Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Fanklub iFi Audio Zen Stack (Zen Dac, Zen Can, Zen Blue)


mariuszryszard

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Artorias napisał(a):

Nie musisz sobie wyobrażać. Wystarczy, że sam inżynier się wypowiedział i to potwierdził. Sprzęt stacjonarny do działania też potrzebuje odpowiedniego zasilania, czyli takiego o odpowiedniej sprawności i tutaj przy najtańszych dołączonych przez producenta akcesoriach trudno oczekiwać odpowiednio wydajnej pracy. Zwłaszcza, że ten sam producent sprzedaje wydajniejsze zasilacze osobno, więc nie trzeba być geniuszem, żeby pewne rzeczy powiązać ze sobą. Can mimo niewielkich gabarytów jest dosyć mocnym wzmakiem, więc ja się osobiście nie dziwie, że 2.4A (które pewnie nawet nie jest stabilnie utrzymywane), mu nie wystarcza i zysk można odczuć nawet na średnio wymagających słuchawkach. Nie potrzeba do tego Susvar.

Ja nie pisałem o CANie tylko ogólnie w odpowiedzi na klaryfikacje Rettera. Też inny kontekst, bardziej między samym dźwiękiem, a wydajnością niż kwestią potrzeb prądowych dla samego urządzenia. 

 

W dodatku sam piszesz:

 

59 minut temu, Artorias napisał(a):

 Ja do rewelacji Thorstena się nie odnoszę, bo nie wiem na ile faktycznie wnosi to poprawę

 

Jeśli chodzi o CANa to jeśli wychodzi na to, że na stocku nie jest odpowiednio zasilony to tylko dla mnie informacja że panowie z ifi coś tam do końca sobie w projekcie nie przemyśleli, a w każdym razie nie myśleli o kliencie. 

 

I jak tutaj te informację nam wyskakują to nie jedyny przypadek. 

 

47 minut temu, marek_m napisał(a):

Hi,
The range is poor because of the poor design. Prior to me leaving ifi/amr I was insisting to use proper quarter wavelength antennae's for this product and to have minimal metal on the case. It was finalised by a chinese "engineer" who's friend has a factory that makes crappy ceramic antennae's which is what is is used in the final product. Unfortunately, the ceramic antennae is incorrectly oriented in the case and will be significantly detuned by the metal parts so even the already poor range of the ceramic antennae will not be realised....

 

itd. :) 

 

No ładnie. Dzięki za ciekawą informację. Takimi właśnie powinniśmy się dzielić, bo one mogą mieć znaczenie dla nas klientów. 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.4A na start wystarczy a jest wystarczająco tani. Chcesz lepiej to niestety większe koszta. Po drugie za rok masz kolejny dopływ $ bo nowe rzecz. Omijamy bankowości w ratach co też kosztuje.

I jak by policzyć łączna kwotę to bariera zakupu nie jest tak nisko jak na stoku. Cóż trick podziału na raty wielu ludzi lubi.

Ale nadal co w tym złego. Idziesz kupujesz podoba się zostaje. Za jakiś czas coś dokupisz. Bo jak to ktoś powiedział chodzi o to by gonić króliczka nie złapać go do klatki.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, retter napisał(a):

2.4A na start wystarczy a jest wystarczająco tani.

 

3 godziny temu, retter napisał(a):

Bo jak to ktoś powiedział chodzi o to by gonić króliczka nie złapać go do klatki.

Do ZenDaca wystarczy, do Can’a nie. Jak używasz tylko dynamików do 300ohm to wystarczy, jak wymagających planarow to nie. Żeby już nie gonić króliczka, tylko właśnie mieć ZenStack na lata, który z odpowiednim zasilaniem napędzi nawet K1000 czy wymagające planary.

1 godzinę temu, marek_m napisał(a):

Ma to sens ?

Jak realnie może dać więcej pradu niż to co masz teraz to ma sens, ale docelowo i tak króliczkiem (który o dziwo ma sens) jest 5V/5A najlepiej liniowy.

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, PioterD napisał(a):

docelowo i tak króliczkiem (który o dziwo ma sens) jest 5V/5A najlepiej liniowy.

 

Testowałeś u siebie ? 

 

A tak na marginesie, co z gwarancją. Zasilanie dwukrotnie większym prądem niż zaleca producent jest Ok ?

A trwałość CAN'a - czy takie 5A zamiast 3A może negatywnie wpłynąć na trwałość - ktoś to sprawdzał ? 

Ostatnia kwestia - bezpieczeństwo. Może być problem ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marek_m napisał(a):

A trwałość CAN'a - czy takie 5A zamiast 3A

Tylko inne napięcie może uszkodzić układ. Prądu Can weźmie, za powyższym wpisem, tylko tyle ile będzie trzeba w danym momencie. 
 

Tak, podłączałem pod swojego maks 5v/6A. Ale na moich ulubionych dt150 i k712 nie ma zysku i to się zgadza z tym co pisał Thorsten. Na razie zostałem z zasilaniem DACa 1A i Can’a 4A impulsówkami. Większe prądy będą potrzebne tam gdzie one są oczekiwane przez słuchawki czyli te wszystki Planary 50ohmowe i szczególnie o jeszcze niższej impedancji, i średniej/niedużej skuteczności. Tu nie chodzi o żadna magię tylko o zapewnienie należytych możliwości napędowych dla Can’a. Przy zasilaniu 5V/2.4A może dać maks 1.2W przy 32ohm. Przy 3A już się zbliża do katalogowych 1.6W. Przy 5A jeszcze znacznie więcej bo jedyne co go ogranicza to układ wewnętrzny który jest przystosowany do pracy właśnie nawet z prądami 5A jeżeli słuchawki będą tego wymagały a zasilacz jest w stanie dostarczyć. Poniżej cytat z wypowiedzi jego konstruktora sprzed kilku tygodni, wiec z tego co rozumiem przy należytym zasilaniu Can może dać nawet 3W mocy przy niskich impedancjach, i nie trzeba już gonić żadnego wzmacniacza-królika;-) :

 

As a short summary - the ZEN CAN draws nearly 2A idle, due the high bias of the output stage. I had recommended a minimum 4A PSU to be included. It ships with a 2.4A supply for reasons I have no idea of. That is a bad idea. Even a 3A supply is marginal IMO.

The power supply designed into the ZEN CAN (5V DC -> +/-12V DC-DC converter) is actually the same as found on the Diablo, but set to +/-12V fixed. Give it enough current on the 5V input it can output a lot of power. Typically the IC used limits at 5A, the converter is over 80% efficient. So around 18W can be delivered to the circuit, of which around 8W are lost in the idle current of the output stage. Actually the Diablo also looses a comparable amount of power Idle when switched to 'turbo'.

A Class AB amplifier has a maximum of 70% efficiency, in practice less, so each channel should be able to deliver 3 Watt or so power before clipping with an optimum load.

I did test with a 6A Lab supply and fat cables to see what the Amp is capable of and got something close to expected, as best as I can recall, whatever that was. 

The ZEN CAN is not meant to be a powerhouse, but it would offer much more power had it been given a sufficient external power supply. As it it's anaemic, because the 2.4A power supply especially is holding it back. 

Thor

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, retter napisał(a):

Ty lepiej powiedz jak ifi go link?

 

 

2 minuty temu, retter napisał(a):

Jak używanie jak baterie zjada.

 

Zjadania baterii nie testowałem - słucham głównie z Mac'a. 

Sprawdzą jutro, ale tragedii się nie spodziewam (iPhone 13). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, marek_m napisał(a):

Wracając do tematu "Zasilanie ZEN CAN'a", czy taki zasilacz będzie ok ?

Zastanawiam się czy to 5A Max nie jest trochę złudne. Bo zasilacz dalej może działać z niższym napięciem, a 5A wyciągać tylko w specyficznych sytuacjach, no ale nawet jeśli będzie balansować na 3-4A stale, to i tak powinien być progres. Chociaż z tego co napisał @PioterD to nawet lepiej mieć 6A, a tu mamy 5A Max, więc jest pewne ryzyko.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2023 o 23:21, Zear napisał(a):

No, może kiedyś popróbuję z tym zasilaczem.
Póki co mam wrażenie, że podbicie +18dB wyraźnie pomaga, dźwięk jest pełniejszy, żywszy, bardziej soczysty, niż na tej samej głośności bez podbicia.

I bardziej zaszumiony, mniej głębi, przestrzeni... niestety, ale co kto lubi:)

W dniu 19.01.2023 o 16:59, marek_m napisał(a):

Dlaczego zatem iFi nie sprzedaje zasilaczy dających 4A czy 5A ?

 

 

Można dorobić ideologię, po to żeby nie zabić zapotrzebowania na kupno serii Pro. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ugotujesz- jak wspominaliśmy jeśli napięcie jest odpowiednie to nic złego się nie stanie a natężenie prądu jest zmienne w zależności od zapotrzebowania podłączonego odbiornika. To tak jak mocne ładowarki do telefonów (są nawet takie o mocy 100W i dużym natężeniu), pod które można podpiąć cokolwiek niewymagającego i zasilanego 5v i tego nie uszkodzimy bo odbiornik weźmie tyle ile potrzebuje.

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2023 o 23:09, Robi68 napisał(a):

I bardziej zaszumiony, mniej głębi, przestrzeni... niestety, ale co kto lubi:)

Gain +18 w Can jest „naddatkiem” jakkolwiek by to nie brzmiało (do absolutnie najbardziej wymagających słuchawek bo mogą dostać wtedy więcej prądu lub w przypadku zapodania wyraźnie niższego napięcia na wejściu, np. 0.5V lub 1V zamiast 2V po RCA). Pamiętajcie też że input LineIn 3.5mm aplikuje dodatkowy wewnętrzny gain +6dB, ale maksymalne napięcie wejściowe dla tego inputu to 1.9V (dla RCA to 3.8V) 
 

Maksymalne zdolności napięciowe Can’a na wyjściu to 8V/16V  SE/Bal. Jeżeli zapodajemy przez RCA 2V, to z zasady że każdy gain +6dB napięcie podwaja, już przy podbiciu +12 osiągamy maksymalną wartość na wyjściu SE. W żadnym wypadku nie podbijajcie na +18 jeżeli macie zapas głośności na potencjometrze na ustawieniu +12 (na jakich słuchawkach nie ma tam zapasu?!?!?! Z tego co mi wiadomo, ustawienie +18 jest do słuchawek o skuteczności poniżej 80dB/mW, których jest raptem kilkanaście modeli na świecie?). Dodacie sobie tylko szumu, dystorsji i zbliżycie się do przesteru, clippingu. Dla Can’a metodą praktyczną doboru gain'a sugerowaną przez Thorstena jest ustawienie go na takim poziomie, aby potencjometr na godzinie 12 dawał nam względnie wysoką ale wciąż komfortową do odsłuchu muzyki głośność (około 75dB załóżmy) - na moich k712 oraz dt150 to oznacza gain na poziomie „zero”. Nawet na k612 wystarcza bo z potencjometrem nigdy nie wyjechałem ponad godzinę 15. Ale nie słucham np. cichej muzyki fortepianowej. Najlepszy balans kanałów Can ma powyżej godziny 10 na potku więc nie jest rekomendowane schodzenie niżej dla optymalnych warunków odsłuchu. Chociaż u mnie, tak mi się wydaje, dobre wyrównanie jest już na godzinie 8 (zakładając że startuję z godziny 7).

Edytowane przez PioterD
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrekD A jak się to ma do Hifiman Sundara podłączonych do Cana po balansie? One są wymagające czy potrzebują gaina czy nie?

@marek_m kupujesz jakiś zasilacz? Jeśli tak, opisz proszę jak wrażenia w stosunku do ipower v 1 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zamówiłem na Amazon.de (5V/6A, 30W).

 

Przed końcem tygodnia powinien u mnie być, ale rozważam przetestowanie go u jakiegoś elektronika, zanim wetknę w CAN'a. Chcę mieć pewność, że parametry pracy są zbieżne z tym co napisano na etykiecie (+/-) :D 

 

Tym bardziej, że w komentarzach Amazona jest mnóstwo negatywnych opinii. Niestety trochę późno je przeczytałem ;) 

 

Ale jak już się zdecyduję go podłączyć to opiszę wrażenia.

 

iPowerX swego czasu wywoływał na forum audio-orgazmy, a ja swój egzemplarz sprzedałem, ponieważ nie widziałem sensu płacenia 590 PLN za mikro poprawę, której w zasadzie nie słyszałem.

 

Teraz powinno być inaczej. Wszak 6A to nie przelewki :D 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Zear napisał(a):

Hifiman Sundara

Tak wyglądają możliwości napięciowe Can’a na „zerowym” gain w zależności jaki input zaaplikujemy.

4V BAL IN = 4V BAL OUT
2V RCA IN = 2V SE OUT (4V BAL OUT)
1V 3.5 IN = 2V SE OUT (4V BAL OUT)
 

Sundary jeżeli chodzi o volty to 94dB/mW SPL osiągają już przy około 0,33V… nie są wymagające. Proponuje zostawić gain na zero na którym powinno starczyć głośności z zapasem przed uszkodzeniem słuchu (chyba że używasz EQ z jakimś ujemną preamplifikacją) i zastosować zasilacz conajmniej 5V/4A aby mieć spokojna głowę że prądu dostają tyle ile chcą. Zmiana zasilacza głośności nie zmieni, tylko może nieco poprawi wybrzmiewanie szczególnie niskiego zakresu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PioterD napisał(a):

Zmiana zasilacza głośności nie zmieni, tylko może nieco poprawi wybrzmiewanie szczególnie niskiego zakresu.

 

I tu się zaczynają schody, ponieważ "wybrzmiewanie, szczególnie niskiego zakresu" to dość subiektywny parametr. Szczególnie dla audiofila-amatora :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem będzie efekt audio sugestii i placebo (albo brak efektu) dopóki się nie podłączy czegoś pokroju fostex T50RPIII (dość odosobniony przypadek tanich a wymagających planarów) albo bardziej wymagającego. Ale czym się chciałem podzielić to się podzieliłem, słuchajcie i niech przynosi nam to radość 😉

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też zależy czego się słucha, inaczej będzie się słuchać Fabia Biondiego a inaczej Grave Digger czy innych Leśnych Lich w sensie głośności oczywiście .
Czyli jak niby ustawić podbicie na tej dwunastej na potencjometrze, ma być słychać głośno czy komfortowo spokojnie i czego słuchać w trakcie ustawiania?
Teraz włączyłem Leśne Licho i mam bardzo głośno na 0 gain w okolicy 3 godziny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Zear napisał(a):

Czyli jak niby ustawić podbicie

Trzeba indywidualnie. Za siebie mogę tyle napisać ze słuchając z serwisów streamingowych (Spotify i Apple Music) gdzie normalizacja głośności dźwięku jest na poziomie około -15dB LUFS (ustawienie normal Spotify i domyślne ustawienie Apple), na słuchawkach k712 i dt150 mam gain na zero w Can’ie (zapodając mu 2V po RCA) i jestem zupełnie zadowolony a przekrój gatunków w bibliotece mam duży. Nawet mogłoby być ciszej bo powyżej godziny 15 nie wyjeżdżam a poniżej 11 jestem bardzo często.

Edytowane przez PioterD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Zear napisał(a):

Teraz włączyłem Leśne Licho i mam bardzo głośno na 0 gain w okolicy 3 godziny 🙂

 

Nigdy w tej okolicy nie byłem :D 

 

Gain mam ustawiony na +6db i słucham na godz. 9-10, max 11 (ale to krótko).

Zasilanie: iPower2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności