Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, jacmiszcz92 napisał:

no tak, różnica w licencji. Nad licencją jest prawo, i jeżeli prawo europejskie daje nam możliwość odsprzedawania licencji cyfrowych to ani Oracle, ani Microsoft ani Steam tego zabronić nam nie może. To nie Ameryka ;)

 

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/pytanie-odnośnie-sprzedaży-systemu/3e01dba5-b394-48d0-8706-18ee610287d5

 

Z resztą ten sam odpowiadający moderator pisze:

Cytat

Tak, może Pan. Zresztą nawet gdyby był kiedykolwiek zainstalowany (i aktywowany), to też mógłbym Pan go sprzedać (przenieść prawa do używania licencji na nabywcę).

PS

Obecnie nawet wersję OEM - z pewnymi wyjątkami - można sprzedać "luzem" (w wypadku bycia pierwszym użytkownikiem licencji).

 

M$ po 2010 roku jak i wiele innych firm z ameryki przegrało tak dużo spraw sądowych w kwestii tych zapisów że albo zaczęli zmieniać te warunki licencji, albo przestali ganiać ludzi z kluczami/dostępami do kont w Europie.

 

EDIT:

P.S.

Dodam że nowa licencja jest pewniejsza, i łatwiej zweryfikować pochodzenie i oryginalność. Nie polecam zakupu używanych ze względu na większe szanse bycia oszukanym, ale opcja zakupu używanej licencji istnieje i jest legalna. Decyzja należy do kupujących ;)

Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ugz napisał:

Przykład:

Także używana kopia OEM jest do obrony, gorzej z kluczami za 5-10pln. Te często są kluczami z innymi ograniczeniami, jak np licencje dla studentów.

 

Pytanie jak to się ma do OEM-owego Windowsa przypisanego do danego sprzętu? 

 

Zresztą ja nie rozumiem po co tak kombinować i kupować jakieś podejrzane licencje. Odkąd aktualizacje Windowsa są za darmo, to przecież raz wyda człowiek te 400-500 zł na system i ma go na dobrych kilka, a może i nawet kilkanaście lat...  I można sobie przenosić na nowe kompy.

 

Tutaj jeszcze trochę rozumiem kolegę @x X x bo to komp składany po taniości i używany sporadycznie, no to może faktycznie szkoda kasy. Ale jak widzę jak ludzie składają maszyny za 10-15k i im szkoda 500 zł na system, no to trochę śmiechu to warte ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dirian napisał:

 

Pytanie jak to się ma do OEM-owego Windowsa przypisanego do danego sprzętu? 

 

Zresztą ja nie rozumiem po co tak kombinować i kupować jakieś podejrzane licencje. Odkąd aktualizacje Windowsa są za darmo, to przecież raz wyda człowiek te 400-500 zł na system i ma go na dobrych kilka, a może i nawet kilkanaście lat...  I można sobie przenosić na nowe kompy.

 

Tutaj jeszcze trochę rozumiem kolegę @x X x bo to komp składany po taniości i używany sporadycznie, no to może faktycznie szkoda kasy. Ale jak widzę jak ludzie składają maszyny za 10-15k i im szkoda 500 zł na system, no to trochę śmiechu to warte ;) 

Dlatego też każdy decyduje za siebie i wydaje swoje pieniądze jak chce :) Ja nie mówię, że wydawanie 500 złotych (czy więcej) na system jest złe i bez sensu - bo sam bym tyle wydał gdybym musiał, ale jak widać nie muszę. Nie potrzebuję mieć pudełka. Nie kupiłem najtaniej, kupiłem w cenie raczej tej wyższej (porównując oferty tego typu sprzedawców). Z drugiej strony Ty próbujesz wszystkim tutaj wmówić, że jedyna i słuszna droga to zakup wersji boxowej. Więc proponuję sobie darować, bo każdy i tak zrobi jak sam będzie uważał. Dla mnie sytuacja jest przejrzysta + jak widać po komentarzach @Ugz nie jestem osamotniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Dirian napisał:

Pytanie jak to się ma do OEM-owego Windowsa przypisanego do danego sprzętu? 

Jeśli masz oryginalny nośnik to na pewno możesz sprzedać, bez niego wyroki sądów bywały różne. Ale w UE mało kto się już tego czepia i ściga byle ktoś miał klucz i źródło pochodzenia. Nie mniej jednak na sam klucz bym uważał, bo jak sprawdzić czy pochodzi on z UE czy nie? Kluczy z poza wspólnoty europejskiej sprzedawać nie wolno ponownie.

Nie wiem jak teraz licencja Windows wygląda, bo też nie śledziłem od dawna. Kiedyś był zapis mówiący o tym że nie wolno używać systemu z ustawionym innym językiem niż ten zawarty w licencji o ile nie była wielojęzyczna - mimo że opcja instalacji i ustawienia języka istniała.

A jeśli chodzi o cenę, to niech każdy zinterpretuje czy ~500PLN to dla niego dużo czy mało. To że mam kupione na kilka komputerów licencje PRO BOX, nie sprawia że czuję potrzebę nakłaniania innych aby nie oszczędzali. Sam sprzedaje oprogramowanie które sam tworzę, i staram się uświadamiać ludzi aby używali legalnego oprogramowania. Mimo to wiem że sprzedaż/zakup używanego oprogramowania jest możliwy i zgodny z prawem. I wolę aby ktoś odkupił licencję niż szukał cracka czy innego syfu ryzykując swoim bezpieczeństwem.

Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ugz napisał:

Jeśli masz oryginalny nośnik to na pewno możesz sprzedać, bez niego wyroki sądów bywały różne. Ale w UE mało kto się już tego czepia i ściga byle ktoś miał klucz i źródło pochodzenia + certyfikat. Nie mniej jednak na sam klucz bym uważał, bo jak sprawdzić czy pochodzi on z UE czy nie? Kluczy z poza wspólnoty europejskiej sprzedawać nie wolno ponownie.

 

Wersje OEM systemu Windows nie są sprzedawane z oryginalnymi nośnikami. Dostajesz tylko Windowsa zainstalowanego od górnie, a klucz jest przypisany do płyty głównej. Tzn. mówię o wersjach OEM sprzedawanych razem ze sprzętem.

 

Można bowiem kupić OEM na własny użytek, wtedy dostajemy płytę / pendrive z systemem i cały BOX. W praktyce obecnie taka licencja nie różni się obecnie niczym od wersji BOX (od czasów Win 10). Taki system można więc przenieść na inny komputer i pewnie też legalnie odsprzedać.

 

Natomiast w przypadku tej pierwszej wersji, czyli OEM zainstalowany na komputerze sprzedawanym przez np. Acera czy inne Lenovo, to takiej licencji odsprzedawać i używać na innym PC nie można. 

 

Którą licencję dostaniemy od Janusza biznesu za 5, 10 czy nawet 150 zł? Wydaje się oczywiste ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dirian napisał:

Wersje OEM systemu Windows nie są sprzedawane z oryginalnymi nośnikami. Dostajesz tylko Windowsa zainstalowanego od górnie, a klucz jest przypisany do płyty głównej. Tzn. mówię o wersjach OEM sprzedawanych razem ze sprzętem.

Podobnie jest z kluczem po aktualizacji systemu do nowszego np win 8 do 10. A nawet Microsoft umożliwił przenoszenie takich licencji od wersji 1607. Ale szczegółów nie znam, nie było mi potrzebne przenoszenie licencji OEM.

 

5 godzin temu, Dirian napisał:

Którą licencję dostaniemy od Janusza biznesu za 5, 10 czy nawet 150 zł? Wydaje się oczywiste ;) 

za 120 można mieć legalną licencję pro w wersji refurbished od autoryzowanego partnera Microsoft ;) I dość często janusze sprzedający gotowe zestawy czy tanie licencje taki właśnie klucz z naklejką sprzedają

Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacmiszcz92 napisał:

Po odpowiednim przygotowaniu 7 można było od razu instalować na czysto 10, która sama się aktywowała.

I w rejestrze systemowym miałeś bajzel i dublujące się wpisy. Przez co system działał o kilka procent wolniej. A przynajmniej taki stan rzeczy miał się do 2021 roku(później nie chciało mi się robić testów - a 11 do dziś nie chciało mi się jeszcze zainstalować) jeśli chodzi o różnicę zaktualizowany system vs zainstalowany od razu na czysto i aktywowany kontem Microsoft.

Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szybka piłka. Zotac GTX 1070 Amp Extreme. Przeraża mnie jej wielkość, ale druga sprawa to czy moja konfiguracja jej podoła?

 

Przypomne:

- i7 6700,

- 16 GB DDR4 Kingston Fury 2133 MHz (będzie 32 GB, 4x 8GB),

- 1 NVMe

- Cooler Master V550 550 W 80 Gold,

- ASRock H270 Pro 4.

 

Co myślicie?

 

Jako alternatywę biorę MSI GTX 1070 Gaming X.

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, x X x napisał:

czy moja konfiguracja jej podoła?

A dlaczego miałaby nie podołać, to zdaje się sprzęty nie tak odległe "epokowo"? Ja przez sporo czasu miałem 1070 połączony z i7 2600k @ 4,2GHz i po przesiadce na R7 3700X nie odczułem jakiejś "przepaści".

 

6 godzin temu, x X x napisał:

Jako alternatywę biorę MSI GTX 1070 Gaming X.

A może mniejszą, mam na sprzedaż taką

https://www.x-kom.pl/p/319262-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-gtx-1070-mini-itx-oc-8gb-gddr5.html

Jeszcze parę dni temu miałem ją w swoim kompie, ale udało mi się upolować RTX 3060Ti :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Perul napisał:

A dlaczego miałaby nie podołać, to zdaje się sprzęty nie tak odległe "epokowo"? Ja przez sporo czasu miałem 1070 połączony z i7 2600k @ 4,2GHz i po przesiadce na R7 3700X nie odczułem jakiejś "przepaści".

 

A może mniejszą, mam na sprzedaż taką

https://www.x-kom.pl/p/319262-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-gtx-1070-mini-itx-oc-8gb-gddr5.html

Jeszcze parę dni temu miałem ją w swoim kompie, ale udało mi się upolować RTX 3060Ti :) .

Pytałem pod kątem głównej zasilacza ;) Nie chciałbym go znowu wymieniać. GTX 1070 wymaga 500 W, więc zapasu nam mało. Nie za mało?

 

Dzięki za propozycje, ale dwa DP to podstawa u mnie, tak sobie założyłem ;) Ale.. na ile wyceniasz tę przyjemność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz da radę spokojnie, tym bardziej że to dobry zasilacz a nie jakaś budżetówka. Jedyne co to nie bawiłbym się w jakieś mocne OC.

 

Nie wiem jednak czy warto kupować 1070, bo dużo tych kart kopało... No chyba, że jakieś sprawdzone źródło.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, x X x napisał:

Pytałem pod kątem głównej zasilacza ;)

 

14 godzin temu, Dirian napisał:

Zasilacz da radę spokojnie, tym bardziej że to dobry zasilacz a nie jakaś budżetówka

Też tak sądzę, sam od ładnych paru lat mam Corsair CX550 i daje radę zarówno z wcześniejszym konfigiem, jak i obecnym.

 

14 godzin temu, x X x napisał:

na ile wyceniasz tę przyjemność?

Jak popatrzyłem po ile chodzą obecnie 1070 na olx, to ... wolę sprzedać 1060 6GB, bo niewiele mniej za nią wezmę, a 1070 jednak sporo wydajniejsza. Mam zamiar złożyć kompa do pracy na tym wcześniejszym i7 2600k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote]A dlaczego miałaby nie podołać, to zdaje się sprzęty nie tak odległe "epokowo"? Ja przez sporo czasu miałem 1070 połączony z i7 2600k @ 4,2GHz i po przesiadce na R7 3700X nie odczułem jakiejś "przepaści".[/quote]

 

Tzn.? Ten proc prawdopodobnie ograniczał obie karty. Jak dokupiłem kiedyś GTX 760 do i5 750, to była lipa. Dopiero po wymianie proca na 6400 zaczęło to jakoś działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Perul napisał:

Jak popatrzyłem po ile chodzą obecnie 1070 na olx, to ... wolę sprzedać 1060 6GB, bo niewiele mniej za nią wezmę, a 1070 jednak sporo wydajniejsza. Mam zamiar złożyć kompa do pracy na tym wcześniejszym i7 2600k.

 

Zgadza się. Wydaje mi się, że szczyt drożyzny kart graficznych już mija bądź minął i karty te nowe będą co raz tańsze, więc w tych tańszych też ludzie będą musieli rozsądnie wyceniać aby im to schodziło. Bo nie ukrywajmy, jeżeli ktoś sprzedaje np. GTX 1080 TI w cenie bliskiej 2000 złotych to chyba tylko ktoś specyficzny, nastawiony konkretnie na taką kartę lub model zapłaci takie pieniądze, kiedy RTXy można już wyłapać w tej cenie. Albo Radeona. Widać po teraz po sprzedających, odchyły w cenach są ogromne i ludzie są zestresowani, wiele osób nawet nie odpisuje na propozycje cenowe i czekają, aż się trafi jeleń ;)

 

Apropo RTX 2060:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/rtx-2060-fyk

lub

https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-geforce-rtx-2060-gaming-z-h76

 

To takie pierwsze lepsze przykłady. Szkoda, że tylko 6 GB ma ta wersja (chyba nie wszystkie, ale większość). I naprawdę POWAŻNIE się zastanawiam czy nie dołożyć...

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, x X x napisał:

To takie pierwsze lepsze przykłady. Szkoda, że tylko 6 GB ma ta wersja (chyba nie wszystkie, ale większość). I naprawdę POWAŻNIE się zastanawiam czy nie dołożyć...

Od używki 2060 za 1200 jest niebezpiecznie blisko do nówki 6600XT za 1599 ;)

 

Edytowane przez ifoundacookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmi koledzy, powiedzcie mi czemu wszyscy tak jarają się tym RX 6600 i 6600 XT? Ja tam widzę PCI Express 4.0 i szynę 128 bit. Jak to się ma do maszyny, która ma "tylko" PCIe 3.0 oraz karty Nvidii o szynie szerokości 192 lub 256 bitów? Jedyne czym ta karta "wygrywa" w takim porównaniu do większe taktowania. Wiem, że znajdę sobie w sieci, ale może Wy wytłumaczycie początkującemu fenomen tej karty? :D

 

Dodatkowo: jakie porównywalne (lub oczywiście) lepsze do "moich" GTX 1070 lub GTX 1080? O RTX raczej nie mówię, nie będę szedł aż tak wysoko, mam inne wydatki :P

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, x X x napisał:

 Jak to się ma do maszyny, która ma "tylko" PCIe 3.0

PCIe 3.0 - zgaduje że masz na myśli swoje złącza na Płycie głównej ?

 

Szyna to jedno, taktowania zegarów to drugie. Można by upraszczając powiedzieć że mniejszą szynę AMD nadrabia wyższymi taktowaniami zegarów. Żeby nie linkować tutaj miliona screenów wrzucę tylko overall performance na którym widać też 1060 i 1070.

 

A w skrócie to karta (6600XT) plasuje się pomiędzy 3060 a 3060TI przy czym, 3060 kosztuje ~~ 1900zł a 3060Ti ~~ 2500zł. 6600XT kosztuje na ten moment 1599zł. Więcej za mniej (chyba że ktoś ma wybitną potrzebę uruchamiania RT to wtedy faktycznie będzie niżej od RTX'ów, natomiast zasadność uruchamiania RT na budżetowych kartach jest dyskusyjna).

 

@edit 

W FPS:

Pomarańcz - 1080p

Żółty - 1440p

Zielony - 4K

 

6600xt ger.PNG

Edytowane przez ifoundacookie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie szyn różnych modeli kart jest totalnie bez sensu, a taktowań jeszcze bardziej. Przecież to zupełnie różne układy graficzne ;) To jakbyś porównywał taktowanie AMD Athlon sprzed 10 lat ze współczesnym Ryzenem. Taktowania mogą mieć podobne, ale przecież dzieli je przepaść technologiczna.

 

PCI-e jest kompatybilne wstecz a przy karcie tej wydajności mając starszą wersję nic nie tracisz. 

 

RX 6600 jest wyraźnie wydajniejsza od GTX 1080 i RTX 2060. RX 6600 XT odjeżdża jeszcze bardziej. Stąd i taka popularność - te karty są po prostu fajnie wycenione, a NVIDIA nie ma na to odpowiedzi - RTX 3060 (coś pomiędzy RX 6600 a RX 6600 XT) kosztuje bliżej 2k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytam o tym, nie będę Was męczył. Patrząc jednak na wykresy i porównania wydajności różnica jest doprawy imponująca. I chyba mniejszy pobór energii, prawda? Ale podejrzewam, że musi być w tym jakiś haczyk względem Nvidii - czy istotny? No i czy kwestia posiadanego procesora (tak jak u mnie Intel 6-tej generacji) nie będzie tutaj jakimś tam ogranicznikiem przy wyborze karty z "obozu czerwonych" - patrząc pod kątem posiadania ich własnych procesorów, które pewnie najlepiej z nimi współpracują?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nvidia ma problem bo stare karty leżą w magazynach sklepów, a za chwilę nowa generacja. Dlatego teraz nie warto kupować grafiki.

Jak już bym musiał, to wolałbym kupić nowszą generację nawet jeśli w tej samej cenie otrzymam nieco niższą wydajność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności