Skocz do zawartości

Wzmacniacz Objective 2 by Nwavguy – wyższy poziom rozważań.


Rekomendowane odpowiedzi

Moc ODACa wystarcza nawet na HD600, ale przy utworach z wysokim DR czasem włączę 2,5x.

Dziwne jak dla mnie, ale kazdy lubi to co lubi.

 

Dzieki maciux za wytlumaczenie dokladnie O2.

 

Tak Monolith ma bardzo uwypukla srodek, jeszcze dodaje tutaj barwy podobnej do tej co daje lampa, nie tranzytor. To jest takie 3 razy lepszy IFP-799.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od słuchawek. Niektóre potrzebują więcej prądu, a niektóre więcej wzmocnienia. Obie te rzeczy są ważne, aby efekt był dobry. Jakbyś poczytał blog tego którego imienia nie można wymieniać to byś wiedział ; )
Raz, że nie zawsze wzmacniacz jest potrzebny. Dwa doczytaj sobie o co chodzi we wzmacniaczach z napięciem i prądem i jak to przekłada się na słuchawki.

Jak wiesz o co chodzi jaśnie oświecony to napisz zamiast odsyłać gdzieś. Bo teksty przeczytaj sobie tam i tam nic nie wnosi do tematu.

 

Po to żeby dało się do ODACa wpiąć słuchawki i uzyskać wysoki damping.

A no tak wtedy znika ze źródła wysoka impedentacja, o tym zapomniałem :) Ciekawe czy ktoś ma pomysł na zbudowanie przejściówki RCA-jack z impedentacją poniżej 1ohma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc ODACa wystarcza nawet na HD600, ale przy utworach z wysokim DR czasem włączę 2,5x.

Dziwne jak dla mnie, ale kazdy lubi to co lubi.

 

Dzieki maciux za wytlumaczenie dokladnie O2.

 

Tak Monolith ma bardzo uwypukla srodek, jeszcze dodaje tutaj barwy podobnej do tej co daje lampa, nie tranzytor. To jest takie 3 razy lepszy IFP-799.

 

Czyli nie myliłem się co do Monolith i BP :)

 

Gdzieś w necie był kalkulator i wyliczyłem z niego, że 2Vrms ODACa wystarczają by napędzić HD600 na odpowiedni poziom głośności i chyba to się zgadza. HD600 są na takiej konfiguracji neutralne, może lekko rozjaśnione, ale świetnie współpracują z każdym gatunkiem, bas potrafi pięknie zejść, średnica ma charakterystyczną naturalność i bliskość, a soprany są pięknie rozbudowane. Do metalu i elektroniki może brakować mięsa, ale ja ostatnio skupiam się na innych gatunkach, więc nie mam absolutnie na co narzekać i szczerze polecam taką konfigurację do HD600 (HD580) i pewnie HD650 też, z tego co pisze MrB :)

 

Chociaż Perul wydaje się z tym nie zgadzać, ale rozumiem to, bo HD600 mogą bardziej czarować. Niedługo posłucham też HD600 na Klonie złożonym z wyjątkowych komponentów, więc zobaczymy czy nie zmienię zdania co do O2 :)

 

Dla przykładu z Bursonem miały podobny charakter, ale znacznie bardziej analityczną sygnaturę - detale, które na O2 były w tle, tutaj były prawie na równi z pierwszym planem Soloist SL. Ogólnie zdecydowanie wyższa rozdzielczość niż O2. Tylko, czy skrzypienie krzesła na którym siedział saksofonista miało być na równi z linią saksofonowego solo? :)

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź padła wiele razy w tym i innych tematach. A w artykułach jest kompleksowe wytłumaczenie.

 

Tak jak napisał Maciux.-> wzmocnienie jest głównie potrzebne, albo do cichych utworów, albo do mało efektywnych słuchawek, albo gdy mamy niskie napięcie na wyjściu ze źródła, w innych przypadkach może mieć negatywne skutki. Przeważnie w nowoczesnej muzyce (głośniejszej) nie potrzebujemy wzmocnienia, a jedynie moc. O2 właśnie używamy po to by mieć "power", ale też możemy go użyć po to by np. odszumić sygnał lub mieć niską impedancje wyjściową.

 

Niekiedy O2 może być zbędny, szczególnie jeśli nie potrzebujemy wzmocnienia. A niekiedy może poprawić pewne aspekty, przez swoje dobre parametry i właśnie większej dawce mocy.

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem niezmiernie wdzięczny o2 za to że tak pięknie napędza moje hd600 i hd 650. słuchałem ich na lampie i zgadzam się że lampa doklada im basu. Na o2 hd600 brzmi dla mnie cudownie neutralnie i osiagam dzieki temu nirvane przy niektorych realizacjach live. Moim zdaniem najwieksza wada rego wzmaka, to zasilanie. Gdyby byl tam latwo wymienialny akumulator 18650, to byłoby idealnie. nie oszukujmy się niklowo manganowe akumulatorki to totalny przeżytek i bardzo niewygodne przekleństwo. Z 18650 mógłby być mniejszy,a czas pracy na akumulatorze miałby mniejsze znaczenie gdyż można było by je wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to ja tutaj się piszę na ochotnika (a co mi tam) kto mi podeśle sprawne combo O2+ODAC ? Ja wiem na tydzień, ja też coś w zamian podeślę, chcę to empirycznie sprawdzić względem swojego źródła gdzie jest (jeśli jest) ta neutralność itd.

 

Ktoś chętny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W normalnej obudowie? I na nizszym napieciu chodzi?

 

Ja moge sie wymienic na jakis czas. Tylko, ze odaca mam w obudowie z folii antystatycznej. Rozumiem ze ty podeslesz mi cos, co twoim zdaniem lepiej niż o2 odac napędzi mi hd 600 650?

 

Rzeczywiscie sa takie aku litowe jak 9v. Super

Edytowane przez oscar_dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciux

i tak mi zagrały jak napisałeś właśnie na O2, tak grają na Fiio E17, Fiio E10, Fiio E11. Na samym Monolith, czy discamnie sprzed 20lat, na AK100, na Monolith mx7000 podpięty pod BP tak nie grają, nie mają płaskich wokali i talerze perkusyjne mają kształt. Właśnie wokale, talerze, instrumenty smyczkowe, pianino, stopa, werble to jest właśnie na to co zwracam uwagę i to dokładnie w takiej kolejności.

No jeżeli w czymś jest głębia, a po puszczeniu tego na wzmacniacz nadal jest głębia, to znaczy, że wzmacniacz jest bardziej przeźroczysty od takiego, na którego puszczamy sygnał z głębią, a słyszymy taki bez niej, płaski. Tłumaczenie sobie tego na pokrętne sposoby, typu że słuchawki były coś tam nie do końca w stanie napędzone, a teraz już są i prawidłowo grają płaską ścianą jak ta lala jest zwyczajnie śmieszne. :) Zresztą, co to za król napędu, w którym pracuję równolegle 2 układy z wydajnością 70mA DC każdy. Ten z BP wyrabia 800mA na kanał czyli ponad 5 razy tyle, a tranzystory z BCL po 1500mA. BP ma prostszy schemat i krótszą ścieżkę sygnałową niż O2, a korzysta z elementów o natywnie niższych zniekształceniach i szerszym paśmie, więc jakim cudem może bardziej ingerować w dźwięk niż O2? Zepnijmy BP i O2 z jakimś sensownym źródłem zamiast kieszonkowego DACa na USB to będzie o czym rozmawiać, bo tutaj za bardzo nie ma - źródła klasy portable podpinane budżetowym okablowaniem do słuchawek klasy nie więcej niż średniej. Fallow już napisał co i jak w tym wątku z O2 i BP, a gość był kilka lat temu z rozeznaniem sprzętu portable i stacjonarnego dalej niż niektórzy płodni dyskutanci w tym wątku.

 

misiekkb, myślę, że się pospieszyłeś z wejściem w tę dyskusję o jakieś 2 lata. Niektórzy muszą tu nabrać pokory i osłuchania zamiast zachowywać się jak pewien konstruktor, co popełnił babola, ale wmówił wszystkim, że to cudo, a ci powtarzają tę mantrę dalej.

Edytowane przez majkel
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ktoś zaprze to spokojnie sobie może grzebać z tranzystorami w BCL :)

 

Nie piszę, że mosfety ale coś bardziej typowego. Wiesz majkel nawet przyjmując przez wzgląd na to, że w BP układ z racji SO8 niech odda sprawnie bez chłodzenia 400-500mA to wystarczająco :)

 

Ale inni i tak będą pisać, że te 70mA wystarczy (a jeszcze gorzej by było jakby tam trafiło coś innego).

 

PS: te opamp są stosowane na kartach Creative (tych starszych), które mają problemy napędzić coś sensownego, oraz masie innego sprzętu, np ostatnio widziałem to w Astro Mixamp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majkel: Udało mi się doświadczalnie i to wielokrotnie potwierdzić, że O2 nic z brzmieniem nie robi. Pisałem tutaj już o tym wielokrotnie i porównywałem go do BP. Nikt mi tutaj, nawet Ty, nie wmówi transparencji BP, bo porównywałem go również z Bursonem Soloist SL.

 

Na wszystkich słuchawkach, które podłączyłem do BP miałem podbite skrajne pasma - zbity i kształtny bas z bardzo fajną fakturą, krystaliczne soprany. Burson brzmiał przy BP bardzo płasko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja wielu rzeczy w audio nie rozumiem, na pewno też nie jestem tak osłuchany jak niektórzy, ale swoje też przesłuchałem. Z całą pewnością nie mam zamiaru nikomu wmawiać, że O2 tudzież taki czy inny wzmak jest lepszy. Każdy wybiera sprzęt pod swoje preferencje. Zastanawia mnie jednak jedno. Zawsze myślałem, że jak kupujemy jakiś konkretny klocek do zestawu audio, to ma on służyć poprawie dźwięku. Wiele osób też twierdzi, że "Klon gra świetnie", "BP to inna klasa brzmienia" itp. itd. Czyli one jednak grają na swoją modłę, z tego by tak wynikało. Miałem niedawno Klona podpiętego do DVD po analogu i tak samo też O2 i w takich warunkach dźwięk miałem kompletnie inny (bardziej neutralny, krystaliczny brzmieniowo był Klon). Klon był modowany. Tak samo, jak jakiś BP czy inne tego typu wykwinty grają tak czy inaczej, to też chyba dobrze - każdy przecież szuka swojego brzmienia, a takie sprzęty powinny zagwarantować odpowiednią sygnaturę dźwięku z dobrą jakością.

 

 

Podłączałem kilka par słuchawek do O2 po LODzie do iModa i albo nie notowałem żadnych różnic, albo właśnie ucinało mi górę/dół (może to przez te dampingi i inne takie). W takim przypadku używanie O2 jest wg mnie bezsensowne, bo po co mi dodatkowa cegiełka, jak i z dziurki iModa jest wystarczająco głośno. Jednakże teraz mam DVD bez wyjścia słuchawkowego i FiiO D03k tylko z Line Outem, a jednak regulacja się przyda - O2 wchodzi w grę.

 

 

Jako wzmacniacz do takiego użytku dla mnie jest jak najbardziej ok. Przyznam się, że mój mały tor audio był dla mnie trochę kosztowny, inni zaś za 4x więcej kupują samego DAC'a np. Wszystko jest dla ludzi, O2 jako budżetowy wzmacniacz, który spełnia moje oczekiwania. Kiedyś, jak będę mieć większy budżet na audio, to pewnie zainteresuję się poważniejszymi sprzętami :) Bo właśnie coś mi się zdaje, że nawet do takiego Klona modowanego za tysiąc PLN przydałby się DAC za drugie tyle, o transporcie i kabelkach nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Majkel za opinię. Ja uważam O2 za transparentnego, może nie lubisz autora tego projektu, ale jego argumenty oraz mój słuch mnie przekonały. Jeśli BP różni się czymś od O2 to uważam, że jednak dodaje coś od siebie. Nie koniecznie to musi być od razu kolorowanie brzmienia, są przecież inne parametry po za zniekształceniami THD i IMD, generalnie nie wierzę też w słyszenie przez człowieka pasma szerszego od 20hz-20khz więc szersze pasmo mnie nie przekonuje. O ile dobrze zrozumiałem niektóre wypowiedzi, w niektórych wzmacniaczach specjalnie się tnie od góry pasmo, bo istnieje ryzyko uszkodzenia wzmacniacza i słuchawek.

 

Subiektywnie, kiedy nie ma głębi w nagraniu to nie słyszę tej głębi na O2 kiedy jest większa przestrzeń w nagraniu to ten wzmacniacz bez problemu za tym nadąża. Taki Lovely Cube ma takie wrażenie "głębi" ale ono tam jest bez względu na realizacje, co jest trochę dziwne i nie zawsze pasuje. Dlatego mimo, że podoba mi się jego dźwięk i uważam go za dobry wzmacniacz, to nie uważam go za transparentnego. Nie uważam aby takie tłumaczenie było pokrętne.

 

Według konstruktora O2 ma razem 200mA. W internecie są kalkulatory, można sobie sprawdzić ile mA potrzebują słuchawki, aby dobrze grać. Zapewne są pewne wyjątki, ale uważam to za miarodajny sposób patrzenia na sprawę. Też pisał o tym konstruktor holdegrona na swojej stronie. Ja podzielam jego zdanie.

 

Maciux testował UAE23 vs oDAC i nie słyszał różnicy między nimi. Mimo, że UAE23 miał gorsze parametry. Nie uważam, by poprawianie parametrów DACa wniosło wyraźną poprawę jakości, chyba, że np wzmacniacz preferowałby wyższe napięcie na wyjściu DACa itp. Wtedy inny DAC mógłby z mojego pkt widzenia coś poprawić. Głównie chodziło by tu o zgranie elektryczne, a nie jakość samą w sobie. W tym wątku padło już pytanie jaki konkretnie DAC musiałby być, aby te kolosalne różnice się ujawniły. Odpowiedź nie padła, więc to samo pytanie kieruje teraz do Ciebie. Najlepiej, żeby nie był jakiś ezoteryczny i trudno dostępny, tak by można go było wypożyczyć i przesłuchać. ; ) Wszystkie te rozważania jakie do tej pory powstały moim zdaniem dotyczyły sygnatury. Dla maciuxa BP miał podbite skraje pasm i pustą średnicę. Misiek mówił, że MX gra średnicą i to by się wszystko dla mnie zgadzało.

 

Fajnie jakbyś zrobił kompletne pomiary BP i zestawił je z pomiara O2 dodając swój opis. Wtedy sytuacja przy porównaniu możliwości technicznych byłaby jaśniejsza : ) Opis jest potrzebny, ja wiem, że elektronicy nie mają problemu z takimi "błahymi" podstawami, ale nie każdy jest elektronikiem i nie każdy robi w DIY a takie dane mogły by być ciekawe też dla zwykłego zjadacza chleba. Dotyczące, fazy, impulsu itd itd ; )

 

Tak jak przedstawiłem to w swoim eseju. Osłuchanie może nam dużo powiedzieć o względnej sygnaturze sprzętu, o tym w jaki sposób "oszukuje on nasz słuch", ale samą jakość, bardzo ciężko brać "na słuch". No chyba że ona nas nie interesuje, a sam efekt tylko. No ale jak ktoś wchodzi w miejsce poświęcone O2 musi się liczyć z tym, że w rozmowie czytelnikom będzie chodziło też o jakieś wsparcie czymś konkretnym, nie tylko subiektywnymi opiniami, ale też tym z czego one wynikają.

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burza w szklance wody, każdy wzmacniacz podbarwia, nawet jeżeli jest to na skraju percepcji ,ale nadal dla części osób jest to doskonale słyszalne, kwestia osłuchania i doświadczenia ważniejsze jest od tego jaki rodzaj zmian bardziej nam się podoba, niż zarzekanie się że ich nie ma,

4556 ma coś trochę ponad 60mA na kanał, łącząc 2 połówki scalaka na kanał mamy 120mA, a w impulsie pewnie i te 200 będzie, w kartach creativa jest pojedynczy opamp na wyjściu a nie dwa jak w o2, pozatym to jak grają creativy wynika też z wielu innych powodów, gdyby grał dobrze jak sprzedali by droższe karty?

p.s.

spróbowałem swego czasu podłączyć o2 z colorflayem c4 i nie da się ukryć że gubił co nieco, a przede wszystkim zamazywał plany i zlewał sporo dzięków, można dużo lepiej nie ma się co oszukiwać.

Edytowane przez woytl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, nie ma co pisać, że klon czy BP coś dodaje, można za to napisać, że O2 gubi po drodze to i owo, czego BP nie robi :)

BP jest na układzie przemysłowym, który ma pierdyliard razy lepsze parametry i podlega surowszym normom niż jakieś tam opampy JRC po 1zł sztuka :)

 

UAE23 się pod względem aplikacji samego Sabre od O2 nie różni :) Więc tutaj różnice w brzmieniu są minimalne albo jest ich brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie to sprawa względna. o2 jest mniej efektowne od klona, natomiast wiele już razy to o2 mnie czymś zaskakiwalo, a nie klon. Klon gra dobrze, ale "robi" swój dźwięk, w dodatku "robi" ten dźwięk zawsze tak samo, ma stałe cechy charakterystyczne. o2 jak to niektórzy pisza "splaszcza", gra bardziej monitorowo, a nie audiofilsko. Nie napisze, że któryś jest lepszy, sam zostawiłem sobie o2 do daca i kompa z prostej przyczyny, różnice nie były warte sporej doplaty na rzecz klona (mowie o obecnej ze tak powiem wartości rynkowej modowanych klonow). Oba i tak zjada stare ampli z lat 70tych, które można kupić w cenie o2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4556 została skonstruowana specjalnie do zasilania słuchawek na zlecenie inżynierów denona, miło to być takie wash & go, jedna kostka 4 rezystory pokrętełko i wyjście słuchawkowe gotowe, nie robił bym z tego hi endu, co nie znaczy że źle gra, jak ktoś ma ochotę się pobawić to można kupić 2 sztuki NJM2114 i podmienić w miejsce 4556, jest to odrobinę zmieniony poczciwy ne5532 na sterydach czyli z 60mA na wyjściu tak jak w 4556, ale ma lepsze parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobra, skoro o2 coś gubi, to coś za to w samych pomiarach też odpowiadać musi - zgodzicie się? Nic nie wychodzi samo z siebie, prawda? Może ma jakieś problemy z crosstalkiem?

 

MrB - wymiana DACa może dać OGROMNE zmiany, bo przecież DAC odpowiada za konwersję z cyfry na analog, i to w tym etapie można najwięcej danych zmarnować.

Edytowane przez Filas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ja się nie w*******am w wasze iMody i LOD-y, ale miałem masę propozycji z tym, nawet próśb żebym to zaczął robić, ale to wasza brocha ja biorę to czego nikt nie chce robić albo to gdzie mogę świadczyć usługi na takim poziomie, którego nie muszę się wstydzić ani przed kimś tłumaczyć :)

 

Tobie tego samego życzę, a tak w ogóle przystopuj trochę audio nie ucieknie, a dzieci i żona też atencji wymagają :)

 

@Filas Tobie by się przydał Ty jesteś naczelnik nolife na forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności