Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

Damix: SSD jest właśnie z tyłu. HDD udało mi się ładnie schować w klatce 5,25" - przyznaję, że jestem z tego mega zadowolony :)

 

W Gladiusie klatka 3,5" jest zanitowana, pewnie dałoby się ją w miarę estetycznie usunąć, ale struktura będzie bardziej wrażliwa. Miałem przez moment usunięte we Fractalu wszystkie klatki, ale już są luzy - chciałem mieć HDD na samym dole przy wentylatorach w tej obudowie Scythe Himuro. Sama klatka ODD wzmacnia już konstrukcje, ale buda jest najsztywniejsza z dolną klatką - jest przykręcana od boku i od dołu. Wolę jednak mieć swobodny wlot, a tylko z ODD jest wystarczająca sztywna.

 

Możesz wyjąć nieużywane sanki 3,5", a do tego wstawić jeszcze 120 mm na samym spodzie - tam się przydawał. Kontroler obrotów pozwala na podłączenie dwóch wentylatorów na jeden suwak. Trochę mi go brakuje, we Fractalu jest pojedynczy i do tego ma beznadziejny skok - prawie nie czuć stopni.

 

Co do wentylatorów i Fractala - był jeszcze na dole 140 mm pod grafiką, ale okazał się bez sensu - nie było różnicy z i bez. A chciałem mieć dwa na dole, czyli cztery w prawym, dolnym rogu :D

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylatorów i Fractala - był jeszcze na dole 140 mm pod grafiką, ale okazał się bez sensu - nie było różnicy z i bez. A chciałem mieć dwa na dole, czyli cztery w prawym, dolnym rogu :D

Nie było różnicy? To niedobrze, bo u siebie planowałem wstawić dwa z przodu i jeden na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie buda stoi na na podłodze, ma chłodek. GTX 970 też się nie grzeje, mimo że podkręcony - ustawiłem swoją krzywą wentylatorów, nie przekracza 70 stopni, zazwyczaj trzyma się na 65 stopniach. Tutaj nie zauważyłem różnicy, a sprawdzałem tylko temp GPU. Nie sprawdzałem jednak temperatury w samej obudowie - tutaj może być różnica, co może mieć znaczenie dla reszty sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do wentylatorów i Fractala - był jeszcze na dole 140 mm pod grafiką, ale okazał się bez sensu - nie było różnicy z i bez. A chciałem mieć dwa na dole, czyli cztery w prawym, dolnym rogu :D

Nie było różnicy? To niedobrze, bo u siebie planowałem wstawić dwa z przodu i jeden na dole.

 

Pewnie dlatego że ustawione na minimum, ważne jest też aby wentylatory z przodu wdmuchiwały powietrze a z tyłu wydmuchiwały(tak jak z dołu do góry). W przeciwnym razie mogą nawet podnieść temperatury. Chciałem wam pokazać to na przykładzie mojej stacjonarki, jaki co ma wpływ, ale pierw chyba pasty bym musiał powymieniać. Bo pamiętam że jak go złożyłem to w lecie miałem jakieś 29-30*C na CPU(33*C około to ja miałem już po lekkim OC), a teraz mam 34-35*C. A pasta już ma prawie 3 lata, czyli to pewnie głównie jej sprawka.

U mnie wentylatory pracują na max, i tak zagłuszam je kolumnami zazwyczaj, albo mam słuchawki na uszach jak przed komputerem siedzę i nie zwracam na to uwagi :P

 

A może po prostu jestem już głuchy, w sumie to dziś miałem iść do laryngologa. Ale się pochorowała pani doktor :(

 

Mniejsza z tym, wracając do wentylatorów, to u mnie jak kiedyś patrzałem to

gallery_55644_703_966609.jpg

wentylator na tyłach obudowy przy ustawieniu na ful jego i wentylatora na procku zmieniał temperaturę o max 2*C przy kilku krotnych pomiarach z i bez. Więc gdybym go nie miał razem z obudową to by go tam nie było.

Za to z chęcią założył bym przy dolnym filtrowanym otworze wentylatory jakbym znów miał się w OC bawić i w 2 górne otwory, tam już bym się spodziewał lepszych efektów dla całego zestawu. Choć poniżej temperatury powietrza wentylatorami się nie zejdzie i trzeba pamiętać że do ekstremalnych wyzwań przydało by się już zwodować piecyk :P

W sumie to jak ktoś lubi ciszę to pasywne, lub do mocniejszych właśnie woda ;)

Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gram to przyspieszam "wywiewacz" i "wwiewacze", na jakieś 60-70%. Już je wtedy słychać, ale podczas gry nie ma to znaczenia. Jak jest ekstremalny parnik, to wtedy odpalam pod maks. Wszystko oprócz gier jest na minimum, tzn CPU i Grafika krzywa, ale w praktyce nie rozkręcają się. Ogólnie ostatnio sprawdziłem, że maks jest u mnie bez sensu - jest podobnie jak 60-70%, radiatory też mają swoje ograniczenia i można tam dmuchać ile się da, w pewnym momencie różnicy nie ma :)

 

Bestia na CPU to i5-4690k na stocku chłodzi pasywnie bez problemu. Przy 4,5 GHz wystarcza jeden 140 mm, ale głupio bez tego 120 mm, to go zostawiłem.

 

Swoją drogą, Fractal R5 wygrał u mnie zdecydowanie z Be Quiet Silent Base 800. Tam brakowało bardzo wywiewaczy na szczycie, temperatury miałem kilka stopni wyżej niż we Fractalu, w środku powietrze wyraźnie gorące. Grzał się też zasilacz - te nadbudowy u góry i od dołu chłodzenie utrudniają, zasiłka jednak nie zasysała powietrza tak skutecznie, jak bezpośrednio z zewnątrz w R5.

 

Ogólnie jestem zachwycony Fractalem R5, ale idealnie nie jest - kilka rzeczy nieprzemyślane. Teraz pewnie składałbym w Define S, chociaż tam filtr dolny wyciąga się od tyłu, ale jednak ponad stówkę tańszy.

 

Ugz, chyba sprawdzę u siebie jak by było bez tego wywiewacza. Pewnie cooler CPU odwaliłby za niego robotę równie dobrze :)

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam procek i5 2500K i jako chłodzenie Thermalright HR-02 Macho BW. Na obecne czasy nic nadzwyczajnego już chyba + GTX660Ti WF2 sobie wziąłem składając go, wtedy przy FullHD ogarniałem wszystko na wysokich lub ultra teraz nie ma tak kolorowo, ale i nie ma czasu grać tyle co kiedyś.

Na hr-02 miałem swojego czasu 2 wentylatory i wtedy przy OC do 4,8-5GHz tylko napięcie przekraczałem, bo temperatury były cacy w sumie.

Pasywnie bez OC macho też dawał radę(w sumie to ten radiator początkowo był sprzedawany przecież jako pasywny bez wentylatorów), ale ja jestem tego zdania że im chłodniej do momentu w którym się nie skrapla coś na płycie głównej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy, ale bardziej Ciekawi mnie jak jest z tym w praktyce. Ja swój PC mam dość wysoko ze względu na sierść psa przy podłodze, i to że na biurku lepiej łapie mi Wi-Fi na które niestety jestem zdany :(

I raczej bardzo dziwnie i niewygodnie by się mi wpinało kabelki od góry :P Tym bardziej że często coś przepinam xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1:46 na filmie widać dokładnie, że nie jest jednolity. I nawet nie mógłby być, pod nim znajduje się wentylator :P

Z fizyki pamiętam że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, więc w czasie pracy komputera nie powinno się nic kurzyć od góry(ciepłe powietrze będzie wręcz wypychało, lekko bo lekko, ale kurz ciężki nie jest). Po za tym u mnie w obudowie od góry mam siatkę bez filtrów, i o dziwno jest tam mniej kurzu niż w dolnych filtrowanych fragmentach przedniego panelu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą ds marketingu ale według kompletnie bez sensu. Jeśli ktoś się boi zabrać za składanie komputera i ma dwie lewe ręce to taka "foremka" nic nie zmieni. A montaż procesora obecnie jest wystarczająco łatwy. Można by tylko wyraźniej zaznaczyć na procesorze strzałką i na płycie głównej która strona go umieścić.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, taki ficzer na siłę. Już te adaptery ułatwiające podłączanie panelu przedniego obudowy miały więcej sensu.

 

Z drugiej strony, może ktoś stwierdzi - "o tutaj jest foremka, będzie bezpieczniej, biorę płytę Asusa".

 

Byś się zdziwił ile ludzi uwala płyty przez swoją niezdarność. To im spadnie procesor na piny, to nie osadzą jak trzeba, to coś... Teraz też te piny są bardzo delikatne, nie to co kiedyś w procesorach, że były grubości szpilki każdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kuźwa zawsze myślałem że nóżkami do góry się montuje.....

 

... oczywiście wcześniej montując radiator na procesorze ;)

 

 

Jakie znowu radio??

 

 

Jak to jakie? Każdy audiofil musi mieć tor radiowy w komputerze, najlepiej zaimplementowany w procesor lub jego najbliższe okolice.

AMD jako jedyna firma stosuje takie rozwiązanie od wielu lat - przykładem jest np procesor z rodziny FM2 - jak sama nazwa wskazuje, prócz obliczeń zmiennoprzecinkowych, służy on także do odbioru stacji radiowych FM, a 2 oznacza stacje drugiego poziomu, czyli najprościej mówiąc - odbioru potocznie zwanych nowych fal UKF (z niem. UKW).

Wracając do wcześniej wspomnianego przez Ciebie kolego, montażu procesora nóżkami do góry jest to w tym przypadku jak najbardziej uzasadnione - nóżki to nic innego jak anteny, które wspomagają odbiór fal FM.

Dziwi mnie, że człowiek z takim autorytetem komputerowym jak Ty Spawn, pyta o tak oczywiste rzeczy.

 

 

Chyba nikt tego nie łyknął, co?;-)

 

 

Pozdrawiam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności