Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

Co w tych czasach warto inwestować komputer duża buda,drogie jabłco ale wiem że nie korzystam w większości z tego co tam posiada, psujący się linux. Na dodatek zauważyłem że wszystkie te nowoczesne procesory z kartą graficzną to farelka do ogrzewania mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

i5 12400f na b660 i 32gb ramu. Udało mi się ostatnio zmienić bios z legacy do UEFI boot bo chciałem Resizable BAR uruchomić po czym zaczął mnie win10 atakować propozycjami updejtu do 11. Z jednej strony nie czuje potrzeby ale podobno 11 ma w końcu kalibracje HDR'a bo 10 go obsługuje ale nie ma żadnych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak aktualizacja z W7 do 10 rzeczywiście stanowiła dość duży, systemowy krok, tak mam wrażenie, jakby W11 stanowił tylko lifting poprzedniczki. Sam aktualizowałem dość dawno, chyba jeszcze w sierpniu zeszłego roku, gdy dostępna była otwarta beta. I to "na siłę", mimo że moje podzespoły się na nią nie kwalifikowały.

Nie miałem żadnych problemów, żadnych chorób wieku dziecięcego, ale też nie zauważyłem, by sprzęt dostał jakiejś konkretnej werwy; żaden nowy feature również nie chwycił mnie za serce. Ba, duża część nowalijek w ogóle nie przypadła mi do gustu.

 

Jeśli masz ku temu dobrą okazję i dysponujesz czasem, by wszystko sobie poustawiać, to działaj - bo kiedyś trzeba będzie to zrobić.

 

W przypadku, gdy górę wezmą stare przyzwyczajenia, polecam zaopatrzyć się w StartAllBack, który niweluje wiele udziwnień.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Spawn napisał(a):

i5 12400f na b660 i 32gb ramu. 

 

Siedzę na podobnej konfiguracji (i5 12600 + 32GB DDR5) i śmiga Win 11 elegancko od jakichś 8-9 miesięcy. Tyle, że stawiałem go na czysto. Wg mnie całkiem dopracowany system, choć na Win 10 po serii aktualizacji też specjalnie nie narzekałem.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie, w takim razie zaryzykuje. Podchodze jak pies do jeża bo lata temu jak apgrejdowałem do 10 to miałem różne dziwaczne sytuacje. Komputer mi się sam włączał o losowych porach albo restartował pomimo wyboru shutdown. Rozłączał mi wifi całkowicie po kilku minutach po każdym uruchomieniu komputera a po ręcznym reconnectcie potem działało cały czas aż do kolejnego restartu. Karta dźwiękowa też potrafiła mi znikać losowo po czym wracać po paru restartach. Oczywiście sprzęt był ten sam co wcześniej na win7 na którym żaden z tych problemów nie występował. Koniec końców po dłuższym czasie i wielu updejtach wszystko się samo ponaprawiało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Spawn napisał(a):

Komputer mi się sam włączał o losowych porach albo restartował pomimo wyboru shutdown.

 

To 11 potrafi robi odwrotnie :D Coś od niej chcesz i albo musisz poczekać albo nie robi. Kliknięcie na ikonkę głośniczka powoduje "zamyślenie" na 12stu wątkach @ 4,2GHZ. Bajera! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym to robił u siebie to zaczekałbym do zaśmiecenia systemu i dopiero zrobił ulepszenie. Po ulepszeniu odczytał klucz licencji, walnął formata i zainstalował na nowo świeżą 11 z pendrive'a (Windows Creation Tool) wpisując ten klucz jeżeli sam, wcześniej nie wpiszę się automatycznie do BIOSu.

 

Ciekawe czy usprawnili obsługę BT w 11 bo w 10 to jakieś dziwne heca się dzieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucz jest zapisywany na serwerach MS wraz z konfiguracją sprzętową.

 

Jak masz jakiś konkretny powód to można rozważyć. Nie mam monitora z HDR, więc nie podpowiem. Win11 na domyślnych ustawieniach nie działa w pełni stabilnie z grami i aplikacjami. Jak ktoś używa tylko przeglądarki i office to tego nie zauważy.

 

Też mam 12400f i 32 GB ramu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zmianie sprzętu totalnie całego i sklonowaniu systemowgo dysku ze starego ssd na nowy nvme dostałem komunikat że windows nie jest aktywowany. Poklikałem, zalogowałem się na stronie microsoftu i się aktywował od nowa bez żadnych kluczy.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, x86 napisał(a):

Ciekawe czy usprawnili obsługę BT w 11 bo w 10 to jakieś dziwne heca się dzieją.


Raczej tak, czy to na laptopie czy na PC z BT wbudowanym w płytę główną - śmiga bez problemu, czy to ze sprzętem audio czy padem od Xboksa Series / DualSense od PS5. Na Toppingu G5 czy Fiio BTR7 nawet po LDAC mi się łączy ;) 

 

Ale fakt, na Win 10 też miałem problemy z BT.

 

Godzinę temu, espe0 napisał(a):

 

To 11 potrafi robi odwrotnie :D Coś od niej chcesz i albo musisz poczekać albo nie robi. Kliknięcie na ikonkę głośniczka powoduje "zamyślenie" na 12stu wątkach @ 4,2GHZ. Bajera! 


Mam 11 na trzech kompach w domu i nic takiego się nie dzieje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie aktualizacji i wszystkiego: przyznam Wam się, że od dobrego półtora roku noszę się z zamiarem przeniesienia się na Maca.

W sumie, tylko czekam, aż padnie mi jakiś ważniejszy komponent w PC (składanym w 2015 r. z średniopółkowych podzespołów), by uzasadnić potrzebę wymiany.

 

Nie pracuję na komputerze, nie jestem uzależniony od konkretnych pakietów oprogramowań, więc mogę sobie pozwolić na całkowitą zmianę systemu bez większych wyrzeczeń czy frustracji.

 

Co ciekawe, nie posiadam żadnego innego sprzętu ze stajni Apple, więc nie tłumaczę tego wygodą posiadania jednego ekosystemu.

Po prostu widzę, jak dobrze zoptymalizowana jest moc układów Silicon względem ich ceny i gabarytów.

 

Do moich zastosowań - czyli użytkowe przeglądanie internetu, okresowe obrobienie zdjęć w Photoshopie, przygotowanie grafiki w Illustratorze lub wideo w DaVinci Resolve - trudno o wydajniejszy PC.

 

A pograć mogę sobie z wielką wygodą na PS5.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, HappyBlack napisał(a):

A pograć mogę sobie z wielką wygodą na PS5.

Zaelży w co grywasz. Ja grywam w 99% w FPS i nie wyobrażam sobie grania padem, do tego nie wiem czy na PS są takie gry jakie ja lubię. Także to wszystko zależy od wszystkiego. Także kupując Maca uzależniasz się od Apple mocno. Zwłaszcza teraz, w dobie ARM. Ja co prawda komputera Apple nigdy nie miałem, ale miałem jakiś czas iPada oraz iPoda i żadnej większej ekscytacji niż androidowe twory ten sprzęt nie wzbudzał.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HappyBlack napisał(a):

Do moich zastosowań - czyli użytkowe przeglądanie internetu, okresowe obrobienie zdjęć w Photoshopie, przygotowanie grafiki w Illustratorze lub wideo w DaVinci Resolve - trudno o wydajniejszy PC.

Dokładnie, mi osobiście komputer zastąpił ipad i jestem mega zadowolony. Wszystko działa szybko, obraz jest świetnej jakości, spora wygoda użytkowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HappyBlackja przeszedłem na Apple Air M1 i Ipada. M1 trzyma ok 10-12h na baterii przeglądając net, ma świetny ekran,  pasywne chłodzenie więc jest całkowicie bezgłośny. Ponadto waży tyle co nic i jest świetnie wykonany z bardzo dobrych materiałów. Po roku użytkowania uważam, że to był najlepszy zakup sprzętowy ever. Do tego jak masz tel czy ipada to masz pełną automatyczną synchronizację w wewn ekosystemie. Ipada głównie używam do yt i z niego słucham muzyki.

Edytowane przez Palpatine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Moim zdaniem bez sensu. Nie pasują warunki sprzedaży to nie kupujesz.

Sąd stwierdził, że nie mogą zakazać sprzedaży licencji OEM. Pierwotnie miały być przypisywane do płyty głównej. Obecnie są albo do konta MS, albo do identyfikatorów sprzętu. Można wymienić dysk, albo płytę i aktywować tym samym kluczem nawet bez konta MS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności