Skocz do zawartości

Mp3 I Ogg Proszę O Porównanie ! ! !


djtomas

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jacques La Fey

ogg i mpc najwierniej (na moje oko, uszy) oddają niskie częstotliwości, średnie aac i moim zdaniem na tym polega jego działanie, tzn. jak mp3 ucina góre (w mniejszym stopniu 18000 Hz a nie 16000 Hz), "upycha" nieskie częstotliwości a średnica wychodzi z tego w najmniejszym stopniu zmodyfikowana. Jednak jest to ~160 kbps więc cudów spodziewać się nie można.

 

 

 

Wav a Wma 64 kbps

 

 

 

WAV:

 

file name: Angel of Death.wav

size: 39,10 MB (41 049 500 bytes)

duration: 3:52.707

 

codec: PCM

sample rate: 44100 Hz

channels: 2

bits per sample: 16

kbps: 1411

 

graph (467 KB)

 

 

 

WMA:

 

file name: Angel of Death.wma

size: 1,80 MB (1 888 536 bytes)

duration: 3:52.710

 

codec: WMA 9.2 (2 pass CBR, encoded in: 01:18)

sample rate: 44100 Hz

channels: 2

bits per sample: 16

kbps: 64

 

graph (383 KB)

 

 

 

 

 

Wma 64 kbps ucina "wszstko" powyżej 12000 Hz (przy dokładnejobserwacji da się zauważyć, strzępki wyzszego pasma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli na dobra sprawe, wszystko sie rozni gornymi pasmami

 

pasmo przenoszenia "widać" ;) są jeszcze rzeczy które słuchać, np. kiedy algorytm "nie wyrabia":

- MP3 - słychać charakterystyczne "przelewanie" się dźwięku (fragmenty bez szczegółowości) i jeszcze bardziej charakterystyczne "blaszane" wysokie częstotliwości

- OGG - wg. niektórych opinii efekt jest podobny do brzmienia przesterowania na wzmacniaczu analogowym (przyjemniejszy dla ucha i często nie zwraca się na to uwagi)

- AAC - podobnie jak MP3, tyle że wysokie częstotliwości są lepiej zachowane (nie ma "efektu blachy", jest zdecydowanie bardziej wyraźny niż MP3)

- MPC - podobnie jak MP3, niskie przepływności są bardzo słabo dopracowane (jak w MP3 i gożej) a w wysokich nie ma tego problemu

- WMA - wysokich częstotliwości może albo wcale nie być, albo będą bardzo ostre aż do przesterowania dźwięku (aż zęby zgrzytają)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Pytanko: używa ktoś może do ripowania cd do ogg iRiver plus 3, bo ostatnio zainteresowałem sie "tematem" i jestem ciekaw, jak sie ten program zda do tego? Jaki w ogóle najlepiej sie do tego nadaje? :] No i jaki program polecalibyście do robienia konwersji FLAC --> OGG??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko: używa ktoś może do ripowania cd do ogg iRiver plus 3, bo ostatnio zainteresowałem sie "tematem" i jestem ciekaw, jak sie ten program zda do tego? Jaki w ogóle najlepiej sie do tego nadaje? :] No i jaki program polecalibyście do robienia konwersji FLAC --> OGG??

KHRoN kiedyś już pisał o tym że iRiver plus 3 używa bardzo starych dekoderów

- ten ogg pochodzi ponoć z 2001 roku.

 

Jeżeli chcesz mieć więc "gotowy" już program do ripowania i konwersji to - bez

konieczności konfigurowania wszystkiego ręcznie jak w foobar2000 , to najlepiej chyba sięgnąć

po najnowszą wersję dBpoweramp`a >> http://www.dbpoweramp.com/dmc.htm.

 

( choć nawet w tym programie zarówno dekoder ogg jaki i FLAC-a należy

zainstalować oddzielnie . Ale to prosta operacja - należy je tylko sciągnąć

z tej strony >> http://www.dbpoweramp.com/codec-central.htm )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mike Oldfield - The Songs Of Distant Earth format: mp3 kompresja: 320kbps waży: 124 Mb

Mike Oldfield - The Songs Of Distant Earth format: ogg kompresja: 510kbps waży: 168 Mb

 

Ale ja i tak nie poczułem różnicy no może poza bardzo wysokimi dźwiękami dało sie odczuć ale tylko tyle że jest dokładniej i bardziej "kłuje" (w "first landing").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaawansowana kompresja stratna polega właśnie na tym, żeby w pewnym momencie nie słyszeć różnicy (a jednocześnie oszczędzić sporo miejsca w stosunku do CD-Audio)... inaczej jaki był by sens pracy nad taką metodą kompresji zamiast rozwijać jedynie kompresję bezstratną...?

 

ważne jest żeby wiedzieć dla samego siebie gdzie jest ta granica "transparentności" (czytaj: że już się nie słyszy różnicy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Stwierdziłem że zgram wszystkie moje CD-audio do .ogg i wrzucę na odtwarzacz ;). I teraz pytanie: czy słychać jakąkolwiek różnicę między q8, do którego planuję zgrać audio, a najlepszym q10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sprawdź sobie sam? :)

 

na wypas-sprzęcie może i słychać, na "typowym" różnica się generalnie kończy na poziomie od Q5 do Q7 (zależy od konkretów i ucha słuchacza)...

 

... kiedy będziesz sprawdzał, to zrób to na 2-3 najlepszych utworach które dobrze znasz i lubisz (najlepiej żeby pochodziły z różnych płyt)... prawdę powiedziawszy zdziwił bym się, jeśli usłyszał byś różnicę (i potrafił to powtórzyć w ślepym teście - czyli kiedy jakaś osoba przełączała by Ci za plecami muzykę, a Ty miał byś powiedzieć co słyszysz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem ze swojego słuchu i doświadczenia - jeszcze nie spotkałem przenośnego grajka, który na stosownych do niego słuchawkach pozwoliłby mi usłyszeć różnicę między Q8, a tym co wyżej. Na clixie2 + PX100 słyszę różnicę między Q7 a Q8 bez większego natężania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hmm... a ja ostatnio odnosze wrażenie że zarówno mp3 jak i ogg (czy inne stratne formaty) są skazane na zagłade... a właściwie śmierć naturalną. Pojemności oddtwarzaczy będą rosły - oczywiste, 80GB może być dzisiaj, ile będzie za 10 lat?. Prędkość łączy będzie rosła - w Japoni standartowe połączenie internetowe jest już tak szybkie że nawet się go nie podaje bo wąskim gardłęm staje się prędkość zapisu dysku twardego.

 

Jeżeli będą oddtwarzacze np. 400gb (co jest założeniem bardzo skromnym) to na taki sprzęt wejdzie 500 płyt audio poprostu bez zadnejn kompresji - w wavach. Nie wiem czy bedzie potrzeba albo będzie się komukolwiek chciało bawić w mp3 gdy płyta audio (a może wreszcie ludzie dojdą do wniosku że wszelkie nośniki danych w postaci płyt to pomyłka (nie ważne czy cd/DVD/BR i tak jak sie tym przejedzie po ziemi to mozna juz wywalic)i zostaną rózne rodzaje kart pamięci) bedzie do ściągnięcia prosto na oddtwarzacz w minute? Owszem nie kazdy srodek transmisyjny będzie tak szybki jak łącze domowe ale za 10lat realne trnansfery bezprzewodowe powinny wynosić nie mniej niż 100mb/s (czyli dzisiejszy standartowy lan), wobec tego zakładając że nasz futurystyczny oddtwarzacz będzie mógł (co jest raczej pewne) pobierać błyskawicznie bezprzewodowo muzykę to wav nie będzie wcale to rozmiar "za duży".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tinuviel, powiedz to Dolby ;) ich najnowszy "standard dźwięku 5.1 dla sieci" to "AAC+ 64kbps" =]

 

nie twierdzę, że to co mówisz nie jest prawdą, ale raczej nie stanie się to przez co najmniej najbliższe 5 lat... a jak dotąd jedynym seryjnie produkowanym odtwarzaczem 80GB jest - a jakże - iPod... odtwarzaczy 60GB w tym momencie nie kojażę a odtwarzacze 40GB faktycznie istnieją od dawna

 

z jednej strony "jedna jaskółka wiosny nie czyni", z drugiej spytaj użytkowników iPoda 80GB ile faktycznie zapełnili dysku, a jeśli to czym (ile to pliki MP3 128kbps, ile pliki ALAC a ile np. filmy i zdjęcia)

 

do tego czasu ("za x lat") formaty stratne będą jednak podstawą, a i potem zapewne również - pliki MP3 krążyły praktycznie od zawsze i jeszcze długo będą krążyć po sieci... bo jednak nie każdego będzie stać (i nie każdy będzie chcieć) przesiadać się na 400GB potwora "bo skąd weźmie tyle płyt CD-Audio?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W streamingu jeszcze długo pożyją formaty stratne, bo predkość łącz nie rozwija się tak szybko jak pojemności pamięci flash i dysków. Poza tym matematyki się nie przeskoczy. Ile by nie weszło tego ALACa na dysk, w ogg/AAC dobrej jakości wejdzie 3-4x tyle. Poza tym ja wolę, żeby zrobili 32GB playera kieszonkowego niż 400GB kombajn, który się nie mieści w kieszeni. Na dzień dzisiejszy moja kolekcja muzyczna sięga jakichś 100GB ze znaczną przewagą mp3/wma/ogg nad FLACem, itp., z czego często słuchane albumy to mały ułamek z tego. Filozofia pakowania całej dyskografii na playera nie sprawdza się w moim przypadku, zresztą i tak to muszę trzymać na innym nośniku, bo playera można "zgubić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezli powstana nowe formaty dla lepszej jakosci dzwieku ktore powiedzmy zajmuja duzo wiecej niz wav to zapewne beda one przystosowane do kin domowych dla 5 glosnikow albo 7... nawet gdzies widzialem zestawy 9.1 (mogli by dac spokoj) a to sie w odtwarzaczu nie przyda...

 

Co do iPoda 80GB... gdybym osobiscie posiadal taka maszyne (chociaz nie specjalnie mam na nia ochote) to nie trzymalbym tam mp3 tylko wlasnie wavy (jezeli je odtwarza;) bo nawet nie mam tyle muzyki zeby to zapelnic i malo kto ma a ogladanie filmow na takim wyswietlaczu do przyjemnych nie nalezy.

 

KHRoN zwrociles mi uwage na jeden szczegol... zaiste mp3 sa teraz w rozkwicie i niestety moze dojsc do takiej sytuacji w ktorej bedzie technologia, beda kieszonkowe odtwarzacz 400GB, beda terabajtowe lacza ale... nie bedzie plyt cd audio:] Juz teraz (tak mi sie wydaje) coraz wiecej osob zamiast isc do sklepu kupuje muzyke na internecie a tam ona jest w mp3. Nawet jak ktos kupi i chce sluchac na odtwarzaczu to robi z plyty mp3 a plyte gubi albo ta rysuje sie i przestaje nadawac do uzycia. Oczywiscie nie oszukujmy sie gro ludzi (chociaz im starszy jestem tym wydaje mi sie ze mniej jest takich osob) sciaga muzyke przez p2p. To wszystko sklada sie na to że wav jest coraz mniej popularny chociaz lwia czesc mp3 kiedys byla wavem jesli mozna tak rzec;)

 

 

100GB? wow:) ja mam z 20GB i zawsze myslalem ze to duzo;) 100GB to z... dwa miesiace muzyki?:D Tez nie jestem fanem noszenia calej muzyki przy sobie. Rano wstaje wrzucam na odtwarzac to na co mam ochote i juz:) 512mb mi starczy. Tylko pamietam jak to bylo kiedys... Przenosne odtwarzacze cd, wchodzilo 15 piosenke powiedzmy, i z tym sie chodzilo:) Jakos specjalnie nikt nie narzekal i nie nosil ze soba kufra z plytam a ktoz teraz trzyma 15 piosenek no odtwarzaczu?:D ZAWSZE gdybym mial wybor miedzy wieksza pamiecia a gorszym dzwiekiem a mniejsza pamiecia a lepszym dzwiekiem wybralbym mniejsza pamiec ALE... kiedys to mniejsza pamiec to moze byc... 200gb? Wtedy sila rzeczy wrzuce cala swoja muzyke bo co ja tam bede trzymac:]

 

Poprostu nie wyobrażam sobie momentu w którym pojemność odtwarzaczy przestała by rosnąć... nawet gdy to już nie będzie potrzebne, firmy muszą coś nowego wciskać ludzią. Skoro będą rosnąć to trzeba będzie mieć coś co je zapełni skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezli powstana nowe formaty dla lepszej jakosci dzwieku ktore powiedzmy zajmuja duzo wiecej niz wav to zapewne beda one przystosowane do kin domowych dla 5 glosnikow albo 7... nawet gdzies widzialem zestawy 9.1 (mogli by dac spokoj) a to sie w odtwarzaczu nie przyda...

Imo, możliwe, że powstanie coś zajmującego >wav dla playerów. Plik zawierający dodatkowe informacje o miejscu, w którym znajduje się instrument/skąd dociera dźwięk. Coś jak virtual haircut tylko lepsze (fantazjowanie :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Słucham muzyki w programie Musicmatch Jukebox. Czy może ktoś z was wie czy jest, może ma łatkę, która pozwoli na odtwarzanie w formacie OGG? Obecnie słucham na WAV, ale bardzo dużo miejsca zajmują mi moje pliki. Pożyczyłem ostatnio od kolegi 30CD, które zajmuje 16GB, nie sądzę, że tę akurat tę muzykę usunę, a po co ma zajmować 16GB jak na OGG może 5-6GB i będzie równie, bądź niemal równie dobrze grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności