Skocz do zawartości

Barwa, kolor, tembr - teoria, sprzęt, wrażenia subiektywne


konrad_a

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Rafacio napisał:

Niestety nie wiem co to jest ps audio.

Jedna z najpopularniejszych firm, która produkuje sprzęt audio dla elit i mierzą w oddanie prawdziwego realizmu (muzyki jak na żywo), jak chodzi o dźwięk: https://www.psaudio.com

Mają też kanał na YT i czasem warto ich oglądać, bo dużo cennych porad dają odnośnie budowania toru, eliminacji wąskich gardeł itp: https://youtube.com/c/PSAudiochannel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rafacio napisał:

Niestety nie wiem co to jest ps audio.

Lepiej byś nie wiedział. Tam koleś opowiada, że jak wchodzi do pokoju z grającymi głośnikami to po dźwięku poznaje jakie kabel usb gra w systemie. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MrBrainwash napisał:

Lepiej byś nie wiedział. Tam koleś opowiada, że jak wchodzi do pokoju z grającymi głośnikami to po dźwięku poznaje jakie kabel usb gra w systemie. ;)

 

Ja rozpoznaję 3 różne kable USB podłączone pomiędzy MacBookPro a Hugo2 i Ether C Flow:

- no name - gra tak sobie

- Anker - gra lepiej

- Curious Cables - gra najlepiej - słyszę więcej barwy i precyzji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, konrad_a napisał:

Ja rozpoznaję 3 różne kable USB podłączone pomiędzy MacBookPro a Hugo2 i Ether C Flow:

Ja za to słyszę kabelek USB od Taga Harmony, bo zauważalnie przyciemnia brzmienie. Mam też opinie jednego z użytkowników, którzy potwierdzili, że w przypadku ich kabli podobna sytuacja zachodzi także w głośnikowych, a tak to dla mnie ważne, żeby miał dobry oplot i warstwę izolacji, bo mam dużo sprzętu towarzyszącego obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MichalZZZ napisał:

Który masz kabelek USB, ten niebieski czy żółty ? 

Już sprzedałem i Hugo2 i ten kabelek. To był ten żółty.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, konrad_a napisał:

Nie, dla mnie #2 nie oznacza że każda płyta ma mieć naturalne barwy. Ja po prostu chciałbym żeby jeśli w nagraniu są, to żeby w słuchawkach też były. Więc albo tor nie może ich gubić, albo trzeba kompensować i podbić np. ampem.

 

Ja twierdzę że każdy sprzęt ma swoją specyfikę. w zakresie przetwarzania barwy. I z tego co słyszę to więszkość sprzętów tę barwę zaniedbuje i gubi.

 

Weźmy 1 referencyjny kawałek - Kayah - utwór "Rebeka".

No nie, podbijanie i rekompensowanie to nie moja bajka. Ale jeżeli Tobie takie podejście sprawia frajdę, to OK.

Wybacz, ale Kayah to nie moje klimaty. U mnie wartości artystyczne muzyki są na pierwszym miejscu. Realizacja to sprawa drugorzędna. Jeżeli muzycznie nie moje klimaty - nie słucham, nieważne, że realizacja wzorcowa. Nie mam czegoś takiego, jak "referencyjne kawałki". Chyba, że ze względów artystycznych: np. Art Ensemble Of Chicago - "A Jackson In Your House" ;) 

 

@Rafacio Oj tam od razu muzeum. Jak napisał Kolega:

1 godzinę temu, MrBrainwash napisał:

Wszystko jest dla ludzi, ale ja mam swoje powody by za tym nie gonić i się dobrze czuć z tym co mam. :)

O właśnie - dokładnie mam takie samo podejście. Lampiaki też dla ludzi, każdy ma innego bzika.

A jeżeli za czymś gonię, to za poznawaniem nowej (w sensie - wcześniej mi nieznanej) muzyki. Eksploruję serwisy streamingowe, głównie za sprawą darmowego konta na Spotify, a jak coś się szczególnie mi spodoba, to kupuję na CD. Ogólnie wydaję sporo kasy na płyty CD :)

A sprzętem stereo się interesuję, bo ma mi ułatwiać i uprzyjemniać poznawanie muzyki. Tutaj jedynie podzieliłem się tym, jakie mam podejście do zagadnień poruszonych w tytule wątku - w końcu po to są fora internetowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Bednaar napisał:

Wybacz, ale Kayah to nie moje klimaty. U mnie wartości artystyczne muzyki są na pierwszym miejscu. Realizacja to sprawa drugorzędna. Jeżeli muzycznie nie moje klimaty - nie słucham, nieważne, że realizacja wzorcowa. Nie mam czegoś takiego, jak "referencyjne kawałki". Chyba, że ze względów artystycznych: np. Art Ensemble Of Chicago - "A Jackson In Your House" ;) 

Wybacz, ale ten "art" to nie moje klimaty 🙂

 

28 minut temu, bob2000 napisał:

 

No ciekawe - dzięki!

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Synestezja

Moja córka twierdzi że cyfry jej się wyraźnie kojarzą z kolorami - ja tak nie mam.

 

Edytowane przez konrad_a
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, konrad_a napisał:

Wybacz, ale ten "art" to nie moje klimaty

Spoko: taki tam freejazzowy standardzik. Moja żona też tego nie znosi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Bednaar napisał:

Spoko: taki tam freejazzowy standardzik. Moja żona też tego nie znosi ;)

Kakofonia lekka. Może po jakichś ziołach by się dało, ale na trzeźwo nie za bardzo wchodzi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, konrad_a napisał:

Kakofonia lekka. Może po jakichś ziołach by się dało, ale na trzeźwo nie za bardzo wchodzi.

Po prostu free jazz - ja to łykam na trzeźwo, od 6 lat nawet nie piję alkoholu :)

U mnie chyba występuje zjawisko synestezji. Jak słucham muzyki to w wyobraźni układa mi się to w jakieś kształty o pewnych określonych kolorach (szczególnie, gdy słucham na słuchawkach przy zgaszonym świetle), ale nie jestem w stanie tego opisać słownie. Szczerze mówiąc, alkohol lub inne używki psuły mi ten efekt.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że iFy produkuje urządzonko do zabawy z harmonicznymi:

http://www.ifiaudio.pl/products-page/micro/itube2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@konrad_a To już istnieje pare lat, mam jedno i używałem do toru z elektrostatami. Pewnie będę sprzedawał bo już leży od jakiegoś czasu gdyż mocno zmieniłem tor i słuchawki. Ale efekty ciekawe, i wiele możliwości ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, konrad_a napisał:

Ja rozpoznaję 3 różne kable USB podłączone pomiędzy MacBookPro a Hugo2 i Ether C Flow:

- no name - gra tak sobie

- Anker - gra lepiej

- Curious Cables - gra najlepiej - słyszę więcej barwy i precyzji

Ale tak, że nie wiesz który kabel aktualnie jest podłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, konrad_a napisał:

Wygląda że iFy produkuje urządzonko do zabawy z harmonicznymi:

http://www.ifiaudio.pl/products-page/micro/itube2/

Przypomina mi to pomysł z dawnych lat: bufor lampowy Musical Fidelity X10-D, czyli Prosiaczek:

 

7f91385b-9bc0-4341-a443-640f160834cc.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam myślę, że bufory lampowe i ogólnie ładowanie lamp w tor wzięło się z tego, że tranzystory źle grają, czyli zniekształcają dźwięk. I lampa pozwala ten problem zamaskować.

A teraz poważniej: nawet taki reduktor miał filmik o tym, że wczesne konstrukcje tranzystorowe miały swoje specyficzne problemy.

Bottom line: nie jestem elektronikiem, ale wierzę, że konstruktorzy wiedzą co robią i że wszystko zależy od aplikacji. A potem już wchodzi marketing, pozycjonowanie, dosrywanie konkurencji i wykresy, dużo wykresów.

Dobra lampa jest fajna. Dobry tranzystor też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garść moich subiektywnych spostrzeżeń: lampa w torze daje przyjemne, bezpieczne ciepełko. Mnie osobiście takie granie podoba się na początku, a potem nudzi. Trochę podobnie, jak z Sennheiserami HD600/650. Plus: bezpieczne, relaksujące brzmienie. Minus: słabe różnicowanie realizacji (bo dają dużo od siebie). W efekcie: nuda na dłuższą metę. Sprzętu lampowego nie posiadam też z przyczyn praktycznych: co pewien czas lampy trzeba wymieniać, generują dużo ciepła do otoczenia (czyli trzeba zagospodarować odpowiednią przestrzeń). U mnie sprzęt audio ma po prostu działać: kupuję, podłączam i zapominam o sprawach technicznych, skupiam się na muzyce.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafacio napisał:

Ale tak, że nie wiesz który kabel aktualnie jest podłączony?

Może. Teraz już nie sprawdzę bo sprzedałem.

Na pewno przy A/B dwóch mógłbym powiedzieć który z tych 3 gra.

7 minut temu, hammerh34d napisał:

Dlatego ja mam 3 w jednym. Lampę, hybrydę i tranzystor. I słucham głównie tranzystora ostatnio. Ale czasem lubię lampy odpalić bo ładne :)

iCan Pro ?

36 minut temu, hammerh34d napisał:

Dobra lampa jest fajna. Dobry tranzystor też.

Moje doświadczenia do tej pory:

- nie słyszałem jeszcze lampy, która by nie traciła tekstur i precyzji w porównaniu do dobrego tranzystora.

- nie słyszałem jeszcze tranzystora, który by zagrał tak soczyście i melodyjnie jak dobre lampy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, hammerh34d napisał:

majkel który działa jako amp albo jako końcówka.

A ja się zastanawiałem, dlaczego @majkel nie pisze nic na forum... to zakrawa na niewolnictwo... nie wiem, czy on to sobie chwali ;)

Edytowane przez Bednaar
  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzeka. Przynajmniej nie za głośno.
To jest mocno kastom Majkel, bo dac ma przełączane wyjście po to żeby zasilać albo headonica albo woo, plus headonic ma wejście na końcówkę default_smile.png
Mnie to zaspokoiło. Mam wszystko co chciałem. A dźwiękowo jest wystarczająco dobrze.

2e079d4e7b91dd45a375fdd73cd8e5f0.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hammerh34d napisał:

Nie narzeka. Przynajmniej nie za głośno.
To jest mocno kastom Majkel, bo dac ma przełączane wyjście po to żeby zasilać albo headonica albo woo, plus headonic ma wejście na końcówkę default_smile.png
Mnie to zaspokoiło. Mam wszystko co chciałem. A dźwiękowo jest wystarczająco dobrze.

2e079d4e7b91dd45a375fdd73cd8e5f0.jpg

Jak grają u Ciebie te Linlai 6sn7? U mnie siedzi od kilku miesięcy i nie chce wyjść :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności