Skocz do zawartości

Bądź bohaterem w swoim audio - czyli dzisiaj sam zrobiłem...


shady_slim

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.06.2022 o 21:15, hammerh34d napisał:

Tuning forzowego kabelka, wtyczka oeaudio kupiona w Audeos.
Lutowanie bardzo przyjemne, kabelek Forza nie broni się przed cyną :D
Teraz mogę podpiąć blessingi do każdej dziurki :)

I dalszy ciąg... interkonekt do mojopolyszczura.
Miedź z Audeosa lutuje się znacznie bardziej kłopotliwie. Ale jak na pierwszy mój poważny ic jest nieźle. 

 

Nasza miedź jest w litzu (zmodyfikowany type 4 lub type 6, zależy który) i wszystkie żyłki są emaliowane, stąd też trudniej się lutuje, bo trzeba się jej pozbyć. Zabezpiecza to natomiast przewodnik przed śniedzieniem i ma określony wpływ na dźwięk. Można też z powodzeniem wykorzystywać taką żyłę na 2 kanały, zrobiliśmy kilka kabli do IEMów tego typu już. Forza zdaje się też miał miedź emaliowaną, nie wiem jak z wariantami srebrzonymi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Nasza miedź jest w litzu (zmodyfikowany type 4 lub type 6, zależy który) i wszystkie żyłki są emaliowane, stąd też trudniej się lutuje, bo trzeba się jej pozbyć. Zabezpiecza to natomiast przewodnik przed śniedzieniem i ma określony wpływ na dźwięk. Można też z powodzeniem wykorzystywać taką żyłę na 2 kanały, zrobiliśmy kilka kabli do IEMów tego typu już. Forza zdaje się też miał miedź emaliowaną, nie wiem jak z wariantami srebrzonymi.
Wasza miedź jest spoko. Już się nauczyłem.
Zresztą jestem już przygotowany i pewnie zamówię więcej;)

db7f1d23f081853e6156f3896a0c80ee.jpg

Edit: Żyły forzowego kabelka wyglądały na emaliowane, ale to zapewne była emalia "samolutująca", bo cyna chwytała momentalnie w 350 stopniach.

Edit2: mając lutownicę która umie w 450 stopni i pastę lutowniczą każdy powinien sobie poradzić z emaliowaną miedzią od Audeos. That being said...

- Czy ktoś ma jakiś patent na to czym trzymać kabel w czasie cynowania (klasycznego i/lub zanurzeniowego w tygielku) żeby nie rozgrzać za bardzo reszty kabelka i nie sfajczyc izolacji?... Ja sobie radzę Learhermannem, bo ma.w końcówkach kleszczy "kanaliki" akurat na kabel, ale to nie jest optymalne rozwiązanie moim zdaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, hammerh34d napisał:

Czy ktoś ma jakiś patent na to czym trzymać kabel w czasie cynowania (klasycznego i/lub zanurzeniowego w tygielku) żeby nie rozgrzać za bardzo reszty kabelka i nie sfajczyc izolacji?.

Jest pewien sposób choć niewygodny. Gąbkę wiskozową do czyszczenia grotów lutownic należy zmoczyć wodą destylowaną, następnie w niej trzymać lutowany przewód tuż przy cynowanym końcu. Przy lutowaniu do wtyczek tak samo. Może są lepsze sztuczki i ktoś z forum podpowie. Może @Mayster zdradzi ;) Bez tych sztuczek izolacja z tych litz błyskawicznie znika, a i ta metoda nie jest idealna. Sam poznał bym tą idealną :D

Edytowane przez slawsim
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci kabelków litzowych generalnie stawiają sprawę jasno. Dla "lutowalnych" metoda pozbycia się emalii jest tygielek lutowniczy i kropka. Dla nielutowalnych drutów transformatorowych w powłoce o wysokiej temperaturze topnienia stosuję się usuwanie mechaniczne lub chemiczne. Chemiczne oczywiście nie działa na te lutowalne bo to inna emalia.

Tak że ten, poza temperaturą oficjalnie nic.

Edit: A tygielek faktycznie jest spox. Tylko nie bardzo da się wtedy odporwadzać ciepło leathermannem default_wink.png

Edit2: Owszem, jest jeszcze opcja zanurzenia drutu w roztopionym wodorotlenku sodu.
Dziękuję, postoję.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2022 o 13:35, Mayster napisał:

Można też z powodzeniem wykorzystywać taką żyłę na 2 kanały, zrobiliśmy kilka kabli do IEMów tego typu już.

W jaki sposób rozpoznać, która żyłka jest do którego bieguna? Z każdą miernikiem się bawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyły są pogrupowane, więc nie trzeba każdej jednej sprawdzać. A jak nie, to: https://audeos.pl/gichin-d50

 

Źle też się wyraziłem - nie 1 kabel na 2 kanały, tylko 1 kabel na 1 kanał (+ i -), a więc kabel 2-żyłowy nam wychodzi. Chyba, że mamy kabel do 1 muszli biegnący to można też tak pokombinować, ale 'bez przesady' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mayster napisał:

1 kabel na 1 kanał (+ i -)

ja właśnie tak zrozumiałem, ale miałem na myśli ten kabel

https://audeos.pl/pl/p/Kabel-z-miedzi-OCC-7N-26-AWG-Litz-Cryo-v2-Audeos/309

Choć widzę na 3-cim foto, że niby też są pogrupowane

0_0_productGfx_90a709c49ac46737d54d949f3

 

tylko, że z mojego doświadczenia to raczej wyglądało jak na 4 i 5 foto ;) 

0_0_productGfx_f355a87b3efabc7a7437624f4

 

A może są 2 wersje, jedna ładnie pogrupowana, a druga mniej ładnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Perul napisał:

ja właśnie tak zrozumiałem, ale miałem na myśli ten kabel

https://audeos.pl/pl/p/Kabel-z-miedzi-OCC-7N-26-AWG-Litz-Cryo-v2-Audeos/309

Choć widzę na 3-cim foto, że niby też są pogrupowane

 

 

tylko, że z mojego doświadczenia to raczej wyglądało jak na 4 i 5 foto ;) 

 

 

A może są 2 wersje, jedna ładnie pogrupowana, a druga mniej ładnie?

 

 

To ten sam kabel, celowo są rozczapierzone te grupy na kilku zdjęciach, żeby było widać ilość łączną żył +/-.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie tak zrozumiałem, ale miałem na myśli ten kabel
https://audeos.pl/pl/p/Kabel-z-miedzi-OCC-7N-26-AWG-Litz-Cryo-v2-Audeos/309
Choć widzę na 3-cim foto, że niby też są pogrupowane
0_0_productGfx_90a709c49ac46737d54d949f36c713cd.jpg
 
tylko, że z mojego doświadczenia to raczej wyglądało jak na 4 i 5 foto  
0_0_productGfx_f355a87b3efabc7a7437624f47e03b38.jpg
 
A może są 2 wersje, jedna ładnie pogrupowana, a druga mniej ładnie?
 
Z mojego doświadczenia wyglada to dobrze:

1a961cd3b3b5c14967b8bd1ee19deb5f.jpg652d658be358b86d563089681f312c8c.jpg

Żyłki bardzo ładnie się trzymają razem i nie ma najmniejszego problemu żeby je pogrupować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, hammerh34d napisał:

Żyłki bardzo ładnie się trzymają razem

Może byłem zbyt brutalny przy "oskórowywaniu" ;) , ale nie było moim zamysłem puszczać + i - jednym kablem.

Przy kablach do dokanałowych może i ma to sens, ale przy pełnowymiarowych interkonektach moim zdaniem nie bardzo.

IMG_20220515_112126_1920x1080.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W hybrydzie OCC tylko druty miedziane są izolowane (srebro nie zzielenieje, więc nie potrzebuje dodatkowej ochrony). Także + i - na jednej żyle można zrobić tylko na czystej miedzi OCC. Co do lutowania, w hybrydzie niby jest łatwiejsze, bo srebro od razu łapie cynę, ale warto się upewnić, że miedź też złapała. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quad ERA-1 potrafią zaskrzypieć na pałąku to fakt. Polubiłem je bardzo i w nagrodę dostały odrobinkę oleju wazelinowego po każdej stronie obrotowej ośki w widocznym na zdjęciu miejscu. Już nie skrzypią 😀

 

quadskrzypienie.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawiłem kumplowi kabelek, bo się wtyk złamał.
Bardzo fajne wtyczki Satin Audio od BigMarasa, świetnie się lutują i ogólnie montaż sama przyjemność, ale nierozbieralne niestety. W każdym razie nie potrafię delikatnie niedestrukcyjnie, a nie mam powodu żeby się upierać. 7045ad6faeb6a4c7c4403bd47518a664.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem.
Kabelek wersja ultrafukinlight.
Działa. I gra wcale nie jakoś wyraźnie gorzej od FAW default_wink.png
No dobra, na razie test stereo tylko im zrobiłem. Ale i tak jestem zadowolony.
Gdybym miał wydziergać taki dla kogoś, to doprawdy nie wiem na ile wycenić robociznę... Godzina z hakiem mi zeszła. Ale to pierwszy raz.

Wtyk Nakamichi, zwykły. 2 pin Ranko. aaf04080189d1808cb853c11da1cb282.jpg3abc1783af614a6707734448596c076c.jpg

Edit: Będzie poprawka, muszę jacka przelutować bo mi się nie podoba jak go zamocowałem. Przy okazji mocniej skręcędefault_wink.png

Edit2: Wersja poprawiona. Więcej termokurczek w jacku, uformowane termokurczki we wtykach. Bardziej skręcony default_smile.png Jest wygodnie.

dc211ae2f6830a8253d197b6a20a2bfa.jpg

  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, hammerh34d napisał:

Kabelek wersja ultrafukinlight.

Miedź OCC SPC 6N z audeos wtyk sennheiser ? Też się przymierzam do identycznej konfiguracji tylko MMCX. Nie potrafię żyć z tymi wszystkimi powrozami 8core lub o zgrozo więcej.

Godzina nieszczególnie dużo ale i splot chyba niezbyt ścisły. Lutuje się to jakoś przyzwoicie czy jakieś kombinacje konieczne?

 

Edytka: a nie już widzę że nie sennheiser.

Edytowane przez Birken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności