Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, konrad_a napisał:

 

TLDR: to są klucze generowane lub kradzione. Tak, część z nich może zadziałać, ale to nie znaczy że są legalne.

 

Ten artykuł jest "sponsorowany". Inaczej mówiąc to nie artykuł, tylko reklama.

Na samym dole masz namiary na reklamodawcę.

Link do zakupu prowadzi do strony www.vip-scdkey.com firmy z Hong Kongu (nieścigalnej przez nasze prawo).

Tu sobie o nich poczytaj: https://www.trustpilot.com/review/vip-scdkey.com

Przykład:

image.png

 

Kupiłem tutaj:

https://tanisoft.pl/produkt/windows-10-professional-oem-polska-wersja-jezykowa-szybka-wysylka-faktura-vat-szybka-wysylka-na-e-mail-faktura-vat-32-64bit-wyprzedaz

wygląda legit. Zobaczymy, fakturka jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spawn napisał:

Też jestem teraz na zmianie bebechów i nie mogą się zdecydować czy brać 12400f czy coś z wiekszą ilością rdzeniuf? Komp w zasadzie tylko pod gry, celuje bardziej w granie z wodotryskami na ultra, rtx, hdr, 4k przy 60fps niż przy wysokich efpeesach tyle że ja sprzęt zmieniam bardzo rzadko i o ile procka czy karte graficzną jeszcze mogą wymienić ale troche mnie intel wkurzył bo jak 8 lat temu kupowałem 4690k to zainwestowałem w trochę droższą płytę główna bo planowałem wymieniać procesor tyle że okazało się że to była ślepa uliczka bo lepsze procesory wyszły pod nowe podstawki a tym wiaże się wymiana płyty, procesora, ramu, coolera czyli w zasadzie wszystkiego.... Wcześniej miałem AMD i jakąś badziewną najtańszą płytę główna która obsłużyła 4 upgrejdy procesora po updejtach biosa i głupi ja myślałem że u intela też się tak da... AMD teraz niezbyt konkurencyjne cenowo no i też nową podstawka wychodzi wiec kupowanie na AM4 to też już chyba bezsensu?

 

Pod 4K to i5 12400F spokojnie wystarczy i jak najmocniejsze GPU do tego. Procek i tak będzie miał mało do roboty bo pocić się będzie i to mocno GPU.

 

Jak jednak ma być na dłużej, to pewnie dorzuciłbym dla spokoju do i5 12600KF, nawet na płycie B660 bo kręcić tych procków i tak nie ma sensu. Później tylko GPU będzie ewentualnie do wymiany.

 

Na obecne płyty B660 / Z690 wleci jeszcze 1 generacja, czyli 13 gen. 

 

Z drugiej strony jak się nie pali to może i warto poczekać na nowe Ryzeny? Pewnie w okolicach października będą wjeżdżać do sklepu. Tak, to będzie nowa podstawka AM5 i tylko DDR5.

 

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, x X x napisał:

Wydaje mi się, że licencja OEM jest ważna tylko na konkretny sprzęt i tylko przy zakupie razem z tym sprzętem. Lata temu dzwoniłem do M$ z zapytaniem jak definiują "komputer", czyli co mogę powymieniać żeby licencja OEM nadal była ważna. Wtedy powiedzieli że CPU+płyta+RAM, chyba bez dysku.
Tak pragmatycznie, to takie pytania zaczynają być ważne jeśli prowadzi się firmę - kontrola firmy może zawierać analizę używanych licencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, konrad_a napisał:

Wydaje mi się, że licencja OEM jest ważna tylko na konkretny sprzęt i tylko przy zakupie razem z tym sprzętem. Lata temu dzwoniłem do M$ z zapytaniem jak definiują "komputer", czyli co mogę powymieniać żeby licencja OEM nadal była ważna. Wtedy powiedzieli że CPU+płyta+RAM, chyba bez dysku.
Tak pragmatycznie, to takie pytania zaczynają być ważne jeśli prowadzi się firmę - kontrola firmy może zawierać analizę używanych licencji.

No cóż, historie o tym krążą różne w internecie. Zobacz co sprzedawca napisał pod ofertą, jest tam napisane na jakiej podstawie takie klucze można używać legalnie na innych komputerach.

 

Klucz już dostałem, jednak w majlu z potwierdzeniem mam instrukcję instalacji i może się tam zdarzyć, że aktywacja nie przejdzie i będzie trzeba dzwonić na infolinię aby aktywować ten system. W razie innych problemów trzeba się z nimi kontaktować. Zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalna licencja, a używana zgodnie z przeznaczeniem to 2 różne rzeczy. Wielkie korpo mają gdzieś to czy osoba prywatna posiada legalną licencję. Chodzi o to, żeby jak najwięcej ludzi korzystało z ich produktów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, x X x napisał:

Klucz już dostałem

Fakturę też dostałeś ? Z polskiej firmy ? Jeżeli tak to mógłbyś podać jak jest dokładnie opisana ta pozycja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem windowsa z tanisoft.pl rok temu i przy instalacji mi pokazało, że klucz użyty zbyt wiele razy i musiałem aktywować na stronie microsoftu. Faktura vat była ok, jedyne co mi się wydało podejrzane to formułka o jakichś dyrektywach. Nie bardzo rozumiem po co pisać takie rzeczy na fakturze, skoro wszystko jest podobno legalne, ale coż... na razie działa xD

 

Screenshot-20220707-061456-Office.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rfzb napisał:

Ja kupowałem windowsa z tanisoft.pl rok temu i przy instalacji mi pokazało, że klucz użyty zbyt wiele razy i musiałem aktywować na stronie microsoftu. Faktura vat była ok, jedyne co mi się wydało podejrzane to formułka o jakichś dyrektywach. Nie bardzo rozumiem po co pisać takie rzeczy na fakturze, skoro wszystko jest podobno legalne, ale coż... na razie działa xD

 

Screenshot-20220707-061456-Office.jpg

A z jakiego obrazu instalowałeś? Musi być ten goły co jest do pobrania ze strony Microsoft, czy może być jakiś inny (np. z aktualnymi poprawkami)?

3 godziny temu, Spawn napisał:

Zamiast płacić za i tak nielegalną wersję nie lepiej ściagnąć już pirata z torrentów? 

A czemu miała by być nielegalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, rfzb napisał:

Ja instalowałem czysty MSDN, a wersja raczej nie ma znaczenia, po zainstalowaniu normalnie się aktualizuje do najnowszej przez windows update.

Miałem instalować na czysto z obrazu z wszystkimi aktualizacjami, miałem podłączony dysk do kompa wyciągnięty z DELLa, na którym był już system. No i pendrive z obrazem w USB. Wydawało mi się, że zbootowałem z tego pendriva ale nie, odpalił się system z dysku i nawet działał :D No ale nie zostawię go przecież tak, puściłem resetowanie sytemu ;) A później aktywację. Albo zostawię ten klucz z DELLa :D

 

Komputer jak na razie śmiga ok, jednak muszę sobie dokupić przedłużacz do zasilania płyty, bo w tym zasilaczniu SFX jest po prostu mega krótki i nie dam rady złożyć do kupy. Zamówiłem też SilentiumPC Fera 5 oraz 3-pak SilentiumPC Sigma HP 120 - będę miał 5 wentylatorów, to już nie ma opcji aby przegrzać tego kompa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, x X x napisał:

A czemu miała by być nielegalna?

 

 

To chyba zależy od tego co przyjmiemy za legalność. Czy samo działanie systemu oznacza że jest już legalny czy wtedy kiedy rzeczywiście mamy prawo korzystać z takiej licencji co da się zweryfikować np podczas kontroli urzędu? Wersja OEM sprzedawana jest razem ze sprzętem czyli że przypisana jest np do danego laptopa. Oryginalny nabywca ma możliwosć przenieść ją na inny sprzęt bo microsoft nie robi z tym problemów na infolinii ale microsoft aktualizował też pirackie wersje win7 do 10 bez problemu bo im zależy aby Windows był na jak największej liczbie komputerów jakkolwiek miało by się to nie odbywać. Nikt tego specjalnie nie sprawdza może jedynie firmy są kontrolowane przez urzędy. Jak zainstalujesz sobie wersje dla studentów to też nikt Ci nie będzie sprawdzał legitymacji studenckiej co wcale nie oznacza że korzystanie nie będąc studentem będzie legalne. 

 

W skrócie płacisz pośrednikowi za wersje która jest tak samo legalna jak taka z torrentów.

 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Spawn napisał:

 

 

To chyba zależy od tego co przyjmiemy za legalność. Czy samo działanie systemu oznacza że jest już legalny czy wtedy kiedy rzeczywiście mamy prawo korzystać z takiej licencji co da się zweryfikować np podczas kontroli urzędu? Wersja OEM sprzedawana jest razem ze sprzętem czyli że przypisana jest np do danego laptopa. Oryginalny nabywca ma możliwosć przenieść ją na inny sprzęt bo microsoft nie robi z tym problemów na infolinii ale microsoft aktualizował też pirackie wersje win7 do 10 bez problemu bo im zależy aby Windows był na jak największej liczbie komputerów jakkolwiek miało by się to nie odbywać. Nikt tego specjalnie nie sprawdza może jedynie firmy są kontrolowane przez urzędy. Jak zainstalujesz sobie wersje dla studentów to też nikt Ci nie będzie sprawdzał legitymacji studenckiej co wcale nie oznacza że korzystanie nie będąc studentem będzie legalne. 

 

W skrócie płacisz pośrednikowi za wersje która jest tak samo legalna jak taka z torrentów.

 

No ale zaraz, gość sprzedaje klucze OEMowe pozyskane w legalny sposób, na dowód czego podaje dość jasne zaświadczenie o legalności tego procederu. Ma firmę zarejestrowaną w Polsce, wystawia fakturę na pełny VAT, ale dla Ciebie nadal to śmierdzi? Sory, ale nie łatpie tego. Mnie to wszystko przekonało do zakupu. Co więcej, nie miałem żadnego problemu z aktywacją (tak jak miał ją @rfzb) ale byłem uświadomiony przez sprzedawcę, że jakiś tam problem może być, który - jeżeli nie infolinia Microsoftu - to on rozwiąże. Jak dla mnie ok. I chyba nie ma co więcej dyskutować na ten temat.

 

Edit:

Chce ktoś kupić zasilacz? :D BeQuiet! SFX-L Power 500W 80 Plus Gold :D 200 złotych + wysyłka, brakuje jednego przewodu pod SATA.

Zamiast kombinować i szukać przedłużek (24 pin i 8 pin są za krótkie do tej obudowy) kupiłem po prostu inny, nowy zasilacz na promce w xkomie:

 

https://www.x-kom.pl/p/471682-zasilacz-do-komputera-be-quiet-sfx-l-power-500w-80-plus-gold.html?gclid=CjwKCAjwiJqWBhBdEiwAtESPaEAafhTMDd4pItVNstuJ0KWDwAEKvFzdrWeOyt5715FlGNrXSsYvuBoCl6kQAvD_BwE

 

trochę mocniejszy, te same parametry, niewiele droższy od tego SFXa.

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, x X x napisał:

No ale zaraz, gość sprzedaje klucze OEMowe pozyskane w legalny sposób, na dowód czego podaje dość jasne zaświadczenie o legalności tego procederu. Ma firmę zarejestrowaną w Polsce, wystawia fakturę na pełny VAT, ale dla Ciebie nadal to śmierdzi? Sory, ale nie łatpie tego. Mnie to wszystko przekonało do zakupu. Co więcej, nie miałem żadnego problemu z aktywacją (tak jak miał ją @rfzb) ale byłem uświadomiony przez sprzedawcę, że jakiś tam problem może być, który - jeżeli nie infolinia Microsoftu - to on rozwiąże. Jak dla mnie ok. I chyba nie ma co więcej dyskutować na ten temat.

 

Chodzi o to, że używasz systemu niezgodnie z warunkami licencji. Wersja OEM którą nabyłeś była przypisana do innego produktu i tylko z nim powinna być sprzedawana. Nie może być odsprzedawana. Oczywiście, wszystko działa, nie ma problemu, ale w świetle prawa posiadasz nielegalną wersję systemu - niezgodną z warunkami licencji. Oczywiście tak jak pisał Spawn, nikt tego nie sprawdzi, nawet sam Microsoft ma to gdzieś, wiec można spać spokojnie. 

 

Chociaż... kumpel jakoś z 4-5 lat też zakupił tego typu klucz. Nie pamiętam na jakiej stronce, ale też było milion podkładek, że legalne, faktura, itp. Jakoś ze 2 lata temu dostał wezwanie z Policji, żeby się stawić na komendzie celem przesłuchania. Okazało się, że sprzedawca handlował nielegalnym softem, ma wytoczone postępowanie i Policja zbiera dowody, przesłuc**je świadków. Kumpel tylko powiedział, że faktycznie kupił kluczyk, ma fakturę, były zapewnienia o legalności i tyle. Panowie na komendzie podziękowali za zeznania i tyle. To tak w kwestii legalności tego typu softu :P

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te wszystkie klucze po 20 złotych to ścieka i piractwo.
Kupować można od autoryzowanych sprzedawców.
FVAT i firma krzak nic nie wnosi do tematu.
To tak jak by kupować flacki z allegro od qubuza tylko zgrane na CD.
Czemu?
Licencja jasno to mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie kupić nową licencję oem i przypisać ją pod dowolny pc, ale tylko raz.

 

Jak macie licencję oem z komputerem do którego została przypisana, to po prostu zalogujcie się na konto Microsoft, aby przypisać ją do tego konta. Trzeba poczytać czy jeśli komp padnie, albo po prostu nigdy więcej nie będzie używany (np. sprzedaż na części bez sprzedaży licencji OEM), to czy będzie można nadal korzystać z jednej legalnej licencji po zalogowaniu na konto Microsoft na innym komputerze. Właśnie to zalogowanie i powiązanie licencji z kontem miało ponoć zmieniać warunki licencji. Nie mam tego problemu aktualnie, więc nie chciało mi się tego czytać

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dirian napisał:

Ponieważ używana licencja jest przypisana do sprzętu z którym została sprzedana i może być używana tylko z nim.

to jest niezgodne z prawem europejskim i polskim. Są wyroki sądu i trybunału że te zapisy w Europie są niewiążące.
 

Przykład:

Cytat

W wyroku TSUE w sprawie C-128/11 UsedSoft GmbH przeciwko Oracle International Corp. czytamy, że „Autor oprogramowania nie może sprzeciwić się odsprzedaży swych 'używanych' licencji umożliwiających korzystanie z jego pobranych z Internetu programów Wyłączne prawo do rozpowszechniania kopii programu komputerowego objętej taką licencją zostaje wyczerpane wraz z jej pierwszą sprzedażą.”

Także używana kopia OEM jest do obrony, gorzej z kluczami za 5-10pln. Te często są kluczami z innymi ograniczeniami, jak np licencje dla studentów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności