Skocz do zawartości
WIOSENNA PROMOCJA AUDIO 11.03-04.04.2024 Zapraszamy ×

Klub czysto lampowych wzmacniaczy słuchawkowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jako miłośnik zakładam ten klub. Ważne żebyśmy opisywali swoje doświadczenia związane tylko i wyłącznie ze wzmacniaczami lampowymi, a nie hybrydowymi.

U mnie na pokładzie Feliks Audio Arioso 2A3 z wyjściem słuchawkowym i Espressivo.

 

Zapraszam do dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego skromnego doświadczenia słuchawkowego, lampy 2A3 (lub 45) wydają się być najodpowiedniejszymi do napędzania słuchawek. Dzielony ASL Twin Head Mk III ma osobny zasilacz, lampowy zresztą, i nic nie brumi. Mimo niedużej deklarowanej mocy robi różnym słuchawkom dobrze. :) Z mocarzy to największe wrażenie zrobił na mnie Cary SLI-80, ale to był świetnie spasowany system z okablowaniem Tara Labs serii Zero. Konstrukcje na EL84 są fajne, ale chyba jednak ich królestwem są głośniki. To samo tyczy się 300B. Diabły dają ciekawe efekty i nie dziwię się, że taki pojechany dźwięk jest właśnie tym, czego niektórzy szukają przeskakując na lampiaka co jakiś czas. Tutaj Zana Deux OTL pokazała najwięcej ze znanych mi konstrukcji na 6S33S. Dźwięk niektórych instrumentów nieprawdziwy, ale ogólnie ładny i przyjemny w duecie z HD800.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego skromnego doświadczenia słuchawkowego, lampy 2A3 (lub 45) wydają się być najodpowiedniejszymi do napędzania słuchawek. Dzielony ASL Twin Head Mk III ma osobny zasilacz, lampowy zresztą, i nic nie brumi. Mimo niedużej deklarowanej mocy robi różnym słuchawkom dobrze. :) Z mocarzy to największe wrażenie zrobił na mnie Cary SLI-80, ale to był świetnie spasowany system z okablowaniem Tara Labs serii Zero. Konstrukcje na EL84 są fajne, ale chyba jednak ich królestwem są głośniki. To samo tyczy się 300B. Diabły dają ciekawe efekty i nie dziwię się, że taki pojechany dźwięk jest właśnie tym, czego niektórzy szukają przeskakując na lampiaka co jakiś czas. Tutaj Zana Deux OTL pokazała najwięcej ze znanych mi konstrukcji na 6S33S. Dźwięk niektórych instrumentów nieprawdziwy, ale ogólnie ładny i przyjemny w duecie z HD800.

Majkel, a ten brum to myślisz że przez obecność trafa? On jest na prawdę bardzo cichy (50hz) - nie przeszkadza, ale fajnie jakby go nie było wcale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bywalec

Z mojego skromnego doświadczenia słuchawkowego, lampy 2A3 (lub 45) wydają się być najodpowiedniejszymi do napędzania słuchawek. Dzielony ASL Twin Head Mk III ma osobny zasilacz, lampowy zresztą, i nic nie brumi. Mimo niedużej deklarowanej mocy robi różnym słuchawkom dobrze. :) Z mocarzy to największe wrażenie zrobił na mnie Cary SLI-80, ale to był świetnie spasowany system z okablowaniem Tara Labs serii Zero. Konstrukcje na EL84 są fajne, ale chyba jednak ich królestwem są głośniki. To samo tyczy się 300B. Diabły dają ciekawe efekty i nie dziwię się, że taki pojechany dźwięk jest właśnie tym, czego niektórzy szukają przeskakując na lampiaka co jakiś czas. Tutaj Zana Deux OTL pokazała najwięcej ze znanych mi konstrukcji na 6S33S. Dźwięk niektórych instrumentów nieprawdziwy, ale ogólnie ładny i przyjemny w duecie z HD800.

 

To mnie właśnie dziwi w przypadku 6S33S, bo jak wiadomo ta lampa ma np. z DHT niewiele wspólnego, jest nieliniowa, mówią na nią "lampa z zasilacza" (ostatnio usłyszałem taką opinię od jednego z naszych lokalnych konstruktorów) - a jednak ma swoich zwolenników i jest cała masa wzmacniaczy na niej, które grają dobrze/bardzo dobrze (chociaż czasami specyficznie, bliżej im do dobrego tranzystora, niż do lampy). Poza tym wiadomo - ma specyficzne parametry, ergo: nadaje się wyjątkowo do OTL na słuchawki a poza tym przy użyciu jej we wzmacniaczu głośnikowym plus jest taki, że trafo ma mniejszą przekładnię (niskie napięcie anodowe).

 

Panowie, zapytam o Arioso Feliksa - to jest wersja głośnikowa z dodanym wyjściem słuchawkowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6S33S to jest lampa zasilaczowa - używana w samolotach bojowych Mig-29 jako część stabilizatora napięcia stałego. Ma duży prąd anodowy, stąd daje radę w OTL.

 

Brum potrafi powstawać różną drogą - elektryczną, ale też elektromagnetyczną (lampa w polu siania transformatora) albo mikrofonową, tzn. np. transformator zasilający się lekko trzęsie, bo np. jest za wysokie napięcie w sieci, a zaprojektowano go na zbyt dużą indukcję, więc wszystkie lampy są kolebane przez chassis, na którym siedzi trafo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GlassWare ACF-2 Aikido Cathode Follower wykonany przez BamboszKa wg projektu Johna Broskiego: http://tubecad.com/2011/01/blog0198.htm

 

 

U mnie gra z AKG K240 Monitor 600 ohmowymi i dźwiękowo przypomina mi trochę Citrone Tube DAC'a. Może to dlatego, że nie mam dużego doświadczenia z lampami i po DAC'u autorstwa Cytryniarza to moja druga konstrukcja w tej technologii. Wzmacniacz jest trochę cichy (choć ja i tak nie słucham na maksymalnej głośności), niektórym może brakować mocy (wzmocnienie x1), ale za to gra przepięknie. Naturalnie, z lekkim ciepłem, brak jakichkolwiek wyostrzeń, ale wszystko jest odpowiednio słyszalne. I trochę się dziwię niektórym postom o rzekomej gorszej jakości lampy względem tranzystora, bo uważam, że jakościowo ACF-2 jest świetny, a reprodukcja wysokich tonów podejrzewam że jakościowo jest zbliżona do Rapture AMP'a, a skoro już jesteśmy przy wzmaku mikolaja612, to już zaczynam rozumieć, czemu niektórzy piszą, jakoby ten miał grać w pewnych aspektach podobnych do lampy.

 

 

U mnie jedynie jest problem ze słuchawkami. Ze starymi AKG gra to bardzo dobrze, ale te słuchawki nie są dla mnie wystarczająco wygodne na dłuższe odsłuchy, a nie chcę w nie na razie inwestować (poza tym sięsprzedały i czekam na wpłatę), podejrzewam, że z takimi Beyerami DT250 zagrałoby to super tylko jeszcze znaleźć je w dobrej cenie ;)

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6S33S to jest lampa zasilaczowa - używana w samolotach bojowych Mig-29 jako część stabilizatora napięcia stałego. Ma duży prąd anodowy, stąd daje radę w OTL.

 

Brum potrafi powstawać różną drogą - elektryczną, ale też elektromagnetyczną (lampa w polu siania transformatora) albo mikrofonową, tzn. np. transformator zasilający się lekko trzęsie, bo np. jest za wysokie napięcie w sieci, a zaprojektowano go na zbyt dużą indukcję, więc wszystkie lampy są kolebane przez chassis, na którym siedzi trafo.

Obstawiam elektromagnetyczną, wtedy usunięcie go z obudowy pomaga?

 

Z mojego skromnego doświadczenia słuchawkowego, lampy 2A3 (lub 45) wydają się być najodpowiedniejszymi do napędzania słuchawek. Dzielony ASL Twin Head Mk III ma osobny zasilacz, lampowy zresztą, i nic nie brumi. Mimo niedużej deklarowanej mocy robi różnym słuchawkom dobrze. :) Z mocarzy to największe wrażenie zrobił na mnie Cary SLI-80, ale to był świetnie spasowany system z okablowaniem Tara Labs serii Zero. Konstrukcje na EL84 są fajne, ale chyba jednak ich królestwem są głośniki. To samo tyczy się 300B. Diabły dają ciekawe efekty i nie dziwię się, że taki pojechany dźwięk jest właśnie tym, czego niektórzy szukają przeskakując na lampiaka co jakiś czas. Tutaj Zana Deux OTL pokazała najwięcej ze znanych mi konstrukcji na 6S33S. Dźwięk niektórych instrumentów nieprawdziwy, ale ogólnie ładny i przyjemny w duecie z HD800.

 

To mnie właśnie dziwi w przypadku 6S33S, bo jak wiadomo ta lampa ma np. z DHT niewiele wspólnego, jest nieliniowa, mówią na nią "lampa z zasilacza" (ostatnio usłyszałem taką opinię od jednego z naszych lokalnych konstruktorów) - a jednak ma swoich zwolenników i jest cała masa wzmacniaczy na niej, które grają dobrze/bardzo dobrze (chociaż czasami specyficznie, bliżej im do dobrego tranzystora, niż do lampy). Poza tym wiadomo - ma specyficzne parametry, ergo: nadaje się wyjątkowo do OTL na słuchawki a poza tym przy użyciu jej we wzmacniaczu głośnikowym plus jest taki, że trafo ma mniejszą przekładnię (niskie napięcie anodowe).

 

Panowie, zapytam o Arioso Feliksa - to jest wersja głośnikowa z dodanym wyjściem słuchawkowym?

 

 

Tak,

Arioso ma na prawdę świetne parametry jeśli chodzi o odstęp sygnał/szum. Pomijam brzmienie, bo jest wyborne. Na 97dB membranach praktycznie nic nie słuchać w stanie spoczynku. Stąd mój pomysł żeby dodać dziurkę. Można dać dzielnik napięcia wtedy brum znika, ale tracimy na braku bezpośredniego podłączenia do traf. Z dzielnikiem zmienia się po prostu nieco damping factor. Bez dzielnika jest zwyczajnie ogień :) Dla mnie brzmienie bardzo wysokiej próby. Konsekwencją jest ten delikatny brumek. Ale z nausznikami o skuteczności 92-95 już go nie ma, zaczyna się powyżej 97...

 

 

Do takich wzmacniaczy jednak najlepiej podłączać niskoefektywne orto i Grado.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do klubu :)
Jeśli chodzi o wzmacniacze lampowe, to nie mam dużego doświadczenia. Słuchałem kiedyś Felixa Espressivo, ale z moimi obecnymi słuchawkami czegoś mu brakowało.
Od kilku dni posiadam Skorpiona HV-1.
Wzmacniacz bardzo mi się podoba, chociaż ważniejsze jest to jak on gra.
W połączeniu z wysokiej klasy DAC i słuchawkami Sennheiser HD800 dźwięk staje się wręcz spektakularny, ale nawet z niepozornym Meridian Explorer grają już zadowalająco.
Odnoszę wrażenie, że Skorpion wyciąga z HD800 wszystko co najlepsze, grają przestrzennie i bez żadnej ostrości w dźwięku.
Ke5Aupu.jpg

Poniżej zdjęcie od środka. Po wielu latach wypadało go odkurzyć :D

VFEtY3l.jpg
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności