany jak grają DT150, ale po pierwsze to niekoniecznie wiąże się z zakupem, a po drugie: jeżeli już, to w dalekiej przyszłości. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bednaar napisał:

Dzięki, ale nie planuję próbowania innych słuchawek - moje AKG K271 MkII to jest to, czego szukałem :)

Ps. Wiem,  pisałem że jestem zainteresowany jak grają DT150, ale po pierwsze to niekoniecznie wiąże się z zakupem, a po drugie: jeżeli już, to w dalekiej przyszłości. 

Jesteś najtwardszym melomanem jakiego widziało to forum. Nawet @kartonik nie jest tak twardy, bo kupił kiedyś burka solista mk2 swoim hd600 i daca.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z opinią @audionanik. Jest na forum jeden taki, co to wszystko załatwia korektorem. Powszechnie wiadomo, że jego wrażliwość słuchu oscyluje wokół wrażliwości pnia. Tenże osobnik  twardo pozostaje przy hobby słuchawkowym zamiast zająć się np. wędkarstwem lub klejeniem modeli. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Roo_Volt napisał:

Tenże osobnik  twardo pozostaje przy hobby słuchawkowym zamiast zająć się np. wędkarstwem lub klejeniem modeli. 

Bo on ma misję. Nawiedził go potępiony duch jakiegoś marketingowca czy tam innego  "inżyniera społecznego" i kazał uratować audiofili przed ich mózgami. Dopóki Brejnłosz tego nie dokona duch nie odejdzie i będzie go nękał.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności