Skocz do zawartości
  • 0

Słuchawki wokółuszne + DAC/AMP - 2k PLN za komplet


Andoine

Pytanie

Cześć,

 Przychodzę do Was po pomoc w dobrze słuchawek i dac/amp-a, tak jak w tytule, do 2k PLN. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, żeby w końcu zainwestować trochę więcej jak dotychczas. Przeglądam forum od tygodnia, w jednym temacie coś jest polecane, w innym odradzane, różne gatunki muzyki, różne preferencje użytkowników, no i różne budżety oraz posiadane sprzęty (w sensie DACi i AMPy, kable itp. audiofilskie dyrdymały :P ), ja mam słuchawki z uszkodzonym kablem, który muszę zarzucać na głowę, żeby grały obie muszle, podłączone do przedwojennej Asus Xonar DX.

 

W swojej karierze miałem klika modeli różnych słuchawek, raczej z tym turbo budżetowych: HD201, Ultrasone HFI-450, Cloud HyperX (te pierwsze pierwsze) i teraz ISK HD9999. W podróży używam Galaxy Buds Pro, które dostałem razem z S22, a w domu do kompa głośniki Edifier R1700BT. 

 

Muzyki której słucham to wszelkiego rodzaju trance, d&b, house, jak i również rock i metal, czasem pop, muzyka filmowa. Na pewno nie jest to muzyka klasyczna. Obecne słuchawki - ISK HD9999; chyba spisują się nieźle z tymi gatunkami.  W sumie to nie znam się, ale osoba odpowiedzialna za recenzję tych słuchawek opisała brzmienie jako: "Żywiołowe granie na planie „V” nastawione na mocny bas i czytelnie zaznaczaną górę." 

 

ISKy porównywałem z Galaxy Buds Pro i Edifier R1700BT. W tych samych utworach na defalutowym EQ z Xonara Budsy były praktycznie bez bassu, z S22 również, za to piszczały wysokimi częstotliwościami , że musiałem przyciszać. Próbowałem wymieniać gumki na inne, poprawiać seala i było podobnie albo i gorzej. Edki grały lepiej, na pewno mniej góry, a więcej dołu (?). ISKy za to łoiły bassem, góra chyba też nie zła, w moim mniemaniu brzmiały najlepiej.


I co z tym faktem zrobimy? Tak jak na początku, szukam słuchawek i DACa/AMPa za 2000 zł/komplet. Chciałbym, żeby te słuchawki posłużyły mi przez długie lata. Mogą być w sumie otwarte, dźwięk chyba lepszy w tym przedziale cenowym. Obecne ISKy totalnie mnie odcinają. Myślałem o DT990 Pro, może te nowsze DT900 ProX, ale czy warto dopłacać 1/3 ceny? Może jakieś Sennheiser?

 

Myślałem, żeby podzielić budżet pół na pół, ale może są jakieś lepsze słuchawki co będą śmigać z tańszym DAC/AMP? Czekam na jakieś propozycje. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
6 godzin temu, Andoine napisał(a):

Zaciekawiły mnie za to DT990 Pro, DT900 Pro X i może DT1990 Pro, choć te ostatnie drogie. Beyerdynamici chyba pasują do muzyki którą słucham. Czytałem też o HD600 czy HD650 - ponoć bez zejścia basu; AKG 702 podobnie jak Sennheiser.

 

 

 

Do takiej muzyki to polecam Ci sprawdzić DT700 Pro X. Świetny bas, bardzo przyjemne w odbiorze. Cena dość wysoka, ale są łatwe do napędzenia, nie potrzebują wzmacniacza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Perul napisał(a):

A ja bym powiedział, takiego dobrego jakościowego i jednocześnie ilościowego basu jak na planarach (z dwustronnymi magnesami) nie słyszałem jeszcze na dynamikach.

 

Jeśli mówimy o samym dźwięku - to może mieć to sporo wspólnego w na starcie linearną charakterystyką i rezonansem, jego położeniem i zachowaniem się. Aby uzyskać bas o którym piszesz to w swoim modzie odsuwasz przetwornik, a to pewnie wzmacnia rezonans. Taka sytuacja występuje w Abyssach i kombinacji z padami i pałąkiem.

 

Dla mnie to jest kwestia tego co chce się uzyskać.

 

W swoich wrażeniach, po latach stwierdziłem, że po wyrównaniu i dopasowaniu odpowiednio basu przy pomocy eq, dobre modele słuchawek są w stanie oddać intencje autora nagrania co jest dla mnie najważniejsze teraz. 

 

Natomiast na początku swojej przygody z audio, gdy poszukiwałem czegoś specjalnego, gdy chciałem czegoś takiego jak opisujesz to pewnie od razu bym biegł do Ciebie z Takstarami na mody. Eldorado dla basolubów. ;)

 

 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, MrBrainwash napisał(a):

aby uzyskać bas o którym piszesz to w swoim modzie odsuwasz przetwornik, a to pewnie wzmacnia rezonans. Taka sytuacja występuje w Abyssach i kombinacji z padami i pałąkiem.

Nie, chodzi mi o "wykop" basu jaki jest w planarach, o tą większą szybkość przemieszczania się membrany spowodowaną większą siłą elektromotoryczną działającą na większą powierzchnię membrany, jak również bardziej płaską falę akustyczną. W moich HE400 wcale nie ma więcej basu niż (w moich zmodowanych) HyperX Cloud, ale właśnie bas z HE400 uważam za sporo lepszy, jeszcze tylko zejście mógłby mieć jak w HyperX.

 

4 godziny temu, MrBrainwash napisał(a):

W swoich wrażeniach, po latach stwierdziłem, że po wyrównaniu i dopasowaniu odpowiednio basu przy pomocy eq, dobre modele słuchawek są w stanie oddać intencje autora nagrania co jest dla mnie najważniejsze teraz.

A dla mnie najważniejsze jest, żeby słuchawki dawały mi frajdę ze słuchania :) , intencje autora nagrania często są "bo tak wyszło" ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Planary otwarte nawet na pomiarach THD+N, mają zniekształcenia na subbasie pokroju 0,5%-1% dla głośności ok 105dB, dynamiki otwarte w tych wypadkach zazwyczaj ok. 10%. Widać na pomiarach że dynamiki gorzej sobie radzą. Przykład z takimi liczbami: chociażby HD800S vs Hifiman Arya

Albo jeszcze ciekawy przykład: pooglądaj sobie jak wygląda zmierzony przebieg fali kwadratowej lub step response dla losowych dynamików vs planarów otwartych. Przykładowa strona która to umożliwia: https://reference-audio-analyzer.pro/en/title-report.php?id=1832#gsc.tab=0

Wnioski: planary mają zazwyczaj głośniejszy subbas ale wynika to między innymi z ogólnych możliwości membrany w charakterystyce skokowej

Edytowane przez Pioj
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Perul napisał(a):

Nie, chodzi mi o "wykop" basu jaki jest w planarach, o tą większą szybkość przemieszczania się membrany spowodowaną większą siłą elektromotoryczną działającą na większą powierzchnię membrany, jak również bardziej płaską falę akustyczną. W moich HE400 wcale nie ma więcej basu niż (w moich zmodowanych) HyperX Cloud, ale właśnie bas z HE400 uważam za sporo lepszy, jeszcze tylko zejście mógłby mieć jak w HyperX.

 

Oj, inaczej to sobie tłumaczymy. Nie chcę przekonywać, po prostu przedstawiam wersję, która ma większy sens dla mnie i idzie w parze z moim rozumieniem fizyki.

 

Dlatego doprecyzuję, że mi nie chodzi o ogólną ilość basu tylko zakres w którym zbiera się energia, który odpowiada za wykop. Czyli liczy się kształt basu i proporcje energetycze. Takie rzeczy można do pewnego stopnia zasymulować i samemu się przekonać.  W dynamikach w zależności od modelu to poniżej pewnej wartości jak np 80Hz będzie już mniej energii dochodzić bo to będzie za częstotliwością rezonansową, a to właśnie w tych niższych częstotliwościach jest odczuwany ten wykop. 

 

Szybkość membrany jest proporcjonalna do częstotliwości którą produkuje, wyobrażam sobie, że siła magnesów może wpływać na zmiejszenie zniekształceń (co też jakoś tam może wpłynąć na odbiór), po przez zmniejszenie efektu bezwładności membrany. 

 

Nie wiem jaki wpływ ma kształt fali na oczuwanie basu, ale mi się to bardziej kojarzyło z wyższymi tonami i prezentacją dźwięku, o ile dobrze pamiętam to kierunkowość basu nie ma takiego znaczenia. Dlatego np. Subwoofer nie musi być tak samo specjalnie ustawiony co reszta głośników, a co dopiero gdy dźwięk genereowany jest przy uchu.  

 

Godzinę temu, Perul napisał(a):

A dla mnie najważniejsze jest, żeby słuchawki dawały mi frajdę ze słuchania :) , intencje autora nagrania często są "bo tak wyszło" ;) 

 

Spoko. :) Ja mówię o tym, że jak w nagraniu pojawia się fajny bas, to tak go słyszę. Możliwe, że da się lepiej/inaczej. Tylko ja już nie czuję potrzeby kombinować. Tak jak mówiłem, wszystko kwestia tego czego ktoś słucha, jak ocenia i czego oczekuje.

 

39 minut temu, Pioj napisał(a):

Wnioski: planary mają zazwyczaj głośniejszy subbas ale wynika to między innymi z ogólnych możliwości membrany w charakterystyce skokowej

 

👍

 

U mnie to znalazło się w stwierdzeniu, że planary mają ten bas bardziej linearny, gdzie w dynamikach on roll-offuje, z powodów ww. 

 

Osobiście wiem, że planarami lub triczkami można bardzo ciekawe efekty uzyskiwać. Nigdy wcześniej i czy później nie słyszałem takiego basu jak w D2000. Tam było zejście do podziemi. Ale choć to robiło niemałe wrażenie, to nie był to bas naturalny/akuratny. To zejście było okupione ślamazarnością w wyższym zakresie. Może z planarami da się lepsze efekty uzyskiwać. Ale starcza mi subbas ktory normalnie uzyskuję w utworach, które go posiadają.

 

 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam małe doświadczenie z planarami, bo do tej pory słyszałem tylko dwie pary, obie HifiMana, sam posiadam Edition XS. Dynamików przesłuchałem za to bardzo wiele, zarówno otwartych i zamkniętych. Bas był różny - mniejszy/większy, zwarty/rozlazły, precyzyjny/boomiasty, subbas/midbas + różne konfiguracje wspomnianego. Ale żaden nie brzmiał jak bas planarów w kontekście jego faktury i uderzenia. I to jest nie do podrobienia, żadne EQ dolnych rejestrów nie będzie w stanie przerobić dynamików na bas planarów. 

 

Disclaimer// Nie twierdzę, że jest obiektywnie i bezwzględnie lepiej, bo ludzki słuch i preferencje co do audio są tak subiektywne, że zapewne znajdą się amatorzy i obrońcy obu stron barykady. Osobiście preferuję bas planarów, chociaż mam dynamiki, w których prezencja basu jest trochę na ich modłę. 

Edytowane przez Silu00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Silu00 napisał(a):

Ale żaden nie brzmiał jak bas planarów w kontekście jego faktury i uderzenia. I to jest nie do podrobienia, żadne EQ dolnych rejestrów nie będzie w stanie przerobić dynamików na bas planarów. 

Dokładnie to miałem na myśli

 

Godzinę temu, Silu00 napisał(a):

Osobiście preferuję bas planarów, chociaż mam dynamiki, w których prezencja basu jest trochę na ich modłę.

Zgadza się w dynamikach również może być precyzyjny bas, ale jest to okupione jego ilością. Bas z (dobrze napędzonych) planarów, nawet jak jest go dużo, to rozlazły nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to wszyscy mówimy o tym samym. :) Co najwyżej inaczej to tłumacząc. 

 

Podkreślam fakt korekcji bo przez lata kupowałem słuchawki jak oszalały, bo w tym pasmie zawsze coś mi nie pasowało i liczyłem, że kolejna para coś zmieni. Okazało się, że sprawę można łatwo bez kosztów i bez zmiany słuchawek załatwić. 

 

Na mnie już wrażenia tak nie robi, że słuchawki mocniej niskim basem pocisną. Ale tak, Sundara biją np. takie DT1990 w tym względzie (po podbiciu). Ogólnie muzycznie chyba bardziej je cenie. Lecz to są inne smaki.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, MrBrainwash napisał(a):

Ale tak, Sundara biją np. takie DT1990 w tym względzie (po podbiciu).

 

Może i tak, ale nie każdy lubi się bawić z EQ, ja np. nie lubię. A bez EQ to Hifimany basu mają po prostu mało.

Na mnie o wiele większe wrażenie zrobił bas HD560s niż HE400SE, czy DT900 i DT700 niż Edition XS. Jak ktoś chce podbijać bas to Hifimany pewnie więcej wytrzymają nie wchodząc w zniekształcenia, ale w stanie fabrycznym, to ja wolę bas z w/w dynamików.

 

Swoją drogą patrząc tylko na pomiary, to tanie dynamiczne IEMy to najlepsze słuchawki na świecie a 7Hz Zero zamiatają podłogę Susvarą, więc nie wiem czy to jest najlepszy rodzaj argumentacji jak na warunki tego forum :D

Edytowane przez Kuba_622
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

3 godziny temu, Kuba_622 napisał(a):

 

Może i tak, ale nie każdy lubi się bawić z EQ, ja np. nie lubię. A bez EQ to Hifimany basu mają po prostu mało.

Na mnie o wiele większe wrażenie zrobił bas HD560s niż HE400SE, czy DT900 i DT700 niż Edition XS. Jak ktoś chce podbijać bas to Hifimany pewnie więcej wytrzymają nie wchodząc w zniekształcenia, ale w stanie fabrycznym, to ja wolę bas z w/w dynamików.

 

Yup, dlatego nie jestem tak entuzjastyczny w stronę planarów i bas u mnie nie przeważa szali. Nie wiem czy przypadkiem nie jest tak, że HD560s zejdą niżej niż Sundara tak do 20-30Hz, w tych drugich 

40-50Hz będą zaakcentowane. Nie mówiąc już o tym, że DT700 według wykresów i relacji ludzi zejście basu mają bardzo dobre - z tym, że to zamknięte. Sundara moga mieć ten bas taki chrupiący i dobrze kontrolowany, ale w mojej odsłuchowej historii to D2000 miały najlepsze skupienie a D600 fajne niespotkane nigdzie indziej sejsmiczne tapnięcie. 

 

3 godziny temu, Kuba_622 napisał(a):

Swoją drogą patrząc tylko na pomiary, to tanie dynamiczne IEMy to najlepsze słuchawki na świecie a 7Hz Zero zamiatają podłogę Susvarą, więc nie wiem czy to jest najlepszy rodzaj argumentacji jak na warunki tego forum :D

 

Mówienie o paśmie przenoszenia niekoniecznie nawiązuje do pomiarów. Może nawiązywać po prostu do teorii. Odpowiednie częstotliwości są związane z pewnymi właściwościami dźwiękowymi. Pomiary to tylko wycinek tego, ale fizycznie kwestia ta pozostaje ta sama. I trzeba dodać, że pasma nie graja obok siebie, wszystko to idzie razem i na siebie wpływa w kwestii naszego odbioru. I co masz na myśli, że zamiatają? Takie XS są chwalone za prezentacje, ale dla niektórych pasmo przenoszenia nie będzie wystarczająco gładkie. Podobnie będzie z wyższymi modelami, z tym, że dla jednej osoby to nieakceptowalne, a druga pieje z zachwytu nad efektem. 

 

BTW słuchałeś Zero 2 ?

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, MrBrainwash napisał(a):

I co masz na myśli, że zamiatają?

 

Susvary w pomiarach na ASR wypadły słabo.

 

Zero2 nie słuchałem i raczej nie planuję zakupu, Zero Red jakoś średnio mi podeszły i to nowe strojenie wg Crinacle chyba nie jest dla mnie. Z tych wszystkich tanich dynamicznych IEMów zostawiłem sobie tylko Moondrop Lan.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czytam a tu się wywiązała dyskusja o basie dynamiki vs planary.
OK, więc jakie słuchawki polecicie jeśli gwiazdą wieczoru ma być bas. Zarówno sub jak i midbas. Scena w miarę przyzwoita tyle wystarczy choć im większa tym lepsza. Lekko lub mocniej ciepłe. Vocal nie w twarz.
Budżet 4-5tyś. A jak naprawdę warto to 1K więcej.
Podłączane będą do XD-05 pro ze sparkosami.

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wfmsiekierka napisał(a):

Czytam a tu się wywiązała dyskusja o basie dynamiki vs planary.
OK, więc jakie słuchawki polecicie jeśli gwiazdą wieczoru ma być bas. Zarówno sub jak i midbas. Scena w miarę przyzwoita tyle wystarczy choć im większa tym lepsza. Lekko lub mocniej ciepłe. Vocal nie w twarz.
Budżet 4-5tyś. A jak naprawdę warto to 1K więcej.
Podłączane będą do XD-05 pro ze sparkosami.

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka
 

Nie testowałem z XDuuo 05 pro, bo jeszcze nie miałem chyba tych słuchawek, ale gorąco polecam Sony Z7. Mają kapitalny bas. Bardzo dobrej jakości, bardzo dobrze kontrolowany, bardzo nisko schodzący, nie zalewający innych pasm. Konieczna wymiana kabla w Z7 (stockowy to jeden z gorszych kabli jakie słyszałem), najlepiej na jakieś dobre srebro. Xduo ma wystarczająco dużo prądu, zeby Z7 spokojnie pociągnąć, więc to by się mogło fajnie zgrać. 
 

Kolejna propozycja Vokyl Erupt + zmiana kabla. Stockowego nie słyszałem, bo bałem się podpinać tego małego kabelka. Więcej basu niż w Z7, kapitalna stereofonia. Nie schodzi aż tak do samego dna jak w Z7,ale naprawdę niewiele mu brakuje. Do tego spora scena i reszta pasm brzmi też na wysokim poziomie. 

 

Jak wokale nie w twarz to Focal odpada, choć Cleary z Xduoo 05 pro tworzą świetną synergię i nie miałem wrażenia wypchnięcia wokali do przodu za bardzo a scena byłą zaskakująco duża. 

Nic innego nie przychodzi mi do głowy...na pewno nie Hawki :D

AA..jeszcze te Takstary od @Perulteż tam był fajny bas.

Modowane przez kolegę j/w HE500 miały świetny bas, choć jak to Hifimany...różne inne wady mają.

Modowane HE5LE również miały fantastyczny bas, ale wokale w nich były tak złe, że nie polecam. W HE500 też jakoś specjalnie wybitne nie są. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Nie testowałem z XDuuo 05 pro, bo jeszcze nie miałem chyba tych słuchawek, ale gorąco polecam Sony Z7. Mają kapitalny bas. Bardzo dobrej jakości, bardzo dobrze kontrolowany, bardzo nisko schodzący, nie zalewający innych pasm. Konieczna wymiana kabla w Z7 (stockowy to jeden z gorszych kabli jakie słyszałem), najlepiej na jakieś dobre srebro. Xduo ma wystarczająco dużo prądu, zeby Z7 spokojnie pociągnąć, więc to by się mogło fajnie zgrać. 
 
Kolejna propozycja Vokyl Erupt + zmiana kabla. Stockowego nie słyszałem, bo bałem się podpinać tego małego kabelka. Więcej basu niż w Z7, kapitalna stereofonia. Nie schodzi aż tak do samego dna jak w Z7,ale naprawdę niewiele mu brakuje. Do tego spora scena i reszta pasm brzmi też na wysokim poziomie. 
 
Jak wokale nie w twarz to Focal odpada, choć Cleary z Xduoo 05 pro tworzą świetną synergię i nie miałem wrażenia wypchnięcia wokali do przodu za bardzo a scena byłą zaskakująco duża. 
Nic innego nie przychodzi mi do głowy...na pewno nie Hawki
AA..jeszcze te Takstary od [mention=36702]Perul[/mention]też tam był fajny bas.
Modowane przez kolegę j/w HE500 miały świetny bas, choć jak to Hifimany...różne inne wady mają.
Modowane HE5LE również miały fantastyczny bas, ale wokale w nich były tak złe, że nie polecam. W HE500 też jakoś specjalnie wybitne nie są. 
 
 
Focal clear mg profesional?
https://allegro.pl/oferta/focal-clear-mg-professional-headphone-14639901272

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, wfmsiekierka napisał(a):

Focal clear mg profesional?
https://allegro.pl/oferta/focal-clear-mg-professional-headphone-14639901272

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka
 

MG nie testowalem jak grają z Xduo. 

Cleary MG miałem ponad pół roku trochę wcześniej. Generalnie bas bają całkiem fajny, ale średnica zdecydowanie jest wysunięta do przodu. Może Xduo ją schowa, ale generalnie jak już kupować Cleary MG to uważam, że trzeba dokupić oryginalne pady od Utopii i wtedy te słuchawki dostają sporego kopa. Pasmo się wyrównuje i zbliżają się jakościowo do Utopii OG. Basu na tych padach jest mniej niż na stockowych, ale wcale nie mało. Te pady były w okolicach 1200 zł rok temu jak sprawdzałem, ale jak ktoś kupuje MG to warto w te pady się zaopatrzyć. Dekoni z tego co słyszałem brzmią inaczej. 

 

Nie wiem do jakiem muzyki chcesz te słuchawki, ale jeśli chodzi o bas do raczej szedłbym w kierunku Sony. Może Sony Z7m2  - one są bardziej przejrzyste niż Z7 ale basu mają trochę mniej, ale wyższą rozdzielczość. Z1R pewnie w cenie 5tys się nie dostanie, ale kolega twierdzi, żę Z7m2 są tylko odrobine gorsze od Z1R a różnica w cenie bardzo duża. Ja już nie pamiętam jak brzmiały Z1R. Słuchałem ich chwilę, ale tylko z mojo2 a to jest za słaby sprzęt do nich. 

 

Jest jeszcze opcja inna bardziej szalona - Crosszone CZ-1. One mają obłędny bas, ale różnie reagują na repertuar. Bas mają inny niż inne słuchawki - taki bardziej koncertowy.

Ostatnio słuchałem ścieżki dźwiękowej z nowego Blade Runnera na nich no i to jest obłęd. 

Na jakiejś aukcji widziałem je za 6tys, czyli poniżej połowy ceny nowych (plus za kabel trzeba wydać 1,5tys i to trochę boli). Jeśli się wstrzelą w Twój repertuar i gust to możesz sprzedać inne graty i skończyć na nich zabawę z audio :)  bo nic lepszego co gra w ten sposób już nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, wfmsiekierka napisał(a):

Czytam a tu się wywiązała dyskusja o basie dynamiki vs planary.
OK, więc jakie słuchawki polecicie jeśli gwiazdą wieczoru ma być bas. Zarówno sub jak i midbas. Scena w miarę przyzwoita tyle wystarczy choć im większa tym lepsza. Lekko lub mocniej ciepłe. Vocal nie w twarz.
Budżet 4-5tyś. A jak naprawdę warto to 1K więcej.
Podłączane będą do XD-05 pro ze sparkosami.

 

Według mnie Ultrasone Edition Eleven idealnie się wpisują w te kryteria. Bas - rewelacyjny, przede wszystkim uderzenie gdzie jak mało które słuchawki w mojej opinii mogą konkurować z kolumnami jak się je nieco głośniej odkręci, takie mają walnięcie. Po prostu SLAM pełną gębą. Skupienie i "wyzwolenie" energii, nie wiem jak to się nazywa, chyba ten PRaT cały - mega. Może Edition 9 miały porównywalny, ale tam brzmienie było bardziej surowe całościowo. Na niskich poziomach głośności przyjemne misie (Jedenastki znaczy). Normalnie słuchawkomobile, jak dla mnie, bo do tego wcale nie ciężkie i ogólnie całkiem wygodne. Scena przyzwoita jest, w recenzjach pisali że jak w HD800 niemalże ale tych nie miałem więc nie mogę porównać. Dla mnie nie jest to najważniejszy aspekt ich brzmienia. Wokal na pewno nie w twarz z racji systemu S-Logic - tu jeszcze żadne Ultrasone mi agresywnie nie zagrały, ale może tak się zgrywają z moimi uszami :) Wysokie bardzo przyjemne, powiedziałbym delikatnie wyrafinowane. Co dla mnie ważne - przyjemna barwa. 

 

CZ-1 nie słuchałem, kiedyś na pewno chciałbym je dorwać. Dla mnie przyjemnie grały już jednak CZ-10. Nieagresywnie - tak w skrócie. I bas całkiem niezły, ale nie miał takiego wykopu jak ten w Ultrasach - to na pewno. Choć też zależy od wzmaka. Taki Richard Marsh targał nimi niemiłosiernie i nawet wysokie na nim rozbłysły niczym lampki świąteczne, tak im jakości dodał ten "amplifikator". No i scenicznie myślę że ciekawsze od Ultrasone. Barwa zdecydowanie mniej entuzjastycznie-bajkowa niż w Ultrasone (kraina Toussaint z Wieśmaka), ale też mi odpowiadała. Hawkowa taka trochę. Ciemnica. 

 

Tanio i mega-basowo jak uda się dorwać to Ultrasone PRO900i. Ale to już mega freaki, miałem je dwa razy i jedna para to była mega V-ka ze szklistymi wysokimi tonami a druga łączyła mega bas (raczej ten wyższy) z delikatnymi sopranami, te mi się podobały. Dziś jednak trudno je dostać. Podobnie ma się rzecz z Denonami D7100 -> te miały najlepszy subbas ale średnica na maksa nienaturalna, do tego wysokie tony na maxa wyżyłowane choć bez syczenia. Dziwne były, ale ciekawe. Taka ciekawostka. ZMF Atticus to przyjemny miś i ogólnie "grube" brzmienie, ale bez tej szybkości, mułowate już trochę. Stockowe Beyerdynamic T1v3 to bas, bas i jeszcze raz bas + teslowy sopran pod tą kotarką, ciekawe kombo. W razie czego Perul potrafi je zmodować i wtedy przypominają... Crosszone, przynajmniej według mnie :)

 

Ogólnie Perul potrafił wydobyć fajny bas z takich słuchawek jak Brainwavz HM5 czy właśnie Takstar HF580, więc nie trzeba od razu fortuny wydawać. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Focal Elex mają najlepszy bas jaki słyszałem w otwartych dynamikach, z tym że to dopiero po equalizacji basu i reszty pasma do harmana. Cleary będą mieć ten sam dobry bass.
Bez equalizacji, Focale nie mają aż takiego basu. Bez equalizacji najbardziej wyczynowy bas wśród otwartych jaki przychodzi mi do głowy to Audeze LCD 2/3/4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, BearPL napisał(a):

Modowane przez kolegę j/w HE500 miały świetny bas, choć jak to Hifimany...różne inne wady mają.

No właśnie nie napisałeś nigdzie (albo ja nie doczytałem ;) ) jakie są te inne wady - może je też da się poprawić.

 

10 godzin temu, BearPL napisał(a):

plus za kabel trzeba wydać 1,5tys i to trochę boli)

nie trzeba, 3 razy mniej spokojnie wystarczy...

 

10 godzin temu, BearPL napisał(a):

Cleary MG miałem ponad pół roku trochę wcześniej. Generalnie bas bają całkiem fajny, ale średnica zdecydowanie jest wysunięta do przodu. Może Xduo ją schowa, ale generalnie jak już kupować Cleary MG to uważam, że trzeba dokupić oryginalne pady od Utopii i wtedy te słuchawki dostają sporego kopa. Pasmo się wyrównuje i zbliżają się jakościowo do Utopii OG. Basu na tych padach jest mniej niż na stockowych, ale wcale nie mało. Te pady były w okolicach 1200 zł rok temu jak sprawdzałem, ale jak ktoś kupuje MG to warto w te pady się zaopatrzyć.

Opis tych padów od Utopii brzmi jak "dorobić trochę dziurek" w oryginalnych padach (lub zamiennikach). 

Z Focali słuchałem dawno temu właśnie Utopii i takie mocno wyczynowe były, i Clearów, które grały całkiem normalnie, choć dla mnie trochę za jasno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Perul napisał(a):

No właśnie nie napisałeś nigdzie (albo ja nie doczytałem ;) ) jakie są te inne wady - może je też da się poprawić.

 

nie trzeba, 3 razy mniej spokojnie wystarczy...

 

Opis tych padów od Utopii brzmi jak "dorobić trochę dziurek" w oryginalnych padach (lub zamiennikach). 

Z Focali słuchałem dawno temu właśnie Utopii i takie mocno wyczynowe były, i Clearów, które grały całkiem normalnie, choć dla mnie trochę za jasno.

Pady od Clear MG mają dziurki ale różnią się mocno dźwiękowo od padów Clear OG. Wśród otwartych focali najciemniejsze są pady od Clear MG, potem elearów, pady od clear OG I Elex są podobne, a pady od utopii też bardzo podobne do tych Clear OG, z małymi różnicami w Wyższej średnicy i innymi peakami w treblach. Crinacle i inni mierzyli FR na clearach i elearach z różnymi padami i właśnie takie wyniki wyszły. Czyli żeby rozjaśnić Clear MG wystarczą pady od Clear OG, lub Elexów, jeśli chcesz żeby było taniej. Chociaż zapewne pady od utopii są najlepsze jakościowo, najwytrzymalsze itd.

W związku z tym co widać na pomiarach domniemam że pady w clear MG mogą się różnić od wersji OG inną gąbką 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Pioj napisał(a):

W związku z tym co widać na pomiarach domniemam że pady w clear MG mogą się różnić od wersji OG inną gąbką 

Podejrzewam podobny myk jak jest w padach DT990/DT880 vs DT770, gdzie w DT770 pod warstwą weluru jest dodatkowo jakby folia uszczelniająca.

 

23 minuty temu, Pioj napisał(a):

Chociaż zapewne pady od utopii są najlepsze jakościowo, najwytrzymalsze itd.

Ja bym obstawiał zbliżoną jakość/wytrzymałość.

 

24 minuty temu, Pioj napisał(a):

jeśli chcesz żeby było taniej.

to kupujesz pady HM5 np w wersji welurowej/zamszowej (ciemniej) czy hybrydowej (ostrzej, ale i z mocniejszym wykopem), i dorabiasz im dziurki ;) .

Są też podobne rozmiarem, choć niższe, pady od Shure 1540 - bardzo możliwe, że "od strzała" będą pasować, bo mają sporo dziurek. Póki co to (dla mnie) najlepsze pady do modowanych Takstarów HF580.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Perul napisał(a):

No właśnie nie napisałeś nigdzie (albo ja nie doczytałem ;) ) jakie są te inne wady - może je też da się poprawić.

HE500, podobnie jak HE5LE wokale mają z sybilizacją. W HE5LE jest jeszcze gorzej. Podobnie jest w HE6. Komu innemu może to nie przeszkadzać, ale mi tak. Ogólnie brak tam gładkości. Jak dla mnie to te przetworniki hifimanowe po prostu tak brzmią. Nie wiem czy to się da poprawić. Jak się dłużej te słuchawki użytkuje to się ucho przyzwyczaja, ale jak się je zestawi ze słuchawkami, które wokale grają wybitnie, jak Focal Utopia, Clear MG, GL2000, Moondrop Venus (choć każde na inny sposób, bo GL2000 i Venusy pokazują pasma odpowiadające za sibilizację w dużej rozdzielczości bez kompresji i one nie wybijają się na pierwszy plan) a Focal robi to inaczej, po prostu ucinając te pasma. To jest w dużej mierze sprawa przyzwyczajenia. Po 2 dniach pewnie tego nie słychać jak się nie porównuje słuchawek bezpośrednio. 

 

 

Godzinę temu, Perul napisał(a):

 

nie trzeba, 3 razy mniej spokojnie wystarczy...

No tak, ale pisałem o rozwiązaniach dostępnych na rynku. Do crosszonów kable robi Invictus, Forza, Argentum i Tonallium. Nie wątpię, że byłbyś w stanie zrobić świetny kabel do nich dużo taniej, tyle że takiego kabla jeszcze nie ma. Jak będzie to jestem pierwszy w kolejce do przetestowania :) , ale kupować trzeciego kabla już nie będę...chociaż...:D 

 

 

Godzinę temu, Perul napisał(a):

 

Opis tych padów od Utopii brzmi jak "dorobić trochę dziurek" w oryginalnych padach (lub zamiennikach). 

Z Focali słuchałem dawno temu właśnie Utopii i takie mocno wyczynowe były, i Clearów, które grały całkiem normalnie, choć dla mnie trochę za jasno.

 

Pady z Utopii są skórzane a stockowe welurowe, więc inny materiał i inny środek, bo te z Utopii są bardziej miękkie i wygodniejsze. Ja nie porównywałem Dekoni perforowanych, ale kolega opowiadał mi swoje wrażenia ze zmiany padów oryginalnych z MG na dekoni i odczucia miał zupełnie odwrotnie niż moje po zmianach stockowych padów z MG na pady od Utopii. 

Też Utopie dla mnie są wyczynowe i bardzo przejrzyste, ale fantastyczne :). Oczywiście wersja OG bo nowe Utopie to nie moja bajka. 
Cleary miałem tylko parę godzin więc się nie wypowiem. Z Xduuo 05 Pro grały świetnie i nie za jasno, ale nie słuchałem ich na swoim sprzęcie, który jest bardzo neutralny. MG są na stockowych padach przyciemnione i mocno dociążone, dla mnie za mocno. Scena się robi tłoczna. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, BearPL napisał(a):

HE500, podobnie jak HE5LE wokale mają z sybilizacją. W HE5LE jest jeszcze gorzej. Podobnie jest w HE6. Komu innemu może to nie przeszkadzać, ale mi tak. Ogólnie brak tam gładkości. Jak dla mnie to te przetworniki hifimanowe po prostu tak brzmią. Nie wiem czy to się da poprawić. Jak się dłużej te słuchawki użytkuje to się ucho przyzwyczaja, ale jak się je zestawi ze słuchawkami, które wokale grają wybitnie, jak Focal Utopia, Clear MG, GL2000, Moondrop Venus (choć każde na inny sposób, bo GL2000 i Venusy pokazują pasma odpowiadające za sibilizację w dużej rozdzielczości bez kompresji i one nie wybijają się na pierwszy plan) a Focal robi to inaczej, po prostu ucinając te pasma. To jest w dużej mierze sprawa przyzwyczajenia. Po 2 dniach pewnie tego nie słychać jak się nie porównuje słuchawek bezpośrednio. 

Jakkolwiek to dziwnie nie zabrzmi to u mnie HE6 grają gładko jak po masełku. Zero sybilizacji na którą również jestem wyczulony i nie akceptuję żadnych szpilek, syków, szorstkości, a do niedawna przeskakiwałem na nie z Crosszonów CZ-1 ;) Miałem również krótko HE500 bez żadnych modyfikacji i uznałem je juniorami HE6. Niestety miały dysbalans kanałów i musiałem je zwrócić. Mam nadzieję, że aktualnie zamówiona para będzie idealna bo słuchawki moim zdaniem wybitne i będę mógł cieszyć się tą charakterystyką dźwięku mobilnie z DAPa czy w przyszłości z XD05 Pro.

 

Aktualnie słucham z HE6 zasilanych Gustardem U18 + Gustard A20h + Aune S17 Pro losowego utworu :

i czysta poezja, to jest moja bajka. Bez ostrości, wyraźnie, płynnie, gładko, szczegółowo, naturalnie, przejrzyście, emocjonalnie, odpowiednia dynamika i piękna barwa.  

 

Moim zdaniem, mocno generalizując, HiFiMAN nie sybiluzuje jeżeli nie zostanie do tego przymuszony ostrym torem. Przerobiłem wiele modeli HiFiMANa i daleko im do męczącej sybilizacji znanej z niektórych Beyerdynamic czy Shure. Nawet koledzy poprawili mnie przy modelu HE1000se, że idzie je okiełznać miękkim i ocieplonym źródłem. Dla mnie miały zbyt suchą charakterystykę i lepsze wokale prezentowała stara Ananda no ale cóż moim zdaniem zawsze pierwsze skrzypce grają nasze osobiste preferencje i trudno o obiektywizm w naszych opisach :)

 

 

EDIT

Z własnych doświadczeń polecam dać sobie spokój z tymi padami od Focal Utopii za worek pieniędzy. Można równie dobrze i taniej niż u samego Dekoni o czym miałem już okazję wcześniej pisać ale brakowało mi "podkładki" czyli niezależnej opinii, która to przed momentem wpadła w prywatnej wiadomości :

"Pady rewelacja, Pod względem wykomania nie ustępuje Dekoni, dźwięk czysta peazja. Bardziej w stronę analogu, przestrzeń, kontrola basu i wysokich super. Średnica nasycone jeszcze bardziej. Dziękuję bardzo i pozdrawiam. Miłego dnia życzę."

 

Na Focalach Clear Pro (nie MG) sam używam zamienników za ułamek ceny i jestem pod ogromnym wrażeniem jakości wykonania i ich wpływu na dźwięk w tych słuchawkach.

Edytowane przez x86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, x86 napisał(a):

Jakkolwiek to dziwnie nie zabrzmi to u mnie HE6 grają gładko jak po masełku. Zero sybilizacji na którą również jestem wyczulony i nie akceptuję żadnych szpilek, syków, szorstkości,

To super. HE6 chętnie bym ich posłuchał jeszcze. Słuchałem ich z kablem Tonalium a on chyba wyostrza dźwięk (z naciskiem na chyba). 

 

Godzinę temu, x86 napisał(a):

a do niedawna przeskakiwałem na nie z Crosszonów CZ-1 ;)

Jaki masz kabel do CZ-1 ? Po przesiadce z CZ-1 ja się muszę chwilę przyzwyczaić bo dźwięk wydaje mi się zbyt bezpośredni i ostry a do tego często płaski.

 

 

Godzinę temu, x86 napisał(a):

 

 Miałem również krótko HE500 bez żadnych modyfikacji i uznałem je juniorami HE6. Niestety miały dysbalans kanałów i musiałem je zwrócić. Mam nadzieję, że aktualnie zamówiona para będzie idealna bo słuchawki moim zdaniem wybitne i będę mógł cieszyć się tą charakterystyką dźwięku mobilnie z DAPa czy w przyszłości z XD05 Pro.

HE500 po modach Perula bardzo zyskują. Gorąco polecam :) Muszę je pożyczyć od brata kiedyś. 

 

 

 

Godzinę temu, x86 napisał(a):

 

Aktualnie słucham z HE6 zasilanych Gustardem U18 + Gustard A20h + Aune S17 Pro losowego utworu :

i czysta poezja, to jest moja bajka. Bez ostrości, wyraźnie, płynnie, gładko, szczegółowo, naturalnie, przejrzyście, emocjonalnie, odpowiednia dynamika i piękna barwa.  

 

Sahar spoko, leciutka sybilizacja jest, ale w normie. Sama jakość nagrania nie jest jakaś wybitna. Dość standardowa. Wokal bardzo ładny. Lubię taką muzykę.  W Berlin to akurat jest dźwięk wybijający rytm, którego najbardziej nie lubię. Męczy mnie od razu. Jak żona wróci z pracy i przypomni sobie hasło do Spotify i spróbuję z DAPa się podpiąc do stacjonarki albo z kompa. Przez komórkę jak się połączę po Bluetooth do DACa nic mi nie przeszkadza, ale jakość znacznie gorsza niż Qobuz - muzyka przez koc. 

 

 

Godzinę temu, x86 napisał(a):

Moim zdaniem, mocno generalizując, HiFiMAN nie sybiluzuje jeżeli nie zostanie do tego przymuszony ostrym torem. Przerobiłem wiele modeli HiFiMANa i daleko im do męczącej sybilizacji znanej z niektórych Beyerdynamic czy Shure. Nawet koledzy poprawili mnie przy modelu HE1000se, że idzie je okiełznać miękkim i ocieplonym źródłem.

Chciałbym kiedyś posłuchać HE1000SE z ciemniejszym źródłem i móc potestować je przez parę dni, bo słuchawki technicznie wymiatają, ale pierwsze wrażenia miałem dość mieszane. 

 

Godzinę temu, x86 napisał(a):

Dla mnie miały zbyt suchą charakterystykę i lepsze wokale prezentowała stara Ananda no ale cóż moim zdaniem zawsze pierwsze skrzypce grają nasze osobiste preferencje i trudno o obiektywizm w naszych opisach :)

Nie słyszałem Anand niestety. Zgadzam się. Preferencje a u mnie nawet często wygoda (a bardziej jej brak) potrafi wpłynąć na odbiór słuchawek. Poza tym każda realizacja jest inna i zalety prezentowane w jednej muzyce w innej mogą być wadami.

 

 

Godzinę temu, x86 napisał(a):

EDIT

Z własnych doświadczeń polecam dać sobie spokój z tymi padami od Focal Utopii za worek pieniędzy. Można równie dobrze i taniej niż u samego Dekoni o czym miałem już okazję wcześniej pisać ale brakowało mi "podkładki" czyli niezależnej opinii, która to przed momentem wpadła w prywatnej wiadomości :

"Pady rewelacja, Pod względem wykomania nie ustępuje Dekoni, dźwięk czysta peazja. Bardziej w stronę analogu, przestrzeń, kontrola basu i wysokich super. Średnica nasycone jeszcze bardziej. Dziękuję bardzo i pozdrawiam. Miłego dnia życzę."

 

Na Focalach Clear Pro (nie MG) sam używam zamienników za ułamek ceny i jestem pod ogromnym wrażeniem jakości wykonania i ich wpływu na dźwięk w tych słuchawkach.

Też nie jestem fanem wydawania kasy na drogie pady a te od Utopiii to już ekstremum. Na szczęście kupiłem MG razem z tymi padami :) Mogę tylko powiedzieć, zę poprawa dźwięka była adekwatna do ich ceny, ale jak grałyby z Dekoni tego nie wiem. Jeśli komuś udało się uzyskać podobny efekt to super.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, BearPL napisał(a):

To super. HE6 chętnie bym ich posłuchał jeszcze. Słuchałem ich z kablem Tonalium a on chyba wyostrza dźwięk (z naciskiem na chyba).

Teraz słucham na miedzi OCC Litz Cryo v2, która nie tyle wyostrza co wydaje mi się, że jest najbardziej wierna oryginałowi bez żadnego maskowania. Drugi przewodnik którego używam zamiennie to oparty o cynowaną z dodatkiem srebra miedź Viablue EPC-4. Przy nim słychać odsunięcie zakresu poczynając od midbasu czy tam górnego basu po średnicę, akcentując lub podbijając najniższy subbas, napowietrzając scenę i gładząc przy tym wszelkie ostrości. 

1 godzinę temu, BearPL napisał(a):

Jaki masz kabel do CZ-1 ? Po przesiadce z CZ-1 ja się muszę chwilę przyzwyczaić bo dźwięk wydaje mi się zbyt bezpośredni i ostry a do tego często płaski.

W czasie przeszłym bo właśnie CZ-1 znalazły nowy, kochający je dom :) Odnośnie kabli wpełni zgadzam się z Tobą iż one potrzebują zmian. Na tych samych przewodnikach co opisałem powyżej zrobiłem kable także i pod nie. Niestety nie mam zdania który lepiej wypadał pod CZ-1 ale jedno jest pewne, że obydwa były znaczym ulepszeniem względem fabrycznych. Obydwa kable są już u nowego właściciela w celach testowych to anonimowo napiszę, który wg. niego lepiej wypadł (jeżeli jakiś) ;) Pamiątkowa fotka z jednym z tych kabli :

CrosszoneCZ-1.JPG

1 godzinę temu, BearPL napisał(a):

HE500 po modach Perula bardzo zyskują. Gorąco polecam :) Muszę je pożyczyć od brata kiedyś. 

U mnie na dzień dobry standardowy zestaw czyli grile, gniazda jack 3.5mm to na pewno ale czy adaptery, dystanse jak przy HE6 pod uniwersalne pady to już się zastanowię bo nie chciałbym też robić klona 1:1 HE6, a coś równie dla mnie przyjemnego ale o trochę odmiennej charakterystyce. Na pierwszy rzut pójdą głębokie pady z przyjemnej w dotyku alcantary co się chyba sztucznym mikrozamszem nazywa. Sprawdzę jak one będą reagowały. Mam w domu wielki wybór wśród różnych padów więc będę eksperymentował. 

1 godzinę temu, BearPL napisał(a):

Chciałbym kiedyś posłuchać HE1000SE z ciemniejszym źródłem i móc potestować je przez parę dni, bo słuchawki technicznie wymiatają, ale pierwsze wrażenia miałem dość mieszane. 

U mnie w domu były przez dwa tygodnie to miałem okazję je dobrze poznać ale jako, że lubię rotować słuchawkami w przeciwieństwie do toru w momencie kiedy dopinam cel gdzie 99% słuchawek gra mi dokładnie tak jak sobie wymarzyłem to już chęć na zmiany jest znikoma i tym samym bez żalu HE1000se wróciły do Fang Biana. Koledzy polecali Gustard R26 ale tu znowu duży element, dla mnie drogo i pewne, że nie ma tak spektakularnego basu jak z X26 Pro czy XD05 Pro, który wjechał niczym na białym koniu uzupełniając nie tyle braki co potrzebę na chwilową, odskocznię od codzienności w ostrzejszym kierunku.

1 godzinę temu, BearPL napisał(a):

Mogę tylko powiedzieć, zę poprawa dźwięka była adekwatna do ich ceny, ale jak grałyby z Dekoni tego nie wiem. Jeśli komuś udało się uzyskać podobny efekt to super.

Sorki bo niejasno napisałem. Nie miałem na myśli polecenie Dekoni i nie jestem ich fanem ze względu na cenę, a porównywalna jakość płynie już prosto z Ali... Co do jakości dźwięku czy raczej odwzorowania oryginału to też marka Dekoni nie jest gwarantem czytaj skrajny przypadek Nighthawków. Niech przykładem będzie również mój przypadek przy Erzetich Phobos v1. Oryginalne pady były doskonale dobrane przez producenta bo w momencie kiedy zaczęły się łuszczyć powstało nie lada wyzwanie z doborem zamienników. Próbowałem wiele zestawów z lepszej jakości materiałów ale zawsze efekt był pogorszony, aż w końcu zamówiłem najtańsze z Ali za 5 USD z wysyłką i one były najwierniejsze oryginałowi jeżeli nie identyczne. Wypełnienie z najgorszej ale też najbardziej przepuszczalnej gąbki i pełnej ekoskóry nie miało wpływu na zmiane charakterystyki. Jasne mogłem zamówić oryginalne od producenta ale jak się głębiej wejdzie w te hobby to staje się jasne i oczywiste że producenci też zamawiają komponenty z Chin i nie jest niemożliwym uzyskać podobny efekt niższym kosztem, ba czasem jak w przypadku Focali nawet i lepszy ;)

Godzinę temu, wfmsiekierka napisał(a):

O które chodzi?

Poszło na PW.

Edytowane przez x86
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności