Skocz do zawartości

Topping dx3 pro+


audionanik

Rekomendowane odpowiedzi

Bez przesady, może zależy od zapotrzebowania słuchawek. Testowałem te wszystkie małe wzmacniacze FiiO (E10, K3, KA3 aż po K5 Pro) z HE-400SE i kilkoma innymi słuchawkami i między DX3 Pro a E10 słychać sporą różnicę, E10 to słaby sprzęt, raczej do mobilnych słuchawek, do Momentum czy IEM'ów w sam raz. Topping nie ma też jakiejś ogromnej mocy, przy HE400SE zapasu nie było za dużo, Zen Can im dobrze zrobił ale to jednak innej klasy sprzęt.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu różnica w jakości pewnie wynika z braków mocy, bo planary lubię dostać trochę prądu i np. Fostex T50RP MKIII były jednymi z najbardziej wymagających pod tym względem słuchawek. Topping moim zdaniem ma bardzo dużą moc - specyfikacja podaje 1,8 W przy 32 Ω. Mój Arcam ma 1,1 W i rozrusza wszystko bez wyjątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, LeonidK napisał:

Bez przesady, może zależy od zapotrzebowania…
 

Zgadzam się, pisałem w kontekście k612pro, które moim zdaniem nie są bardzo wybredne i nawet taki e10kTC może wystarczyć by się nimi cieszyć. Tym bardziej porównując ze znacznie jednak większym i z osobnym zasilaniem dx3pro+, jestem pod wrażeniem jak gra ten malec fiio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak K612 pro podłączyłem ostatnio do leciwego Fiio E6 i byłem zaskoczony jak przyzwoicie i z wykopem to gra z telefonu, zwłaszcza z włączonym podbiciem basu, do słuchania na kanapie w sam raz. Także te produkty fiio nie są takie słabe, jak niektórzy o nich piszą :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, adamos80 napisał:

jak niektórzy o nich piszą :) 

Dla jednego słabe a dla drugiego to może być hiend bo ludzie mierzą to różną miarą i mają inne potrzeby. 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2022 o 19:31, lobuz1 napisał:

Dla jednego słabe a dla drugiego to może być hiend bo ludzie mierzą to różną miarą i mają inne potrzeby. 😀

Eeej no chyba nie do końca. To ze e10k niezle zgrywa się z k612 nie oznacza ze jest to highend. Swoją droga tutaj znowu bardziej chodzi o to jakich słuchawek się używa, i jak ich zapotrzebowanie na moc kształtuje się w rozkładzie na napięcie i prąd. Szperając w wątkach na forum head-fi.org da się znaleźć takie info że K240mkII aby rozwinąć skrzydła lubią mieć źródło osiągające około 2.2V na wyjściu więc zagrają ładnie z prawie każdego dongla 2-voltowego o umiarkowanej mocy. Podobnie K701 czy K702. Ale takie k612pro lub K712 preferują już napięcia rzędu 3.5V a z kolei nieco niższe prądy, dlatego zdecydowanie pełniej zagrają np z zen DACa który jest w stanie wyskalowac się nawet do 3.3V na wyjściu. Fiio e10k pomimo że mocy nie daje bardzo dużo to z napięciem potrafi na wyjściu słuchawkowym wskoczyć nawet na poziom 2.5V więc powinien napędzać nawet lepiej niż dongle ale jednak bez zapasu jaki oferują mocniejsze integry czy nawet małe wzmaki. A to są stosunkowo małe wymagania w porównaniu z wymagającymi elektrostatykami czy niektórymi planarami.

Zatem nawet przy highendowych xmosach czy dac’ach ograniczeniem pozostają kwestie fundamentalne - napięcie i prąd ;)

wie ktoś jakie napięcie może dać na wyjściu słuchawkowym dx3pro+? :)

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PioterD napisał:

Eeej no chyba nie do końca. To ze e10k niezle zgrywa się z k612 nie oznacza ze jest to highend. Swoją droga tutaj znowu bardziej chodzi o to jakich słuchawek się używa, i jak ich zapotrzebowanie na moc kształtuje się w rozkładzie na napięcie i prąd. Szperając w wątkach na forum head-fi.org da się znaleźć takie info że K240mkII aby rozwinąć skrzydła lubią mieć źródło osiągające około 2.2V na wyjściu więc zagrają ładnie z prawie każdego dongla 2-voltowego o umiarkowanej mocy. Podobnie K701 czy K702. Ale takie k612pro lub K712 preferują już napięcia rzędu 3.5V a z kolei nieco niższe prądy, dlatego zdecydowanie pełniej zagrają np z zen DACa który jest w stanie wyskalowac się nawet do 3.3V na wyjściu. Fiio e10k pomimo że mocy nie daje bardzo dużo to z napięciem potrafi na wyjściu słuchawkowym wskoczyć nawet na poziom 2.5V więc powinien napędzać nawet lepiej niż dongle ale jednak bez zapasu jaki oferują mocniejsze integry czy nawet małe wzmaki. A to są stosunkowo małe wymagania w porównaniu z wymagającymi elektrostatykami czy niektórymi planarami.

Zatem nawet przy highendowych xmosach czy dac’ach ograniczeniem pozostają kwestie fundamentalne - napięcie i prąd ;)

wie ktoś jakie napięcie może dać na wyjściu słuchawkowym dx3pro+? :)

Eeej, producent np.Topping podaje moc jaką przy danym obciążeniu (impedancji) osiąga wzmacniacz- łatwo można policzyć wartość napięcia dla 32 i 300 ohm bo jest taki nieskomplikowany wzór na to. Wciąż nie rozumiem co ma to jednak wspólnego z hajendem i indywidualną oceną klasy sprzętu.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lobuz1 napisał:

Eeej, producent np.Topping podaje moc jaką przy danym obciążeniu (impedancji) osiąga wzmacniacz- łatwo można policzyć wartość napięcia dla 32 i 300 ohm bo jest taki nieskomplikowany wzór na to. Wciąż nie rozumiem co ma to jednak wspólnego z hajendem i indywidualną oceną klasy sprzętu.

Moc to iloczyn napięcia i natężenia. Niektóre słuchawki wymagają niższego napięcia a wyższego natężenia a inne odwrotnie. To jest proste ale zupełnie nieoczywiste. Bo tą sama wartość mocy możesz uzyskać dla zupełnie różnych konfiguracji napięcia i natężenia. A przy tym trzeba wziąć jeszcze poprawkę na skuteczność i impedancje. Przedstawisz taki prosty wzór?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioterD napisał:

Przedstawisz taki prosty wzór?;)

Nie przedstawię, ale jest jeszcze taki inny wzór, o kórym wsponinałem. A teraz Jasio sam.

Edytowane przez lobuz1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
38 minut temu, arwena_oka napisał:

Hej! Czy warto interesować się tym Toppingiem do AKG K701, czy to niezbyt dobre połączenie?

Generalnie szukam dac/amp z wejściem optycznym i coax (do podłączenia odtwarzacza cd i streamera na malinie) do max 900zł.

Z tego co wiem to raczej jasne słuchawki a Topping rozjasni je jeszcze bardziej, ale w tej cenie nie ma zbyt dużego pola manewru, żeby szukać jakiejś konkretnej synergii, ew. inni mogą się wypowiedzieć o tanich lampowych wzmacniaczach, ja nie miałem z nimi styczności. Zen Dac zmiękcza i przyciemnia brzmienie, nadaje bardziej szlachetnego charakteru krzykliwym słuchawkom, ale prawda jest taka, że bez Zen Cana wzmacniacz w Dacu brzmi cieniutko, poza tym z wejść jest tylko USB. Za 900zł DX3 Pro to super sprzęt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Undertaker napisał:

@lobuz1Ja już mam drugą sztukę Toppinga D30 Pro i w obu coax śmiga jak ta lala - zero jakichkolwiek problemów. Testowałem z jakimś blu-rayem Samsunga :)

U mnie jefno wejście coax działało tak sobie a drugie wcale ;)

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to raczej jasne słuchawki a Topping rozjasni je jeszcze bardziej, ale w tej cenie nie ma zbyt dużego pola manewru, żeby szukać jakiejś konkretnej synergii, ew. inni mogą się wypowiedzieć o tanich lampowych wzmacniaczach, ja nie miałem z nimi styczności. Zen Dac zmiękcza i przyciemnia brzmienie, nadaje bardziej szlachetnego charakteru krzykliwym słuchawkom, ale prawda jest taka, że bez Zen Cana wzmacniacz w Dacu brzmi cieniutko, poza tym z wejść jest tylko USB. Za 900zł DX3 Pro to super sprzęt. 

No właśnie posiadam Hip DAC’a, czyli niby mobilnego Zena i jestem dźwiękowo zadowolona.
Chciałabym coś podobnie brzmiącego tylko z dodatkowymi wejściami.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2022 o 18:53, arwena_oka napisał:

Hej! Czy warto interesować się tym Toppingiem do AKG K701, czy to niezbyt dobre połączenie?

Generalnie szukam dac/amp z wejściem optycznym i coax (do podłączenia odtwarzacza cd i streamera na malinie) do max 900zł.

Od wczoraj mam tego toppinga i słuchałem z 702 i nie narzekałem a bałem się że właśnie rozjaśni je. Dla porównania mam SMSL T1 dac z wzmacniaczem lampowym który bardzo dobrze dogaduje się z 702 i potrzebuje czasu aby porównać ale na razie stwierdzam że jest bardzo podobnie z lekka przewagą SMSL ale to detale. Na dłuższa metę nie będę zostawał z oba sprzętami więc będę musiał zdecydować który jest lepszy dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, LukaszS napisał:

Od wczoraj mam tego toppinga i słuchałem z 702 i nie narzekałem a bałem się że właśnie rozjaśni je. Dla porównania mam SMSL T1 dac z wzmacniaczem lampowym który bardzo dobrze dogaduje się z 702 i potrzebuje czasu aby porównać ale na razie stwierdzam że jest bardzo podobnie z lekka przewagą SMSL ale to detale. Na dłuższa metę nie będę zostawał z oba sprzętami więc będę musiał zdecydować który jest lepszy dla mnie.

To czekam na więcej wrażeń z odsłuchów :)

A jak oceniasz jakość wykonania Toppinga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, arwena_oka napisał:

To czekam na więcej wrażeń z odsłuchów :)

A jak oceniasz jakość wykonania Toppinga?

Bardzo porządnie wykonany sprzęt, cały z metalu, potencjometr nie jest luźny i ma wyraźny klik. Ogólnie np. ZenStack wydaje się troche solidniejszy, ale ma problemy z luźnymi przyciskami. Ja miałem z DX3 Pro tylko taki problem, że po tygodniu padła mi jedna kreska na wyświetlaczu, chociaż to pewnie wada tylko mojego egzemplarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwiękowo trudno cokolwiek zarzucić dx3pro+, wzmacniacz też ma solidny. Ale akurat co do wykonania, sprawa pokrętła - nie jest precyzyjne, klik głośny, po prostu wolę analogowe, płynne pokrętła, takie jak miałem w xduoo mt-602 albo takie jakim teraz kręcę w ZenDac V1. Te delikatnie luźne przyciski u IFI, to nie same przyciski a jedynie ich obudowy pod którymi przyciski są ulokowane, z samymi przyciskami nie ma żadnych problemów - klik oznacza zawsze zmianę ustaiwenia, nie to co w toppingu 😉 k701 nie mam. Mam natomiast u siebie k240II, k612pro i k712pro - z nimi zarówno dx3pro+ jak i zenDac zgrywają się znakomicie. Topping nie wyostrza góry - gra neutralnie, transparentnie, natomiast ZenDac (co było już w wielu miejscach poruszane) całościowo gra minimalnie cieplej, na moje ucho ma odrobinę mniej detaliczną górę - ale pomiarowo jest to raczej zabieg implementacji przetwornika/strojenia Zen'a specjalnie w tym kierunku, zastosowanie nieperfekcyjnej ale przyjemnie grającej kości burrbrown - przy krótkich odsłuchach właściwie nie słyszałem różnicy, przy dłuższych wolę ZenDaca więc przynajmniej dla mojego mózgu coś jest na rzeczy. Są to jednak subtelności. Podłączenie wzmaka L50 do powyższych sprzętów nic nie wnosiło na moje ucho przy takiej samej głośności, przy tych 3 parach słuchawek + DT150.

W dniu 23.08.2022 o 19:34, LeonidK napisał:

... ale prawda jest taka, że bez Zen Cana wzmacniacz w Dacu brzmi cieniutko ...

Jeżeli taka jest prawda to tylko dowód na to że jednej prawdy nie ma. Zen Can nie jest wzmacniaczem neutralnym, ale minimalnie podbijającym niskie częstotliwości - celowy zabieg IFI aby nawet przy wyrównanej głośności osoby odsłuc**jące odniosły wrażenie że mają do czynienia z dźwiękiem "potężniejszym". Jeżeli słuchawki nie wymagają większej mocy, to z samym ZenDac'iem zagrają znakomicie - przykładowo z trzech popularnych "stajni" - K712pro, DT150, HD660s.

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioterD napisał:

Jeżeli taka jest prawda to tylko dowód na to że jednej prawdy nie ma.

Dla mnie różnica po podpięciu CAN była zasadnicza i nie chodzi tylko o moc, czy niskie częstotliwości, ale brzmienie poszło conajmniej o klasę w górę (jak nie dwie) i to na słuchawkach, które Zen DAC pędził z zapasem. IFi celowo wypuściło ten sprzęt do łączenia z CANem i odpowiednio oba urządzenia zestroiło. Jakiś czas temu zrobiłem spotkanie ze znajomymi, bo szukaliśmy sprzętu pod Hawki dla jednego z nich i byli zdziwieni, jaka różnica zaszła jakościowa, kiedy po Zen DACu podpinaliśmy do ZenStacka. Oczywiście są słuchawki, które się zgrają bardzo fajnie z Zen DACiem, bo sam testowałem tak HD580 i (szczególnie po zmianie firmware) byłem bardzo zadowolony z synergii i tego co finalnie słyszałem w słuchawkach. To np z recki na hifiphilosophy:

 

Z tym, że jedno mieć trzeba na uwadze, iż mianowicie nie warto być aż tak oszczędnym, aby poprzestać na gniazdach słuchawkowych w Zen DAC. To – powiem bez ogródek – głupi pomysł, bo za dużo się traci. Te gniazda, to motoryzacyjnie przyrównując, jak motorower przy ścigaczu: jechać się wprawdzie jedzie, grać toto wprawdzie gra, ale przyjemności już nie ma. Dźwięk nawet i jest głośny, nawet i dynamiczny, ale szarawy, bez smaku. Natomiast po podpięciu Zen CAN zachodzi sytuacja spotykana nieczęsto – z małego robi się duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Artorias napisał:

To np z recki na hifiphilosophy

Dzięki, czytałem to jak również kilka innych recenzji, videotestów itp. Audioscience też przerabiałem i w końcu sam zacząłem robić odsłuchy wzmaków bo przecież uszy i mózgi mamy inne. Na razie mi się nie chce wracać do Cana chociaż jestem teraz po znacznie dłuższym czasie obcowania z dźwiękiem z samego ZenDaca i samego toppinga dx3pro+, wiec pewnie tym bardziej ewentualne różnice byłyby słyszalne. Ale wciąż pozostaję sceptyczny - L50, taki mocarz, a przy wyrównanej głośności nic nie polepszał IMO (na moich słuchawkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PioterD napisał:

Jeżeli taka jest prawda to tylko dowód na to że jednej prawdy nie ma. Zen Can nie jest wzmacniaczem neutralnym, ale minimalnie podbijającym niskie częstotliwości

Przepraszam, powinienem był dodać, że Zen Dac gra słabo przy słuchawkach, które testowałem - HE400SE i Sundara. Szlag mnie trafia, jak na Reddicie często powiela się mit, że są łatwe w napędzeniu, bo mają niską impedancję. One potrzebują bardzo dużo mocy i mam wrażenie, że Zen Dac im tego nie zapewnia; jest nawet całkiem głośno z jakimś małym zapasem, ale dźwięk jest płaski, scena jeszcze mniejsza, niż te słuchawki oferują, detali trochę mniej, ale przede wszystkim siada dynamika - różnica między pp a ff w orkiestrze zupełnie nie ma tego "impactu". Na pierwszy rzut ucha róznica nie jest diametralna, ale ja tego słuchać z przyjemnością nie potrafię, gra to zupełnie bez życia. Can tak bardzo ulepsza ten tor, że zdecydowałem się nawet na zakup HE400SE za 700zł i Zen Stacka, a mogłem pieniądze z Cana dołożyc do Sundary i zostać z samym dakiem. Teraz mam jeszcze Sundarę 😁

Kiedy podpinam IEM'y albo Momentum 1 over-ear to faktycznie nie robi im prawie żadnej różnicy, czy podłączę je do Cana czy do Daca, więc wierzę, że mniej wymagające AKG mogą zagrać zupełnie w porządku.

Jako ciekawostkę dodam, że kiedy miałem DX3 Pro+, podłączyłem go raz jako przetwornik do Cana i dźwięk nieco się poprawił, ale nie była to duża różnica, więc Can jest raczej dość naturalnym wzmacniaczem (mimo, że nie jest zupełnie transparentny) i ewidentnie czuć, że te sprzęty są tak zaprojektowane, żeby grać w zestawie, bo moim zdaniem Zen Stack jest dwie klasy wyżej od DX3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LeonidK napisał:

... HE400SE i Sundara. Szlag mnie trafia, jak na Reddicie często powiela się mit, że są łatwe w napędzeniu...

Podobno są dość łatwe w skali względnej, tzn podobnie się "pędzą" do dość wymagających dynamików ale łatwiej niż wymagające planary. Co byłoby uzasadnione też biznesowo - Hifiman chciał tymi modelami zdobyć dużo klienteli, więc rozsądnym byłoby zrobić produkty dobrze brzmiące nawet na niezbyt mocnych a popularnych Dacach-Ampach. Ale wspominam o tym jedynie sugerując się researchem własnym wśród opinii użytkowników i testerów, sam nie słuchałem.

 

Zastanawiają mnie jeszcze te odniesienia mocowe ZenDac - Dx3pro+. Topping powinien radzić sobie znacznie lepiej z naprawdę wymagającymi słuchawkami - w końcu siedzi tam wzmacniacz o parametrach mierzalnych w zasadzie identycznych jak JDS Atom Amp+ (ten nowszy z "+"), nawet lepszy niż sam topping L30. Na papierze nawet do 4x mocniejszy niż wzmacniacz w ZenDacu, a jeszcze nie miałem na uszach słuchawek na których bym tą różnicę usłyszał.

 

U siebie zorganizowałem to w ten sposób, że jak mam pod ręką wymagające słuchawki to leci po kolei fiio E10K TC -> ZenDac -> Dx3pro+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Pytanko brać tego toppinga czy coś innego znajdę w kwocie do 1k PLN? Mam na myśli amp/dac.

Co mam za słuchawki?

DT770 250Ohm, Sivga Robin, Philips Fidelio X2HR, HD9999. Planuję kupić AKG K 701 i jadą do mnie Takstar PRO82

 

@PioterD ten wzmacniacz z DX3 Pro nie jest aż taki mocny, najcichsze nagranie w mojej bibliotece to 3 koncert Rachmaninova w wykonaniu Kissina, na wysokim gainie musiałem ustawiać maksymalną głośność z HE400SE i było na styk. Zen Can np. ma dużo większą moc, nigdy nie ustawiam wyżej niż 2 (na 4). Z drugiej strony nie znam słuchawek w budżecie do kilku tysięcy, które by więcej prądu potrzebowały, a raczej nikt nie będzie z nim łączył planarów za 16 tys.

@obeliksgall

W tym budżecie słyszałem tylko DX3 Pro, FiiO K5 Pro i Zen Daca (Stack poza budżetem) - Zen najsłabszy, moim zdaniem potrzebuje Cana żeby dobrze zagrać. K5 Pro brzmiał bardzo podobnie, trochę gorzej od Toppinga, więc uważam że Topping wypada w tym zestawieniu najlepiej, ze względu na funkcjonalność. Bardzo neutralne urządzenia, nie ingerują w dźwięk, więc nie ma się specjalnie nad czym rozwodzić, po prostu dostarczają odpowiednią ilość mocy. 

 

41 minut temu, LeonidK napisał:

@obeliksgall

W tym budżecie słyszałem tylko DX3 Pro, FiiO K5 Pro i Zen Daca (Stack poza budżetem) - Zen najsłabszy, moim zdaniem potrzebuje Cana żeby dobrze zagrać. K5 Pro brzmiał bardzo podobnie, trochę gorzej od Toppinga, więc uważam że Topping wypada w tym zestawieniu najlepiej, ze względu na funkcjonalność. Bardzo neutralne urządzenia, nie ingerują w dźwięk, więc nie ma się specjalnie nad czym rozwodzić, po prostu dostarczają odpowiednią ilość mocy. 

 

Czyli tak jak myślałem :D no to zamówię DX3 i się zobaczy 

 

41 minut temu, LeonidK napisał:

@obeliksgall

W tym budżecie słyszałem tylko DX3 Pro, FiiO K5 Pro i Zen Daca (Stack poza budżetem) - Zen najsłabszy, moim zdaniem potrzebuje Cana żeby dobrze zagrać. K5 Pro brzmiał bardzo podobnie, trochę gorzej od Toppinga, więc uważam że Topping wypada w tym zestawieniu najlepiej, ze względu na funkcjonalność. Bardzo neutralne urządzenia, nie ingerują w dźwięk, więc nie ma się specjalnie nad czym rozwodzić, po prostu dostarczają odpowiednią ilość mocy. 

 

Czyli tak jak myślałem :D no to zamówię DX3 i się zobaczy 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności