Skocz do zawartości

Mp3 I Ogg Proszę O Porównanie ! ! !


djtomas

Rekomendowane odpowiedzi

Do Jukebox'a mam dodatek DFX, znacznie lepsza jakość dźwięku. Czytałem niedawno, że Musicmatch już nie działa, jest zastępczy program. Teraz nie sprawdzę tego, bo chwilowo nie mam dźwięku na komputerze, jutro zainstaluję inny system i sprawdzę, bobawię się winampem z DFX'em i foobarem, może da uzyskać się równe rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, niby wszyscy mówią, że ogg takie super itp. a jakoś ja sobie mp3 320 kbps zamieniłem na ogg q6 i przy testach abx miałem wynik 15/20 trafień (z czego na początku 7/7, zazwyczaj na początku lepiej rozróżniam niż później), a przy rozróżnianiu ogg q10 od flaca 20/30 (choć tutaj to mogło mi się poszczęścić w trafianiu, ale na początku miałem 5/5). Pierwszy test robiłem na zintegrowanej karcie dźwiękowej (AC 97, stary badziew jakiś) i słuchawkach Tracera (za niecałe 40 zł, czyli średniej jakości), a drugi na tej samej karcie dźwiękowej i głośnikach Creative T3030.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać albo masz fart, albo naprawdę dobry słuch (choć wątpię, byś na takim sprzęcie wyczuł różnicę).

Ogólnie nic dziwnego, że q6 zrobione z mp3@320 miało odeń gorszą jakość (bo niby jakim cudem miałoby mieć lepszą?).

A o takich testach swego czasu było. Tolerancja błędów wynosi bodaj 0,5 promila, no bo albo słyszysz różnicę, albo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj również przeprowadziłem test mp3 320 kbps vs ogg q6 (na tym samym sprzęcie) i chyba słyszę różnicę:

foo_abx v1.2 report

foobar2000 v0.8.3

2007/10/12 15:41:25

 

File A: file://I:\muzyka\HIGH and MIGHTY COLOR\Albumy\Gou on PROGRESSIVE1.mp3

File B: file://I:\muzyka\HIGH and MIGHTY COLOR\Albumy\Gou on PROGRESSIVE1.ogg

 

15:41:56 : Test started.

15:42:23 : 00/01 100.0%

15:42:25 : Trial reset.

15:43:00 : 01/01 50.0%

15:44:04 : 02/02 25.0%

15:45:22 : 02/03 50.0%

15:45:48 : 03/04 31.3%

15:46:52 : 04/05 18.8%

15:48:18 : 05/06 10.9%

15:50:35 : 06/07 6.3%

15:52:24 : 07/08 3.5%

15:53:56 : 08/09 2.0%

15:54:52 : 09/10 1.1%

15:55:00 : Test finished.

 

----------

Total: 9/11 (3.3%)

Żeby było zabawniej, na tych słuchawkach za 40 zł rozróżniam dużo lepiej niż na tych głośnikach Creativa (przy nich z reguły strzelam, to przed resetem było właśnie na głośnikach sprawdzane). Inna sprawa, że to może być kwestia utworu - Ichirin no Hana to mocny kawałek, na raz słychać bardzo niskie i bardzo wysokie częstotliwości, praktycznie zarówno dół, średnica i góra na raz grają, jak czegokolwiek brakuje to z miejsca słychać.

 

Kilar Ezan - nie mówiłem, że q6 mają mieć lepszą jakość niż mp3 320 kbps, ale z opinii na temat ogg można wywnioskować, że powinna być ona porównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

q6 mają mieć lepszą jakość niż mp3 320 kbps

Kto takie rewelacje rozpowszechnia? Nawet q7 nie gra tak dobrze jak mp3 320kb/s. q8 gra porównywalnie, a nawet lepiej, gdyż mp3 ma problem z poprawnym budowaniem sceny muzycznej. Nie dotyczy VBR LAME 3.97. Barwa dźwięku w ogg jest zubożona do q7 włącznie, w mp3 trzeba sięgnąć po 320kb/s, niestety. Wynika z tego, że albo 100% barwy dźwięku (320kb/s CBR), albo 100% soundstage (VBR...). W mp3 wszystkiego się nie dostanie. No niby jest jeszcze Blade, ale gra toto beznamiętnie. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeny.. oczytałem sie tego i teraz nie wiem co robić :P

Mam program Exact Audio Copy, bardzo fajny

http://www.users.pjwstk.edu.pl/~s4411/eac/

Tutaj możecie go oblukać :P

Więc jak wejdziecie w ten link to spójrzcie na

Kompresja audio...

1. Mp3

2. Ogg Vorbis

3. Monkey's Audio

4. FLAC

I tak sie zastanawiam co wybrać ogg(q5styknie?) może LAME 3.97 (jaka przepustowość?) do kompresji nuty.

Doradźcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trance zapraszam do tego tematu (istnieje jeszcze drugi, obszerniejszy, odnoszący się do .ogg generalnie, a nie tylko w przypadku Clixa2, ale nie pamiętam w którym dziale był ).

Po lekturze odszedłem od .ogg - http://forum.mp3store.pl/index.php?showtopic=24385&st=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie wma VBR Quality 90. Musisz mieć enkoder Windows Media Audio 9 do tego. Jakość w okolicach ogg q6, wielkość też. W przypadku mp3 będziesz musiał poświęcić więcej bitów na ten sam poziom jakości, ale jak jestes hojny, to LAME 3.97 --preset-extreme, a jak jesteś bardzo chojny to wma VBR Quality 98 (rozmiar plików nieco większy od mp3 320kb/s).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-q działa z -V. Nie wierzysz to sprawdź, bo ja sprawdzałem. Domyślne jest zawsze -q 5, najlepsza jakość/szybkość -q 2, maks. jakości -q 0. Nie chodzi tu o jakieś ewidentnie słyszalne różnice (między -q 7 a -q 2 już słychać :D ), ale o to, że z jednego i drugiego wychodzi plik wave miejscami różniący się próbkami o bit lub 2, i to nie zawsze w tą samą stronę, czyli nie jest to różnica w przeliczaniu głośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jestem całkiem zielony jeżeli chodzi o kompresje plików... nawet nie wiem jak sprawdzić ich jakość (najnowszy media player nie pokazuje mi tego). Czy jest gdzieś jakieś faq odnośnie kompresji? Jaki program używać itp itd?

 

Dobrze by było gdyby ten program miał jakąś instrukcję obsługi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foobar2000 + Odpowiedni codec do mp3, ogg, flac,

 

oraz do ape i aac.

Ciężki temat, tak ogólnie - ta kompresja :D

A telewizorki MediaPlayer są dla dzieci :lol:

 

[EDIT 02.12.2007]

A tak poważniej: Foobar2000 + odpowiedni codec do OGG, AAC, APE i FLAC.

Pierwsze dwa do masówki; ostatnie dwa do wybranych płyt.

A do MP3 codec'a nie chcę i wogle dajcie spokój z tym formatem :lol:

OGG (Q9) i ACC (Q1.0) preferuję; bez patrzenia na wielkość plików :D

...

i wolę FLAC od APE B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

EAC od biedy jest takze nakladka sluzaca do kompresji z jednego formatu na drugi. ale z uwagi, ze to swietny soft do zrzucania cdaudio na dysk to warto od razu kompresowac do Flaca, bez dwoch zdan. a potem mozna obrabiac dalej do czego sie chce.

dodam od siebie, ze warto jednak zrzucac pojedyncze tracki a nie "imagecd+cue" - potem to chyba tylko bez rekompresji do wava tylko foobar umie pociac na tracki cdimage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuj CUE Splitter.

 

Dzieki za info - w obecnej chwili wszystkie moje obrazy pocialem juz EAC-em dokonujac rekompresji do wav. potem powrot do single-flacow i samo w sobie cue jest juz praktycznie zbedne. ale w przyszlosci kazdy soft moze sie przydac.

ciekawy jestem jakby kroil cue wg opcji noncompilant z EAC-a :)

 

a jak juz jestesmy w tym temacie to mozna jeszcze cue + cdimage.wav zamontowac w wirtualnym napedzie i rypnac tez do trackow czym sie chce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam, że dBpowerAmp reference też zawiera ultrabezpieczny algorytm czytania płyt CD, z generowaniem raportów o błędach C1 i C2 włącznie. Z lenistwa i wygody korzystam z WMP11 do rippowania, bo mi od razu dociąga okładki, wstawia tagi, tytuły, itp., a konwersję robię do wma lossless. Potem sobie mogę to wma lossless przerobić na co chcę, np. dBpowerAmpem. Do rippowania włączam dla świętego spokoju korekcję błędów w WMP. Nie miałem nigdy żadnych problemów z odczytem płyt lub jakością plików wynikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lenistwa i wygody korzystam z WMP11 do rippowania, bo mi od razu dociąga okładki, wstawia tagi, tytuły, itp., a konwersję robię do wma lossless. Potem sobie mogę to wma lossless przerobić na co chcę, np. dBpowerAmpem.

A nie wystarczy od początku do końca zrobić to via dBpoweramp skoro jak rozumiem i tak go sobie zainstalowałeś? ;) Przecież to nie tylko konwerter ale i ripper - tak samo ściągnie okładki, otaguje i wedle życzenia przetworzy dalej pliki do konkretnych formatów (no, mp3 i coś tam jeszcze tylko w wersji płatnej ale reszta, w tym losslessy, za friko).

Też kiedyś lubiłem różne kombinacje alpejskie jak Jacques La Fey ale z czasem zrobiłem się bardziej leniwy i prostota wraz z szybkością stały się najważniejsze. A i EAC przestał być tym jedynym i najlepszym, choć to nadal czołówka tego typu programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności