Skocz do zawartości

Fanklub iFi Audio Zen Stack (Zen Dac, Zen Can, Zen Blue)


mariuszryszard

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, wfmsiekierka napisał(a):

Możesz cyknąć fotkę albo przesłać link do potrzebnych akcesoriów jak kabel do TELEFON-DAC?

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka

 

chyba taki kabel jest potrzebny

https://allegro.pl/oferta/kabel-usb-c-b-3-2-5gbps-superspeed-lindy-36666-1m-12544195629?snapshot=MjAyMy0wMi0wMlQyMjo1OToxMy42NzQxNDBaO2J1eWVyOzMzNGMwMzA5MDFjYzhmOTZiYTVlNGEzNWFmZWNkNzJlMWU1MmVlNTJlY2Y1ZjRlZmM0MmJiODY5Nzc0ODk0NzA%3D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wfmsiekierka napisał(a):

W związku z tym mam pytanie czy da się podłączyć telefon jako źródło do zen dac

Tak, ale wtedy DACa trzeba koniecznie zasilić dodatkowo (co polecam zawsze, nie tylko gdy źródłem jest smartfon ale też komputer). Wystarczy 1A, 5V oczywiście. Można zastosować zasilacz dołączany do ZenCana (5V/2.4A) a do Cana dokupić coś bardziej prawilnego. Najlepiej nie mniej niż 5V/4A ( https://allegro.pl/oferta/zasilacz-stabilizowany-5v-4a-20w-2-1x5-5mm-12243244054 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale wtedy DACa trzeba koniecznie zasilić dodatkowo (co polecam zawsze, nie tylko gdy źródłem jest smartfon ale też komputer). Wystarczy 1A, 5V oczywiście. Można zastosować zasilacz dołączany do ZenCana (5V/2.4A) a do Cana dokupić coś bardziej prawilnego. Najlepiej nie mniej niż 5V/4A ( https://allegro.pl/oferta/zasilacz-stabilizowany-5v-4a-20w-2-1x5-5mm-12243244054 )
Rozumiem że z tego linku jest dokładnie ten który mam kupić? (są tam różne)

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2023 o 21:17, PioterD napisał(a):

Tak, ale wtedy DACa trzeba koniecznie zasilić dodatkowo (co polecam zawsze, nie tylko gdy źródłem jest smartfon ale też komputer). Wystarczy 1A, 5V oczywiście. Można zastosować zasilacz dołączany do ZenCana (5V/2.4A) a do Cana dokupić coś bardziej prawilnego. Najlepiej nie mniej niż 5V/4A ( https://allegro.pl/oferta/zasilacz-stabilizowany-5v-4a-20w-2-1x5-5mm-12243244054 )

@PioterD

myślisz że ten zasilacz za 4 dyszki wniesie coś względem tego stockowego ? Jak nostromo się sprawuje ? Kiedyś zamówiłem od nostromo liniówkę 5v 2,5A ( to było zanim ktoś napisał na forum o tym że CAN lubi wyższy amperaż) i był ten sam problem z migającymi diodami, działaniem lub nie. Pan od Nostromo jakoś to sensownie wytłumaczył i proponował zamówić inny zasilacz od niego, chyba właśnie ten 5V6A ale nie mogę odnaleźć tych maili :).

Z innej beczki pytanie, czym łączycie DACa z CANem ? Obecnie używam interkonetka od ifi 4,4 ale nie słyszę żadnej różnicy między nim a stockowym RCA, a nawet jak mam być szczery to mam wrażenie że lepiej gra po RCA :) Więc myślę czy go nie sprzedać i może kupić jakieś lepsze RCA używane. Możecie coś polecić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2023 o 23:02, element21 napisał(a):

myślisz że ten zasilacz za 4 dyszki wniesie coś względem tego stockowego ? Jak nostromo się sprawuje ?

W słuchawkach dynamicznych nie wniesie praktycznie nic bo one wymagają mało prądu. Wniesie w słuchawkach planarnych ale tych wymagających i przy głośnych odłsuchach z włączonymi efektami xbass i 3d bo one ciągną też nieco prądu, to analogowe implementacje; czyli mam tu na myśli słuchawki względnie prądożerne (impedancja poniżej 50ohm a szczególnie poniżej 32ohm w połączeniu z małą skutecznością czyli powiedzmy poniżej 103dB/V, a najlepiej poniżej 100db/V - takich słuchawek nie ma wiele na rynku, topowe modele Hifimana, DanClark, Abyss itp). Jak masz Hifiman HE6 to na pewno usłyszysz różnicę pomiędzy zasilaczem zdolnym wypluć 2.5A a takim zdolnym wypluć 4A, chyba że słuchasz na głośności około 70dB to możesz nie usłyszeć 😉 ale zaraz się tutaj odezwą znafcy którzy nie podepną takich słuchawek do Cana bo nie przystoi, za tani 😉

 

Nostromo - słabo, jest klopot. Zachowuje się tak samo, jakbym podłączył pod Cana zbyt słabą impulsówkę, czyli np. 5V/0.8A - na moment w Canie zapalają się lampki, po czym lekko przygasają i dźwięku nie ma. Obniżyłem napięcie na wyjsciu Nostromo do 5.1V (było ponad 5.4V, co i tak powinno być ok bo Can radzi sobie aż do 5.6V maksimum), działało przez kilka godzin a potem znowu przestało - gdzieś indziej musi być problem chyba. Nie wiem w czym rzecz, wiem że z liniówkami z Aliexpress za połowę ceny Nostromo z przesyłką nie ma takich cyrków 😉 Ale jeszcze się nie poddaję, jestem w kontakcie z Panem Markiem, pisałem do Thorstena, na razie temat stoi bo ja nie mam czasu sie tym zająć. Może cholera coś tylko nie styka i kabel wystarczy wymienić, nie wiem. Albo może ze względu na to że ZenCan ma na zimno dość wysoki InRush current (utrzymujący się w idle bez obciążenia na poziomie 2A) to w nostromo włącza sie jakieś zabezpieczenie i blokuje dopływ prądu - nie wiem, jakieś pomysły? 

 

W dniu 4.11.2023 o 23:02, element21 napisał(a):

Z innej beczki pytanie, czym łączycie DACa z CANem ? Obecnie używam interkonetka od ifi 4,4 ale nie słyszę żadnej różnicy między nim a stockowym RCA, a nawet jak mam być szczery to mam wrażenie że lepiej gra po RCA

RCA - Twoje wrażenie odzwierciedla stan faktyczny, stosunek sygnału do szumu SNR jest o około 8dB lepszy przy przesyle po RCA względem balanced input, ale jest to już w zakresie wartości sporo powyżej progu słyszalności - w praktyce różnicy słyszeć nie powinieneś. Wynika to z konstrukcji Cana i pewnych kompromisów (wzmacniacze różnicowe w obwodzie zbalansowanym, których wyeliminowanie byłoby kosztowne) poczynionych aby zmieścić się w wyjściowej kwocie netto która wynosiła przecież w momencie premiery 100$ - tłumaczył to na ASR konstruktor Cana, Thorsten Loesch, dobitniej się już chyba nie da:

 

"Correct. And do NOT assume that balanced connections offer inherently better SNR.

For example, the input circuitry of the Zen Can offers 126dB SNR for a 2V SE input but only 118dB for 4V BAL input.

There are several reasons for that, but the key one is that balanced input circuitry uses differential amplifiers which, compared to the same Op-Amp used as Buffer has 6dB more noise. Add some extra noise from resistors and we get the 8dB difference.

This is common for many balanced inputs, including those using expensive "balanced receiver IC's" from TI or THAT.

Also, balanced Headphone Outputs will, on the same headphone and same SPL at least 3dB or 9dB noisier than the same design in SE.

Honestly, Balanced for headphones and home audio is a stupid fad if you ask me. It actually delivers poorer performance for more money."

 

 

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, element21 napisał(a):

th610

To są bardzo skuteczne słuchawki, 115db/1V i prawie 100dB/1mW spl. Pójdą pięknie z każdego dongla który daje conajmniej 1.5V maks na wyjściu i 40-50mA prądu z dużym zapasem. Pomimo niskiej impedancji nie wymagają dużej mocy aby je dobrze napędzić, są “superłatwe”. Nawet powiedziałbym że słuchawek o skuteczności powyżej 115dB/V nie warto używać z analogowymi wzmacniaczami po balansie bo przy małych głośnościach może być wręcz słyszalny szum, z takimi słuchawkami słuchał bym tylko z SE - chyba że nie ma takiej opcji ze względu na kabel. Dzisiaj przy tym co oferują dongle za 300-500zl w kwestii mocy i braku szumu (to szczególnie), nie ma sensu pchać się we wzmacniacze mając słuchawki o skuteczności powyżej 110dB/1V.

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.11.2023 o 23:04, PioterD napisał(a):

działało przez kilka godzin a potem znowu przestało

Znowu działa Nostromo i tym razem chyba już tak zostanie 🙂 znowu się dobrałem do regulatora napięcia wyjściowego i z podłączonym miernikiem sprawdzałem przy jakim ZenCan się wyłącza (poniżej 5V i powyżej 5V). Zen Can ma zabezpieczenia przed zbyt niskimi lub wysokimi napięciami więc można śmiało. Złotym środkiem w przypadku Nostromo 5V/6A okazało się napięcie (bez obciążenia) 4.9V. Przy obciążeniu spada do 4.85V. 
Nie znam się na różnicach między liniowymi a impulsowymi, ale wszystkie moje impulsowe jakie mam 5Voltowe dają na wyjściu około 5.2V i ZenCan na nich śmiga, natomiast z Nostromo na 5.2V, a nawet na 5.1V - ZenCan nie daje dźwięku a diody ledwo świecą. Whyyyyyy????

 

Co do dźwięku - czystość i bezszumowosc jest na poziomie iPower2, czyli może da się lepiej ale pewnie trzeba by jeszcze „zero” dodać do ceny, a już w przypadku Nostromo mam wrażenie że zasilanie w okolicy ceny wzmaka to granica rozsądku przekroczona 😅 ale żeby w przypadku ZenCan jakikolwiek szum usłyszeć trzeba wejść na gain +12dB (przy nominalnym input 1.5V - 2V po SE lub conajmniej 3V po balansie), wyłączyć muzykę i pojechać pod koniec skali. Jak ktoś, tak jak ja, używa 0dB gain i sporadycznie przy jakichś ultra cichych nagraniach gainu +6dB, nie ma szans żadnego szumu usłyszeć nawet na stockowym chińskim SMPS 5V/2.4A. A jak słyszy to może wina kiepsko ekranowanych kabli czy innych źródeł szumu.

 

Subiektywnie, używając Nostromo jest NIECO lepsza klarowność dźwięku całościowo (ale nie chodzi tu o żadne wyostrzenia tylko raczej kontur dźwięków), precyzyjniejszy i NIECO mocniejszy bas. Wszystko to przekłada się na NIECO lepszą dynamikę dźwięku. Słuchawy w użyciu były DT150, K612, T50RP50th anniversary czyli umiarkowanie łatwe w napędzeniu ( swoją drogą te ostatnie są kapitalne, chyba mają szansę wyprzeć na dłuższy czas DT-tki; ale koniecznie potrzebują i bardzo zyskują z włączonym XBass - którego ja akurat używam ze wszystkim łącznie z DT150 które i tak już mają konkretny dół pasma ale moim zdaniem warto; XBass to przypominam +9dB przy 20Hz i dość szybki spadek do wartości +2dB przy 100Hz i +1dB przy 200Hz).

 

Czy warto Nostromo? Nie wiem, u mnie zostaje, póki działa 😉 , głównie dlatego że po prostu ZenCana baaaardzo lubię i chciałem go czymś porządnym zasilić.

 

Może wrócę do ZenDaca w roli DACa , póki co tą funkcję pełni GoLink i też jest piękne granie.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PioterD napisał(a):

Znowu działa Nostromo i tym razem chyba już tak zostanie 🙂 znowu się dobrałem do regulatora napięcia wyjściowego i z podłączonym miernikiem sprawdzałem przy jakim ZenCan się wyłącza (poniżej 5V i powyżej 5V). Zen Can ma zabezpieczenia przed zbyt niskimi lub wysokimi napięciami więc można śmiało. Złotym środkiem w przypadku Nostromo 5V/6A okazało się napięcie (bez obciążenia) 4.9V. Przy obciążeniu spada do 4.85V. 
Nie znam się na różnicach między liniowymi a impulsowymi, ale wszystkie moje impulsowe jakie mam 5Voltowe dają na wyjściu około 5.2V i ZenCan na nich śmiga, natomiast z Nostromo na 5.2V, a nawet na 5.1V - ZenCan nie daje dźwięku a diody ledwo świecą. Whyyyyyy????

 

Co do dźwięku - czystość i bezszumowosc jest na poziomie iPower2, czyli może da się lepiej ale pewnie trzeba by jeszcze „zero” dodać do ceny, a już w przypadku Nostromo mam wrażenie że zasilanie w okolicy ceny wzmaka to granica rozsądku przekroczona 😅 ale żeby w przypadku ZenCan jakikolwiek szum usłyszeć trzeba wejść na gain +12dB (przy nominalnym input 1.5V - 2V po SE lub conajmniej 3V po balansie), wyłączyć muzykę i pojechać pod koniec skali. Jak ktoś, tak jak ja, używa 0dB gain i sporadycznie przy jakichś ultra cichych nagraniach gainu +6dB, nie ma szans żadnego szumu usłyszeć nawet na stockowym chińskim SMPS 5V/2.4A. A jak słyszy to może wina kiepsko ekranowanych kabli czy innych źródeł szumu.

 

Subiektywnie, używając Nostromo jest NIECO lepsza klarowność dźwięku całościowo (ale nie chodzi tu o żadne wyostrzenia tylko raczej kontur dźwięków), precyzyjniejszy i NIECO mocniejszy bas. Wszystko to przekłada się na NIECO lepszą dynamikę dźwięku. Słuchawy w użyciu były DT150, K612, T50RP50th anniversary czyli umiarkowanie łatwe w napędzeniu ( swoją drogą te ostatnie są kapitalne, chyba mają szansę wyprzeć na dłuższy czas DT-tki; ale koniecznie potrzebują i bardzo zyskują z włączonym XBass - którego ja akurat używam ze wszystkim łącznie z DT150 które i tak już mają konkretny dół pasma ale moim zdaniem warto; XBass to przypominam +9dB przy 20Hz i dość szybki spadek do wartości +2dB przy 100Hz i +1dB przy 200Hz).

 

Czy warto Nostromo? Nie wiem, u mnie zostaje, póki działa 😉 , głównie dlatego że po prostu ZenCana baaaardzo lubię i chciałem go czymś porządnym zasilić.

 

Może wrócę do ZenDaca w roli DACa , póki co tą funkcję pełni GoLink i też jest piękne granie.

 

 

Jaki inne zasilanie  np Ifi użyć do Can aby była poprawa na poziomie Nostromo , czym zasilić Zen Dac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, blackromek napisał(a):

Ifi

Do Cana wystarczy iPowerX 5V bo może wypluwać z siebie piki aż do 4.5A i zapewnia ciągłe 3A. Do DACa wystarczy iPower2 5V albo jakiś tani liniowy 5V/1A, byle miał możliwe dobrze zorganizowaną redukcję szumów własnych. I więcej z tych sprzętów nie wyciśniesz. Nie warto moim zdaniem pchać się w iPowerElite od iFi.

 

Nostromo nie mogę polecić bo znowu po kilku godzinach pracy napięcie na wyjściu spadło na tyle że albo się Can nie uruchamia albo rwie dźwięk.

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioterD napisał(a):

Do Cana wystarczy iPowerX 5V bo może wypluwać z siebie piki aż do 4.5A i zapewnia ciągłe 3A. Do DACa wystarczy iPower2 5V albo jakiś tani liniowy 5V/1A, byle miał możliwe dobrze zorganizowaną redukcję szumów własnych. I więcej z tych sprzętów nie wyciśniesz. Nie warto moim zdaniem pchać się w iPowerElite od iFi.

 

Nostromo nie mogę polecić bo znowu po kilku godzinach pracy napięcie na wyjściu spadło na tyle że albo się Can nie uruchamia albo rwie dźwięk.

Dzięki wiem wszystko 

Który Dac ciekawiej gra V1 czy V2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, blackromek napisał(a):

ciekawiej gra V1 czy V2

Moim zdaniem różnic się nie da usłyszeć, jeżeli w ogóle jakieś są. Jedyne co się zmieniło mniejszy nimi to XMOS, DAC jest ten sam. Zarówno V1 jak i V2 mają dostęp do firmware z GTO oraz bez filtra GTO. 
 

Dopiero signature gra kapkę lepiej całościowo bo ma lepsze kondensatory w sekcji audio. Ale czy warto płacić 2x więcej…
 

https://ifi-audio.com/wp-content/uploads/2019/04/iFi-audio-Tech-Note-The-GTO-Filter.pdf

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie.

Chce podłączyć IFI Zen Blue V2 do procesora dzwięku kablem o długości 5 metrów.Procesor ma wejścia Optical i RCA.

Co będzie bardziej korzystne?RCA czy Optical?Gdzie jakość dziwęku będzie lepsza?

Edytowane przez pww9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Śmiechy śmiechami, ale... Kupiłem niedawno słuchawki HIFIMAN Ananda (v3 - stealth magnets - 16 ohms and 93 db)

I tak jak zazwyczaj (a wcześniej miałem Fostexy TH900 mk2 i chorda hugo 2 (poszły swojego czasu między ludzi w ramach walki z bidą (moją, nie ludzi OC :) )) średnio wierzyłem w opowieści o lepszym zasilaczu do chorda (sam Rob W. stwierdził że to nie ma znaczenia, bo akumulator itd) ale to oczywiście sprawdziłęm. I na hugo2 nie usłyszałem żadnej różnicy z zasilaczem za 600 zł.

 

Natomiast tutaj... Zen Dac2 + Zen Can +Anandy zasilanie ZROBIŁO SŁYSZALNĄ RÓŻNICE!

 

Kupiłem zasilacz jakiś zwykły (ale nie elektrośmieć, 100 kilka zł dałem  :) o paramertach 5V 6A) i podłączyłem je do Can`a.

Zasilacz od Can`a wsadziłem do daca.

 

Słuchawki wpięte bez balansu (czekam na kabel :) ) przypominam: HIFIMAN Ananda (v3 - stealth magnets - 16 ohms and 93 db)

 

I słychać różnice. Naprawdę. nie wiem czy będzie ona tylko na takich słuchawkach słyszalna (16 ohms i 93 db planar lubi ampery) ale jeśli ktoś ma taki zestaw, to naprawdę mocno polecam takie rozwiązanie. Najlepiej z tego wszystkiego wydana stówka :)

 

W skrócie - poukładało się wszystko w muzyce, wcześniej miałem wrażenie że czasem słuchawki sie "gubią" nie wiem jak to opisać, w porównaniu do fostewxów z hugo2 były słyszalne... niedoskonałości. Wiem że to inna półka cenowa, ale jednak, trochę byłem rozczarowany. Teraz to zniknęło. tzn dalej nie jest to precyzja hugo2, ale jest naprawdę słyszalnie lepiej.

 

Wiem, że w świecie audio jest masa dziwnych ludzi, opinii, itp :)

Ale ja naprawdę należę do grupy cynicznych prześmiewców grających kabli za milion do cyfrowej transmisji (tłuste lepsze bity :) )

podkładek pod kable poprawiających dzwięk czy audiofilskich bezpieczników do prądu (nawet kiedyś widziałem audiofilski router :) że lepszy dzwięk przez wifi :)

 

I napisałem ten post tylko/właśnie dlatego, że wyraźnie usłyszałem różnice. Na tych słuchawkach. Innych nie mam więc nie powiem.

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to takie coś:

 

https://www.zasilacze-meanwell.pl/4943-gst60a05-p1j-zasilacz-desktop-30w-5v-6a.html

 

wybrany spośród milionów :)

 

Nawet taniej, 100 to było z dostawą. Szukałem w sieci, ten producent to nie jest jakiś wybitny, ale też nie randomowy chińczyk.

Trochę mnie zdziwili, bo przysłali tylko zasilacz z kabelkiem od strony "wyjścia" czyli do zen cana jest, ale nie ma "świnki" czyli kabla od gniazdka do zailacza, i trzeba osobno dokupić. To taki zwykły kabel do komputera z trzema dziurami :)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zear napisał(a):

 

 

Mam nadzieję że słuchawki się szybko pojawią i całość skorzysta na nowym zasilaczu w słyszalny sposób :)

 

 

... czemu nie mogę skasować swojego postu? ani go zedytować żeby pozbć się ramki z cytatem...

Edytowane przez areskrk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 2.12.2023 o 12:33, areskrk napisał(a):

Natomiast tutaj... Zen Dac2 + Zen Can +Anandy zasilanie ZROBIŁO SŁYSZALNĄ RÓŻNICE!

Pisałem o tym rok temu jak sprawę na headfi opisał konstruktor Can’a i ZenDaca, Thorsten Loesch. 

w skrócie - jeżeli napędzamy niskoimpedancyjne słuchawki (i najlepiej niezbyt skuteczne), czyli poniżej 32ohm i poniżej 95dB/mW lub 105dB/V to fabryczne zasilanie Can’a (5V/2.4A) coraz bardziej go ogranicza (mogą pojawić się niedostatki prądowe***; Can bez obciążenia bierze ponad 1.5A prądu). Szczególnego znaczenia nabiera to przy słuchawkach 25Ohm i poniżej przy dużych poziomach głośności i włączonych efektach XBass i 3D które również wymagają dodatkowego prądu - sa to analogowe implementacje . Aby uniknąć niedostatków mocy Can’a wystarczy zakupić do niego jakikolwiek przyzwoity zasilacz 5V/4A (np ESPE https://zasilacze.online/product-pol-1188-Zasilacz-wtyczkowy-ESPE-5V-4A-20W-PRO2005W2E.html ) lub o wyższym maksymalnym amperażu , ewentualnie iPowerX 5V/3A (ja również finalnie wybrałem MeanWell 5V/6A aby już sobie tym głowy nie zaprzątać). 

 

 

natomiast ZenDac zyskuje gdy się podłączy zewnętrzne zasilanie (wystarczy 5V/1A) bo filtracja zakłóceń od zasilania jest wtedy załączana (gdy zasilanie jest po samym USB to nie działa żadna filtracja ewentualnych zakłóceń). Im czystsze zasilanie dla ZenDaca tym lepiej, więc najlepiej sprawdzi sie tutaj choćby najtańszy używany  iPower 5V albo jakiś tani liniowy 5V/1A

 

 

*** te niedostatki prądowe ujawnią się jednak naprawdę tylko w przypadku bardzo wymagających słuchawek. Do słuchawek pokroju fostex T50RP czy AKG k612 wystarcza w zupełności zasilanie 5V/2.5A a są to słuchawki względnie niezbyt skuteczne 101dB/V i fostexy ponadto znacznie bardziej łakome na prąd od AKG ze względu na  dużo niższą impedancję.


Niektóre słuchawki niesłusznie są uważane za wymagające, np Hifiman Edition XS. Pomimo że mają 16Ohm impedancji i niektórym odpala się myślenie w stylu „mnóstwo prądu potrzeba!!!” to ich skuteczność jest na poziomie 108dB/1V. Zeby je rozkręcić do 110dB SPL potrzeba zaledwie około 100mW przy napięciu rzędu 1.3V. Oczywiście można je napędzać dalej głośniej, ale…kto słucha na SPL 110dB? (Zakładam że po drodze nie pojawia się EQualizacja która dodatkowo obciąża nasz wzmak nawet o 10-12dB)

 

Chcąc napędzać np Hifiman HE6 (90dB/1V 50ohm) lub AKG K1000 (86dB/1V 120ohm), trzeba jednak zasilić Can’a czymś pokroju 5V/5A aby dochodząc do SPL rzędu 100dB nie słyszeć dystorsji w basie. Obydwie te chyba najbardziej wymagające pary słuchawek na świecie da się napędzić Can’em do około 106dB SPL po balansie i na Gain +12dB (+18db niekoniecznie coś da bo jest to ustawienie excess gain dla źródeł słabszych napięciowo niż nominalne 2V SE i 4V BAL). Ale tutaj będzie już potrzebne prawie 1W mocy i ponad 8V napięcia bo balansie.


Niedostatki prądu są bardzo dobrze słyszalne, to nie są subtelności o których często się tutaj pisze, że jakiemuś wzmakowi brakuje mocy bo coś tam minimalnie inaczej plumka bas. Dopóki nie słychać wyraźnie zmian w dźwięku, dystorsji, rwania dźwięku, to znaczy że nie brakuje mocy, w zakresie oferowanego napięcia.

 

Edytowane przez PioterD
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich serdecznie, 

jestem tu nowy i zaczynam przygodę z muzyką ze słuchawek. Muzykę od zawsze słuchałem z kolumn ale przyszedł czas zakupu czegoś na uszy:). Słuchawki już kupiłem - Beyerdynamic DT770 Pro 80Ohm. Słuchaweczki graja bardzo fajnie. Póki co podłączone do testów pod DACa Project Nostromo 5H pożyczony od kumpla. DACa nie chcę kupować jak narazie tylko wzmacniacz słuchawkowy. Chcę go podłączyć pod odtwarzacz CD Cambridge Audio Azur 651C. Po lekturze wielu recenzji i testów padło na IFI Zen Air Can. Bardzo dobry stosunek ceny do możliwości. Myślałem też o IFI Zen Can ale nie mam słuchawek zbalansowanych więc nie chcę przepłacać. A z tego co się doczytałem to róznica między tymi dwoma wzmacniaczami  polega na braku zasilacza, rodzaju materiału, z którego wykonana jest obudowa i tryb zbalansowany. a grają podobno identycznie w trybie niezbalansowanym. Cena jest 2 krotnie wyższa. Nie chcę płacić dodatkowo za coś z czego nie będę korzystał. Jeszcze myślałem nad wzmacniaczem Tanatos Premium Projektu Nostromo tylko brak jest jakichkolwiek testów, recenzji i opini.
IFI Zen Air Can nie ma w zestawie zasilacza i muszę go dokupić. Póki co kiepsko z kasą i jestem zmuszony kupić coś najtańszego:( Z czasem kupi się coś lepszego:) Znalazłem kilka zasilaczy do 80zł. Tylko proszę się nie śmiać bo wiem, że to badziewne zasilacze i za taką cenę nic ciekawego się nie kupi. Są to zasilacze impulsowe. W manualu IFI Zen Air Can jest napisane, że zasilacz musi być 5V/2.5A. Czy mogę kupić zasilacz o większym amperażu np. 3A czy więcej i nic się nie stanie, nie spale wzmacniacza czy co tam? I jeszcze jedno czy Zen Air Can ma złącze wejściowe 5,5/2,1 czy 5,5/2,5(wtyczka zasilacza)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.12.2023 o 12:03, areskrk napisał(a):

 

Kupiony :) A ten zasilacz z Cana poszedł do Daca. Nie słyszę różnic, ale gra pięknie, póki co nie wychodzę poza 9-tkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 17.11.2023 o 10:27, PioterD napisał(a):

Nostromo nie mogę polecić bo znowu po kilku godzinach pracy napięcie na wyjściu spadło

 

Gdyby ktoś miał podobne problemy - pomogła interwencja serwisowa - zmiana toru regulacji napięcia.

 

W dniu 16.01.2024 o 18:03, Zear napisał(a):

póki co nie wychodzę poza 9-tkę.

 

Na potencjometrze? Dla najlepszego spasowania kanałów L i R, zalecana jest godzina 11 i wyżej (wtedy dokładność jest na poziomie 0.03dB!). Między godziną 9 a 10 dokładność nie powinna być gorsza niż 0.15dB więc też bez tragedii, ale tu już mogą być różnice w poszczególnych egzemplarzach. Tak, taki urok sprzętów analogowych*

Jak za DACa służył mi ZenDac to miałem go w trybie variable z gałką na maksa na bazowym gain (1V na wyjściu, zamiast 2V w trybie fixed) - żeby na Can (0dB gain) słuchać właśnie w okolicy godzin 11-12, mając wciąż zapas ponad 15dB do końca skali potencjometru.

Odkąd używam GoLink jako DACa, mam go ustawionego na 80-90% volume, w tym samym celu.

 

*jako ciekawostka - amerykański JDS ma specjalnie kalibrowane potencjometry analogowe i spasowanie kanałów przy małych głośnościach jest lepsze w AtomAMP+ niż w ZenCan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności