Skocz do zawartości

SONY MDR-Z1R - Flagship anno domini 2016


asmagus

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, Bednaar napisał:

Tak sobie czytałem opinie o niebywale eleganckim brzmieniu tych flagowych Sony i w związku z tym mam propozycję - spróbujcie posłuchać na nich jakiejś beznadziejnie zrealizowanej płyty koncertowej, np. Soft Machine "Drop" czy King Crimson "Earthbound" i napiszcie, czy słuchanie tego rodzaju realizacji na tych słuchawkach ma sens. Myślę, że @The Grand Wazoo dobrze zna te płyty.

Słabo nagrana i zrealizowana płyta niestety się nie obroni. Ale fakt, że Z1R dużo wybaczają. Np. na TH900 wielu nagrań nie dało się słuchać, na Sony słucham z przyjemnością. To generalnie słuchawki, które dają niesamowitą frajdę i przyjemność ze słuchania muzyki. Udało się Japończykom złapać kilka srok za ogon. 

Co do King Crimson, to nie słucham ich od kilkunastu lat, a na Sony przesłuchałem wszystkie koncerty łącznie z boxami :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, audionanik napisał:

Żebyś se nie myślał, że w audio jest tak łatwo, prosto, przyjemnie i tanio; to Ci powiem że transjenty to lepiej trochę przenosi arcam (skala mikro); sap2 owszem, jest mocny rześki i neutralny, ale tak jak pisałem czerstwy i nieco zbyt dosadny; dość precyzyjny...ale;).  Powodem może być wspomniana już impedancja na wyjściu: sap-10ohm; arcam-poniżej 0,5ohm.

Potoki piany na forach biorą się nie tylko z charakteru uczestników, różnic w odbiorze dźwięku, ale właśnie też z przyczyn obiektywnych - audio jest pojechane; to zbiór wielu zmiennych oddziałujących na siebie wzajem; o trudnym do przewidzenia wpływie na ich sumę tworzącą efekt końcowy:D.

 

Wydaje mi się jednak, że nie całe audio tylko właśnie słuchawki są mega ciężkie w doborze. To "powietrze", które leci do nas wraz z dźwiękiem z kolumn jednak trochę "zabezpiecza" uszy przed ewentualnym syfem - żeby było w miare ok wystarczy dobrać jaśniejsze kolumny i "zamulić" je resztą toru (lub na odwrót) a potem tylko tak ustawić łeb, żeby pasowało i gra. 

A słuchawki... hmmm... 🙂 Wpada od razu do ucha więc nie może być analitycznie bo ma się dość po 10 minutach... za gęsto też nie bo usypia i wiemy czasem co tracimy (znając  przekaz z bardziej dosadnych słuchawek). Znaleźć złoty środek jak nie możesz korzystać z regulacji jaką niesie Ci akustyka (nawet wysokość głowy w stosunku do kolumny) biorąc pod uwagę różnorodność nagrań to dość ciężka sprawa. 

Czasem poważnie mam dość szukania, ale słuchawki w późnych godzinach nocnych jak się nie mieszka samemu na odludziu to są jednak nie do zastąpienia - więc nie ma lekko - zwłaszcza, że cena "nie gra". Nie ma gwarancji, że jak wydamy więcej to od tak już zagra :P. Z reguły zauważyłem, że jest wręcz przeciwnie. Detal detal i detal... a potem odpalanie nagrań ze skopanym mixem + masteringiem (zrobionym zeby dobrze zagralo w samochodzie, telefonie itp) i słychać tylko clipping z wyższej średnicy.

 

 

 

Edytowane przez core3m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audionanik napisał:

Żebyś se nie myślał, że w audio jest tak łatwo, prosto, przyjemnie i tanio; to Ci powiem że transjenty to lepiej trochę przenosi arcam (skala mikro); sap2 owszem, jest mocny rześki i neutralny, ale tak jak pisałem czerstwy i nieco zbyt dosadny; dość precyzyjny...ale;).  Powodem może być wspomniana już impedancja na wyjściu: sap-10ohm; arcam-poniżej 0,5ohm.

Potoki piany na forach biorą się nie tylko z charakteru uczestników, różnic w odbiorze dźwięku, ale właśnie też z przyczyn obiektywnych - audio jest pojechane; to zbiór wielu zmiennych oddziałujących na siebie wzajem; o trudnym do przewidzenia wpływie na ich sumę tworzącą efekt końcowy:D.

A to że on jest bardzo dosadny to ja wiem, mam porównanie np. z "dziurką" Rotela - ale i tak wolę SAP-2. W audio po prostu sa gusta i gusciki, jeden woli transjenty, drugi dosadność.

Teraz mam na uszach AKG K530LTD napędzane SAP-2, gra Miles Davis "Get Up With It" i jest miodnie - nic więcej do szczęścia mi nie trzeba :) 

A te Sony - z tego, co jeszcze dopisał @The Grand Wazoo - pewnie rzeczywiście bardzo przyjazne i dla słuchacza, i dla muzyki. Zatem miłego słuchania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Bednaar napisał:

A to że on jest bardzo dosadny to ja wiem, mam porównanie np. z "dziurką" Rotela - ale i tak wolę SAP-2. W audio po prostu sa gusta i gusciki, jeden woli transjenty, drugi dosadność.

Teraz mam na uszach AKG K530LTD napędzane SAP-2, gra Miles Davis "Get Up With It" i jest miodnie - nic więcej do szczęścia mi nie trzeba :) 

A te Sony - z tego, co jeszcze dopisał @The Grand Wazoo - pewnie rzeczywiście bardzo przyjazne i dla słuchacza, i dla muzyki. Zatem miłego słuchania :) 

No ja się nie dziwię, że do K530LTD wolisz coś dosadnego, one same w sobie nie są zbyt dosadne ;).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sytuacja jest dość napięta:

IMG_0418.JPG

Tak na gorąco.

Czarne są ładniejsze, nowsze, lżejsze, wygodniejsze; ale sonicznie dziadki dają radę - są twardsze, szybsze (atak i wygasanie), jaśniejsze, równiejsze, bardziej wyraziste, zdecydowane, przejrzyste, bardziej czytelne w barwie i artykulacji; górę mają lepszej jakości. Może z1r jeszcze się podźwigną w tym pojedynku - bo są mniej "napięte", bas im niżej schodzi, mają ten audiofilski/muzykalny urok...no i ich sygnatura bardziej mi odpowiada, są "wycieniowane" tak jak lubię i dają ciekawsze, bardzo różnorodne oświetlenie zależne od nagrania i umiejscowienia źródeł na scenie...Let's get ready to rumble!!!!

Edytowane przez audionanik
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, audionanik napisał:

Strasznie śmieszne, ale mi narazie coś nie do śmiechu.

 

jak udepczesz pady, porysujesz muszle i wyrwiesz jeden zbytkowy kabel to dopiero można porównywać z dziadkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadki mają bardzo naturalną barwę i głęboki basik z dobrą kontrolą. Wokale lekko wygładzone. Sporo jest też góry więc chyba lekkie V.

Bardzo przyjemne, jednocześnie precyzyjne i funowe. Małe minusy za izolację, scenę i powietrze (w porównaniu do Ether C Flow).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, marekhall napisał:

Ciekawe jak to się ma do CD2000? :)

2k są słabsze niż 3k. Mają podobny charakter; ale nie mają tej wyrazistości, realizmu, precyzji, czystości na górze i perfekcyjnej artykulacji jak "baby r10".

Jednak przy cenie za jaką można je kupić (przeciętnie 1,4k) są genialne (również pod względem wygody). Wszystkie th610, d7200 itd. nie mówiąc o senkach hd600/650/58x, akgk701 leżą i kwiczą.

Wracając do z1r to SQ układa się tak: cd3000>z1r>cd2000. Z tym że z1r dla mnie są baaardzo blisko cd3000; mam na myśli samo SQ, bo sygnatury są biegunowo odległe.

Założone zaraz po cd3k akg k1000 nic nie pokozoły; serio - nic co zmusiłoby mnie do pomyślenia o ich zakupie -gorszy wgląd w nagranie, gorszy bas, gorzej zróżnicowana góra, która jak to określił wyjątkowo trafnie @szczurz, tworzy "chmurę" dźwięków zamiast osobnych punktów-źródeł (taka góra to chyba znak firmowy akg:woot:).

Natomiast odwrotnie - założone zaraz po k1000 cd3k brylują; wg mnie soniacze to po prostu lepsze słuchawki.

Nie wiem co zrobić z z1r. Są absurdalnie drogie, dlatego już zrobiłem pierwsze podejście do sprzedaży....ale kurdę france tak mi odpowiadają sygnaturą, są tak dynamiczne, takie wygodne, mają taki urok i powab, wysoką ogólną jakość dźwięku, że nie wiem co będzie. Mdr cd 3000 można łyknąć za 2 do 4 tysi, ale one nie do końca mi odpowiadają - są zbyt wyraziste i jasne (choć basu wcale nie brakuje); do krytycznych odsłuchów jak znalazł; ale do długich/"konsumenckich" to jednak z1r.

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Compton napisał:

@audionanik a jak jest z głebią przekazu i umiejscowieniem pierwszego planu w Z1R? 

No tak jak zawsze przy wycofaniu wyższej średnicy/przełomu środka i góry z podbiciem basu - duuuża głębia; a ponieważ jeszcze mamy tu sporą dynamikę, to bliskie i dalekie plany mocno się różnią głośnością, oświetleniem i dosadnością.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności