Skocz do zawartości
  • 0

Sluchawki planarne - czy warto sie przesiasc?


Alleandir

Pytanie

Czesc,

Korzystam aktualnie z nighthawkow, ale sporo dobrego czytalem o sluchawkach Planarnych hifiman lub Audeze. Moje sluchawki juz coraz bardziej wymagaja wymiany i chcialbym sie doradzic czy z budzetem 5tys na sluchawki (rowniez uzywki) idzie kupic jakies planarne sluchawki i czy rzeczywiscie jest taki skok jakosci jak niektorzy opisuja? 

Czy z podobnym budzetem polecicie moze inne sluchawki i na co warto zwrocic uwage?
DAC/AMP bede jeszcze kompletowal do tego ale pierw chce sie zdecydowac na jakies sluchawki
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
12 godzin temu, Tommy66 napisał(a):

Argentum Extreme wystawił na bazarku Michał. W tej cenie gdybym nie znał, brałbym pod wymianę wtyków lub zakup przejściówek.

Niestety potrzebuję 1,7 lub 1,8m. Poza tym wszystkie końcówki do wymiany, więc trochę mija się to z celem a nowy będzie niewiele droższy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ok mialem okazje posluchac troche sluchawek na audio video. 
Rozwazam Hifiman 1000se lub Arya organic na ten moment. Cenowo sa aktualnie bardzo zblizone (SE Refurbrished mozna dostac za 400USD wiecej niz arya). 
Z tego co zauwazylem arya sa na pewno cieplejsze ale jednak w takim tloku ciezko bylo mi je porownac.

Czy lepiej isc w 1000SE i dokupic jakis wzmacniacz ktory doda ciepla, czy jednak arya organic? (Zakladajac ze bede i tak musial kupic jakis wzmacniacz bo aktualnie mam tylko audioquest Red)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Alleandir napisał(a):

ok mialem okazje posluchac troche sluchawek na audio video. 
Rozwazam Hifiman 1000se lub Arya organic na ten moment. Cenowo sa aktualnie bardzo zblizone (SE Refurbrished mozna dostac za 400USD wiecej niz arya). 
Z tego co zauwazylem arya sa na pewno cieplejsze ale jednak w takim tloku ciezko bylo mi je porownac.

Czy lepiej isc w 1000SE i dokupic jakis wzmacniacz ktory doda ciepla, czy jednak arya organic? (Zakladajac ze bede i tak musial kupic jakis wzmacniacz bo aktualnie mam tylko audioquest Red)

Z recenzji Arya organic wydaje mi się ciekawsza, bo ogólnie nowe produkty hifimana pokazują progress jakościowy lub cenowy względem poprzedników. Organic wykorzystują nową membranę, znaczy progress musi być odczuwalny. Ale zdaje się że podobną membranę miały wcześniej tylko susvary i he1000se, więc ja aryę organic traktuję jako tańszy zamiennik he1000se. Czytałem często że he1000se potrafią trochę zmęczyć detalem, a Arya organic ma nieco podbite wysokie tony. Myślę że nie ma zwycięzcy w jakości dźwięku. Jest tylko zwycięzca w cenie - Arya :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Pioj napisał(a):

Z recenzji Arya organic wydaje mi się ciekawsza, bo ogólnie nowe produkty hifimana pokazują progress jakościowy lub cenowy względem poprzedników. Organic wykorzystują nową membranę, znaczy progress musi być odczuwalny. Ale zdaje się że podobną membranę miały wcześniej tylko susvary i he1000se, więc ja aryę organic traktuję jako tańszy zamiennik he1000se. Czytałem często że he1000se potrafią trochę zmęczyć detalem, a Arya organic ma nieco podbite wysokie tony. Myślę że nie ma zwycięzcy w jakości dźwięku. Jest tylko zwycięzca w cenie - Arya :)

 

Przy obecnej cenie HE1000se to bym się nie zastanawiał nawet... już to pisałem... ale jeszcze raz: obecnie HE1000se można kupić za 8-9k pln .... nowe... wybór wydaje się oczywisty... ale to tylko moja subiektywna opinia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Rafacio napisał(a):

a teraz przywrócona, bo łatwiej i taniej jest zrobić planarny głośniczek niż dynamiczny. Lepszy zarobek dla producenta.

To prawda. Dziwi mnie, że tak często pozycjonuje się słuchawki planarne, jako coś lepszego od dynamików. A faktycznie dużo wynika z kosztów produkcji i zarobku producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 10/30/2023 at 9:01 PM, Rafacio said:

Natomiast czy warto przesiadać się na planary. Moim zdaniem nie. To ślepa uliczka rozwoju słuchawek dawno temu porzucona, a teraz przywrócona, bo łatwiej i taniej jest zrobić planarny głośniczek niż dynamiczny. Lepszy zarobek dla producenta.

Dawno na tym forum większej bzdury nie słyszałem. I to od starego użytkownika.

Słuchawki planarne zawsze trzymają się w czołówkach wszystkich rankingów na całym świece czy to w wersjach ortodynamicznych czy elektrostatycznych. Zawsze była też to technologia droższa i trudniejsza do wykonania, co przekłada się na ceny.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Planary historycznie miały obsuwę względem dynamików bo w 20 wieku prawie wszyscy postawili na technologię elektrodynamiczną, wydawała się bardziej obiecująca, ale jak się później okazało, przetwornik planarny ma też dużo zalet. Choćby lepsze rozwinięcie basu i przede wszystkim zalety subiektywnego dźwięku. Bo w pomiarach, dynamiki za 1200zł czasem pokonują planary za ileś tysięcy. Ale pomimo wszystko najbardziej liczy się jak człowiek odbiera dźwięk słuchawek, a wiele planarów gra na prawdę topowo, moim zdaniem lepiej niż większość dynamików z wysokiej półki cenowej.

Myślę że wszystkie 3 rodzaje przetworników mają wystarczające charakterystyczne wady, żeby nie dało się ustalić jednego słusznego najlepszego :) Co nie zmienia faktu że HE1000 w obecnej promocji hifimana to grzech nie brać :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 11/3/2023 at 2:40 PM, Rafacio said:

Co jest trudnego w wykonaniu placka i przyklejeniu do niego ścieżek? Jest to tak trudne, że jeden z kolegów z forum zrobił planary w domu.

To oświeć mnie, bo żadnej polskiej firmy produkującej planary nie znam.

Edytowane przez NuYam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To zdecydowanie nie jest proste. Można równie dobrze powiedzieć że banalnie jest zrobić tranzystor. No to co za problem zrobić procesor 5GHz, 8 rdzeniowy na architekturze x86-64 w garażu? Tak samo miniaturyzacja i optymalizacja akustyczna dotyczy słuchawek. Membrany planarne bez zabezpieczeń może zabić wiatr, wilgotność, a nawet tłusty palec (nie ma jak jej wyczyścić z powodu poziomu miniaturyzacji membrany - chodzi o grubość)

Edytowane przez Pioj
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Co jest trudnego w wykonaniu placka i przyklejeniu do niego ścieżek? Jest to tak trudne, że jeden z kolegów z forum zrobił planary w domu.
 
Technika jak już.
Rafacio nie wypowiadaj się w tematach o których nie masz zielonego pojęcia. "Wykonaniu placka i przyklejeniu do niego ścieżek"

Kolega z forum sam sobie nie zrobił, co najwyżej sobie narysował układ ścieżek i zamówił u chinola ich naniesienie na membranę. W Polsce prawdopodobnie nie ma firmy, która jest w stanie to zrobić, choć była do niedawna. Tyle, że to jest tylko część przetwornik, która i tak żeby wyszła dobrze, nie jest taka prosta. Pytanie pozostaje - czy coś mu sensownie grającego z tego wyszło?

A co do historii to w latach 70'tych i 80'tych robili planary, które grały, bo dynamiki w tamtym czasie to była porażka. Przestano je rozwijać, ponieważ wbrew Twojemu twierdzeniu ich produkcjach była kosztowna i nie było takich materiałów jak obecnie - np. skuteczne magnesy.
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Rafacio napisał(a):

Dla mnie każde słuchawki planarne niezależnie od tego jak by ładnie barwowo nie grały, zawsze grają bez życia, energii, dynamiki. A jak jeszcze są podłączone do wzmaka lampowego to lipa kompletna.

Widocznie słuchałeś jakichś HE400 albo podobnych planarów z niższej półki. Takie GL2000 odpowiednio napędzone, jeśli chodzi o energię, dynamikę i skalę dźwięku wciągają Utopie nosem. Utopię uważam za jedne z najlepszych słuchawek dynamicznych jakich słuchałem. 

Bardzo dużo zależy od toru. 

 

AA spojrzałem na Twoją sygnaturkę i się wyjaśniło. Planary zyskują często bardzo dużą dynamikę wraz z głośnością. 
"Powyżej 85 dB: poziom powodujący uszkodzenia słuchu"

 

Edytowane przez BearPL
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Rafacio napisał(a):

słuchawki planarne niezależnie od tego jak by ładnie barwowo nie grały, zawsze grają bez życia, energii, dynamiki.

Nie wiem jakich słuchałeś, ale zapewne HE400i, czy Sundar, czyli takich z jednostronnymi magnesami, i one rzeczywiście na tle tych z dwustronnymi wypadają gorzej pod względem dynamiki.

 

Do tego potrzeba do nich mocnego wzmaka, żeby miał konkretny zapas mocy, inaczej mimo wystarczającej głośności to z dynamiką (zwłaszcza basu) jest słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Słuchałem Susvar przypominam.

11 godzin temu, BearPL napisał(a):

AA spojrzałem na Twoją sygnaturkę i się wyjaśniło. Planary zyskują często bardzo dużą dynamikę wraz z głośnością. 
"Powyżej 85 dB: poziom powodujący uszkodzenia słuchu"

Szkoda, że słuch traci z czasem.

Tak samo Magnepany w kolumnach są do dupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Dla mnie każde słuchawki planarne niezależnie od tego jak by ładnie barwowo nie grały, zawsze grają bez życia, energii, dynamiki. A jak jeszcze są podłączone do wzmaka lampowego to lipa kompletna.

Chętnie się dowiem co to znaczy że grają bez życia, może bałeś się gałkę odkręcić.😁

Znam gościa, który twierdzi że wszystkie przetworniki, których słuchał graja tak samo jak jego pchełka, bez względu co było podłączone, on nie widział różnicy, wiec nie musi nic zmieniać.😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Rafacio napisał(a):

Słuchałem Susvar przypominam.

Szkoda, że słuch traci z czasem.

Tak samo Magnepany w kolumnach są do dupy.

Ja też głośno zazwyczaj nie słucham, a jeśli już to kilka minut - 2-3 utwory, co nie zmienia faktu, że aby uzyskać efekt ogromnej skali i dynamiki dźwięku w wielu planarach należy słuchać na głośności podobnej do poziomu jak na koncercie/ live. 

Jeśli nie słuchałeś na takiej głośności i na dobrym, mocnym torze to po prostu nie masz punktu odniesienia jak planary mogą grać. 

Susvary też potrzebują sporo mocy, żeby zagrały popisowo. 

 

 

 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Słuchałem Susvar

Może po prostu Ci nie podeszły. Słuchawki z dobrą mikrodynamiką (podkreślone detale), raczej nie mają dobrej makrodynamiki - coś za coś.

To samo jest przecież w "tradycyjnych" słuchawkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Perul napisał(a):

Może po prostu Ci nie podeszły. Słuchawki z dobrą mikrodynamiką (podkreślone detale), raczej nie mają dobrej makrodynamiki - coś za coś.

Chyba trafiłeś w sedno, bo ja podobnie odebrałem Susvary, przynajmniej ostatnim razem kiedy słuchałem ich na Felix Envy. Nie wiem czy nawet nie był to egzemplarz @MichalZZZ (takie ciemniejsze drewno niż oryginalnie). W każdym razie miałem odczucie splaszczonej dynamiki i szybko mnie zaczęły męczyć, nawet przy świetnie nagranych utworach TOOL-a długo nie wysiedziałem. Zrzuciłbym to pewnie na zmęczenie, ale porównałem też z innymi słuchawkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.11.2023 o 05:41, Rafacio napisał(a):

Dla mnie każde słuchawki planarne niezależnie od tego jak by ładnie barwowo nie grały, zawsze grają bez życia, energii, dynamiki. A jak jeszcze są podłączone do wzmaka lampowego to lipa kompletna.

Cóż, ja trafiłem na planary z niższej półki: Hifiman HE400se i Fostex T60RP - te drugie zagrały dokładnie tak, jak opisywał @Rafacio. HE400se zagrały efektownie, a nawet efekciarsko - z rozdmuchaną przestrzenią. Wzmacniacz: JDS Labs EL Amp II (lampowego nie sprawdzałem, nie jestem zwolennikiem wzmacniaczy lampowych). Nie słuchałem innych planarów - może i te droższe grają lepiej, ale...

W dniu 4.11.2023 o 09:56, BearPL napisał(a):

AA spojrzałem na Twoją sygnaturkę i się wyjaśniło. Planary zyskują często bardzo dużą dynamikę wraz z głośnością. 
"Powyżej 85 dB: poziom powodujący uszkodzenia słuchu"

... skoro planarów trzeba słuchać głośno, to chociażby z tego powodu ja w to nie wchodzę - wolę mieć zdrowy narząd słuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak widać ile uszu tyle opinii . Co prawda zbyt wielu budżetowych planarów nie słuchałem ale przykładowo arya, dc aeon 2 , he 1000se wspaniała dynamika , bardzo dobre nasycenie ,zero sztucznego rozdmuchania ,niezwykle holograficzna scena z bardzo realistycznym oddaniem pozycjonowania, barwy i wielkości instrumentów . Zapewnienie prawidłowego dźwięku już od najniższych głośności . Co do He1000se nie słyszałem tak dobrej dynamiki ,ogólnej szybkości dźwięku ,narastania itd.. z dynamików . Co do porównań mam obecnie u siebie hd800s oraz focal clear mg ,z wypożyczonych miałem ostatnio utopie.  Może jeśli chodzi o tańsze planary i porównanie ich dynamiki ze słuchawkami dynamicznymi z ich półki cenowej ,te drugie wypadły by korzystniej. Oczywiście jak to bywa w przypadku takiego sprzętu należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej mocy , jakości oraz dobrej korelacji charakterem żródła ,daca , ampa.. Nie wyobrażam sobie osobiście obecnie porzucenia planarów , jak dla mnie żadne dynamiki których słuchałem nie dają mi tak naturalnego brzmienia .

 

 

P.S

A jak komuś brakuje dynamiki w susvara proponuję podłączyć pod przyczepy głośnikowe 😁

przykładowo keces s300,(2x300W/8ohm)  nie żarcik można sobie przeczytać cały test i artykuł :

https://soundnews.net/headphones/full-size/the-ultimate-hifiman-susvara-review/

 

Jeśli komuś nie chce się czytać zacytuję z translate :

7. Wzmacniacz mocy KECES S300 – mój codzienny sterownik

Na bogów… to jest bestia ze wzmacniacza. Dynamika, stany przejściowe, czystość, moc i kontrola, wszystko, czego potrzebujesz, przepływa przez Twoją Susvarę. To jak na razie jedyny wzmacniacz, który przewyższył wydajnością Flux Labs Acoustics Volot i Ferrum OOR + Hypsos. Jeśli słucham przez S300, a na zewnątrz jest wieczór, nie mogę go wyłączyć, dopóki nie zobaczę wschodu słońca. To jest szaleństwo, szalenie mi się to podoba. To mógłby być z pewnością ostatni wzmacniacz, jakiego będziesz potrzebować dla Suzy. Jeśli jesteś bardzo szalony, możesz dodać kolejny, aby uzyskać bardziej dzikie, dynamiczne huśtawki. S300 wstrząsa teraz moim światem.

  • Rozdzielczość/Szczegóły: 9
  • Odpowiedź przejściowa: 9,5
  • Dynamika: 9,5
  • Tonacja: 8,5
  • Moc/sterowanie: 9,5
  • Rozmiar sceny: 9
  • Ocena ogólna: 9,17

 

Edytowane przez Tecnoselfrx
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności