Skocz do zawartości

Fanklub Sennheisera


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Napiszę krótkie porównanie jak u mnie grały HD565 ovation

Mój tor gra trochę po cieplejszej stronie z nieco stonowaną górą pasma.

wyjście słuchawkowe Sony str V5 >>> DAC Lampucera CS4397

źródło PC z modyfikowanym Foobarem 2000, pliki w rożnym formacie

 

Na początek porównam Sennki do innych słuchawek by z góry wysnuć plusy i minusy

 

HD 565 ovation przy Sony MDR CD380... Sennki można kupić w okolicy 500zł za zadbane używki, Sony za około 100zł

Od początku słychać całkiem inna barwę, wyraźnie inny nacisk na preferowanie pasma.

Sennki grają dużo bardziej średnicowo, mają podobna ilość basu, zdecydowanie im wyższy bas trym bardziej go podkreślają względem Sony, niska średnica tak samo wyraźnie gęściej podana i pełna, wysoka średnica już ustępuje i jest nieco wycofana a sopranu dużo mniej od MDR CD380.

Wychodzi na to że obie pary to całkiem inne światy.

Sennki są mocno gęste, na scenie nie wiele powietrza, często czuć wypełnienie na całej scenie, brak odczucia "Czarnego tła"

Sony grają węziej na scenie ale mają wycofaną, "rzadką" średnicę stad wrażenie że gdzieś to powietrze jest i czasem słyszałem kosztem masywnej, muskularnej średnicy było spokojniej z powietrzem w jakimś metalu.

Im wyżej w paśmie tym coraz większe różnice w podbiciu pasm, na moim torze po dłuższym przesłuchaniu Sony są aż za jasne, a Sennki nieco za ciemne.

Całościowo Sennkom bliżej do neutralności, naturalności.

Instrumenty takie jak fortepian, pianino mają bardzo fajną plastykę, barwę, troszke zbyt kolorowo ale za to czuć nasycenie, Sony miały mocno wychudzoną średnicę, wycofaną a słuchać było tylko w klawiszach spore rozjaśnienie, i suchość w niższej średnicy.

Scena w HD565 przedstawiana delikatnie przed słuchaczem, tak jak byśmy siedzieli z 1 rzędzie ale na jest dosyć szeroko odgrywana, na wysokość niczym nie zaskakuje.

Sony grają trochę węziej ale linia wokali jest wepchnięta trochę głębiej.

 

Słuchawki różnią też dynamiką, rozdzielczością na korzyść Sennków, w dodatku one grają twardszym basem z zauważalnym konturem.

 

Porównanie na które czekałem najbardziej

HD565 ovation vs AKG K712pro

 

Po założeniu na głowę AKG zaraz po Sennkach zaskoczyła mnie ogromna ilość powietrza między źródłami na scenie, to była przytłaczająca różnica, i rzeczywiście Sennki mają swój charakterystyczny bardzo mocno zbity dźwięk.

W uproszczeniu na Sennkach ciężko jest dostrzec tło na scenie, chyba że mało co wybrzmiewa, w AKG przy kilku różnych instrumentach w dalszym ciągu słychać powietrze które oddziela wokal od reszty.

Obie pary mają zbliżoną barwę, troszkę bardziej dociążone HD565 z mocną średnicą ale im wyżej tym są bardziej wycofane.

W moim torze dalej K712 najlepiej wpasowały się w tor, jednak sopran jest zbyt przyciemniony w HD565.

Zaskoczył mnie sposób wybrzmiewania instrumentów, nie wiedziałem że to będzie tak słyszalne ale AKG dają dłuższe, pełniejsze wybrzmienia, przy nich Sennki są trochę wykastrowane, wycięte z informacji, wypłaszczenie wybrzmień. Pewnie głębokość padów ma znaczenie, bo te z AKG co mam są nieco głębsze stad driver siedzi dalej od ucha?

I o dziwo wokale grają ciekawiej , lepiej w AKG, czułem że tu Sennki je pozamiatają, będzie dużo lepsze nasycenie, wysublimowane smaczki, detale, niuanse w średnicy a nie podołały całościowo K712.

AKG rewelacyjnie potrafiło odseparować wokale od innych źródeł i wybrzmienia były większe, volumen duży z większą otwartością w tym masą mikro wybrzmień, detali.

Sennki zazwyczaj wypychają wokale nieco do przodu, lecz jest gdzieś granica która nie pozwala im w pełni wybrzmieć, roznieść się w stronę słuchacza, jest nieco wypłaszczonych wybrzmień, wyciętych z nośności, detalu (coś w deseń gdy wokalista nie może pełna piersią wydobyć z siebie mocy głosu)

 

Im wyżej idąc po sopran tym Sennki troszkę tracą na nośności, rozdzielczości, ale nie jest też tak źle, w dalszym ciągu czuć kulturę, ułożenie góry pasma, po prostu trzeba zaakceptować że nie będzie nadzwyczajnego napowietrzenia i głębokich, dużych wybrzmień.

 

Scenicznie obie pary są podobne na szerokość, trochę głębiej, mocniej wychodzą AKG na boki sceny od ucha, wykraczając prawie na tył głowy, Sennki bardzo mocno naciskają na budowanie w równej linii przed naszą głową.

Najbliższe plany oczywiście są preferowane bliżej w HD565.

 

Podsumowując

Sony miały mocno narzucającą swoją barwę gdzie nigdy nie usłyszał bym tak energicznych, pełnych w wyższym basie werbli nie mając Sennków, tak samo wokale tam brzmiały dosyć chudo i jasno, chociaż czasem ta jasność dobrze się zgrywa w moim torze... szczególnie jak lubię posłuchać damskich wokali.

Tutaj Sennki bardziej równym i wypełnionym pasmem przez problemów pokonują Sony, technicznie też są całościowo trochę lepsze.

AKG postawiły tu wysoką poprzeczkę i nie było to takie łatwe by wysnuć zwycięzcę.

 

W elektronice często HD565 wydają się bardziej efektowne, zadziorne na wyższym basie i ogólnie z wyższym dociążeniem pasma.

Muzyka rockowa, czy metalowa tu bywało zbyt brudno, gęsto na HD565 i już nieco lepiej radziły sobie AKG bo miały nieco mniej podgrzanej, ciepłej średnicy ale i więcej ogłady powietrza.

Muzyka która ma więcej składów na scenie będzie bezpieczniej grała na AKG, chociaż nieduże składy jazzowe również pięknie zabrzmią na... Sennkach

Przez chwilę posłuchałem konkrabasu na 3 parach, i każda z nich odtworzyła go dosyć ciekawie i żadna tu nie ustępuje całościowo, HD565 zarysowały brzmienie strun troszkę za grubo ale z sporym dociążeniem za to Sony za bardzo odchudzały wyższy bas i średnicę ale miały więcej powietrza, AKG brakowało dociążenia,wypełneinia w zamian za większe wybrzmienia, więcej mikro wybrzmień.

Kwestia gustu czego bym miał słuchać hah

HD565 kupiłem dla siebie i nie zamierzam ich sprzedawać, od dawna myślałem o jakimś udanym polecanym modelu Senncheiser ^^

 

Clipboard0133.jpg

 

 

  • Like 5
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka głośność i przez ile czasu jest potrzebna żeby uszkodzić HD600?

 

Miałem podłączone HD600 bezpośrednio do tabletu Huawei Mediapad t5 10" bo oglądałem filmy na youtube. Cały film był nagrany cicho ale w pewnym momencie nagle wszedła 5 sekundowa wstawka i głośność wybiło dość mocno. W tamtym momencie głośność miałem ustawioną na 50% paska.

Teraz mam wrażenie jakby prawa słuchawka grała ciszej, nawet gdy podłączam pod Ifi Zen dac. 

 

Nie bolały mnie po tym uszy ani nic, ale słuchawki chyba charczały w tamtym momencie, nie pamiętam dokładnie bo to było 5 sekund, natychmiast zmniejszyłem głośność ale było za póżno, bo wstawka się skończyła.

 

Nie daje mi to spokoju, popadam w psychozę. Dżwięk jakby przestał mi się podobać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Szczurov napisał(a):

Jaka głośność i przez ile czasu jest potrzebna żeby uszkodzić HD600?

 

Miałem podłączone HD600 bezpośrednio do tabletu Huawei Mediapad t5 10" bo oglądałem filmy na youtube. Cały film był nagrany cicho ale w pewnym momencie nagle wszedła 5 sekundowa wstawka i głośność wybiło dość mocno. W tamtym momencie głośność miałem ustawioną na 50% paska.

Teraz mam wrażenie jakby prawa słuchawka grała ciszej, nawet gdy podłączam pod Ifi Zen dac. 

 

Nie bolały mnie po tym uszy ani nic, ale słuchawki chyba charczały w tamtym momencie, nie pamiętam dokładnie bo to było 5 sekund, natychmiast zmniejszyłem głośność ale było za póżno, bo wstawka się skończyła.

 

Nie daje mi to spokoju, popadam w psychozę. Dżwięk jakby przestał mi się podobać.

 

 

HD600 powinny wytrzymać do prawie 8V ciągłego napięcia, więc raczej nie ma szans żeby z tabletka czy laptopa je uszkodzić

Edytowane przez Suszec
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szczurov Bardziej obawiałbym się o uszy w tym przypadku, raczej HD600 potrzebowałyby naprawdę mocnego kopa, żeby skapitulować. Poczekaj kilka dni, najlepiej bez słuchania na słuchawkach, nawet jak nic nie czujesz, to uszy mogły się nadwerężyć skoro to taki atak był.

 

@blackromek z tego co pamiętam, to różnic jest kilka, ale kluczowe to: inny pałąk w wersji Lite (obstawiam, że sprawa raczej krytyczna, bo docisk raczej jest w nich potrzebny), inne długości kabli w zależności od wariantu oraz dołączone lub nie welurowe pady. Ja kupiłem zwykłą wersję HD25, bez welurów, z kablem 1.5m, polecam, choć przeczekanie okresu imadła na głowie trochę trwało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2023 o 14:38, Szczurov napisał(a):

5 sekund, natychmiast zmniejszyłem głośność

5 sekund to nie natychmiast. To bardzo długo.

 

Ale teraz przynajmniej rozumiem te "natychmiastowe" reakcje ludzi w samochodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś eksperymentowałem z podłączeniem Bluesound Node jako przedwzmacniacz pod końcówkę mocy, no i niestety Node postanowił akurat ustawić swój cyfrowy suwak głośności na maksa, nie polecam - to było mniej niż 5 sek., ale długie :) 

Edytowane przez d_nac
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Rafacio napisał(a):

5 sekund to nie natychmiast. To bardzo długo.

 

Ale teraz przynajmniej rozumiem te "natychmiastowe" reakcje ludzi w samochodach.

To bardziej wyglądało tak, że wstawka trwała 5 sekund i jakby na 1 sekundę przed końcem zmniejszyłem do zera. Tak naprawdę możliwe że jak wstawka się skończyła.

 

Cały film był nagrany dość cicho i nagle mnie z butów wywaliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zmartwił mnie twój czas reakcji.

13 godzin temu, d_nac napisał(a):

Ja kiedyś eksperymentowałem z podłączeniem Bluesound Node jako przedwzmacniacz pod końcówkę mocy, no i niestety Node postanowił akurat ustawić swój cyfrowy suwak głośności na maksa, nie polecam - to było mniej niż 5 sek., ale długie :) 

Zdaża się niestety w tych nowoczesnych urządzeniach. U mnie pewnego razu Cyrus postanowił przełączyć się samodzielnie na wejście aux in będące jednocześnie po jego odpowiednim ustawieniu wejściem na końcówkę mocy. No więc on sobie jednocześnie to wejście właśnie w ten tryb przestawił. Na szczęście nie było tam sygnału, tylko jakiś cichy trzask poszedł, że przez chwilę nie wiedziałem co jest grane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
6 minut temu, Szczurov napisał(a):

Chyba coś jednak nie tak z moimi hd600 po tym incydencie. 

 

Jak ja mogłem tak zjbć słuchawki za 1,4k... Teraz będę słuchał tak o połowę niższą głośność niż komfortowa. A słucham i tak cicho. 

Jak są na gwarancji to zawsze możesz spróbować zareklamować. Taka sytuacja jak opisałeś nie miała raczej prawa zniszczyć tych słuchawek, więc może coś było nie tak z nimi…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szczurov napisał(a):

Chyba coś jednak nie tak z moimi hd600 po tym incydencie. 

 

Jak ja mogłem tak zjbć słuchawki za 1,4k... Teraz będę słuchał tak o połowę niższą głośność niż komfortowa. A słucham i tak cicho. 

To wręcz niemożliwe. W dodatku tablety czy telefony mają ograniczenia głośności aby nie uszkodzić słuchu. Daj posłuchać komuś innemu i zapytaj czy wszystko ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szczurov a co konkretnie jest nie tak - chodzi o tę różnicę głośności lewa-prawa? Nie wiem jak mocny jest ten tablet, ale jeżeli nie słuchasz normalnie HD600 w okolicach 20-30% suwaka (co oznaczałoby naprawdę sporą moc), to raczej nie powinien mieć szans na zniszczenie ich. Spróbowałbym posłuchać odwrotnie, tzn. prawa strona na lewą, żeby zobaczyć czy problem powędruje na drugą. Jeżeli nie, to raczej kwestia uszu - albo trochę jednak dostały w kość albo tak zawsze było, ale po tym zdarzeniu zacząłeś się mocniej wsłuchiwać.

 

Ja w moich dawnych HD600 zauważyłem, że z czasem zaczęły grać bardziej sucho i "piaszczyście" na górze. Nie wiem co to spowodowało, możliwe, że też jakieś zdarzenia z głośnością, gdy słuchałem na dongle'ach USB. Chyba Cyrus Soundkey miał taką przypadłość, że czasem postanawiał się ustawić na 100%. Nie nazwałbym ich jednak zepsutymi, po prostu grały inaczej niż pamiętałem je z początków. 

 

Jeżeli masz możliwość porównać gdzieś swój egzemplarz z innym HD600, to powinno rozwiać wątpliwości, plus minus podobnie powinny grać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, d_nac napisał(a):

@Szczurov a co konkretnie jest nie tak - chodzi o tę różnicę głośności lewa-prawa? Nie wiem jak mocny jest ten tablet, ale jeżeli nie słuchasz normalnie HD600 w okolicach 20-30% suwaka (co oznaczałoby naprawdę sporą moc), to raczej nie powinien mieć szans na zniszczenie ich. Spróbowałbym posłuchać odwrotnie, tzn. prawa strona na lewą, żeby zobaczyć czy problem powędruje na drugą. Jeżeli nie, to raczej kwestia uszu - albo trochę jednak dostały w kość albo tak zawsze było, ale po tym zdarzeniu zacząłeś się mocniej wsłuchiwać.

 

Ja w moich dawnych HD600 zauważyłem, że z czasem zaczęły grać bardziej sucho i "piaszczyście" na górze. Nie wiem co to spowodowało, możliwe, że też jakieś zdarzenia z głośnością, gdy słuchałem na dongle'ach USB. Chyba Cyrus Soundkey miał taką przypadłość, że czasem postanawiał się ustawić na 100%. Nie nazwałbym ich jednak zepsutymi, po prostu grały inaczej niż pamiętałem je z początków. 

 

Jeżeli masz możliwość porównać gdzieś swój egzemplarz z innym HD600, to powinno rozwiać wątpliwości, plus minus podobnie powinny grać.

 

Słuchałem na około 40-50% paska w tablecie. Cały film był nagrany cicho, gdy weszła 5 sekundowa wstawka to głośność była wyższa o jakieś 40% alb nawet więcej. Nie spodziewałem się, że kamerzysta nie wyrówna głośności klipu do całego filmu.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kompletnie nierealne żeby taki tablet uszkodził HD600. One mogą grać powyżej 123dB SPL@1kHz bez ich uszkodzenia także ryzyko jest tylko w twojej głowie. Taki tablet dla 300ohm ma maksymalnie 20mW choć szczerze sądzę że mniej, może 10-12mW. Ja od wielu lat z equalizacją aplikuję moc koło 150mW z powodu podbijania subbasu o 12dB i nigdy nic się nie stało. A próbowałem nawet bardzo bolesnych dla uszu głośności, pewnie przy mocy do 250-300mW CZYLI PONAD 20 RAZY WIĘKSZEJ MOCY niż Twój tablet.

Jeśli coś jest nie tak ze słuchawkami to może zdarzyło się coś innego, o czym nie wiesz. Może jakiemuś domownikowi spadły, albo ktoś coś na nie wylał, czy nie wiem co jeszcze mogło się stać. Ale uszkodzić HD600 tabletem jest nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bakus1233 napisał(a):

Nie znam tabletu który mógłby uszkodzić hd600 nawet przy pełnej mocy :D

Ja też w to nie wierzę do teraz. Ale mam wrażenie jakby ten balans był jednak w lewo przesunięty, do tego w internetach piszą, że HD600 mają aluminiowe cewki?? I przez to są wrażliwsze na duży prąd i łatwiej je uszkodzić??

 

Ja jestem dość wrażliwy na dużą głośność i słucham na niższej niż inni i jak wjechała ta wstawka to aż się przestraszyłem i spanikowałem dlatego z opóżnieniem ściszyłem. Nie bolały mnie po tym uszy ani żadnych dolegliwości nie miałem. 

 

Ale jak porównuje Grado sr60 i  DT990 do HD600 to wydaje mi się, że prawa słuchawka gra jednak ciszej. Chyba, że to jest w mojej głowie i tak naprawdę są w porządku. 

 

HD600 to najlepsze słuchawki jakie w życiu miałem i ich dżwięk mi się ogromnie podobał. Jakbym miał kupić drugi raz, też bym je wybrał. 

 

Nie mam nikogo kto mógłby je sprawdzić ani nie mam możliwości posłuchać innych HD600. 

 

Edytowane przez Szczurov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie użyć tone generatora I posłuchać czystych 30hz/300hz/kilku kHz i zobaczyć czy jest wyraźna różnica między kanałami. Jeśli występuje, to na takim sygnale będzie bardzo mocno słyszalne.

Lewy kanał w audio to tak jakby kanał pierwszy i większość muzyki ma trochę głośniejsze instrumenty zmixowane właśnie w kierunku lewego kanału stąd prawy może wydawać się cichy.

Tylko do tego tone generatora ustaw jakąś najmniejszą głośność bo jak włączysz 3000Hz na amplitudzie cyfrowej 1 i głośności tabletu 50% to dopiero się wystraszysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szczurov napisał(a):

Nie mam nikogo kto mógłby je sprawdzić ani nie mam możliwości posłuchać innych HD600. 

Jestem bardzo wrażliwy na wszelkie nieprawidłowości w działaniu słuchawek, więc śmiało możesz podesłać je do mnie, a ja sobie je porównam bezpośrednio z moimi HD650. Chyba, że jesteś z 3city, to możemy się umówić nawet gdzieś na mieście na odsłuch. ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Szczurov napisał(a):

Ale jak porównuje Grado sr60 i  DT990 do HD600 to wydaje mi się, że prawa słuchawka gra jednak ciszej. Chyba, że to jest w mojej głowie i tak naprawdę są w porządku. 

 

Puść dźwięk w mono, będzie łatwiej usłyszeć nierówność kanałów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Szczurov napisał(a):

Chyba, że to jest w mojej głowie i tak naprawdę są w porządku.

Załóż je odwrotnie na głowę tzn tak żeby lewa słuchawka była na prawym uchu i posłuchaj fragmentów na których zaobserwowałeś 

8 godzin temu, Szczurov napisał(a):

że prawa słuchawka gra jednak ciszej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Szczurov napisał(a):

mam wrażenie jakby ten balans był jednak w lewo przesunięty,

Co mi przychodzi do głowy, to, że przy tym głośnym sygnale cewka mogła "wyskoczyć" z magnesu i nie wróciła poprawnie na miejsce, w sensie jest lekko przekrzywiona. HD600 bardzo łatwo rozebrać, łącznie z wyjęciem przetwornika, który siedzi na zatrzaski, jakbyś wymontował i przyjrzał się czy czasem nie jest trochę pod kątem. Jakby był, to pewnie wystarczy go delikatnie czymś niemagnetycznym naprostować np patyczkiem higienicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności