Skocz do zawartości

Wzmacniacze Sluchawkowe


x500

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Hej.

 

Przelgadalem sobie allegro i moja uwage przykula ta aukcja -> http://allegro.pl/item320463586_sluchawkow...tl_pcl_86_.html

Gosc pisze, ze jest przystowoany do sluchawek juz od 32 Ohm.

 

Z tego co sie doczytalem, takie wzmacniacze lubia sluchawki o znacznie wiekszej impedancji 300 Ohm w gore i nie za duzym SPL.

 

Sam rozgladam sie za jakims wzmacniaczem ktory moglbym podlaczyc do ESI Julia. Nie powiem tez, zeby lampowe brzmienie mnie nie ciekawilo :)

 

Uwazalem do tej pory, ze taki zestaw jak ESI Julia -> lampowy wzmacniacz OTL jak np. w aukcji -> HD 25-1 (70 Ohm, SPL 120 dB) nie beda dobrym polaczeniem i przydalby sie tutaj np. DT 880 (250 Ohm, SPL 96 dB).

 

Czy jednak sie myle ? Nie mam duzej wiedzy w tej dziedzinie wiec prosze Was o zdanie :)

 

Jak juz wspomnialem sam mysle nad zakupieniem jakiegos wzmacniacza i DT 880 ale z tego co jest napisane na tej aukcji wynika,ze moglbym go podlaczyc nawet pod HD 25-1. Tylko sens takiego polaczenia budzi spore watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko sens takiego polaczenia budzi spore watpliwosci.

 

Ano , budzi . :huh:

 

1) Stopień amplifikacji w tego typu wzmacniaczu lampowym typu OTL

bezpośrednio zależy od impedencji słuchawek > i przy 32 ohmowych słuchawkach

wzmocnienie bedzie się kończyło na gałce potencjometru odkręconej na 30% ,

przy 300 ohm na 60 % , przy 600 ohm 100 %

 

2) Przy 32 ohmowych słuchawkach łatwiej o ich uszkodzenie - wzmak do którego

dałeś link oparty jest o projekt który można ściągnąć ze strony audiotonu

>> http://www.audioton.republika.pl/wzm-sluch-OTL.html

Mam w domu bardzo podobny wzmacniacz ( tyle że wykonany w drewnie które

zdecydowanie mniej się grzeje niż blacha ) i prawdę mówiąc w tej chwili trochę boję się podpinać

do nich jakichkolwiek słuchawek . Powodem jest to ze sprytni chłopcy-DIY`owcy z Allegro bardzo

często oszczędzają na jakości kondensatorów wyjściowych i kiedy rozkręciłem swój

wzmak zamiast dwóch kondów 100 V - jak to sugeruje projekt audiotonu , znalazłem

dwa 63 V > a ponieważ napięcie które moze pojawić się na wyjściu takiego wzmaka wynosi około 50 V

jest to już właściwie na styk . Zwłaszacza tuż po włącząniu , takie urządzenia może okazać się bardzo niebezpieczne

- prąd stały może dosyć łatwo przebić się przez takie kondy i spalić nam słuchawki. :unsure:

Tak więc, koniec końców zacząłem używać mojego OTL w bezpieczniejszej roli

bufora lampowego ( filtru brzmieniowego ) podłączonego do pętli korekcyjnej wzmacniacza stacjonarnego

> takie klocki mają przeważnie na wejściu filtry odsprzęgające - więc mogące się pojawić napięcie stałe -

w przeciwieństwie do słuchawek - nie jest dla nich aż tak grożne . Gra to zresztą nawet dosyć fajnie . :rolleyes:

 

3) Lampki PCL86 to typowe lampy telewizyjne i ich jakość audio budzi poważne

zatrzeżenia ,. Jch jedyną zaletą jest bardzo niska cena

Wzmacniacz tego typu można co prawda przystosować do trochę lepszych lamp ECL86

( to już lampki zaprojektowane natywnie dla urządzeń audio ) - ale mają one dwa razy niższy prąd

żarzenia - więc do takich przeróbek musisz umieć posługiwać się lutowanicą .

 

Podsumowując - nie polecam tego wzmacniacza . Wydaje mi się że do niskoohmowych słuchawek

( a w przypadku wzmacniaczy OTL wszystko co ma poniżej 300 ohm jest de facto niskoohmowe :D )

lepszym wyborem będzie jakiś chinski wzmak hybrydowy > np V.A.L E-10

>> http://www.highfidelity.pl/artykuly/0508/val.html

 

A jeżeli koniecznie ma to być jednak wzmacniacz lampowy to ściągnij sobie coś naprawdę

porządnego i naprawde przystosowanego do współpracy nawet z niskoohmowymi słuchawkami.

>> Np -Xiang Sheng "708B" - http://www.hi-end.on9mart.com/cart/XS_708B.html

On ma bardzo dobrą markę np na Head-fi . Tak więc , jeżeli nawet nie będzie Ci odpowiadał

, to pózniej bez wielkiej straty bedziesz mógł go dosyć łatwo go odsprzedać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz - kontynuacja chyba samo istnie "zyje" w watku o alternatywie dla HD 25-1.

Po bardziej wnikliwym doczytaniu o lampowym brzmieniu - to chyba jednak jest to co moze dodac ciepla i smaczku, jednak lepiej wykorzystywac to dla intrumentow bo mozna przycmic analitycznosc przy calosciowej ocenie w odsluchu live. Pewnie kiedys i tak skusze sie na Xiang Shenga :) Juz z samego wygladu mozna sie zakochac hehe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mój problem z ad825 udało mi się rozwiąząć.

Na pomysł wpadłem przypadkiem przeglądając jego specyfikację: maksymalne napięcie zasilające +-15V. Ja miałem minimalnie powyżej 15v, i to jeszcze niestabilizowane. Wystarczyło wstawić w zasilaczu 78M09/79M09 i jest wszystko ok, teraz opamy praktycznie nie wydzielają ciepła.

I dźwięk też się poprawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem z ad825 udało mi się rozwiąząć.

Na pomysł wpadłem przypadkiem przeglądając jego specyfikację: maksymalne napięcie zasilające +-15V. Ja miałem minimalnie powyżej 15v, i to jeszcze niestabilizowane. Wystarczyło wstawić w zasilaczu 78M09/79M09 i jest wszystko ok, teraz opamy praktycznie nie wydzielają ciepła.

I dźwięk też się poprawił.

 

 

Jak nie masz stabilizatorow na 12V to podeprzyj zenerka te ktore masz na 9V , co za problem ? Przetnij polaczenie nozki ktora idzie do masy i wstaw tam diode . Prad w tym miejscu plynie prawie zaden wiec moga byc zenerki o gabarytach zwyklej diody 4148 . Daj 3V9 zenera do stabilizatorow 9V i otrzymasz 12.9V lub 5.1V jesli dasz diode w odwrotnym kierunku . Daj 3V1 i z 9V zrobisz stabilizowane 12.1V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam i moze to glupie ale .... czy wzmacniacze operacyjne mozna laczyc rownolegle ? Czy takie polaczenie wplynie kozystnie na maxymalny prad wyjsciowy ? Chodzi mi o polaczenie tak jakby jeden przylutowac nad drugim ( w tej chwili nie mam za duzo opampow na skladzie wiec wole nie probowac , robil ktos tak juz ? Mam pewna koncepcje ale ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może gdzieś to były... nie wiem... nie szukałem - przyznajęsiębez bicia - nie wiem jak sformułować zapytanie:| ale do czego zmierzam... Chciałbym dokonać małego upgrade wzmaka słuchawkowego. Nie znam sięna tym absolutnie - to cud że wiem wogóle na czym lutowanie polega:D (mniej więcej) - więc pozostaje mi jedynie powymieniać te elementy we wzmaku na inne/lepsze/markowe o takich samych parametrach. Czy to może odnieść pożądany skutek jakim jest podniesienie jakośći wrażeń z odsłuchu?? i czy gra jest warta świeczki?

 

Chciałbym wymienić:

kondensatory na wyjściu (chyba?): 100uF/16V i 2x820uF/10V(te dwa chyba marki Nippon, co do reszty - nie moge odczytać)

na wejściu (chyba?): 3x470uF/25V

 

wzmacniacz operacyny(tak to się nazywa?): TL072CN

wszystkie dane odczytane bezpośrednio z podzespołów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze kojarzę, TL072CN to jest ten produkowany przez ST, gra słabo.(w przeciwieństwie do całkiem fajnego Texas Instruments) Warto wymienić na chociażby TLE2072, czy OPA2134(ten jest bardzo popularny i gra przyzwoicie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tpa6120 to bardzo ładnie grający opamp - taki sam jest w holdegronie. Mimo że tl'ka jest "tylko" na preampie, będzie miała także duży udział w dźwięku(wszystko przez co przechodzi dźwięk ma wpływ na brzmienie ;]). Wymiana oczywiście in plus. Mocno in plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjęte z wątku o AL!

JRC2068 + BD137/138 lub któreś podobne z serii BD były w Head Box II, a SE to tylko dwa Head Boxy w jednej obudowie (znów opierając się na poszlakach).

Dżizas, zaplułem się ze śmiechu dosłownie. Co prawda konkretnie tego jrc nie słuchałem(inne jrc nie zachwycały jakoś), ale jakimkolwiek bd daleko do doskonałości. O ile dla mid-endu można uznać za przyjmowalne biorąc pod uwagę ładną(mi się nawet podobała) barwę dźwięku, ale broń boże coś takiego we wzmaku za kilkaset złotych, do równie drogich słuchawek(albo i droższych)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeprowadziłem krótką korenspondencję z autorem wzmaka i oto wynik(że zacytuje autora):

 

"Można poeksperymentować z OP ale należy mieć na uwadze że są pewne

warunki - OP powinny mieć mały Ib (rzędu pA) i mały DC offset.

Ze sprawdzonych: OPA2134; OPA2604; AD823; OPA2132.

Zmiany są słyszalne ale bardzo subtelne.

Kondensatory - można wymieniać ale to strata czasu."

 

więc myśle że zapakuje opa2134 (najłatwiej go dostać, choć wolałbym TLE2072/TLE2082(o ile te by się nadały (w sensie technicznym)) a z kondami sobie odpuszcze (na BG mnie narazie nie stać a te we wzmaku są przyzwoitej jakości(a jednak:))

 

i tak:) to jest holdegron:D

 

dzięki gawierzy za pomoc i wskazówki:)

 

ps. co to jest JRC-27f? i jaki ma wpływ na dzwięk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki dźwięk wolisz, opa to "miodowa" szkoła dźwięku grająca z bliższa i mocniejszym dołem. Z drugiej strony 2072 to amfiteatralna przestrzeń i lżejszy dźwięk z bardziej zwięzłym dołem).

W sumie nie zaszkodziłoby ci spróbować obu - nie są specjalnie drogie, a zdecydowanie warto poeksperymentować.

 

JRC-27f... http://www.wwb-st.com/002/HF/JRC-27F.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[qnote]

i tak:) to jest holdegron:D

No to co ze holdegron ? wyrocznia jakas ?

Kondensatory w torze sygnalu nie swiadcza najlepiej o wzmacniaczu . Sprzegajace warto wymienic jesli masz jakies no name .

Warto zawsze poprawic zasilanie natomiast ukladziki z seri TL nigdy nie byly jakims topem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. czy ja dobrze rozumiem, czy ty kupiłeś holdegrona, w którym był TL072 i kiepskie kondy?

Sprawdź jeszcze, czy ten TL072 nie wygląda przypadkiem tak:

http://shop.diyrealaudio.com/images/tl072_st.jpg

Jeśli tak, to ja się obawiam co do uczciwości producentów wzmaków :P

(najpierw przeczytałem o "hajendowych" komponentach w headbox'ie, potem tl072 w holdegronie. o zgroza.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że do pewnej kwoty to w tych wzmacniaczach elektronika jest taniutka a więcej kosztują rzeczy takie jak elegancka obudowa, grawerowany front, itp. Ostatnio gdzieś mi chyba mignął przed oczami opis Grado RA1, nie wiem na ile był wiarygodny ale wg jego autora tu też mamy taniutkie komponenty tylko ubrane w gustowną drewnianą "skrzyneczkę" - koszt bagatela ponad 400$. Dlatego wg mnie do pewnego poziomu konstrukcje DIY są bezkonkurencyjne pod względem stosunku jakości i możliwości do ceny. W przypadku komercyjnych konstrukcji dochodzi wiele innych kosztów niż tylko te wynikające z zastosowanych elementów, a ostateczna cena i tak jest kwestią umowną popartą odpowiednim marketingiem.

Poza tym ważne jest końcowy efekt, nieważne co jest w środku. ;) A jeśli do tego komuś się to podoba i zgadza się za to zapłacić daną sumę to czemu nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiałem się że tak to może zostać odebrane:| otóż laik jestem i nie wiedziałem że tpa6120 jest zamontowany po "ciemnej stronie płytki" a na wierzchu jest tylko tl`ka i od tego się zaczeło... kondensatory są firm Rubycon, Nippon (zgaduje że są przyzwoite), a czy są w torze audio?? nie wiem... są po prostu przy gniazdkach (na wejściu) i gdzieś w połowie płytki:)...

i nie chciałem robić antyreklamy nikomu. Wzmacniacz jest jaki jest (tzn. co najmniej dobry imho) ale wiadomo że z czasem zawsze człowiek chce coś zrobić by bylo lepiej:) (to pewnie wszytko przez tę ankietę o forum:P)

 

opa wymienie na tl2072 (o ile go dorwie) a zdanko @pGo "amfiteatralna przestrzeń i lżejszy dźwięk z bardziej zwięzłym dołem" jeszcze rozjuszyło moją wyobraźnie:D cdx580 gra dość wąsko i muli basem, d2 - jak każdy wie:P, i i hd595 jakoś snują się z basem:| więc tle2072 może pomoże:)

 

tego pdf`a sam wcześniej znalazłem, ogólnie wykumałem że to jest przekaźnik telekomunikacyjny firmy hongfa tylko jaka może byćrola tego przekaźnika we wzmaku... tak z ciekawości pytam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew, Grado RA1 to nic innego jak cmoy, tyle że odpowiednio dostrojony tonalnie.

http://www.geocities.com/rubin_jpk/rubin/page_4.html

Szkoda że ten JRC4556 to nie jest... JRC4558, którego znalazłem w moich piwnicznych zasobach. Tylko 2 numerki mniej i miałbym ra1 ;]

W sumie też zastanawiałem się do czego przekaźnik.... i też nie wiem :P

tle2072 ma taki lekki bas, może i trochę bez życia. Lubiłem tego opampa odpalać do koncertówek, gdzie robił ładną przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do robienia przestrzeni polecam OPA2604. W sumie wolę go od TLE2072, jeśli tylko napięcia wystarcza.

A no patrz, ja się ostatnio na niego szykowałem. TLE ostatnio przestałem używać, bo jednak w porównaniu do ad825(czy nawet czasami opa134) brakuje mu trochę przekonania w tym co gra. Jakby się bał cokolwiek zagrać mocniej. Wychodzi to przy sr60, które lubią grać wyraźne dźwięki, zaś te delikatniejsze jakby omijają.

 

Majkel, co byś polecał z opampów do buforowania? Bo planuję nieco odmienną koncepcję wzmaka i przy okazji chciałem dać coś lepszego do buforowania... pierwotnie myślałem nad diamondem, ale to przekombinowane i niekoniecznie skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPA551 można zapiać jako wtórnik i będzie buforem. AD8397 i TPA6120 też bym próbował - od razu są podwójne, ale AD8397 może się zagotować bez odprowadzania ciepła na dużym napięciu zasilania. Jak nie te, to BUF634, ale on raczej nie jest wart swojej ceny. HA-5002 dużo tańszy i ponoć lepszy, tylko trzeba go znaleźć. Diamonda można zrobić na 4 tranzystorach i 2 rezystorach najprostszego, ale wtedy op-amp jako bufor będzie raczej lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności