Skocz do zawartości

DT900X vs DT990 Edition


mar173

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, MrBrainwash napisał(a):

Ten Pan z linku wydaje się nimi zachwycony, ale neutralnymi chyba by je nie określił.

Ja np je takimi określam. Mam też SHP9500 i pod kątem tonalności i barwy, grają bardzo podobnie. Co innego np P2, tam jest barwniej i cieplej. Ten Pan też ma podobne zdanie. Zarówno moja sztuka, jak i zwłaszcza jego, ma grube setki godzin na liczniku

image.png

 

Zresztą kwestia owego ciepła jest też subiektywna. NH grają w sposób plastyczny i mają płynną, analogową średnicę. Do tego nie mają idealnie czystego tła, tylko lekką mgiełkę. Im mniej wygrzane, tym w większym stopniu brzmienie może wydawać się przydymione (mniej klarowne), więc może przez to niektórzy je tak odbierają. A przyciemnione są, to fakt.

W kwestii basu, ostatnio były zażalenia do moich (w salonie), że go nie mają :D np podpięte do dongla Questyle M15. Po czym ta osoba się wycofała z tych oskarżeń, jak dałem do odsłuchu swojego Gryphona. Druga nawet w takiej konfiguracji, uznała, że basu jak na jej gust jest dalej za mało, za to jest bardzo dobrze kontrolowany. A z takiego lampowego Felix Echo2, bas był mocny i robiła się wręcz buła. Jak podpiąłem je do jakiegoś drogiego Astell & Kern, też grały mi za anemicznie na basie. W tych słuchawkach bardzo istotna jest odpowiednia synergia ze sprzętem. Przy odrobinie szczęścia, bas będzie bardzo mocną stroną tych słuchawek, do tego potrafi na prawdę nisko zejść, co przy dynamicznych otwartych, jest rzadkością.

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Artorias napisał(a):

Przy odrobinie szczęścia, 

 

Wracamy do punktu wyjścia. :)

 

 Ja jestem też w miejscu do którego doszedł @FeX w kwestii podejcia do relacji z odsłuchów. Czasem czytam subiektywne odczucia, ale teraz często się zdarza, że pomijam tą sekcje tekstu/recenzji i wolę spojrzeć na graf.

 

W zasadzie im mniej prób przekazania jak coś gra tym bardziej jest to sensowne. Sam też dawkuje opisy, mówiąc głównie to co niezbędne i w jakimś porównaniu lub czy percepcja pokrywa się z wykresem czy nie.

 

Tutaj do poznania słuchawek dobrze EQ się przydaje. HD560s na pierwszy rzut ucha nie mają dla mnie problemów z sopranami. Dopiero jak za radą Solderdude zdjąłem pik to się okazało jak brzmienie było przez to psute, bardziej krzykliwe. 

 

NH to dla mnie granie w stylu D600, może trochę ciekawsze w smaczkach (bo NH dobarwione na niższej średnicy, a D600 odbarwione), za to słabsze na basie, ale to wiadomo, różna konstrukcja, więc nie do końca to samo.

 

Jeśli w HD58x słyszy się ciepło, a w NH czy D600 nie to może dlatego, że w Senkach jest średnica, która może być ocieplona, a w tych dwóch parach jest wyssana?

 

Może taki ogólny balans tonalny nie pozwala odczuć takiego określonego, szczególnego poczucia ciepła bo to ten zakres ciepła wpada w pustkę przy wyższych zakresach. Takie wytłumaczenie pasowałoby do moich wrażeń. Z tych 3 modeli. 

 

 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2022 o 13:42, mar173 napisał(a):

Tak wiem powinienem testować w salonie, ale z różnych powodów nie jestem w stanie.
Jeśli mam być szczery DT990 Edition miały pełniejszy, głębszy, piękny naprawdę wyczuwalny bas, cierpiała na tym średnica ale po eq nie było już problemu, a bas nadal był mocno wyczuwalny. Zawiodłem się na DT900X, przekonywali że tu bas jest naprawdę dobry, nawet po wzmocnieniu basu jest gdzieś daleko w tle, nie ma z tego przyjemności (na dt990 edition mute można było słuchać w nieskończoność, tak przyjemny, mocno wyczuwalny bas, cudowne uderzenie...), a subbasu w dt900x 20-40Hz nie ma prawie wcale.

 

To chyba jakiś gorszy egzemplarz się tych DT900 trafił, bo one jak na otwarte słuchawki mają bardzo nisko schodzący bas. Z tym, że on w żaden sposób nie jest podbity, więc kopnięcia jak w DT990 nie można się spodziewać. To są studyjne słuchawki i bas jest "monitorowy".

DT990 mają mocno podbity rejon 80 - 130 Hz, który właśnie odpowiada za wrażenie kopiącego basu, ale subbasu to w nich wiele nie ma, więc jak w Twoich DT900 jest go jeszcze mniej, to jest to dość dziwne - posiadam DT900 i DT990 Pro (i miałem kiedyś Edition) i w 900-setkach bas zdecydowanie schodzi najniżej.

 

Śmiem podejrzewać, że jednak DT700X by Ci najbardziej przypadły do gustu. DT900 to jest raczej następca DT880 a nie DT990.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, FeX napisał(a):

 

Tego nie potrafię sobie wyobrazić.

Nie musisz. Ci co znają NH od podszewki nie uważają ich za kolorowe, jak chociażby Nanik, który regularnie do nich przez długi czas wracał

 

Gracjan je co prawda określił jako barwne, ale zaznaczył, że słuchał z Mojo, który właśnie gra kolorowo i w takiej konfiguracji, jak najbardziej można je tak odebrać, bo świetnie przejmują one nastrojowość i sposób doświetlenia od toru (Swoją drogą, to też jako jeden z nielicznych recenzentów wypunktował Ryka w podsumowaniu), ale same z siebie tak nie grają. Na większości torów będą grać naturalnym, niepodbarwionym brzmieniem.

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Artorias napisał(a):

Nie musisz. Ci co znają NH od podszewki...

Możliwe, że jemu chodziło o kwestie podobieństwa NH do SHP.

20221015_130502.png

 

Philipsy są jaśniejsze, równiejsze na średnicy, bez wycięcia wyższej tak jak w AQNH i mają nizszy poziom basu, który roll-offuje. Można je odebrać jako delikatnie ocieplone, z tym, że to dość znacznie rózne brzmienie niż NH a znam oba modele i uszy mi to potwierdzają. 

 

Też nie wiem, dlaczego zostały razem zestawione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MrBrainwash napisał(a):

Też nie wiem, dlaczego zostały razem zestawione.

Chodziło mi o barwę instrumentów oraz tego, że oba modele nie koloryzują, nie dosładzają itd. Grają powiedzmy pod tym kątem referencyjnie. Nie chodzi mi o ilość basu, góry itd, czy średnicy, choć ta ostatnia jest w Hawkach znacznie muzykalniejsza, bardziej płynna i organiczna. Same Hawki grają też bardziej kalorycznym, plastycznym brzmieniem.

Dalej nie zmienia to faktu, że średnica w Hawkach jest bardzo bogata, niezależnie od wykresu. Gdyby było inaczej, to bym je pożegnał tak samo, jak zrobiłem z DT990 czy ISK HD9999.

Do tego Twoje wykresy niewiele mnie obchodzą, bo nie jestem w stanie zweryfikować, czy były mierzone od razu po wyjęciu z pudełka czy wygrzaniu i wyrobieniu padów. Hawki to słuchawki specyficzne i pod różnymi warunkami brzmienie się zmienia, bo są bardzo wrażliwe na zmiany w torze.

Wystarczy je podpiąć do pierwszego lepszego wzmaka lampowego i dostaniesz bułę na basie. Co może potwierdzić np @Tytus1988

Hawki też wymagają bardzo dobrze dobranego pod nie toru. Na takim grają fantastycznie i Ci,  którzy mieli okazje tak je usłyszeć, wiedzą o co mi chodzi ;)

 

Edytowane przez Artorias
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Artorias napisał(a):

Do tego Twoje wykresy niewiele mnie obchodzą, bo nie jestem w stanie zweryfikować, czy były mierzone od razu po wyjęciu z pudełka czy wygrzaniu i wyrobieniu padów.

 

Tego konkretnego pomiaru nie zweryfikujesz, ale czy dane są wiarygodne można zweryfikować powtarzając samemu pomiar. Lub zebrać pomiary z wielu źródeł. 

 

Natomiast tego, czego nie można zweryfikować (a czasem nawet zrozumieć) to opisów subiektywnych odczuć.

 

One są ok, jeśli stanowią taką rozrywkę w formie tworzenia ekspresji. Coś jak poeta opowiada o tym jak odbiera zachód słońca. Lecz nie dostarczają informacji o produkcie, a najlepszym dowodem na to są różne odczucia, różnych ludzi. Każdy z tych światów ma jakieś swoje miejsce, ale nie widze sensu je mieszać sobą. 

 

Słuchawki te różnią się tonalnością.  Jeśli mówisz o takim samym "oddawaniu barw" (które jeśli doszukiwać się obiektywnych źródeł które umożliwiają tworzenie barwy to wynika to bezpośrednio z tonalności) to stwarzasz dla racjonalnie myślącego człowieka rebus do rozwiązania. 

 

Btw. Mam 70% tekstu napisanego na ten temat do którego napisania natchnął mnie jeden użytkowkich co pisał pracę magisterską o tym. Może znajdę w sobie motywację i go dokończę. 

 

5 godzin temu, Artorias napisał(a):

Hawki to słuchawki specyficzne i pod różnymi warunkami brzmienie się zmienia, bo są bardzo wrażliwe na zmiany w torze.

Wystarczy je podpiąć do pierwszego lepszego wzmaka lampowego i dostaniesz bułę na basie. 

 

Tego nie ma potrzeby potwierdzać. To są nisko omowe słuchawki. To, że stworzą bułę na basie z wysoką impedancją wzmacniacza lampowego jest czymś czego można się spodziewać. 

 

5 godzin temu, Artorias napisał(a):

Hawki też wymagają bardzo dobrze dobranego pod nie toru. Na takim grają fantastycznie i Ci, którzy mieli okazje tak je usłyszeć, wiedzą o co mi chodzi ;)

 

No ja nie wiem o co chodzi, bo bardzo niesprecyzowane kryteria i trudne w ocenie.

 

Natomiast bardzo łatwo dzisiaj o tanie, neutralne i bardzo czysto grające źródło, które nie będzie miało problemów mocowych z udźwignięciem Hawków mających 25 ohm i 100 dB SPL skuteczności, z czym pewnie nawet telefon by sobie pewnie poradził.

 

Ja słuchawki oceniam właśnie po wpięciu w neutralne źródło, bo takie odda ich charakterystykę i na takim można je porównywać z innymi.

 

Jeśli z takim xduoo link2 bal dla przykładu zagrają źle to zmienie słuchawki, a nie źródło. Nie będę szukał swojego szczęścia wsłuc**jąc się w tranzystory.

 

Tak jak mówiłem w innym wątku, takie rzeczy trzeba sobie indywidualnie przekalkulować. Ja sprzęt audio traktuję jak problem, który został już rozwiązany. W przypadku słuchawek pozostaje miejsce na poczucie smaku i urozmaicenie.

 

Czekam czasów jak stworzą te w pełni neutralne słuchawki z zaawansowanymi opcjami użycia DSP. :) Może jak takie powstaną to uda się wyjść z tego "confusion circle" o którym artykuły pisał Dr. Sean Olive, który dotyczy tego, że na czym innym się tworzy muzykę, a na czym innym słucha. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrBrainwash napisał(a):

Tego nie ma potrzeby potwierdzać. To są nisko omowe słuchawki. To, że stworzą bułę na basie z wysoką impedancją wzmacniacza lampowego jest czymś czego można się spodziewać. 

👍 Wielu audiofili nie chce tej prostej zależności przyjąć do wiadomości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dowiedziałem się, że narzędzie crinacle do porównywania grafów ma opcje AutoEQ można się pobawić i szybko przestroić słuchawki do targeru, albo do innych słuchawek. Pewnie nie jest to idealne rozwiązanie, ale dla kogoś początkującego z EQ to fajna zabawka.

 

Właśnie zrobiłem sobie szybki tuning HD58x do LCD-5. Od razu disclaimer: nie sprawimy tak by słuchawki A grały jak słuchawki B. HD58x nie będą mieć akustyki, zniekształceń i niuansów LCD-5. Mimo to ciekawa sprawa i inne brzmienie niż na stocku. 

Edytowane przez MrBrainwash
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrBrainwash napisał(a):

Dowiedziem się, że narzędzie crinacle do porównywania grafów ma opcje AutoEQ można się pobawić i szybko przestroić słuchawki do targeru, albo do innych słuchawek. Pewnie nie jest to idealne rozwiązanie, ale dla kogoś początkującego z EQ to fajna zabawka.

 

Właśnie zrobiłem sobie szybki tuning HD58x do LCD-5. Od razu disclaimer: nie sprawimy tak by słuchawki A grały jak słuchawki B. HD58x nie będą mieć akustyki, zniekształceń i niuansów LCD-5. Mimo to ciekawa sprawa i inne brzmienie niż na stocku. 

 

A to nie jest tylko po to, żeby wyrównać charakterystykę słuchawek których się używa do linii IEF Neutral?

 

 

zero cri.JPG

apo zero.JPG

Edytowane przez wwd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wwd napisał(a):

 

A to nie jest tylko po to, żeby wyrównać charakterystykę słuchawek których się używa do linii IEF Neutral?

 

 

zero cri.JPG

apo zero.JPG

Jeśli usuniesz target i dodasz inny model słuchawek, ustawisz te które ma equalizować to wykalkuluje Ci profil zgodny z krzywą tego drugiego modelu. 

 

Można też używać innych targetów lub wgrywać własne, ale to chyba w wersji płatnej. 

 

W każdym razie o tym mówi Crinacle w filmie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrBrainwash napisał(a):

Jeśli usuniesz target i dodasz inny model słuchawek, ustawisz te które ma equalizować to wykalkuluje Ci profil zgodny z krzywą tego drugiego modelu. 

 

Można też używać innych targetów lub wgrywać własne, ale to chyba w wersji płatnej. 

 

W każdym razie o tym mówi Crinacle w filmie. 

U mnie to nie działa, woła o kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wwd napisał(a):

U mnie to nie działa, woła o kasę.

Preamp: -4.5 dB
Filter 1: ON PK Fc 22 Hz Gain 0.5 dB Q 2.000
Filter 2: ON PK Fc 67 Hz Gain 2.3 dB Q 0.500
Filter 3: ON PK Fc 560 Hz Gain -1.5 dB Q 1.000
Filter 4: ON PK Fc 2300 Hz Gain 1.7 dB Q 2.000
Filter 5: ON PK Fc 4100 Hz Gain -1.7 dB Q 0.700
Filter 6: ON PK Fc 4600 Hz Gain 2.4 dB Q 2.000
Filter 7: ON PK Fc 6400 Hz Gain -4.7 dB Q 2.000
Filter 8: ON PK Fc 9500 Hz Gain 3.2 dB Q 0.500
Filter 9: ON PK Fc 11000 Hz Gain 4.3 dB Q 2.000
Filter 10: ON PK Fc 13000 Hz Gain -4.9 dB Q 2.000

Screenshot_20221019-110738_Edge.jpg

 

Mi to wygląda tak, że gdy robisz tak jak mówiłem to informacja rzeczywiście wyskakuje, ale można ją zamknąć, a EQ jest wygenerowane. Tylko nie zobaczysz go na wykresie w postaci krzywej bo jest pewnie ograniczenie do 2 grafów na raz. 

 

Wyżej dałem przykład. 

Btw. Jeśli u Ciebie zadziała to daj znać jak te 7hz się tuningują ;)

 

Możesz też zrobić tak jak Crinacle radzi ustawić korekcje od 200hz w góre a potem półkowym filtrem regulować bas do preferencji. 

Przestroiłem HD58x do Focal Clear. Brzmienie wyszło dość ciemne, i taka jakby chmurka, nalot, sennheiserowy veil się pojawił. Z jednej strony na minus bo brzmienie nie takie precyzyjne, ale nawet przyjemna przestrzeń i taki natutalny przekaz się zrobił. Przy tunningu na lcd5 było bardziej syntetycznie. 

 

Teraz spróbowałem HD560s dostroić do Clear. Wyszło brzmienie jasniejsze i bez takich analogowo-ciepłych właściwości, za to więcej precyzji i przejrzyśtosci jest. Ogolnie jakość wyższa, ale brzmienie już nie tak relaksujace. :)

 

Kolejny add: czego można było się spodziewać - bardziej synergiczne strojenie dla HD560s to Elear 

 

I tak z tego wszystkiego chyba bardziej wolę harmana+swoje poprawki, ewentualnie studyjne strojenie. Ale zawsze można posłuchać czegos odmiennego. 

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrBrainwash napisał(a):

Preamp: -4.5 dB
Filter 1: ON PK Fc 22 Hz Gain 0.5 dB Q 2.000
Filter 2: ON PK Fc 67 Hz Gain 2.3 dB Q 0.500
Filter 3: ON PK Fc 560 Hz Gain -1.5 dB Q 1.000
Filter 4: ON PK Fc 2300 Hz Gain 1.7 dB Q 2.000
Filter 5: ON PK Fc 4100 Hz Gain -1.7 dB Q 0.700
Filter 6: ON PK Fc 4600 Hz Gain 2.4 dB Q 2.000
Filter 7: ON PK Fc 6400 Hz Gain -4.7 dB Q 2.000
Filter 8: ON PK Fc 9500 Hz Gain 3.2 dB Q 0.500
Filter 9: ON PK Fc 11000 Hz Gain 4.3 dB Q 2.000
Filter 10: ON PK Fc 13000 Hz Gain -4.9 dB Q 2.000

Screenshot_20221019-110738_Edge.jpg

 

Mi to wygląda tak, że gdy robisz tak jak mówiłem to informacja rzeczywiście wyskakuje, ale można ją zamknąć, a EQ jest wygenerowane. Tylko nie zobaczysz go na wykresie w postaci krzywej bo jest pewnie ograniczenie do 2 grafów na raz. 

 

Wyżej dałem przykład. 

Btw. Jeśli u Ciebie zadziała to daj znać jak te 7hz się tuningują ;)

 

Możesz też zrobić tak jak Crinacle radzi ustawić korekcje od 200hz w góre a potem półkowym filtrem regulować bas do preferencji. 

Tak na szybko to wątpię żeby T3 grały w rzeczywistości tak jak Zero po eq na T3. Trochę traci się na szczegółach i detalach, wokale bardziej schowane.

Zrobiłem ustawienia na Zero z CCA NRA i porównałem do oryginalnego dźwięku nra - całkiem inaczej to brzmi.

Zero po eq na CCA NRA i tak grają inaczej - lepiej niż NRA.

To jest prędzej taka zabawka niż narzędzie do porównania słuchawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wwd napisał(a):

Tak na szybko to wątpię żeby T3 grały w rzeczywistości tak jak Zero po eq na T3. Trochę traci się na szczegółach i detalach, wokale bardziej schowane.

Zrobiłem ustawienia na Zero z CCA NRA i porównałem do oryginalnego dźwięku nra - całkiem inaczej to brzmi.

Zero po eq na CCA NRA i tak grają inaczej - lepiej niż NRA.

To jest prędzej taka zabawka niż narzędzie do porównania słuchawek.

Oczywiście (patrz wyżej disclaimer). :)

 

Nie porównasz różnych słuchawek w ten sposób, za to możesz poćwiczyć ucho i przekonać się trochę o własnych preferencjach co do tonalności. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności