Skocz do zawartości

xDuoo X3 - Pierwsze wrażenia


bigmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Wieczór nastał, więc coś można skrobnąć o pierwszych wrażeniach :)

 

Zaczynając od początku, to X3 robi bardzo fajne wrażenie na pierwszy rzut oka (na drugi w sumie też). Bryła w stylu starych Nanosów od Apple, tyle że grubszy i zauważalnie cięższy. Trzymając go w ręce ma się poczucie, że to coś solidnego. Do tego szczotkowane aluminium (czy też inny metal) na spodzie, daje przyjemne uczucie pod palcami - lubiłem to w Cube C60, lubię i tu.

Wszystko ładnie spasowane (łącznie z przyciskami, co do których można było mieć wątpliwości w X2), klawisze chodzą sprawnie, ekran jest czytelny (w słońcu gorzej, ale tragedii nie ma jak w poprzedniku). No i znów grajek z fizyczną blokadą przycisków, należy uczcić ten dzień!

 

Ergonomia... jest dość słaba. Zaczynam się przyzwyczajać do sterowania, więc jakiejś wielkiej tragedii nie ma, ale jeśli będą robić następcę, to mogliby sobie kupić jakiegoś grajka od Sony i zobaczyć jak się dba o wygodę użytkowania. Niestety rozrzut klawiszy wydaje się dość przypadkowy, a zmiana utworów/przechodzenie po menu, to taki dość śmieszny kompromis pomiędzy Chinami, a zachodem: u nas "dalej" jest odruchowo widziane jako prawo, u nich natomiast jako dół. No więc górę opisali jako prev, dół jako next, przyciski mają formę strzałek i wydaje się, że wszyscy będą zadowoleni. No cóż, niestety wymaga to pewnego przestawienia.

I to pierwszy odtwarzacz, przy którym chciałem sięgnąć po instrukcję, bo nie wiedziałem jak odpalić odtwarzanie ;) Ale że to wersja testowa, to się znęcać nie będę - nie wiem w jakim stanie zmieni się menu w modelach sprzedażowych (jeśli w ogóle coś się zmieni). Ja jednak daję im kredyt zaufania, X2 rozwijali dość prężnie, więc chyba i o X3 nie ma co się martwić mimo początkowych bolączek, a tu mają większe pole do popisu przez lepsze podzespoły i system oparty na linuksie.

Ale jak już się odpali muzykę, to nie ma problemu z operowaniem na utworach - wszystko robi się sprawnie. Użytkowanie dwóch kart pamięci jednocześnie nie sprawia problemu, są widziane jako osobne dyski i przechodzimy pomiędzy nimi. Tylko lepiej nie trzymać tu kilkuset albumów w mp3, bo można się zaklikać na śmierć w poszukiwaniu tego wybranego ;)

 

Całość jednak na tyle opanowałem, że od jakichś pięciu godzin słucham sobie na X3 muzyki wszelakiej. Jak gra? Jak rozwinięcie X2, słychać, że wyszły spod ręki tych samych ludzi. Mamy więc trochę ciepła, sporo dynamiki, ale ogólnie dość zrównoważony charakter z mocniej zaznaczoną średnicą i środkowym basem (choć tu mogę się mylić, w końcu słuchanie na świeżo i w biegu). X3 nie gra ani specjalnie analogowo, ani nie leci w cyfrową manierę, tylko gdzieś tak lawiruje pomiędzy tymi stanami. Dla większości osób pewnie może to być bezpieczny wybór, choć pewnie dla niektórych będzie za mało wyrazisty. Mi się jednak podoba.

Porównując z leżącym obok Fiio X1, dostajemy więcej szczegółów oraz bardziej zwarty i sprężysty dźwięk. Ściągnięty jest koc z przełomu basu i średnicy, a góra traci posmak cyfrowy. Niestety (a może stety), nie do końca dobrze sobie radzi ze słabymi nagraniami. Na lepszych słuchawkach walnie syfem w twarz i nadmiar sybilantów wbije w ucho. Za to dobrze zrealizowane albumy w lepszej jakości, oferuje z dużą dozą przyjemności.

Scena niestety jest dość wąska i niezbyt głęboka (poziom mniej więcej Fiio X1, tylko mnie zadymiona). Niby przez to dźwięki wydają się bardziej energetyczne, ale jak dla mnie za dużo w tym klaustrofobii, bo sporo dzieje się w głowie i jej najbliższej okolicy. Na ile to ograniczenia programowe, na ile sprzętowe, to nie wiem, jednak mam nadzieję, że rozwiążą ten problem. W każdym razie po podłączeniu przez wyjście liniowe do zewnętrzego wzmacniacza (tu do taniego xDuoo XQ-10, o którym za niedługo skrobnę co nieco), zauważalnie otwiera dźwięk, więc chyba można coś z tym zrobić.

Drugim problemem jest głośność. Rozkręcamy od 0 do 100, nie ma dużych skoków i odbywa się płynnie, więc w sumie ideał. Prócz tego, że tutaj najcichszy poziom 1, to odpowiednik jakichś 28 z Fiio X1, czyli w sam raz na wyjście na miasto.

 

To tak na szybko.

 

Mimo błędów przy projektowaniu i obudowy i oprogramowania (to na całe szczęście będzie się zmieniało), X3 mi się podoba, bo po prostu dobrze gra. X2 doganiał Fiio X1 na wielu płaszczyznach, nowe xDuoo idzie wyżej i chyba dźwiękowo może bić wszystko w tym budżecie (nie liczę jakichś fartownych używek). Nie ma szczękospadu i bezgranicznego zachwytu, nie wykosi dużych Fiio, iBasso i AK, ale i nie w nie celuje. To po prostu cholernie fajnie brzmiące pudełko przy względnie niedużej kwocie.

Jak już wyjdzie i go nabędę, to trochę dłużej z nim posiedzę - zapewne również w celach recenzenckich ;) A na razie powoli kończę słuchanie na dziś, może jeszcze jutro coś wieczorem więcej skrobnę, jeśli wydobędę z niego coś, co dziś przeoczyłem. Jakby co, to pytajcie szybko, bo za dwa dni wraca do Bigmarasa, który uprzejmie mi podesłał X3 (publiczne podziękowanie z mojej strony). No i miejcie na uwadze, że to testówka i niekoniecznie wszystko się przełoży na finalny produkt :)

 

EDYTKA:

Dla wszystkich, których drażniły szumy w X2 - X3 szumi zauważalnie mniej. Coś jak Clip+, a może jest i trochę lepiej, postęp naprawdę zauważalny. Mi na customach nie przeszkadza to na pauzie, a przez tak duży poziom decybeli jakie oferuje ten grajek, to nie ma szans, by cokolwiek z tła się przebiło.

Edytowane przez Inszy
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby to "naprawili" to w wersji finalnej.

Chociaż odpuszczam, że dużych zmian raczej już nie będzie bo lada moment ma się pojawić. Raczej będą go potem ulepszać poprzez wypuszczanie bardziej dopracowanego softu.

 

A jak wygląda losowe odtwarzanie utworów. Robi to jak rockbox, że robi wymieszaną listę ze wszystkich utworów i gra każdy tylko raz czy łapie losowo utwór i możliwe, że po kilku zagra to samo co już było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Inszy za pierwsze wrażenia. :) Czyli, reasumując za te ~400zł nic lepszego nie kupi? Mam zamiar kupić jeszcze słuchawki douszne. Yamahy eph-100 dadzą radę z nim? Miałeś te słuchawki może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś słuchałem, nie moja bajka, ale i słabo je pamiętam. Choć pewnie problemu by nie było.

 

Z nowych grajków nie kojarzę nic lepszego dźwiękowo. Ale oczywiście należy brać pod uwagę preferencje brzmieniowe, bo łatwo mi sobie wyobrazić, że ktoś woli misia z Fiio X1, albo przyjemność obsługi Sonego E585.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiowej muzyki nie lubię, więc dla mnie raczej byłoby bardzo ok. Jeżeli chodzi o obsługę to wychodzę z założenia że do wszystkiego idzie się przyzwyczaić. Mam tylko zgryza ze słuchawkami. Poczytałem o Yamahach to i owo i wydają się być fajne, nie wiem tylko czy będą się lubily z tym x3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z innej beczki, jakie są dane co do aku ile ma trzymać ?

 

wszystkie tego typu dane już są podane oficjalnie w specyfikacji na stronie xduoo.com :]

http://www.xduoo.com/xduoo/EnProductShow.asp?ID=62

 

dla przypomnienia, przy maksymalnym obciążeniu 8h, w rzeczywistości będzie pewnie w okolicach 10-11, czyli standard przy tej klasy grajkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z innej beczki, jakie są dane co do aku ile ma trzymać ?

 

wszystkie tego typu dane już są podane oficjalnie w specyfikacji na stronie xduoo.com :]

http://www.xduoo.com/xduoo/EnProductShow.asp?ID=62

 

dla przypomnienia, przy maksymalnym obciążeniu 8h, w rzeczywistości będzie pewnie w okolicach 10-11, czyli standard przy tej klasy grajkach

 

w x2 tak jest że podają 8 a trzyma ~10h ?

100g w końcu coś do kieszeni

Edytowane przez hibi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigmaras będziesz ściągał te playerki z Chin jak to było z x2?

 

Oczywiście, jestem pierwszy w kolejce z zamówieniem ;)

 

 

 

z innej beczki, jakie są dane co do aku ile ma trzymać ?

 

wszystkie tego typu dane już są podane oficjalnie w specyfikacji na stronie xduoo.com :]

http://www.xduoo.com/xduoo/EnProductShow.asp?ID=62

 

dla przypomnienia, przy maksymalnym obciążeniu 8h, w rzeczywistości będzie pewnie w okolicach 10-11, czyli standard przy tej klasy grajkach

 

w x2 tak jest że podają 8 a trzyma ~10h ?

100g w końcu coś do kieszeni

 

 

X2 ma w specyfikacji 10h, ale jest to wartość przy dużym obciążeniu liczona, zapewne na sporych nausznikach. W rzeczywistości, na dokach x2 trzyma pare godzin dłużej. Mi około 12-13h, na hedfaju ktoś kiedyś smarował o 18h ale to już przesada w mojej opinii. Oczywiście ma na to wpływ jeszcze czy odtwarzamy bardziej wymagajacego flaca czy mp3 z małym bitrate, czy słuchamy głośno czy ciszej, czy słuchamy zimą na dworze (temperatura ujemna jak wiemy wpłynie negatywnie). Dużo parametrów na to wpływa. Nie można zapomnieć, że mały x2 ma 250mW mocy w porównaniu do niecałych 60mW clipa+ zatem porównywanie do tego typu grajków nie ma sensu. Nowa generacja fiio X1,X3,X5 w specyfikacjach baterii ma od 10h do 12h, zatem taka rzeczywistość póki co w świecie grajków z dużym zapasem mocy.

Edytowane przez bigmaras
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie - na X3 nigdy nie słuchamy ciszej :D

 

@gooru: X3 bez problemu odczytuje pliki z tagowanymi okładkami. Chyba że chodziło o ich wyświetlanie, to nie ma mowy ;)

Nie ruszyły mi tylko albumy w DTS i jeden w m4a, ale co do tego drugiego nie mam pojęcia czemu, bo inne które konwertowałem w tym samym czasie śmigają bez problemu. Flaczki i pliki wav łyka bez zająknięcia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności