Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.08.2022 o 21:02, Perul napisał:

Działa stabilnie i całkiem szybko, zwłaszcza jak na procek i ilość ramu jaką posiada. Nie jest to responsywność telefonu, ale deklasuje mojego TV Philipsa z Androidem.

Można MiBoxa S kupić. Od Xiaomi. Ja długo korzystałem aż kupiłem TV Sony z Androidem i mam wszystkie apki.

W zasadzie jakby TV miał więcej pamięci (chyba że rozgryzę podłączenie HDD po USB) to można by nawet na TV Torrenty ściągać (jest apka). No i Kodi.

Edytowane przez Lord Rayden
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie może wy wiecie w czym problem. Otóż zdarza mi się czasami że komputer pozostawiony bezczynnie wygasza monitor jak zwykle ale za nich nie chce wstać. Wentylatory działają, lampka monitora na zmienionym kolorze się świeci ale nie reaguje na nic. Nawet reset nie pomaga trzeba rozłączyć zasilanie 😩

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie głęboka hibernacja  - w rozszerzonych klawiaturach jest klawisz do wybudzania (taki księżyc w trzeciemu kwadrze). A poza tym można tą opcję "unieszkodliwić" - albo w bios, albo w ustawieniach zasilania. Oczywiście, jeżeli to jest ta przyczyn.

 

Pozdrawiam,

Ch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Chesuli napisał:

Pewnie głęboka hibernacja  - w rozszerzonych klawiaturach jest klawisz do wybudzania (taki księżyc w trzeciemu kwadrze). A poza tym można tą opcję "unieszkodliwić" - albo w bios, albo w ustawieniach zasilania. Oczywiście, jeżeli to jest ta przyczyn.

 

Pozdrawiam,

Ch.

Niedawno bez przesady to od razu sprawdzałem. Czasem dzieje się bardzo szybko. Człowiek zostawił przeglądarkę w trakcie pisania herbatę zaparzarzyc nie zdążył i już nie idzie go wybudzić.

16 godzin temu, jacmiszcz92 napisał:

Najpierw zobaczyłbym czy odpowiada na ping i czy da się zalogować przez RDP

Nie bardzo rozumiem. A co to RDP to muszę sprawdzić😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
1 godzinę temu, Rafacio napisał(a):

Nie ma w tym nic dziwnego. Dziwne to może być co najwyżej to, że tak długo na siódemce się męczyłeś.

Po drodze był linuks także przesiadka warta była z jednym i drugim bo jabłko to podobno super ale nie do grania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie mam odnośnie konfiguracji funkcji QOS w routerze tplink. Wpisałem max transfer z tego co mi speedtest pokazuje. Ustawiłem priorytety dla urządzeń które chce aby miały priorytet typu chromecast czy laptop na wifi. Jak odpalam teraz speedtesta na desktopie ktory nie ma priorytetu to osiągam 2/3 z maksymalnego transferu pomimo że nie ma żadnego innego ruchu w sieci. Coś źle skonfigurowałem czy właśnie tak QOS ma działać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SpawnSieci to nie moja specjalność ale z dawnych czasów wyniosłem że włączony QOS to już na dzień dobry spadek przepustowości niż w przypadku wyłączonego pomimo ustawionego braku limitu dla danego urządzenia. Czy ta zasada dalej obowiązuje niestety nie wiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kształtowaniu ruchu można książki pisać, coś na kształt Britannica :P Nie wiem, jaka implementacja/algorytm jest w Twoim tp-linku, ale polecam wykonać kilka przebiegów tych "max transferów", po uśrednieniu wyniku, odejmij 5-10% i te wartości wpisz w odpowiednie pola. Nie wiem, jak masz zbudowaną swoją sieć domową, ale generalnie jeśli potrzebujesz sprawnego QoS, to polecam zainteresować się alternatywnym FW - OpenWRT/Lede - tam przynajmniej wiesz jak działa 🆗

1 minutę temu, jacmiszcz92 napisał(a):

QoS obciąża procek routera bo musi skanować dokładniej każdy pakiet. To jest dla tych co mają gracza, pracującego zdalnie oraz kogoś kto ciśnie po pełnym łączu non stop kolor

Zgaduję, że każde NATowanie pakietu, czy "pchanie" w świat generuje obciążenie procka rutera, tam nie ma DMA, wszystko przechodzi przez CPU :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam router i do niego podłączonego desktopa i ps5 na kablu a reszta na wifi. Przykładowo bez QOS jak pracuje na lapku na wifi gdzie połączenie idzie przez firmowy vpn i zapuszcze jednocześnie ściąganie jakiejś gry na ps5 to mi mocno laguje to co robie na lapku, nie mówiąc już o uczestnictwie w conference callu z kamerkami. QOS jak rozumiem powinien to jakoś podzielić tak żeby lapek który ma ustawiony priorytet miał dobre połączenie a to co zostanie wolne dostanie ps5 które priorytetu nie ma. Pytanie tylko czy jeśli nic poza ściąganiem nie robie to ps5 dostanie max łącza czy QOS rezerwuje z góry jakąś część łącza dla innych urządzeń? Na stałe połączony jest np chromecast czy drugi telewizor ale jak nic się akurat nie streamuje to też nie biorą transferu jedynie są widoczne że są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Spawn napisał(a):

Mam router i do niego podłączonego desktopa i ps5 na kablu a reszta na wifi. Przykładowo bez QOS jak pracuje na lapku na wifi gdzie połączenie idzie przez firmowy vpn i zapuszcze jednocześnie ściąganie jakiejś gry na ps5 to mi mocno laguje to co robie na lapku, nie mówiąc już o uczestnictwie w conference callu z kamerkami. QOS jak rozumiem powinien to jakoś podzielić tak żeby lapek który ma ustawiony priorytet miał dobre połączenie a to co zostanie wolne dostanie ps5 które priorytetu nie ma. Pytanie tylko czy jeśli nic poza ściąganiem nie robie to ps5 dostanie max łącza czy QOS rezerwuje z góry jakąś część łącza dla innych urządzeń? Na stałe połączony jest np chromecast czy drugi telewizor ale jak nic się akurat nie streamuje to też nie biorą transferu jedynie są widoczne że są.

A to już zależy od algorytmu zaimplementowanego w Twoim urządzeniu... jeśli "zwykłe" rury per klient to wyżej tego limitu "nie podskoczysz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłali mi PC po wymianie płyty głównej i obudowy. Tym razem karta graficzna wyświetla szare kreski, zielone kropki albo w ogóle brak obrazu. Po odebraniu paczki od razu ją otworzyłem, ale poczekałem kilka godzin przed pierwszym uruchomieniem zestawu. Poprosiłem o zwrot środków. Ostatnie zakupy w Morele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, x86 napisał(a):

@jacmiszcz92 Karta graficzna wróciła ta sama ?

Ten sam model, ta sama (nowsza) wersja biosu. Numeru seryjnego karty nie sprawdzałem przed odesłaniem.

 

@bakus1233Nie. Nie wiem co się stało. Sama karta wcześniej wydawała się działać normalnie. Na pewno nie wyświetlała artefaktów. Jednak z uszkodzonego sprzętu nie korzystałem.

Problem z wykrywaniem urządzeń USB wydaje się być nierozwiązany. Gdy wpiąłem klawiaturę, myszkę i pendrive pod przedni panel obudowy, pendrive nie był wykrywalny w systemie (w BIOSie raz został wykryty).

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacmiszcz92 napisał(a):

Ten sam model, ta sama (nowsza) wersja biosu. Numeru seryjnego karty nie sprawdzałem przed odesłaniem.

To dziwne bo wygląda na to że uszkodzili. Może szarpali przy wyciąganiu albo niechlujnie odłożyli i przy tym jakiś element SMD z tyłu został oberwany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmontowaniu zestawu robią testy jakimś benchmarkiem. Dlatego nie wykrywają usterki portów USB. Nie wiem, może coś jest niekompatybilne.

Płyta główna faktycznie została wymieniona (inny numer seryjny). Nie zamawiałem aktualizacji BIOSu, a przyszła z prawie najnowszym. Mogła zostać wymieniona na inną, ale niekoniecznie nową.

Z błędem 43 spotkałem się raz gdy kiedyś eksperymentowałem na innym kompie i próbowałem wgrywać sterowniki ze zmodyfikowanym plikiem inf w normalnym trybie. Z tym PC miałem ten sam błąd na portach USB ostatnim razem, a teraz na karcie graficznej. Szczerze mówiąc to już nawet mnie nie interesuje co jest nie tak. Jedynie zwrot hajsu. Ostatnio "ekspresowa wymiana" trwała prawie miesiąc...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacmiszcz92 napisał(a):

Nie zamawiałem aktualizacji BIOSu, a przyszła z prawie najnowszym.

To jest standardowa procedura jak przychodzi mobo naprawy. I to wgranie BIOSu chyba bezpośrednio w chip.

Z rok temu miałem problem, bo podczas aktualizacji BIOSu doszło do kilkunastu procent i stanęło. Potem już komp nie wstawał.

Wysłałem płytę do serwisu i nie stwierdzili żadnej usterki, ale jak wróciła, to miała najnowszy BIOS, no i wszystko od tej pory działa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że problem jest spowodowany tym materiałem wypełniającym (wyjątkowo twarda i nieelastyczna pianka) który jest na siłę wpychany do obudowy między kartę graficzną, chłodzenie procesora a obudowę. Wychodzi ze zbyt dużym oporem. Ponadto, tym razem między chłodzeniem CPU (było dokupywane lepsze), a obudową pozostało około 2,5cm. Ten wypełniacz z pewnością jest grubszy. Innymi słowy komputer przechodzi testy, ktoś na siłę wciska jakąś piankę owiniętą folią i coś się przestawia/wyłamuje na płycie głównej lub jakieś piny gniazda procesora. Karta graficzna ma solidny backplate, więc raczej nic się na niej nie ułamało.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć. Mam pytanie techniczne dotyczące chłodzenia procesora typu AIO. To jakiś model KNXT, z okrągłym wyświetlaczem, chłodnica na 3 wentylatory 120 mm. Założone jest na froncie, wentylatory w konfiguracji wdmuc**jącej do środka obudowy, chłodnica za wentylami (czyli wentylatory wdmuc**ją powietrze w chłodnice). Procesor to Ryzen 7 5900. Kumpel używał tego kompa przez ponad 2 lata głównie do kopania (ma RTXa 3090). Od jakiegoś czasu już tego nie robi (wiadomo) ale komputer widać, że był trochę zmęczony, bo osiągał dość wysokie temperatury w takiej zwykłej, biurowej pracy - w Chrome np. 68 stopni na procku. Zdażało się sporo dziwnych skoków temperatury nawet do 90 stopni. Oczywiście całość chodziła głośno. On sobie coś tam ustawiał te krzywe wentylatorów, pompy, itd. Ale wiedzy w tym nie ma, po prostu na czuja.

 

Wczoraj wymieniałem mu pastę na procku i ogólnie wyczyściliśmy części z kurzu. Po złożeniu nie było widać jakieś znaczniej różnicy, jeżeli w ogóle. Zaczęliśmy oglądać te krzywe od pracy pompy i wentylatorów na AIO i zauważyliśmy, że przy temperaturze płynu w okolicach 36-37 stopni robi się nie wydajny i to moment, w którym temperatura na procku drastycznie wzrasta.

 

Przechodząc do rzeczy: ja nie mam kompletnie żadnego doświadczenia z AIO. Ustawiliśmy to w ten sposób, że pompa pracuje chyba na maksa (gdzieś pomiędzy 90 a 100% obrotów, nie mam przed sobą i nie pamiętam dokładnie), wentyle na AIO względem temperatury płynu (było ustawione pod CPU) na krzywej w przedziale 20%, poprzez 60% przy temperaturze 35 stopni, no i później mocniej w górę. Nie pamiętam dokładnie :D

Powiedźcie mi czy to jest dobry pomysł, aby pompa działała na maksa i regulować tylko prędkość wentylatorów w zależności od temperatury płynu? Czy może istnieje jakaś prawidłowa, bazowa korelacja pomiędzy jednymi i drugimi obrotami, a temperaturą?

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności