Skocz do zawartości

Fanklub iFi Audio Zen Stack (Zen Dac, Zen Can, Zen Blue)


mariuszryszard

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, jaki są Wasze doświadczenia z opcją Gain w Waszych ZEN Can? Eksperymentuję ostatnio nieco z różnymi ustawieniami z różnymi słuchawkami i szczerze mówiąc - poza tym, że podbijając Gain mogę ustawić głośność na mniejszy poziom - większych różnic nie słyszę. Zakładałem, że przy słuchawkach o wyższej impedancji (np. DT990 Edition 250 Ohm czy HD600) podbicie Gain "polepszy" dźwięk z nich płynący, mam jednak wrażenie, że wcale się tak nie dzieje. Nie mam obecnie żadnych nauszników 600 Ohm, być może przy takim wariancie zwiększony Gain robi różnicę... Jak Wy to widzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mariuszryszard napisał:

Koledzy, jaki są Wasze doświadczenia z opcją Gain w Waszych ZEN Can?

Can'a nie pamiętam dokładnie, lada dzień znowu będę go miał na kilka dni to posprawdzam 😉 ale ja nie mam bardzo wymagających słuchawek, raczej umiarkowane: k240II, k612pro, k712pro i dt150. Na ZenDac V1 oraz na toppingu dx3pro+, podbijając GAIN i potem wyrównując poziom głośności, i powtarzając to kilkukrotnie na różnych utworach...nie słyszałem różnicy. Więc pozostałem bliski założeniu, że jeżeli jest zapas głośności na niższym gainie to używam niższego. Przy analogowych potencjometrach powinno to też owocować lepszym balansem kanałów (im dalej pokrętło tym lepiej). Ponadto wyższy gain może wzmagać dystorsję, jakieś zakłócenia/zniekształcenia dźwięku, bazowy poziom szumu tła - tutaj sprawa nie jest jednoznaczna bo to może być subiektywnie odczuwane bardzo różnie, czasami wręcz na korzyść dla słuchacza. 

 

W moich doświadczeniach nie sprawdziły się "teorie", że wyższy gain poprawia np. dynamikę basów, czy inne kwestie. Ale nie miałem też nic bardziej wymagającego niż 250-ohmowe beyery...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PioterD napisał:

W moich doświadczeniach nie sprawdziły się "teorie", że wyższy gain poprawia np. dynamikę basów, czy inne kwestie. Ale nie miałem też nic bardziej wymagającego niż 250-ohmowe beyery...

 

 

Widzę to podobnie. Dzięki za podzielenie się spostrzeżeniami :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mariuszryszard napisał:

Koledzy, jaki są Wasze doświadczenia z opcją Gain w Waszych ZEN Can? Eksperymentuję ostatnio nieco z różnymi ustawieniami z różnymi słuchawkami i szczerze mówiąc - poza tym, że podbijając Gain mogę ustawić głośność na mniejszy poziom - większych różnic nie słyszę. Zakładałem, że przy słuchawkach o wyższej impedancji (np. DT990 Edition 250 Ohm czy HD600) podbicie Gain "polepszy" dźwięk z nich płynący, mam jednak wrażenie, że wcale się tak nie dzieje. Nie mam obecnie żadnych nauszników 600 Ohm, być może przy takim wariancie zwiększony Gain robi różnicę... Jak Wy to widzicie?

No u mnie na HD600 gain mam ustawiony na chyba +6db  i to chyba najbardziej optymalne a pędzę słuchawki po 4.4  i tak jakoś zostało na tych ustawieniach 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, kajo1971 napisał:

No u mnie na HD600 gain mam ustawiony na chyba +6db  i to chyba najbardziej optymalne a pędzę słuchawki po 4.4  i tak jakoś zostało na tych ustawieniach 

 

Moje HD600 też łączę z ZEN Can kablem z 4.4. Co charakterystyczne, przejście z single-ended na balans znacząco zwiększyło ich głośność i szczerze mówiąc obecnie kompletnie nie widzę potrzeby podbijania Gaina. Powiem więcej - mam wrażenie, że Gain 0dB w tym przypadku zapewnia "czystsze" granie.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, mariuszryszard napisał:

 

Moje HD600 też łączę z ZEN Can kablem z 4.4. Co charakterystyczne, przejście z single-ended na balans znacząco zwiększyło ich głośność i szczerze mówiąc obecnie kompletnie nie widzę potrzeby podbijania Gaina. Powiem więcej - mam wrażenie, że Gain 0dB w tym przypadku zapewnia "czystsze" granie.

sprawdzę :) dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P. Ryka w swojej recenzji ZenStawu również zaznaczył, że najlepsza jakość jest na domyślnym (bez podbicia). Ja tylko raz to podbijałem, jak podpinałem Susvary ^^ ale wtedy to chyba musiałem wbić najwyższy gain, żeby w ogóle na przyzwoitym poziomie głośności słuchać, a tak to jednak na resztę moim słuchawek wystarczał podstawowy, ale wszystko miałem podpięte pod 4.4mm, które jest wyraźnie mocniejsze od 6.3mm w Zen Can.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artorias napisał:

jak podpinałem Susvary ^^

Jeżeli ZenCan dawał radę Susvarom i było z tego przyjemne słuchanie to chyba byłaby dla tego wzmaka najlepsza rekomendacja ever ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, PioterD napisał:

Jeżeli ZenCan dawał radę Susvarom i było z tego przyjemne słuchanie to chyba byłaby dla tego wzmaka najlepsza rekomendacja ever ;)

Tutaj to bym się nie rozpędzał :D O ile pamiętam, to miałem 4 gain + potencjometr prawie na maksimum, ale dla kogoś kto lubi głośniej słuchać, to mocy za mało. Grało to ok, ale raczej sporo brakowało do tego, co te słuchawki są w stanie pokazać. Tutaj niestety nie jestem na tyle kompetentną osobą by sensownie ocenić te słuchawki (Za krótką miałem styczność i jedynie w salonie). Później już miałem drugie podejście do Susvar i na bardziej akuratnym sprzęcie, tyle że Zen CANa już nie mam i nie robiłem porównań side to side. Pod Susvary trzeba już mieć konkret sprzęt. Z tych jeszcze przystępnych cenowo, to nowe combo od Hifiman ponoć całkiem przyzwoicie sobie z nimi radzi.

Edytowane przez Artorias
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Artorias napisał:

P. Ryka w swojej recenzji ZenStawu również zaznaczył, że najlepsza jakość jest na domyślnym (bez podbicia).

Tak - ta recenzja zmotywowała mnie do zainteresowania się swoim słuchem, bo miałem wrażenie że jednak aż takiej przepaści nie czuję pomiędzy samym ZenDaciem a ZenStawem, jaką sugeruje Pan Piotr. Czytało się jednak bardzo przyjemnie. Ale fakt, jest coś w brzmieniu po podpięciu Can'a, co może owocować odczuciem pełniejszego dźwięku niż z samego DACa na wyrównanej głośności (czego nie doświadczyły moje uszy gdy za wzmak służył topping L50). Zapętliłem Keeper'a - Reignwolf i ciężko się oderwać. Na swoje potrzeby nazwałbym to takim X-Bandwitch, jakby niektóre częstotliwości dostały lekkiego, ale wyczuwalnego kopniaka, raczej głównie w tej niższej połowie pasma, ale w sposób nierównomierny a jednocześnie przemyślany i osłuchany przez jakiegoś "wariata" (dziękuję za istnienie takowych), który kilkanaście czy może kilkadziesiąt nocy spędził aby to dobrze grało (Thorsten Loesch ?).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was testował Zen Cana w połączeniu z jakimś innym przetwornikiem? Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że Can to dobry wzmak, a DAC to przeciętny DAC, może po prostu został mi niesmak po kiepskim wyjściu słuchawkowym z DACa. W każdym razie idealnie się to zgrywa z wszystkimi Hifimanami, ale ostatnio zmieniłem słuchawki i niekoniecznie nadal potrzebuję ocieplonego, zmiękczonego dźwięku, także w grę wchodzą przetworniki Sabre/AKM itp., poza tym chciałbym coś z pilotem do kontroli głośności na preampie, bo jestem leniwy i muszę wstawać z łóżka. Da się coś lepszego znaleźć do ok. 1500zł?

Edytowane przez LeonidK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, LeonidK napisał:

Czy ktoś z was testował Zen Cana w połączeniu z jakimś innym przetwornikiem? Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że Can to dobry wzmak, a DAC to przeciętny DAC, może po prostu został mi niesmak po kiepskim wyjściu słuchawkowym z DACa. W każdym razie idealnie się to zgrywa z wszystkimi Hifimanami, ale ostatnio zmieniłem słuchawki i niekoniecznie nadal potrzebuję ocieplonego, zmiękczonego dźwięku, także w grę wchodzą przetworniki Sabre/AKM itp., poza tym chciałbym coś z pilotem do kontroli głośności na preampie, bo jestem leniwy i muszę wstawać z łóżka. Da się coś lepszego znaleźć do ok. 1500zł?

no ja właśnie mam podpiętego topping-a d30pro na testach po coax i równolegle zen dac-a po USB . d30pro jest na CS . niby fajna rozdzielczość po tej jaśniejszej stronie i niczego nie brakuje a jednak po pewnym czasie przychodzie zmęczenie odsłuchem więc chyba maniera ocieplonego dźwięku bardziej mi pasuje bo można słuchać godzinami a może już mój umysł się przyzwyczaił :) no i tutaj miałem trochę słuchawek na odsłuchach w celu poszukiwań nowych doznań od HD600 czyli zmf eikon , DCA Ether flow 1.1 ,DCA c1.1 , Audeze CX . Na tą chwilę zwyciężyły Ether-y flow 1.1 może dlatego że otwarte i to chyba jest kierunek poszukiwań . No i co ważne zen can nie do każdych słuchawek się nadaje bo zmf eikon nie dał rady . dźwięk matowy i nie rozdzielczy . dopiero jak podłączyłem do mocnego tranzystora DIY HA2013 po RCA z zen dac-a to drivery na biocelulozie w zmf dostały odpowiedniego wysterowania i to zaczęło grać więc niestety trzeba to już organoleptycznie sprawdzić .

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, LeonidK napisał:

@kajo1971 a pomijając barwę dźwięku, jak byś ocenił różnice dynamiczne, szczegółowość, scenę, pozycjonowanie instrumentów i napowietrzenie dźwięku między D30 Pro a Zen Dakiem, oba w połączeniu z Canem?

no będę go trenował wlasnie w takiej konfiguracji przez parę następnych dni i po coax i po USB więc dam znać :)

Teraz, kajo1971 napisał:

no będę go trenował wlasnie w takiej konfiguracji przez parę następnych dni i po coax i po USB więc dam znać :)

no dzisiaj to taki pierwszy dzień zapoznawczy i krótki odsłuch który zakończył się przełączeniem na same zen-y bo słuchawki były na pierwszym miejscu 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, LeonidK napisał:

Czy ktoś z was testował Zen Cana w połączeniu z jakimś innym przetwornikiem?

Z donglem Apple USBC-Jack 3.5mm :-))) żeby zrównać głośność z zaFIXOWANYM zenDAC trzeba z donglem ustawionym w windows na 100% podbić gain na zenCan na +6dB - niższy output voltage niż nominalne 2V. Co do dźwięku - moim zdaniem różnice marginalne w samym brzmieniu, ale scenicznie trochę fajniej IMO kreuje dźwięk ZenDAC. W donglu Apple siedzi z tego co mi wiadomo układ od CirrusLogic (46L06-CWZR chip), brzmienie całościowo bardzo dobre, a biorąc pod uwagę cenę za tego DACa 40zł - rewelacyjne 😉

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, LeonidK napisał:

@kajo1971 a pomijając barwę dźwięku, jak byś ocenił różnice dynamiczne, szczegółowość, scenę, pozycjonowanie instrumentów i napowietrzenie dźwięku między D30 Pro a Zen Dakiem, oba w połączeniu z Canem?

no słucham tego topping-a i to nie moje granie niestety :( tak na szybko przy zmianie dac-ów topping po coax z zen streama a zen dac z USB . z zen dac do zen can po 4.4 a topping po RCA ( zachwalany Belkin Synapse Gold )  . Rozdzielczość , szczegółowość dynamika powiedzmy na porównywalnym poziomie . W toppingu wysokie z pojawiającymi się sybilantami to trochę męczy przy długich odsłuchach . bas mniej soczysty . Myślę że ciepła barwa  połączona z muzykalnością w zen-ach robi to coś co przyciąga do tego sprzętu :) ifi pewno tak zen-y stroiło i to dobra droga :) można słuchać godzinami :) chyba że się ma resztę systemu po ciemniejszej stronie to topping powinien to rozjaśnić ale to już trzeba samemu sprawdzić . Spięte to jest do słuchawek Nr.Speakers Ether flow 1.1 które są łatwe do wysterowania jako planary i z zen can-em się polubiły :) bez gaina na 60-70 procent głośności jest idealnie :) nic w przekazie nie brakuje :) i to wyjściu 6.3 mm 

topping użytkowo lepszy no ale i tak najważniejsza jest muzyka :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kajo1971 napisał:

W toppingu wysokie z pojawiającymi się sybilantami to trochę męczy przy długich odsłuchach

W D30pro? To ciekawe bo pomimo że nie miałem tego DACa to się naczytałem że te 4 Cirrusy grają bardzo naturalnie i bez ostrości na górze, wręcz delikatnie w kierunku ciepłoty. Co w połączeniu ze świetna detalicznością dla wielu oznacza przetwornikowy endgame.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PioterD napisał:

W D30pro? To ciekawe bo pomimo że nie miałem tego DACa to się naczytałem że te 4 Cirrusy grają bardzo naturalnie i bez ostrości na górze, wręcz delikatnie w kierunku ciepłoty. Co w połączeniu ze świetna detalicznością dla wielu oznacza przetwornikowy endgame.

Ja napotkałem jaśniej brzmiące i lubiące syczeć/sybilować Cirrusy w A&K PEE51. Nie wiem, jakich użył Topping, ale może to kwestia wrażliwości i preferencji słuchacza. Cirrusy tak właśnie balansują pomiędzy neutralnością, a lekkim rozjaśnieniem.

Edytowane przez Artorias
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Artorias napisał:

Ja napotkałem jaśniej brzmiące i lubiące syczeć/sybilować Cirrusy w A&K PEE51. Nie wiem, jakich użył Topping, ale może to kwestia wrażliwości i preferencji słuchacza. Cirrusy tak właśnie balansują pomiędzy neutralnością, a lekkim rozjaśnieniem.

4 szt CS43198 . Oczywiście każdy z nas ma inne "ucho" i niech tak zostanie bo świat byłby nudny :) to oczywiście moje osobiste refleksje z obcowania z tym toppingiem i niech każdy sprawdzi na sobie czy mam rację czy jednak nie :) no mi wybitnie zen-y wpadły w ucho z barwą więc nie będę się na siłę zmieniał :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kajo1971 dzięki za cenne uwagi, akurat D30 Pro miałem na oku. 

Nie mam innych daców do porównania na razie, jedynie BTR3K, ale mogę go podłączyć tylko przez kabel 3.5mm-3.5mm do wejścia 3.5mm w Canie. Dźwięk jest bez życia, dynamika jest spłaszczona. Zastanawiam się, czego to może być kwestia. Tani kabelek za 15zł z elektromarketu, łączność bluetooth, czy tego, że wyjście słuchawkowe nie służy do wyprowadzania dźwięku do wzmacniacza? Może wszystko na raz? W każdym razie BTR3K to chyba nie jest zły dac, bo z IEM'ami brzmi bardzo przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, LeonidK napisał:

@kajo1971 dzięki za cenne uwagi, akurat D30 Pro miałem na oku. 

Nie mam innych daców do porównania na razie, jedynie BTR3K, ale mogę go podłączyć tylko przez kabel 3.5mm-3.5mm do wejścia 3.5mm w Canie. Dźwięk jest bez życia, dynamika jest spłaszczona. Zastanawiam się, czego to może być kwestia. Tani kabelek za 15zł z elektromarketu, łączność bluetooth, czy tego, że wyjście słuchawkowe nie służy do wyprowadzania dźwięku do wzmacniacza? Może wszystko na raz? W każdym razie BTR3K to chyba nie jest zły dac, bo z IEM'ami brzmi bardzo przyzwoicie.

Wypożycz D30pro i sprawdź sam :) to że mi nie pasuje dźwiękowo lub odbiega od moich preferencji to dla ciebie będzie w sam raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, LeonidK napisał:

3.5mm-3.5mm do wejścia 3.5mm w Canie. Dźwięk jest bez życia, dynamika jest spłaszczona. Zastanawiam się, czego to może być kwestia. Tani kabelek za 15zł z elektromarketu

Może tani kabelek jest winowajcą. Ja mam niewiele droższy (45zł), ale firmowy Cordial'a na złączach Neutrika i nie słyszę różnicy w jakości dźwięku jak wprowadzę go do wzmaka przez 3.5mm czy przez 2xRCA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności