Skocz do zawartości

Wzmacniacz Objective 2 by Nwavguy – wyższy poziom rozważań.


Rekomendowane odpowiedzi

Nie każdy sprzęt jest wart zakupu, tak samo nie każdy DIY jest zły.

 

:)

Co do postu, wiele prawdy w nim, zwłaszcza z przejechaniem, dlatego powiem tak - coś jak NuPrime DAC-10H ale grającego jak DAC-80 i jak mawiał Clarkson: "I'm completely sold". Tylko niech zrobi to ktoś kto faktycznie ma pojęcie o elektronice i komu tym razem będę mógł naprawdę zaufać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny cytat Evil - to co chciałem napisać w pigułce :D Także sam bym tego lepiej nie ujął ;)

 

@BeatX

Upierdliwy jest montaż gniazd RCA - ciężko je wcisnąć w sensowne miejsce nie wydłużające ścieżki sygnału. Do tego trzeba umiejętnie wyprowadzić na nie sygnał, z użyciem dodatkowych komponentów. A szczegółów nie będę pisał, może czegoś nauczę w ten sposób ludzi (może szacunku, może docenienia czyjejś pracy/wiedzy), aby na przyszłość nie myśleli w następujący sposób:

Przestałem już wierzyć argumentom i teoriom w dyskusjach o audio, jeżeli słowa te padają od osób które zajmują się produkcją bądź handlem sprzętem ;)

Przepraszam, ale niejako się tym zajmuję, więc gotowca nie podsuwam, bo i tak się nie znam ^^ Karma wraca :)

Edytowane przez Chickenek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowego O2 trudno przerobić na takiego z wyjściem pre przez RCA. Ogólnie sprowadza się to do tego że zamiast zwykłego jacka trzeba zamontować 6.3mm z przełączeniem (kiedy odpinamy słuchawki aktywuje się RCA pre). Tyle żeby zamontować tego dużego jacka trzeba się trochę nakombinować - zamontować część rezystorów z drugiej strony PCB i kondensatory na długich wyprowadzeniach plus wszystkie gniazda zamiast bezpośrednio do PCB idą przez stosunkowo długie kable. Ogólnie z doświadczenia nie polecam takiego rozwiązania - po pierwsze taki montaż elementów nie jest optymalny po drugie koszty w postaci nowych części (te z wylutu nie będą się nadawały) oraz paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieno spoko, rozumiem :)

Ile byś wziął za przeróbkę?

Zakładając, że kupię gotowy i zmontowany wzmacniacz O2, w obudowie z dwoma RCA z tyłu.

Domyślnie pracują jako line out (ponoć)

Jak kupisz tak zrobionego, to wiele nie trzeba robić, ale też jesteś na stałe uzależniony od umiejscowienia tych gniazd (czyli przykładowo brak manewru jeżeli chodzi o skrócenie ścieżek sygnałowych) - ale to już na PW szczegóły, jak zawsze.

 

Można tak jak napisał BamboszeK, można na jeszcze kilka innych sposobów, zależnie od dopracowania wizjii konstruktora i potrzeb/zaleceń użytkownika. Można się też obejść bez dużego gniazda jack rzecz jasna, tracąc po części rozwiązanie opisane przez BamboszKa w nawiasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie, dzięki za info :)
Pobuszowałem trochę po necie (przede wszystkim przestudiowałem od A do Z blog twórcy O2) i znalazłem sklepy/firmy, które zajmują się sprzedażą zmontowanych wzmacniaczy O2 (oraz combo O2+ODAC) z pełnym customize pod moje potrzeby.

Oto co ciekawsze oferty:

http://www.headnhifi.com/amplifiers/desktop-headphone-amplifiers/OBJ_O2_ODAC_digital2

https://www.mayflowerelectronics.com/shop/digital-to-analog-converters/desktop-objective2-with-odac/

http://www.mfspdesigns.com/index.php/fr/produits/dac/o2-odac-sde-3

Ten ostatni to już w ogóle na wypasie (i wyposażenie, i ilość złącz, i obudowa), ale ta cena.. -_-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BeatX, miałem kilka O2, wszystkie robione przez Mistrza Bamboszka. Sprzedałem dopiero gdy kupiłem Meira.

Syn ma do dzisiaj swojego, zero problemów.

Pisz PW i dogaduj temat, to jest najlepsza alternatywa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i dojechało do mnie combo O2+ODAC :)
Ja nie wiem co tu audiofile wymyślają za teorie że w/w urządzenia szumią, czy jakieś słyszalne zniekształcenia wprowadzają.

Idealnie czarne tło, zero szumów, buczenia, brumienia czy jakichkolwiek słyszalnych zniekształceń.

O2 bez zarzutów napędza mi zarówno słuchawki typu "portable", jak i bardzo wymagające AKG K240DF :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich rzeczy lepiej głośno nie pisać, niektórzy mogą uznać Cię za głuchego ;)

O2 ma swoje wady, idealny nie jest i z pewnością da się lepiej. Moim zdaniem jednak jest świetny pod względem cena/jakość i dla dużej części może być pierwszym i ostatnim wzmacniaczem którego potrzebują.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co można w nim poprawić dźwiękowo niby? ;)
Bo, że ergonomicznie-użytkowo O2 można nieco ztuningować, to i ja sam wiem.
O2+ODAC ma idealnie płaski wykres charakterystyki częstotliwościowej, zniekształcenia własne na poziome ułamka procenta i w zasadzie wyniki jakiegokolwiek pomiaru ośmieszają droższe klocki ;)

Da się lepiej, poprzez sztuczne /celowe/ podkolorowanie dźwięku?

- dziękuję, postoję :D
Ja chcę słyszeć "prawdę" o nagraniu, a nie to co jakiś majsterkowicz uznaje za fajny sound, czy tym bardziej producent - celowo zmieniając słyszalnie dźwięk urządzenia tak, aby uzyskać "firmowe brzmienie" (wyostrzone, zamulone, konturowe itp)

Dla mnie to jest kompletnie sprzeczne z całą ideą hi-fi (możliwie najwierniejszej reprodukcji dźwięku przez sprzęt elektroniczny) :)


Tak tylko nieśmiało zaznaczę, że ja nie słyszę 90% z rzeczy, które słyszą audiofile i złotousi :D

A jak jeżdżę na spotkania audiofilskie celem odsłuchania i porównania sprzętu, to wszyscy przy mnie raptem głuchną i nie są w stanie odgadnąć co aktualnie gra (pod warunkiem wyrównania poziomów głośności i braku kontaktu wzrokowego z testowanym urządzeniem) ;)

 

Zastanawiam się nad zakupem kabla do HD600 od audeos.pl:

https://audeos.pl/hd650deluxe

Żeby skonfrontować go z tą recenzją:

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-okablowania-audeos-deluxe-hd580600650/

;)

Bo jak dotąd, to co przeczytałem z recenzji sprzętu na portalu audiofanatyk.pl kompletnie nie pokryło się z moimi odsłuchami :D

Edytowane przez BeatX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale co można w nim poprawić dźwiękowo niby? ;)

Bo, że ergonomicznie-użytkowo O2 można nieco ztuningować, to i ja sam wiem.

O2+ODAC ma idealnie płaski wykres charakterystyki częstotliwościowej, zniekształcenia własne na poziome ułamka procenta i w zasadzie wyniki jakiegokolwiek pomiaru ośmieszają droższe klocki ;)

Da się lepiej, poprzez sztuczne /celowe/ podkolorowanie dźwięku?

- dziękuję, postoję :D

Ja chcę słyszeć "prawdę" o nagraniu, a nie to co jakiś majsterkowicz uznaje za fajny sound, czy tym bardziej producent - celowo zmieniając słyszalnie dźwięk urządzenia tak, aby uzyskać "firmowe brzmienie" (wyostrzone, zamulone, konturowe itp)

Dla mnie to jest kompletnie sprzeczne z całą ideą hi-fi (możliwie najwierniejszej reprodukcji dźwięku przez sprzęt elektroniczny) :)

 

Tak tylko nieśmiało zaznaczę, że ja nie słyszę 90% z rzeczy, które słyszą audiofile i złotousi :D

A jak jeżdżę na spotkania audiofilskie celem odsłuchania i porównania sprzętu, to wszyscy przy mnie raptem głuchną i nie są w stanie odgadnąć co aktualnie gra (pod warunkiem wyrównania poziomów głośności i braku kontaktu wzrokowego z testowanym urządzeniem) ;)

 

Zastanawiam się nad zakupem kabla do HD600 od audeos.pl:

https://audeos.pl/hd650deluxe

Żeby skonfrontować go z tą recenzją:

http://www.audiofanatyk.pl/recenzja-okablowania-audeos-deluxe-hd580600650/

;)

Bo jak dotąd, to co przeczytałem z recenzji sprzętu na portalu audiofanatyk.pl kompletnie nie pokryło się z moimi odsłuchami :D

Już było wiele takich sprzętów okraszonych przez producenta i/lub recenzentów jako idealnie równe, neutralne, referencyjne.

Każdy ma takie swoje referencyjne, równie grające, już nie da się lepiej... Dopóki nie posłucha czegoś lepszego :-).

Skoro preferujesz wierną reprodukcję dźwięku to HD600 nie najlepiej te wymogi spełniają.

Trzeba było kupić interfejs audio i akg k240 do wiernej reprodukcji, w końcu tego używają w studiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam AKG K240DF :)

Te słuchawki są jak dla mnie jednak zbyt jasne, nieco za mało dociążone i koszmarnie niewygodne.

Używam ich tylko i wyłącznie jako narzędzia testowego, żeby sprawdzać faktyczną wydajność wzmacniaczy słuchawkowych.

W ogólnym rozrachunku ze wszystkich słuchawek które się przewinęły przez moje ręce (a trochę tego było) najprzyjemniej słucha mi się muzyki na HD600

Chociaż przyznam, że jeszcze lepiej słuchało mi się na HE-500, tylko że HiFiMAN'y przegrały z HD600 jeżeli chodzi o wygodę.

HE-500 ważą pół kilo i to naprawdę idzie odczuć przy długich odsłuchach :)

Dlatego HE-500 poszły do żyda.

 

Pisząc że szukam "przeźroczystego" dźwięku miałem na myśli sprzęty elektroniczne, a nie słuchawki/kolumny.

Moja filozofia jest bardzo prosta: idealnie transparentny tor audio, aby ostateczne brzmienie kształtować sobie wyłącznie słuchawkami/kolumnami (no i akustyką ma się rozumieć) :)

W tym założeniu combo O2+ODAC spisują się wspaniale.

 

Miałem Audio-gd NFB10-ES3 i sprzedałem na rzecz AIM SC808.

SC808 dzisiaj sprzedałem na rzecz combo O2+ODAC

Myślisz, że sprzedałbym NFB10-ES3 i kupił AIM SC808, bo nie pasował mi dźwięk w AGD? :D

Nie, one grały tak samo jak dla mnie, więc na cholerę miałem mieć "zachomikowane" 2500 pln? ;)

SC808 sprzedałem tylko i wyłącznie dlatego, że przesiadam się z PC na laptopa i potrzebowałem jakieś combo USB-DAC/AMP.

 

Tutaj masz moją relację, jak bardzo różnią się trzy kompletnie inaczej zbudowane DAC'i.

http://www.audiostereo.pl/luzne-spotkanie-audiofilsko-towarzystkie-w-krzyzu-wielkopolskim_126397.html/page__st__60#entry3785921

Czterech osłuchanych facetów poległo przy rozróżnieniu po dźwięku trzy kompletnie różne przetworniki :ph34r:

Już pomijam, że nasza relacja z odsłuchów na tamtym spotkaniu w Krzyżu Wlkp. kompletnie nie pokrywają się z informacjami na portalu audiofanatyk.pl

No ale nie będę siać zamentu..

Wnioski niech sobie każdy wyciągnie sam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inny słuch. Ja na przykład przy takim szybkim porównaniu dwóch wzmacniaczy, gdzie trzeba było niestety się przepinać z kablami, miałem różne doświadczenia. I tak, pewne różnice od razu dało się usłyszeć, ale im więcej takich "przepinek" tym to się jakoś zaczynało zacierać. No i skoro nie słychać różnicy, to po co przepłacać? Droższy sprzęt leciał na sprzedaż, a po tygodniu się okazywało, że jednak czegoś brakuje w dźwięku w tym tańszym a co miał ten droższy. Czy tak samo - dłuższe odsłuchy, powiedzmy umownie, tego droższego i lepszego sprzętu (bo przecież nie zawsze musi być taka zależność) skutkowały bolesną przesiadką na sprzęt tańszy.

 

Najwięcej doświadczeń mam ze wzmacniaczami. Tak jak bardzo cenię sobie wszelkiego rodzaju Klony Lehmanna, Pandy, czy inne wzmaki "tańsze", tak taki Headonic czy Rapture jednak robią różnicę. Piszesz o czarnym tle w combo ODAC + O2 - nie znam ODAC'a, ale O2 mi tego tła nie dawał, wręcz miał słyszalny swój nalot w brzmieniu, sposób prezentacji sceny. Nie będę porównywał tego wzmacniacza do innych, bo miałem go zbyt dawno, żeby to w miarę rzetelnie zrobić. To na pewno dobry wzmak, a w swojej cenie to pewnie i bardzo dobry. Nie podobały mi się pewne rozwiązania konstrukcyjne (zasilanie z przodu, brak RCA), ale to można sobie poprawić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym poście przewiduję wysyp drogich DAC w komisie, oby jak najtaniej to sobie coś nowego sprawię. :D:D:D

 

Może nie wysyp, ale powinno dać do myślenia.

Tak samo jak to:

http://www.tomshardware.com/reviews/high-end-pc-audio,3733.html

Lub to:

http://www.audiostereo.pl/blog/43/entry-92-wszystkie-dac-graja-tak-samo-analog/

Albo to:

http://xyzpawel.blogspot.com/2011/01/wielkopolski-test-abx.html

Tudzież to:

http://www.highfidelity.pl/@main-1224&lang=

;)

 

Tak jak już wspomniałem wcześniej - wnioski niech sobie każdy wyciągnie sam.

 

Undertaker: moje obserwacje częściowo pokrywają się z Twoimi, ale u mnie problemem była zawsze kontrola najniższych tonów (co miało swoje echo na pozostałe zakresy pasma)

Aż po latach zrozumiałem, że dudnienie na basie jest wynikiem małego współczynnika tłumienia, poprzez zbyt wysoką impedancję wyjściową wzmacniaczy słuchawkowych.

Po prostu te tanie sprzęty miały wysoką impedancję wyjściową a te droższe czasem miały może te 2ohm

Ciekawe, że praktycznie żaden producent nie podaje wyników pomiarów tego jednego z najważniejszych parametrów? :)

Podejrzewam, że są wyniki pomiarów są po prostu słabe i nie byłyby dobrą reklamą urządzenia.

 

Nie podobały mi się pewne rozwiązania konstrukcyjne (zasilanie z przodu, brak RCA), ale to można sobie poprawić.

 

No ja kupiłem tą wersję:

http://www.headnhifi.com/amplifiers/desktop-headphone-amplifiers/OBJ_O2_ODAC_digital2

Gdzie nie ma wad użytkowych, o których piszesz -_-

A dodatkowo mam możliwość z poziomu O2+ODAC regulacji głośności moimi ADAM A7X :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać zależy jak dany wzmacniacz jest zaprojektowany. O2 plasuje się chyba jeszcze w kategoriach "taniego sprzętu", a pomiary ma, impedancję wyjściową też niską, zgrywa się z wieloma słuchawkami... Klony Lehmanna droższe a impedancja wyjściowa wyższa. Rapture AMP ma chyba około 2,5-3 ohmów na wyjściu, Headonic zaś znikomą impedancję. Oba ostatnie wzmaki nie mają problemów z odpowiednim wysterowaniem słuchawek, kontrolą dolnego czy innych pasm.

 

Inna sprawa, że można pisać, że O2 nie dodaje barwy. Można jednak też to twierdzenie niejako odwrócić i napisać, że nie do końca przekazuje odpowiednią barwę dźwięku (o czym było już dyskutowane w tym temacie). Tutaj się powtórzę - każdy ma swój słuch i swój rozum, żeby sobie ocenić, czy słyszy wszystko tak jak ma być w jego mniemaniu i czy się podoba.

 

Ja miałem kilka sztuk O2 i zawsze miałem pewne zastrzeżenia co do tego wzmacniacza. Nie spełniał do końca moich oczekiwań, uważam że są lepsze, ale jeżeli komuś się taki akurat podoba, to super - można sporo pieniędzy zaoszczędzić i cieszyć się dobrym dźwiękiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszę różnicę w DAC, kabelkach i wzmakach, więc nie mogę dołączyć do klubu.

 

Piszesz audiofilskie recenzje, to wiadomo że słyszysz wpływ na dźwięk wszystkiego co przewodzi prąd elektryczny :D

Nie może być inaczej i innej odpowiedzi bym się nie spodziewał, heh..

Inna sprawa, że można pisać, że O2 nie dodaje barwy. Można jednak też to twierdzenie niejako odwrócić i napisać, że nie do końca przekazuje odpowiednią barwę dźwięku (o czym było już dyskutowane w tym temacie). Tutaj się powtórzę - każdy ma swój słuch i swój

 

Ja to bym raczej ujął to w ten sposób: O2 nie dodaje do dźwięku zmian, które to zmiany są do wyłapania na poziomie percepcji ludzkiego słuchu.

Inne wzmacniacze słuchawkowe z kolei albo słyszalnie koloryzują brzmienie (działają identycznie jak equalizer, tyle że to producent ustawił proporcję tłumienia czy podbicia pasma), albo mają słabą impedancję wyjściową co powoduje zniekształcenia wykresu charakterystyki częstotliwościowej słuchawek - co w efekcie wpływa jakoś na dźwięk.

Jak? nikt tego nie przewidzi, ale jak sami pewnie wiecie - jest różnie (przeważnie słabo, stąd te częste zmiany sprzętów)

Niektórym się to podoba (czyt. wzmacniacze lampowe), i w to absolutnie nie wnikam.

Ale nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że takie "koloryzujące" sprzęty idą w parze z filozofią hi-fi :)

Celowo /słyszalnie/ modyfikują sygnał audio, niczym filtry czy equalizery.

Equalizery, filtry i hi-fi? nieeee... :D

Edytowane przez BeatX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też słyszę pewne różnice w brzmieniu poszczególnych elementów toru, a recenzji nie piszę ;) Akurat tu na forum jeśli nie wszystkie to większość recenzji jest pisana hobbystycznie i nie doszukiwałbym się tu żadnych spisków. jd1210 ponadto przez długi czas miał O2 i na pewno zna ten wzmacniacz bardzo dobrze.

 

 

No cóż, ja pozostanę jednak przy tym, że zawsze da się lepiej. O2 testowałem z różnymi sprzętami i dla mnie to nie był wzmacniacz taki jaki chciałbym mieć. Nawet mimo swojej niewygórowanej ceny. Na szczęście "rynek" audio jest dość rozległy i każdy może sobie wybrać to co chce :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są żadne audifilskie recki, to są rzetelne i prawdziwe opisy sprzętów. Tak działa Muzostajnia.
Jeszcze nikt nie oskarżył żadnego muzostajniaka o nie rzetelność w recenzji, ani tu na forum czy na blogu.
Słyszę zmiany opków, IC, kabli głośnikowych czy słuchawkowych i to wszystko.
Nie słyszę kabli prądowych, podstawek pod głośniki czy sprzęt stacjonarny, lub innego audio voodoo, jak ma to miejsce na AS czy AH.

 

Co do O2 to bardzo dobry wzmacniacz do porównań, słuchałem go kilka lat. Nie znam jedynie tych AKG K240DF.

Może to nie są idealne słuchawki do wychwytywania różnic.

Na K550\K551 bez problemu różnicę usłyszy nawet nowicjusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKG K240DF to bardzo dobre i ciekawe słuchawki, w zasadzie najbardziej "płaskie" w brzmieniu jakich dane mi było słuchać. Na pewno jednak mają spore wymagania napędowe i tu możliwe, że O2 może nie wykorzystać pełni ich potencjału (ale o to trzeba by pytać, np. użytkownika EvilKillaruna).

 

Inna sprawa, że mogą się komuś do końca nie podobać, jak każde inne zresztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności