Skocz do zawartości

Fanklub iFi Audio Zen Stack (Zen Dac, Zen Can, Zen Blue)


mariuszryszard

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry pomysł

Jakoś nigdy nie zastanawiałem się nad trybem variable. Ustawiłem fixed i zapomniałem o tym

Ja mam Edifiery po RCA więc też idzie po zbalansowanym

Dzisiaj wieczorem to sprawdzę i wykręcę jakąś południową godzinkę potencjometrem 🤩

 

No więc DAC i CAN na dwunstej ale i tak oba mam zasilane bo coś mi nie pasuje

I powrót do zwątpienia... po co CAN skoro z (zasilanego) DACa pięknie gra...

...bo 660s nie są wymagające i smigają bez CANa 😑

Edytowane przez Oniryczny
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Oniryczny napisał(a):

po co CAN skoro z (zasilanego) DACa pięknie gra.

Póki co bronię się przed zakupem cana. Rozum mówi, to nie ma sensu dla xbass. Serce mówi, kup, sprawdź, spróbuj, bo jeżeli tego nie zrobisz to nie wiesz czy coś tracisz czy nic, czy nie wiele i dać będzie ffinneee ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LukaszS napisał(a):

Rozum mówi, to nie ma sensu dla xbass. Serce mówi, kup, sprawdź

Niektóre rzeczy warto sprawdzić nawet jak wydaje się to nie do końca po myśli rozumu 😉 głowa (słuch) adaptuje się po czasie do tego czym ją karmimy, mi jest trudno teraz słuchać bez Xbass+3D, dźwięk wydaje się anemiczny, szczególnie na akg K6/K7. I nie jestem jakimś basolubem faworyzującym ten zakres, ale też nie lubię jak tłumaczy mi się że rolloff basu w słuchawkach to jest dobra sprawa i mam się delektować średnicą, a słabo wybrzmiewający bas ale za to wspaniały technicznie (WHAT?) to powinienem lubić i nie tęsknić za równiejszym rozciągnięciem albo nawet lekkim podbiciem poniżej 150hz. Odmawiam i nie zgadzam się. A póki co nie chcę płacić 3-4tys złotych za słuchawki które oferują efekt Xbass z fabryki. Bo się okazuje że wtedy średnica i góra wcale nie są takie świetne jak w AKG za 700zł czy w Senkach za 1000zł. Napiszę więcej. Xbass spokojnie można włączyć nawet na takich DT150 i żadnego rozsadzania czaszki niskimi tonami nie doświadczymy (albo zamulenia jak przy TrueBass z samego ZenDaca), natomiast zostanie podciągnięty lekki rolloff jaki te słuchawki (pomimo świetnego basu całościowo) mają poniżej 60hz a brzmienie nabierze jeszcze dodatkowego lekkiego nasycenia, gitary basowe i stopa perkusji są jeszcze lepiej zaakcentowane. Podobnie sprawa wygląda w bardzo lubianych przeze mnie k612 - lekkie dociążenie, crossfeed, no po prostu wreszcie słucha się na słuchawkach prawie tak przyjemnie jak na dobrym, trójdrożnym stereo 😉 Co kto lubi:-)  

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Oniryczny napisał(a):

Rozwiń proszę

Zarówno Truebass jak i Xbass wzmacniają bass (głównie subbass) zaczynając od około 20hz. Truebass startując od poziomu wzmocnienia około 10dB w ZenDac , Xbass od około 8dB i stopniowo, dość szybko, zmniejsza się podbicie basu im wyżej z czestotliwością. Truebass rozciąga się do około 200Hz wygaszając efekt wolniej, natomiast Xbass szybciej się wygasza do około 120Hz i dalsze rozciągnięcie (z podbiciem nieprzekraczającym 1dB) jeszcze może sięgać 200Hz. Stąd moim zdaniem może się brać efekt lekkiego przebasowienia czy jak to jest czasem określane zamulenia z zastosowaniem Truebass, rozciąga się podobnie daleko jak Xbass ale nazbyt ospale wygasza, startując przy tym z wyższego poziomu na starcie; nadaje się on moim zdaniem tylko do słuchawek z dużym i dość wczesnym rolloffem basu. Natomiast Xbass wypada bardzo dobrze zarówno przy małych niedostatkach basu jak i przy większych. Efekt Xbass jest też z jakichś powodów, nie znam się na tym, trudniejszy do pomierzenia, tak jakby był efektem do pewnego stopnia względnym, uzależnionym od tego co się podpina pod wzmak. No i na pewno Xbass jest też zależny od implementacji w konkretnym urządzeniu, inaczej jest zaimplementowany w Can'ie, nieco inaczej w HipDac a inaczej w MicroDSD - ale zasada działania ta sama.

 

DT150 + Truebass to dla mnie za dużo basu, szczególnie wyższego. Z Xbass super. Ale są to słuchawki które również prosto z fabryki są świetne.

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem do czynienias z MicroDSD ale do Hip-Dac biorę ATH-MSR7B, 660s nie pasują mi z nim

DT150 słuchałem tylko na DACu, CAN już mi z nimi nie pasował

 

Zastanawiam się jak by się zgrał iFi ZEN ONE z CANem czy lepiej niż DAC czy gorzej

Edytowane przez Oniryczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2023 o 20:23, Oniryczny napisał(a):

DT150 słuchałem tylko na DACu, CAN już mi z nimi nie pasował

DT150 + ZenDac = Ok 

Dt150 + ZenDac + ZenCan = NIE Ok? :)

 

Przecież przy DOKŁADNIE wyrównanej głośności (podaniu takiego samego napięcia na słuchawki) i wyłączeniu wszystkich dodatkowych efektów gra to tak samo. Jeżeli słyszysz różnice to jesteś w obszarze dla mojego mózgu niedostępnym:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co słyszałem (pomijając że jestem poj...m N00Bem) to było co mi nie pasowało... przester?

Nie kumam tego ale stary sAp-10 mnie najbardziej cieszy

 

Fajnie grały Monolith Monoprice M1570 ale za krótko je słuchałem...

 

 

Dziś przytargałem z pracy moje stareńkie HD 380Pro i CAN poszedł na 15tą porządnie się grzejąc 🤩

Edytowane przez Oniryczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Witajcie. Mam zapytanie ten ifi zen  dac v2 to ogólnie jest lepsza wersja od k.guss gdzie są wymienne op ampy?

Mam tam wstawionego op ampa bursona 5vi-D

Pytanie czy ifi zen jest lepszy bo czasem też porównują go do K7 BT, chociaż cenowo ifi lepiej wypada. K7 to cenowo bliżej K9 Pro teraz.

Pytanie czy warto wymienić i czy odczuję zmiany w dźwięku? Lepsza scena,bass bardziej wyrazisty i granie bardziej pod kołderką? Podobno w ifi zen, góra pasma są wyższe a na dole krótsze ucinane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2023 o 10:01, marco-polo napisał(a):

ifi zen  dac v2

Jest to integra z wyjściem SE oraz Bal, która powstała jako odważna koncepcja stworzenia czegoś znakomitego w wyjściowej cenie rynkowej 100$ (taka była cena wyjściowa netto, dzisiaj zarezerwowana dla kastrata ZenAirDac). Dzisiaj przy cenie prawie 200$ jest to już nie tak atrakcyjny sprzęt, ale (jak się poszuka używek za maks 600-650zł) ja wciąż nie za bardzo widze konkurencje jeżeli ktoś chce mieć świetne brzmienie, wystarczającą moc do 90% słuchawek, oraz opcje balansu. Tylko warto go zasilić osobno jakaś dobrą impulsówka 5V/1A, żeby zmniejszyć poziom szumów i odseparować zasilanie. Obecnie jako rozwiązanie „konkurencyjne” wskazałbym zestaw ZenCan (używka z zasilaniem nie mniejszym niż 5V/4A) + IFI GoLink - znakomite granie, bardzo duża moc i balans do 1000zł.

 

Ten Chińczyk o którym piszesz (chyba że coś zle wyszukałem???) to kolejny wyrób o nie do końca znanych parametrach, zapewne ze sporym napięciem na wyjściu ale z ograniczeniami prądu dla niskich impedancji. Do zabawy fajne, eksperymentów, ale ja np nie mam zaufania do takich tworów i wolę po prostu muzyki słuchać. Jedyne chińczyki jakie rekomenduje to Topping lub Fiio. K7 to dobry kierunek, tym bardziej że pojawiają się używki jak nowe do 800zł. 
 

W dniu 24.07.2023 o 10:01, marco-polo napisał(a):

Pytanie czy warto wymienić i czy odczuję zmiany w dźwięku?

Sam musisz sprawdzić. To o czym piszesz dalej, zmiany w dźwięku, to są opinie niektórych ludzi. Jak się na nie bardzo nastawiasz to może coś nawet usłyszysz 😉 

 

W dniu 24.07.2023 o 10:01, marco-polo napisał(a):

Podobno w ifi zen, góra pasma są wyższe a na dole krótsze ucinane.

Nie wiem co to znaczy:) jeżeli chodzi o filtry zastosowane przez producenta, to kosmetyka w brzmieniu, które są w stanie usłyszeć tylko ludzie którzy spędzają godziny na znajdowaniu jakichś mikro różnic detali brzmienia, i w końcu znajdują. Ale przychodzi człowiek który ma wolny umysł, nie wie o tym że takie różnice nawet mogą być i nie słyszy różnic :) 

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioterD napisał(a):

Ale przychodzi człowiek który ma wolny umysł, nie wie o tym że takie różnice nawet mogą być i nie słyszy różnic :)

To trochę tak jak z kawą. Człowiek z wolnym umysłem może mieć problem z odróżnieniem zwykłej zalewajki od profesjonalnie zrobionej kawy z aeropressu czy tam innym sposobem. Mam nawet jednego znajomego, który zakupił ekspres ale i tak każdą kawę zalewa mlekiem i utwierdza się w tym, że każda kawa jest gorzka i mleko to jedyny ratunek (true story) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu jestem z epoki gdzie wzmacniacze kiedyś to stare klocki a w kompuiterach pc królowały creative i takie tanie karty dźwiękowe mint (nie pamiętam dokładnej nazwy)

Tak się zastanawiałem i czy nie lepiej w op ampy zainwestować.

Przecież zbytnio te pudełka się niczym zbytnio nie różnią. Te same wyjscia, jedynie procesorami dźwięku mogą się różnić i wzmocnieniem na wyjściu słuchawkowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marco-polo napisał(a):

Przecież zbytnio te pudełka się niczym zbytnio nie różnią.

I tak i nie:) są klocki które maja zastosowaną elektronikę dedykowaną do zastosowań audio, i takie które tylko na papierze maja parametry określone a w praktyce od nich odbiegają. Np kondensatory, mające duży wpływ na to jak funkcjonuje wzmacniacz. Albo zasilanie, i nawet nie tyle chodzi tu o kwestie smps czy liniowy, ale o to jak jest skonstruowany, odszumiony, ekranowany (w przypadku toroidów). 
Tanie chińskie się nie różnią, czyli np to co Ty zaproponowałeś i sprzęty FXAudio. Byłbym nawet sceptyczny czy tam zmiana opampów coś da, albo czy da tyle ile mogłaby dać w porządnie skonstruowanym układzie 😉 XDuoo bazuje już na wielu markowych komponentach japońskich. Topping i Fiio korzystają z chińskich ale „wysokiej chińskiej jakości” i są to przemyślane konstrukcje, z dokładnie rozplanowanym sytuowaniem elementów na płytce PCB.  

 

iFi przykłada względnie dużą wagę aby jak najwiecej elektroniki było „hifi audio grade” (co ma dziś mniejsze znaczenie niż jeszcze 10lat temu, bo transparencję 16bit da się osiągnąć i na byle jakich komponentach a więcej usłyszą tylko Ci co w to wierzą) i jednym z ich priorytetów jest zaawansowana filtracja zasilania, czy to na zewnątrz (zasilacze iPower, szczególnie wersje 1 i 2 bo iPowerX jest ostro przegięty cenowo tylko dlatego ze nie ma konkurencji - z zasilaczy iPower chętnie korzysta ZenDac), czy wewnątrz (ZenCan który jest praktycznie nieczuły na niższej jakości SMPSy ze względu na wewnętrzny układ zasilający tylko sekcję wzmacniającą, byle mocy dużo dawały).

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, PioterD napisał(a):

Tanie chińskie się nie różnią, czyli np to co Ty zaproponowałeś i sprzęty FXAudio

Wydaję mi się że dla mnie jest widoczna różnica, uzasadniam to tym że taki FXAudio można w nim żonglować op ampami, co swego czasu uczyniłem i widziałem różnicę w dźwięku. Na dodatek audiophile wiedzą że kabelek ma też wpływ na granie a teraz wszystko jest po bluetooth - co stanie się z takimi firmami co produkują kable dla audiophili?

Moim zdaniem uniwersalność takich wzmacniaczy ma uzasadnienie.

Jedynym problemem w takich tanich chińskich dacach jest to że nie mają dużej mocy wyjściowej na słuchawkach, z czym mają problem ze słuchawkami o wyższej impedancji (ohm).

Poza tym jakby takie daci nie miały racji bytu to pewnie nie istniałyby już na rynku.

Toppingi to wiem że amazon nie wspiera ich gwarancji ze względu na ich awaryjność.

Mam też wiele daców przenośnych i w nich są zastosowane różne procesory dźwięku - te jednak do tanich nie należą.

Na internecie prawda dla mas fiio,topping,k.guss,fxaudio,smsl.

Jednak zastanawiają mnie też perełki, które w rozsądnej cenie i w rozsądnych rozmiarach także istnieją?

Pamiętam że kiedyś były,unitra,radmor,grundig,kasprzak i są ludzie którzy nadal ich używają.

Moim zdaniem to bussiness i youtuberzy kreują co jest dla nas najlepsze dla jak najlepszej sprzedaży ich produktów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, marco-polo napisał(a):

mają problem ze słuchawkami o wyższej impedancji (ohm)

600ohmowe słuchawki ogarnia nawet fxaudio dac X3. To już historia kiedy takie słuchawki były problemem. Wysoka impedancja = małe zapotrzebowanie na prąd. Skuteczność i tak większości słuchawek jest powyżej 95dB/1V a już nawet tanie konstrukcje zintegrowane zapewniają 2.5V czy 3V napięcia, czyli osiągalne jest dobrze ponad 100dB SPL. Problem się zaczyna przy słuchawkach o małej impedancji, poniżej 25ohm, gdzie trzeba znacznie więcej prądu. A jak sie to połączy z umiarkowana nawet skutecznością to wtedy sprzęt niedomaga.

 

54 minuty temu, marco-polo napisał(a):

perełki, które w rozsądnej cenie

Wzmacniacz monolith liquid spark, już niestety niedostępny…ehh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PioterD napisał(a):
58 minut temu, marco-polo napisał(a):

 

Wzmacniacz monolith liquid spark, już niestety niedostępny…ehh

Tutaj sprzedają. https://www.hifishark.com/search?q=monolith+liquid+spark

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioterD napisał(a):

iFi przykłada względnie dużą wagę aby jak najwiecej elektroniki było „hifi audio grade” (co ma dziś mniejsze znaczenie niż jeszcze 10lat temu, bo transparencję 16bit da się osiągnąć i na byle jakich komponentach a więcej usłyszą tylko Ci co w to wierzą) i jednym z ich priorytetów jest zaawansowana filtracja zasilania, czy to na zewnątrz (zasilacze iPower, szczególnie wersje 1 i 2 bo iPowerX jest ostro przegięty cenowo tylko dlatego ze nie ma konkurencji - z zasilaczy iPower chętnie korzysta ZenDac), czy wewnątrz (ZenCan który jest praktycznie nieczuły na niższej jakości SMPSy ze względu na wewnętrzny układ zasilający tylko sekcję wzmacniającą, byle mocy dużo dawały).

Warto jeszcze dodać, że iFi zaopatruje się w elektronikę od Texas Instruments (USA), co może być istotne dla kogoś, kto podchodzi sceptycznie do chińszczyzny.

Dodatkowo mają dosyć dobrze opracowane podejście do tworzenia rozwiązań symetrycznych, szczególnie dla sekcji AMP oraz urządzeń portable, gdzie jest to trochę większym wyzwaniem.

 

Od siebie dodam jeszcze coś o DAC. Wykorzystują konkretny model kości od Burr Browna (ponoć mają go na wyłączność, lub do niego pierwszeństwo), czyli PCM1793, który wg nich gra najbardziej organicznie i naturalnie, przynajmniej z tych obecnie produkowanych Burr-Brownów. Ja posiadam też sprzęt oparty o 2xPCM1795 i porównując samą sekcję DAC, to faktycznie gra on jaśniej, bardziej technicznie.

Ifi stosuje rozwiązanie BitPerfect (bez interpolacji), co w teorii powinno pozwolić uzyskać brzmienie zbliżone do rozwiązań R-2R. Innymi słowy, bardziej naturalne, organiczne, muzykalne, bez nielubianych przez wielu wyostrzeń, suchości itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Artorias napisał(a):

Warto jeszcze dodać, że iFi zaopatruje się w elektronikę od Texas Instruments (USA), co może być istotne dla kogoś, kto podchodzi sceptycznie do chińszczyzny.

Dodatkowo mają dosyć dobrze opracowane podejście do tworzenia rozwiązań symetrycznych, szczególnie dla sekcji AMP oraz urządzeń portable, gdzie jest to trochę większym wyzwaniem.

 

Od siebie dodam jeszcze coś o DAC. Wykorzystują konkretny model kości od Burr Browna (ponoć mają go na wyłączność, lub do niego pierwszeństwo), czyli PCM1793, który wg nich gra najbardziej organicznie i naturalnie, przynajmniej z tych obecnie produkowanych Burr-Brownów. Ja posiadam też sprzęt oparty o 2xPCM1795 i porównując samą sekcję DAC, to faktycznie gra on jaśniej, bardziej technicznie.

Ifi stosuje rozwiązanie BitPerfect (bez interpolacji), co w teorii powinno pozwolić uzyskać brzmienie zbliżone do rozwiązań R-2R. Innymi słowy, bardziej naturalne, organiczne, muzykalne, bez nielubianych przez wielu wyostrzeń, suchości itp.

To tutaj mam przykład op ampów, które pochodzą od Texas instrument i ich cena jest groszowa.

 

Te Burr Browny to i u myfriendów nie są tanie co oznacza że musi w nich tkwić jakaś moc

359736745_1059061985055401_6952510917798144274_n.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Artorias napisał(a):

PCM1793

DSD1793 ale to chyba to samo;-) poniżej wypowiedź Thorstena Loescha czyli konstruktora ZenDaca V1 (V2 ma tylko inny Xmos) opartego właśnie na tym chipie:

 

„The DSD1793 is a good chip to use because of a range of features. Switching to one of the "Better" Chip's does not sound better or offer other benefits. If better SNR is required, we can run multiple IC's parallel or even interleaved (similar to Accuphase). 

Using 4pcs DSD1793 will give 119dB SNR. Yes a single PCM1792 on paper does better for similar money, but not much. Once you account for the extra current and needed analogue stages etc. the 4 X DSD1793 is a sensible choice. Control software is developed as well. So 

Honestly, I tried discrete R2R and discrete DSD only DAC's (we designed a suitable FPGA D2D converter engine to feed this) and did not feel that this was better than using multiple DSD1793 instead.” 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PioterD napisał(a):

DSD1793 ale to chyba to samo;-) poniżej wypowiedź Thorstena Loescha czyli konstruktora ZenDaca V1 (V2 ma tylko inny Xmos) opartego właśnie na tym chipie:

Ja kiedyś czytałem na forum zagranicznym, gdzie wypowiadał się też jeden z pracowników iFi i uważał, że wybrali 1793 też pod kątem większej muzykalności i naturalności brzmienia, względem innych Burr Brownów. O ile się nie mylę, to padały przykłady 1794/95 i bodajże 96. Z pamięci, któryś z tych niby „wyższych” miał coś niedopracowane i brzmiał gorzej. Tak czy inaczej te najlepiej grające to wg szerszych opinii były 1702/04, ale przestali je produkować. Chyba się to później nie opłacało.

Z drugiej strony iFi uważa, że wymasterowało implementację 1793 i to też może być powód, że tak mocno się trzymają tego modelu.

Poprawna implementacja DAC jest bardzo istotna, co pokazują niektóre sprzęty oparte o ESS. Możliwe, że faktycznie Thorsten ma rację, że różnic być nie powinno w „idealnych warunkach”, ale w praktyce bywa z tym różnie. 

Edytowane przez Artorias
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że gdzieś tutaj na forum było zestawienie op ampów z  opisami jak grają. Jak ktoś znajdzie linka będę wdzięczny.

Mnie niektóre ceny op ampów, to szczena opada do ziemi.

https://no.mouser.com/ProductDetail/Analog-Devices/LT1793IN8PBF?qs=ytflclh7QUWp8itm0cLkCA%3D%3D

to ten op amp o którym wypowiada się Thorsten Loescha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności