Skocz do zawartości

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

No więc jestem po słowie z Panem Łukaszem z Feliks-Audio. Okazuje się, że mogę zamówić wersję Performance, czyli wersję z lepszym okablowaniem sygnałowym, ale z tymi gorszymi lampami Electro Harmonix Gold 300B zamiast lamp Full Music 300B. Chodzi mi o to, że i tak będę zmieniał lampy na coś lepszego, więc bardziej mi się kalkuluje wziąć jako stockowe te tańsze lampy. Powiedzcie mi proszę teraz taką rzecz - jak wygląda sytuacja z dostępnością topowych lamp 300B, czy takie lampy można testować przed zakupem i na ile takie lampy mają wpływ na brzmienie? Jedyne doświadczenie z wymianą lamp jakie miałem, to wtedy kiedy zmieniałem lampy sterujące w Pathosie Aurium, przesiadając się ze stockowych lamp na Mullardy E88CC. Mogę śmiało powiedzieć, że zmiana w dźwięku była dla mnie słyszalna. Czy zatem zmiana takich lamp jak 300B na jakieś topowe, będzie miała (albo powinna mieć) większy wpływ na brzmienie, czy to wszystko zależy od wzmacniacza? 

 

@bpiotrow13 @lsd @Name44i inni...

 

Z góry dziękuję 👍

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że lampy Electro Harmonixa są dobre na start i początek przygody z lampowcami. Ja osobiście ich nie lubię, ich brzmienie mi nie odpowiada. Przy każdej możliwej okazji ich wymiana na coś z wyższej półki była słyszalna. Bardzo. Zawsze na plus. Ja uwielbiam Emission Labs i te mogę lampy mogę polecić z czystym sumieniem. Niestety, czas oczekiwania wynosi około miesiąca - chyba, że coś się zmieniło. Wyżej chyba są lampy Elrog z których słyszałem jedynie 845 - coś wspaniałego ale i już piekielnie drogiego. Bardzo wysoko oceniane są też Sophia Electric ale o nich nie wiem kompletnie nic. 

W Twoim przypadku - gdy chcesz konfigurować coś z bardzo wysokiej to półki raczej omijałbym już niskie i podstawowe modele Psvane ( z wyjątkiem serii Acme ), Golden Liony, TungSole, Shuguangi itp itd...

Edytowane przez Name44
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MichalZZZ podobnie jak Maciej mogę Tobie polecić Emmision Labs, których twórcy wzorowali się na legendarnych Western Electricach (swoją drogą rozpoczęto produkcje nowych lamp WE w cenie 1500 dolarów za parkę, ale pytaniem pozostaje, czy rzeczywiście są tak dobre jak pierwowzór)  U siebie używam parkę 2A3 MESH. Względem stockowych lamp z Twin Heada nie ma porównania szczególnie pod względem kreacji przestrzeni (wielkość, separacja, napowietrzenie, holografia), a także ogólnej czystości. 

 

Z lamp 300B jest kilka ciekawych lamp do sprawdzenia, jak choćby Sophie, czy bardziej nietypowe sonicznie Takatsuki:

 

https://hifiphilosophy.com/recenzja-sophia-300b-vs-takatsuki/

 

 

Koniecznie daj znać Michale, jak będzie już u Ciebie Felix :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju,

 

Jak już zmieniać, to na jakieś bardzo dobre lampy. Powiedzmy, że te Elrog 845 mieszczą się jeszcze w budżecie. 8-9k zł. to jest max. co mógłbym przeznaczyć na nowe lampy. Czy takie lampy też można testować/wypożyczać, albo po ich zakupie mam możliwość ich zwrotu w razie jakby mi nie podpasowało ich brzmienie? 

 

Przemku, 

 

Jeszcze nie zdecydowałem czy zamówię Enleum czy Feliksa :) Cały czas jak widzisz wyszukuje sobie za i przeciw dla każdego z nich. W każdym razie do Enleuma bym potrzebował interkonekty RCA, a do Envy nowe lampy, więc tu i tu dochodzą podobne dodatkowe koszty upgrade'u.

 

Dzięki chłopaki za polecenie kilku lamp. Z miłą chęcią sobie o nich poczytam 👍

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elrog 845 to akurat model, który nie pasuje do Feliksa natomiast firma ta ma w swojej ofercie lampy z serii 300B. Ja miałem możliwość wypożyczenia ich po wpłaceniu kaucji i odesłania ich po kilku dniach.  Emission Labs kupiłem w ciemno. Nie żałuję. Są znakomite!

Edytowane przez Name44
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tytus1988 napisał:

parkę 2A3 MESH

Też w swoim WBA Electron planuje wymianę na te lampy i mam dużą nadzieje na pozytywne zamiany, W tej chwili mam zainstalowane: PSVANE 2A3 Replica... też dobre, ale pewnie i tak dwie klasy niżej niż Emission Labs.

@Name44 Dalej używasz 6SN7 Tung Sol jako wejściową? Co polecasz innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Name44 napisał:

@Corvin74 akurat w tym momencie jestem w trakcie kolejnych poszukiwań nowych lamp 6SN7.

2-3 sztuki będę miał na zbyciu. Mogę Ci podesłać na próby 🙂  

Dzięki za info.

Najpierw zmienię 2A3 a potem 6SN7 - myślę że to dobra kolejność :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, hammerh34d napisał:

ale moim zdaniem warto zacząć od drivera i dopieścić powerem jeśli trzeba.
Czy nie?...

To prawda, tylko w WBA Electron to właśnie lampy 2A3 są "driverem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, hammerh34d napisał:

W konfiguracji 2a3 plus 6sn7 oczekiwał bym odwrotnej konfiguracji- a tu proszę

Nie, 6AS7 to lampa prostownicza, potem na dwie lampy 2A3 jako Driver a potem na 4 lampy mocy 6s41s 

Edytowane przez Corvin74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, MichalZZZ napisał:

Takie lampy sterujące jakie są w Envy - PsVane CV-181 mk2 (6SN7) też będą do wymiany jakbym chciał wymienić lampy mocy czy mogą zostać? 

Te Psvane są raczej jasne, przestrzenne i takie "zwiewne". Ja za nimi nie przepadam, ale w połączeniu z 300B to może być bardzo dobra synergia. Z chińskich całkiem niezłe są LINLAI E-6SN7 (ostatnio najczęściej słucham) lub to już klasa jak na chińskie Shuguang WE6SN7 Western Electric Replica (chyba już nie są produkowane i ciężko z dostępnością). To już wysoka kultura brzmienia. Lubię też SHUGUANG CV181-Z, takie masywne, ciepłe, ale dynamiczne brzmienie. 

 

Ze starych zapasów NOS wybór jeżeli chodzi o rodzaje i producentów masz kolosalny, gorzej z dostępnością, ale te lampy mają dwie "wady": ciężko dostać idealnie równe (sparowane) pary, niektóre brumią. Są tak popularne, że najlepsze już dawno zostały sprzedane. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, audionanik napisał:

No nie. To jest trioda; jej zamienniki to 6080, 6n13s.

Oczywiście się pomyliłem, chodzi o lampe 6sn7, o czym wcześniej pisałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Corvin74 napisał:

Oczywiście się pomyliłem, chodzi o lampe 6sn7, o czym wcześniej pisałem 

6sn7 to też podwójna trioda, tylko mała, przynajmniej te co ja używałem były triodami :D

Do prostowania napięcia przemiennego w zasilaczach lampowych stosuje się diody np 5c3s, 5U4G, 5Z3 itd

Dodam że mają rownie duży wpływ na brzmienie jak „drajwery” czy lampy mocy - sprawdzałem…

 

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, The Grand Wazoo napisał:

@hammerh34d te w tle to 6f8g? Pisząc podróbki masz na myśli rosyjskie Tung-Sol? Kondo wsadza te "podróbki" do swojego flagowego Kagura :) 


A stax w enegizerach. Raczej podła lampa stosowana onegdaj w pierwszych maszynach liczących.

Edytowane przez audionanik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=30909]hammerh34d[/mention] te w tle to 6f8g? Pisząc podróbki masz na myśli rosyjskie Tung-Sol? Kondo wsadza te "podróbki" do swojego flagowego Kagura  
Nie, w tle 6080 od GE. Wcale nie są takie złe jakie mogły by być...
Tak, mam na myśli ruskie podróbki tungsola. Buczą jak porypane i są suche jak pieprz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności