Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, jacmiszcz92 napisał:

Nvidia ma problem bo stare karty leżą w magazynach sklepów, a za chwilę nowa generacja. Dlatego teraz nie warto kupować grafiki.

Jak już bym musiał, to wolałbym kupić nowszą generację nawet jeśli w tej samej cenie otrzymam nieco niższą wydajność

Nie nVidia tylko sklepy mogą mieć taki problem i nie zaraz tylko pod koniec roku może zobaczymy 4080, na karty "budżetowe" czyli 4060 trzeba będzie poczekać pewnie do Q1/Q2 2023. 

 

4 minuty temu, x X x napisał:

Poczytam o tym, nie będę Was męczył. Patrząc jednak na wykresy i porównania wydajności różnica jest doprawy imponująca. I chyba mniejszy pobór energii, prawda? Ale podejrzewam, że musi być w tym jakiś haczyk względem Nvidii - czy istotny? No i czy kwestia posiadanego procesora (tak jak u mnie Intel 6-tej generacji) nie będzie tutaj jakimś tam ogranicznikiem przy wyborze karty z "obozu czerwonych" - patrząc pod kątem posiadania ich własnych procesorów, które pewnie najlepiej z nimi współpracują?

Powinna jeszcze dźwignąć w wybranych tytułach możesz się zbliżać do kresu - wszystko zależy w co grywasz, różne tytuły w różny sposób obciążają CPU. Haczyka jako takiego poza RT nie ma, ot zawirowania rynku - należałoby też dodać że odnosimy się tutaj do najfajniejszych okazji a nie średniej rynku bo ta obecnie jest absolutnie nie miarodajna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacmiszcz92 napisał:

Nvidia ma problem bo stare karty leżą w magazynach sklepów, a za chwilę nowa generacja. Dlatego teraz nie warto kupować grafiki.

Jak już bym musiał, to wolałbym kupić nowszą generację nawet jeśli w tej samej cenie otrzymam nieco niższą wydajność

 

Ja raczej chcę niż muszę ;) A muszę to się jeszcze z tym przespać ;) Pamiętajmy, że ja startuję z poziomu Xboxa One X, który swoje lata już na karku ma i widzę, że mój Zotac GTX 1060 6 GB (wersja mini, przypominam) daje mi więcej niż owa konsola. Myślałem też, że jej teoretycznie głośna praca będzie dla mnie problemem, ale przy niskim obciążeniu w ogóle mi to nie przeszkadza, a podczas grania i tak odpalam mocniejsze chłodzenie w budzie i też mi to nie przeszkadza - podobny poziom jak wspomniany XOX pod dużym obciążeniem, tylko w jego przypadku było to bardziej nieregularne (dużo zmiennych obrotów).

 

Fajnie sobie poteoryzować, ale jednak poziom 1500 złotych (minimum) za kartę graficzną do mnie nie przemawia i nie chcę tyle wydać. Na tą chwilę założyłem sobie budżet maks 850 złotych i zobaczymy, czy się uda coś fajnego upolować czy nie. Mam kilka typów GXT 1070 wyciągnięte z recenzji Liptona:

- MSI Gaming X,

- Palit GameRock,

- Zotac (najlepiej w wersjach AMP, + ta Extreme co wspominałem wcześniej wydaje się fajna, ale wieeeelka).

Jest też taka ciekawa karta jak MSI ITX OC, jednowiatrakowa, krótka. No ale nie wiem czy jednak pod kątem temperatur i kultury pracy nie lepsza by była jednak 2 lub 3 wiatrakowa.

 

O GTX 1070 TI za dużo nie wiem, podobnie jak GTX 1080/TI - ale w stronę tych patrzę raczej jednym okiem, bo budżet (przynajmniej na tą chwilę) już przekraczają raczej znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, x X x napisał:

Fajnie sobie poteoryzować, ale jednak poziom 1500 złotych (minimum) za kartę graficzną do mnie nie przemawia i nie chcę tyle wydać. Na tą chwilę założyłem sobie budżet maks 850 złotych i zobaczymy, czy się uda coś fajnego upolować czy nie.

Jasna sprawa, myślę że spodziewając się napływu kart używanych na rynek trzeba by pomyśleć o tym że jeszcze można sprzedać swoją używaną kartę za w miarę sensowne pieniądze. Co do wyboru 1070/1080, zdecydowanie wersja 2/3 wiatrakowa, wersje mini tracą drastycznie na osiągach przez problemy z temperaturami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, x X x napisał:

Uprzejmi koledzy, powiedzcie mi czemu wszyscy tak jarają się tym RX 6600 i 6600 XT?

 

Ja kupiłem 6600xt 2 miesiące temu na przeczekanie do lepszych czasów. Karta jak wyszła to miała niezbyt przychylne recenzje że za droga tylko że realia rynkowe sprawiły że ma świetny stosunek ceny do jakości. Słaba wydajność w ray tracingu nie ma znaczenia przy tej półce wydajnościowej bo odpowiedniki nvidii też są za słabe aby sensownie odpalić tą opcje mimo że są w tym 2x wydajniejsze.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko warto przemyśleć czy nie lepiej kupić nową kartę na gwarancji za 1450 zł niż kilkuletnią wyraźnie mniej wydajna używkę za 800 zł, która może być już zajechana i nie wiadomo ile pociągnie. Tym bardziej, że te karty były baaaardzo popularne w koparkach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dirian napisał:

Mimo wszystko warto przemyśleć czy nie lepiej kupić nową kartę na gwarancji za 1450 zł niż kilkuletnią wyraźnie mniej wydajna używkę za 800 zł, która może być już zajechana i nie wiadomo ile pociągnie. Tym bardziej, że te karty były baaaardzo popularne w koparkach.

Nie kuś Dirian ;) Może jak @Mihu83 kupi ode mnie E44 i sprzedam 1060, zasilacz i Della to się zastonwię ;) Zapewne takie promocje jak ta w xkom będą teraz częstsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to budżetowy model, ale nie ma też co przesadzać - to nie RTX 3080 żeby wymagać topowego chłodzenia. 


Na pepperze jest dużo teoretyków, lepiej poczytać opinie w sklepach, ceneo czy na Allegro. A jeszcze lepiej poszukać recek - https://www.pcgamer.com/powercolor-radeon-rx-6600-fighter-review/ - "Quiet".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, x X x napisał:

Zastanawiam się... Może na raty wezmę hmm.

 

W Euro jest coś takiego:

https://www.euro.com.pl/karty-graficzne/asrock-karta-asrock-radeon-rx-6600-chall-d-8g.bhtml

Może była by lepsza? Poza tym Powercolor RX 6600 za 1499, a XT za 1599.

XT to mocniejsza wersja, Fighter od Powercolora jest w porządku - oszczędzili kasę dając zwykłą obudowę, brak ledów, zabierając backplate. Recenzje porządnych portali potwierdzają że wbrew pepperowym marudom karta nie jest źle skonstruowana i zachowuje się w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, espe0 napisał:

Warto jeszcze takiego dinozaura sprzedawać (i7 4790, gtx980, 8gb ram) ?

Jeśli nie masz zastosowania do tego kompa (np jako komp na warsztacie) , to imo warto sprzedać, ale poczekałbym z tym do września.

Obecny "dołek cenowy" jest również spowodowany wakacjami, bo (zwłaszcza młodzi) ludzie potrzebują kasy na wyjazdy.

We wrześniu są wyższe ceny, bo ludzie potrzebują kompów "do nauki".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Perul napisał:

Obecny "dołek cenowy" jest również spowodowany wakacjami, bo (zwłaszcza młodzi) ludzie potrzebują kasy na wyjazdy.

Krypto leci na pysk, ceny energii wystrzeliły w kosmos to i grafiki tanieją i chyba będą dalej tanieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uj wie co będzie. W zeszłe wakacje też trochę potaniały po zwyżkach z roku poprzedniego tylko po to żeby potem znowu wystrzelić w górę pobijać kolejne rekordy niedorzeczności. Ja w 2020 roku pamiętam że już miałem RTX2070super w koszyku ale stwierdzilem że holduje bo przecież za tyle to kupie RTX3070 który już zaraz miał wyjść. Premiera była jednak tylko na papierze i jakie były ceny wszyscy wiemy. Teraz też już miałem kupować 3070ti ale 4tys za 2 letnią konstrukcję z tylko 8gb pamięci to nadal żart więc wziąłem 6600xt nitro+ za 2tys na początku maja żeby mieć cokolwiek sensownego do grania (od 8 lat jechałem na Radeonie R9 290) w razie jakby znowu się skiepścił rynek po premierze serii RTX40xx ;) 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, cpu1 napisał:

Krypto leci na pysk, ceny energii wystrzeliły

Dlatego napisałem "również". Z moich obserwacji lipiec to najlepszy okres na kupno używanych części komputerowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Perul napisał:

Z moich obserwacji lipiec to najlepszy okres na kupno używanych części komputerowych. 

Też tak uważam. Jak ulepszać kompa to najlepiej na początku wakacji choć "Ci" z paskami na świadectwach trochę podbijają ceny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, x X x napisał:

A co powiecie o kartach referencyjnych?

Na przykład taka (900 PLN):

https://www.x-kom.pl/p/427266-karta-graficzna-nvidia-zotac-geforce-gtx-1070-ti-blower-8gb-gddr5-bulk.html

Czy ZDECYDOWANIE lepiej może kupić kartę niereferencyjną?

 

Temperatury powyzej 80 stopni + hałas jak z suszarki do włosów. Zdecydowanie nie :P

 

Referenty typo blower to słaba opcja, dopiero na RTX-ach pojawiły się sensowne chłodzenia referencyjne, ale one są jak święty Graal - prawie nie do kupienia.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cpu1 napisał:

Krypto leci na pysk, ceny energii wystrzeliły w kosmos to i grafiki tanieją i chyba będą dalej tanieć.

Z drugiej strony cena kart zależna jest od siły złotówki która może utonąć jeśli RPP przestanie podbijać stopy, wojna za granicą, krypto, rekordowe sprzedaże ostatnich 2 lat, nadciągające powoli generacje, armia ludzi która czekała na powrót do MSRP, "podobno" wysokie stany magazynowe sklepów.

Zmiennych jest tak wiele że ciężko cokolwiek przewidzieć. Jedno jest pewne, obecnie jedną z najlepiej wycenionych kart jest 6600XT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, cpu1 napisał:

To akurat ma odwrotny wpływ do tego co napisałeś ale nie chcę wchodzić w tematy ekonomii.

Sugerujesz że kurs pary USD-PLN będzie spadał kiedy RPP przestanie podwyższać stopy? 

Zeszły tydzień pokazał jak rynek reaguje na niższe niż prognozowane podniesie stóp -> rekordowym kursem dolara od ostatnich 20 lat.

Oczywiście jest to pewne spłaszczenie tematu, nie odnoszę się do problemu przed jakim stoi FED i jak to będzie wpływać na dolara jako takiego. Chciałem tylko zaznaczyć że słabnąca złotówka będzie działała negatywnie na trend topnienia cen kart graficznych.

Edytowane przez ifoundacookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ifoundacookie Absolutnie tego nie sugeruję. Przed Twoją odpowiedzią poprawiłem się i przyznałem Ci rację :)  Ja raczej z tych co krytykują dlaczego tak późno i jeżeli tak późno to tak małymi kroczkami no ale jeżeli jest bardzo luźna polityka monetarna w dłuższej perspektywie czasu to i aktualnie mamy skutki, które z góry były łatwe do przewidzenia. 

Edytowane przez cpu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cpu1 napisał:

@ifoundacookie Absolutnie tego nie sugeruję. Przed Twoją odpowiedzią poprawiłem się i przyznałem Ci rację :)

Delay, nie zauważyłem twojej edycji.

 

W tej kwestii wszystko sprowadza się do mitycznego zalegania kart na magazynach sklepów. Bez insider'a można tylko gdybać jak to tam wygląda w skarbcach X-komu, moreli i innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności