Skocz do zawartości

FOCAL fanklub


hibi

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, bakus1233 napisał(a):

Są w ogóle ludzie którym podoba się takie brzmienie? Nie rozumiem po co robią takie słuchawki :D

"Różni ludzie, różne potrzeby, różne zestawy Panvitan" Ja się tam nie znam ale wyobrażam sobie, że do studia/pracy nad dźwiękiem perfecto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat i tak equalizuję wszystkie moje słuchawki pod siebie, z równą charakterystyką, a co mi się nie podoba/nudzi to sobie zmieniam.

Słuchałem też Arya, Anandy, he1000se, susvary także w ciemno nie kupowałem.

W każdym razie dynamika/impakt na całym paśmie, gdyby był większy, byłyby bardziej angażujące. Ja to właśnie bardziej oceniam technicznie bo tonalnie to robię jak tylko chcę

Edytowane przez Pioj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

W Focalach sposób podawania detalu jest taki, że ten mikrodetal góry i średnicy jest faktycznie przeciętny jak na swoją cenę i choć nie zły, to też nie wyróżniający się. Makrodetal góry i średnicy jest z kolei bardzo wysoki i jest taką dokładną odwrotnością też dynamicznych HD800s. Uczucie impaktu, uderzenia i bezpośredniości gra tutaj pierwsze skrzypce.

Jeśli chodzi o bas focali to tutaj zarówno mikro jak i makrodetal bardzo dobrze się prezentują, zdecydowanie powyżej przeciętności jak na słuchawki dynamiczne. Tekstura basu i jego rozdzielczość są jak na dynamiki bardzo dobre, a dynamika i impakt basu są nawet lepsze niż w wielu planarach (które mają fizycznie więcej sub-basu).

Jedyna wada tych focali to sub-bas 16-30Hz. Na dźwiękach testowych i specyficznych nagraniach na nie bardzo wysokich głośnościach występują trzaski przetworników przy okazji zniekształceń, co brzmi źle i mnie osobiście natychmiast denerwuje. Te trzaski to popularny temat w internecie, na asr forum według pomiarów mają ten sam problem eleary, Elexy, cleary choć być może utopie mają to naprawione.

Aha i mogę jeszcze dodać że kable focala to porażka. Już kij z ergonomią, bo są sztywne jak kable od żelazka. Przede wszystkim oba kable z zestawu banalnie się łamią w środku i w obu jeden kanał nie gra. Dobrze że mam inne kable z 2x3,5mm

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, x86 napisał(a):

Od Alibaby z Aliexpresu ;) (rozmiar L) 

https://www.aliexpress.com/item/1005003558260424.html

Będą pasować do Celestee ? Te wszystkie modele są chyba podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze chciałem spróbować czegoś od Focala z szczególnym zainteresowaniem ukierunkowanym na model Clear czy Radiance. Oto i one Focal Clear Professional czyli OG w innej wersji kolorystycznej i drobnymi różnicami w detalach  bo ponoć grają niemal tak samo. Dostosowałem je delikatnie pod siebie pod kryptonimem Szwarceneger  :
  • pady ze skóry naturalnej ale tylko z perforacją od wewnątrz dla zmian w dźwięku
  • opaska na zamek by zachować w dobrej kondycji zamsz okalający od spodu pałąk
  • zbalansowany kabel Litz Cryo v2 w oplocie z wtykiem plussound wykonany przez forumowego kolegę przy okazji innych słuchawek
FocalClearPro1.thumb.JPG.4f70309aebbeaf69e637cc35ac4abd42.JPG
 
Jakie zmiany w komforcie przyniosły względem stanu fabrycznego ? Praktycznie niewielkie bo oryginalne czerwone pady z zamszu są jak dla mnie również bardzo wygodne, tak samo jak i obicie pałąka. Fabryczny kabel ergonomicznie jest OK ale z racji wtyku 3.5/6.3mm nawet go nie przetestowałem. Ogólnie czuję się bardzo komfortowo mając Focale na mej, niemałej  głowie Trzymają się solidnie, nacisk ani mocny ani lekki, rzekłbym akuratny do przemieszczania się z nimi. Przy wielogodzinnych odsłuchach mnie nie męczą. Wykonanie słuchawek wydaje się bardzo dobre jakościowo, czuć w rękach produkt premium ale też słychać niedociągnięcie w mechanizmie pałąka, który skrzypi do momentu założenia na głowę.
 
FocalClearPro2.thumb.JPG.ed1691e73fc99f8690b5034694c2c3c6.JPG
 
Dźwiękowo to już tutaj po wymianie padów dzieje się o wiele więcej bo kaganiec zostaje zdjęty. Zrobiłem eksperyment i wypróbowałem na chwilę z czterema różnymi kompletami padów :
  1. Naturalna skóra z perforacją tylko od wewnętrznej strony. Dużo większa scena, góra znacznie mocniej rozciągnięta z większą ilością szczegółów, automatycznie też jest jaśniej ale bez żanych sybilizacji i jak dla mnie wciąż dosyć ciemnawo, mocniejszy ten najniższy bas  - różnica naprawdę w dużym stopniu. Jest świeżej, czyściej, żywiej, energiczniej ale wciąż dźwięk jest mocno skondensowany o mocnym, fizycznym impakcie i  słyszalnych ograniczeniach w wielkości sceny. Mój ulubiony zestaw i tak zostawiam 
  2. Naturalna skóra z perforacją na całej powierzchni. To samo co powyżej ale z tą różnicą, że jest jeszcze bardziej przestrzennie bez wyraźnych granic sceny i przez to trochę ucieka nasycenie, mniej mięcha, którego i tak pozostaje dużo. Zejście subbasu minimalnie mniejsze względem pkt 1 choć i tak bez porównania względem fabrycznych. 
  3. Ekoskóra z perforacją od wewnątrz to samo co pkt 1 tylko góra jeszcze jaśniejsza i wyraźniejsza
  4. Ekoskóra z perforacją na całej powierzchni patrz pkt 2 tylko góra jeszcze jaśniejsza i wyraźniejsza
Obiektywnie chyba ekoskóra jest bliższa neutralności i po przejściu z innych jaśniejszych słuchawek czuć to przyciemnienie ze strony skóry naturalnej. Podkreślam, że najciemniej i najbardziej wycięty dźwięk po skrajach pochodzi z fabrycznego zamszu. 
 
FocalClearPro3.thumb.JPG.21f9dec7d6125a5728e376affb7218da.JPGFocalClearPro4.thumb.JPG.02f265d0cb77ae435ef4e3c0bdabeeff.JPG
Ze szczególnym podziękowaniem dla [mention=82672]GaryP[/mention] za podjęcie tej trudnej dla niego decyzji o rozstaniu się z nimi. Mam nadzieję, że zakupiony Bakoon wynagradza pustkę po Clearach
 
PS. Na koniec za co lubię ... wróć uwielbiam Cleary ? Mają zdrowe pierdyknięcie bez krzty ogłady, bardzo rozrywkowe i jednocześnie niemęczące strojenie. Poza świetną dynamiką, holografią i bdb głębią jest mało audiofilsko bo słusznie krytykują Ci którzy oceniają niski stosunek cena/jakość doszukując się w nich wyrafinowania, rekordów w wielkości sceny, ilości detalu, separacji itp itd. Za to jest tu nieokrzesana, czysta zabawa w cudownym klimacie (rację ma Crinnacle plasując je na szczycie w kategori tembru). EDIT. Oho widzę, że uaktualnił listę bo i HE1000v2 również spadły 
Co to za pady ?

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2023 o 02:02, Pioj napisał(a):

Jedyna wada tych focali to sub-bas 16-30Hz. Na dźwiękach testowych i specyficznych nagraniach na nie bardzo wysokich głośnościach występują trzaski przetworników przy okazji zniekształceń, co brzmi źle i mnie osobiście natychmiast denerwuje. Te trzaski to popularny temat w internecie, na asr forum według pomiarów mają ten sam problem eleary, Elexy, cleary choć być może utopie mają to naprawione.

Małe sprostowanie do ogólników : 1) Tzw. "klikanie przetwornika" :

Nie występuje we wszystkich egzemplarzach słuchawek Focal czego dowodem są moję Cleary ale dobrze, że zwracasz na to uwagę bo sam przed zakupem upewniałem się w tym temacie :)

 

W dniu 14.12.2023 o 02:02, Pioj napisał(a):

kable focala to porażka. Już kij z ergonomią, bo są sztywne jak kable od żelazka.

2) Sztywne kable to są przy Clear OG. Z wersją Pro zamiast dwóch w "zebrę" jest jeden krótszy i dużo bardziej elastyczny, którego ergonomię oceniam dobrze i nie ma porównania do "żelazkowych" z pierwszej wersji. Drugi dłuższy, również na 6.3mm jest wykonany z tych samych materiałów ale w formie sprężynki - spiralny. Czyli jakość kabli można powiedzieć poprawiła się ale na minus brak możliwości połączenia XLR.

W dniu 14.12.2023 o 02:02, Pioj napisał(a):

Tekstura basu i jego rozdzielczość są jak na dynamiki bardzo dobre, a dynamika i impakt basu są nawet lepsze niż w wielu planarach (które mają fizycznie więcej sub-basu).

Miałem kiedyś Fostex TH900 i ten bas z Focala podoba mi się o wiele bardziej. Wiadomo od tamtej pory nastąpiła zmiana toru i tym samym kontrola też jest teraz inna.

W dniu 14.12.2023 o 08:59, bleck55 napisał(a):

Co to za pady ?

Z Ali. Wewnątrz jest bardzo elastyczna pianka pamięciowa :
https://www.aliexpress.com/item/1005004310416819.html

Edytowane przez x86
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GaryPłakał jak sprzedawał... A tak na serio uważam że to była sytuacja win-win. Obie strony zadowolone.
I tak jest najlepiej, muszę się teraz zadowolić Onkyo A800 które choć trochę przypominają Cleary.
A okazja kupna tego wzmaka mogłaby się już nie powtórzyć. 
P.S. Fajnie teraz Focale wyglądają po modyfikacjach.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jak Elexy grałyby z wzmacniaczem Topping A90 Discrete. Zastanawiam się czy charakter dźwięku byłby jakkolwiek inny niż na starym dobrym questyle'u. I czy ewentualna zmiana w dźwięku byłaby warta zachodu bo nie ukrywajmy jeśli chodzi o prąd, to focalom na cma400i go nie brakuje.

Edytowane przez Pioj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clear Professional wyglądają super. Osłonka na pałąk idealna do tych słuchawek. Jakby ktoś miał Cleary OG lub Elegie to wręcz konieczna. 
Pady w Focalach u mnie też zrobiły sporą różnicę - pady od Utopii na Clear MG podniosły jakość dźwięku drastycznie. 

Do Eleagia też ponoć świetnie się spisują skórzane pady Dekoni z fioletowej serii (jakieś limited o ile dobrze pamiętam)

Brzmienie Focali jest jednym z najprzyjemniejszych z jakimi miałem do czynienia. Nie ma mowy o żadnej sybilizacji i dla samego brzmienia wokali warto mieć te słuchawki, a na Utopiach OG to już zupełna rewelacja. 

Dla mnie jedną z najfajniejszych cech słuchawek Focala jest to, że nie potrzebują jakichś wypasionych torów, żeby zagrać świetnie. Takie focal Clear i jakiś DAP to już jest fantastyczna jakość dźwięku. Słuchałem xDuoo 05 Pro i Focal Clear od @bleck55 przez chwilę i pierwsze wrażenia były świetne. 


 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ali. Wewnątrz jest bardzo elastyczna pianka pamięciowa :
https://www.aliexpress.com/item/1005004310416819.html
Ja się mocno zastanawiałem nad tymi wyglądają ja te z utopi. Nawet ta wstawkamaterialowa jest na dole. Tylko się zastanawiam jaka jest szansa że przyjdzie to co na zdjęciu. Bo już widziałem na którejś ofercie komentarz że przyszło co innego.


Właśnie udało mi się znaleźć ten świetny produkt na platformie AliExpress, zobacz! 265,70zł | Kożuch z pianki Memory prawdziwe skórzane wkładki do uszu dla ogniskowej wyczyść Elear Elegia Elex Stellia Utopia Radiance słuchawki EarPads poduszka
https://a.aliexpress.com/_EuMv1yV

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

Clear Professional wyglądają super. Osłonka na pałąk idealna do tych słuchawek. Jakby ktoś miał Cleary OG lub Elegie to wręcz konieczna. 
Pady w Focalach u mnie też zrobiły sporą różnicę - pady od Utopii na Clear MG podniosły jakość dźwięku drastycznie. 
Do Eleagia też ponoć świetnie się spisują skórzane pady Dekoni z fioletowej serii (jakieś limited o ile dobrze pamiętam)
Brzmienie Focali jest jednym z najprzyjemniejszych z jakimi miałem do czynienia. Nie ma mowy o żadnej sybilizacji i dla samego brzmienia wokali warto mieć te słuchawki, a na Utopiach OG to już zupełna rewelacja. 
Dla mnie jedną z najfajniejszych cech słuchawek Focala jest to, że nie potrzebują jakichś wypasionych torów, żeby zagrać świetnie. Takie focal Clear i jakiś DAP to już jest fantastyczna jakość dźwięku. Słuchałem xDuoo 05 Pro i Focal Clear od [mention=60150]bleck55[/mention] przez chwilę i pierwsze wrażenia były świetne. 

 
No gra to na tyle dobrze i uniwersalnie że coraz częściej myślę o sprzedaży całego grajdoła i zostanie tylko przy focalach i xduoo

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lord Rayden napisał(a):

Będą pasować do Celestee ? Te wszystkie modele są chyba podobne.

Tak. Ten materiał przy zamku jest rozciągliwy i można zastosować do wielu słuchawek.

58 minut temu, Pioj napisał(a):

Ciekawy jestem jak Elexy grałyby z wzmacniaczem Topping A90 Discrete.

Z moim Aune S17 Pro na układach dyskretnych Focale są tymi słuchawkami, które wydaje mi się zyskały najwięcej spośród reszty. Nie wymagają dużej mocy ale chodzi o ogólną charakterystykę. Przykładowo HE6 są już na dzień dobry wyrafinowane i czyste co nie wnosi już tak zaskakującej wartości dodanej jak przy Clearach. W Focalach dźwięk jest gęstszy, bardziej zbity, skondensowany więc dobra technika płynąca ze źródła moim zdaniem jest mile widziana. 

54 minuty temu, BearPL napisał(a):

Słuchałem xDuoo 05 Pro i Focal Clear od @bleck55 przez chwilę i pierwsze wrażenia były świetne. 

Też miałem taką okazję i potwierdzam, że to połączenie było świetne :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Elexy technicznie są lepsze niż myślałem, ale konieczna jest equalizacja, taka bardzo dokładna, z generatorem tonów i equalizerem parametrycznym z użyciem filtrów z bardzo wysokim Q.

Technicznie, mogą zaskoczyć, ale mają słaby punkt gdzie indziej - z fabrycznym strojeniem i powtarzalnością pasma przenoszenia na różnych głowach/uszach. Stare HD600 robią to jednak dużo lepiej.

Używając generatora tonów ustaliłem że ostre spadki i zwyżki są mocno przesunięte i różniące się od tego co widać na wykresach z GRAS43AG.

Na mojej głowie, wysoka góra miała dużo do poprawy, w miejscu 9-10kHz gdzie teoretycznie małżowina ucina tę częstotliwość przez jej kształt, to w tym miejscu było po prostu tak z 6dB za głośno. W tuż obok, w 12,5kHz, był największy słyszalny na generatorze tonów spadek. To miejsce z kolei potrzebowało +10dB. Więc 12,5 ustawiłem głośniej o jakieś 16dB względem 9,5kHz. No i sporo mniejszych i większych dołków i górek w zakresie 4-9kHz, które jakoś opanowałem filtrami o wartości Q od 5 do 9.

Jeśli chodzi o to, skąd wiedziałem jakiej głośności muszą być konkretne częstotliwości - po prostu czerpałem z krzywej izofonicznej i starałem się żeby wykres po ustawieniu bardzo wysokiego wygładzania, był możliwie podobny do linii docelowej harmana z pomiaru na GRAS43.

Jeśli chodzi o to co się zmieniło w dźwięku subiektywnie: ilość detalu (dużo więcej), scena dźwiękowa mocno poprawiona, z o wiele lepszą głębokością i grającą bardziej z przodu a mniej na boki. Lepsza tekstura dźwięku instrumentów, przestrzeń oprócz głębokości brzmi też na bardziej otwartą.

Ciekawy jestem czy focale jeszcze mnie czymś zaskoczą. Jak będę mieć interesujące wnioski za jakiś czas to napiszę coś więcej

 

Edytowane przez Pioj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 13.12.2023 o 23:59, x86 napisał(a):

Od Alibaby z Aliexpresu ;) (rozmiar L) 

https://www.aliexpress.com/item/1005003558260424.html

Kupiłem tą opaskę. Zakładal niezawodny @kurop. Jest trochę ciasna. Mam obawy czy pod nią ta "skóra" na wierzchu pałąka nie porysuje się i nie za mocno ściśnie. 

 

Wypatrzyłem jeszcze taką przy okazji :

16,79zł
https://a.aliexpress.com/_EI0yAeh

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Lord Rayden napisał(a):

Kupiłem tą opaskę. Zakładal niezawodny @kurop. Jest trochę ciasna. Mam obawy czy pod nią ta "skóra" na wierzchu pałąka nie porysuje się i nie za mocno ściśnie. 

Po prawie dwóch miesiącach używania, dziś pierwszy raz zdjąłem ją z pałąka. Fakt jest trochę ciasna i nawet warto trochę ją porozciągać przed założeniem ale nic niepokojącego się nie dzieje. Fajne jest to, że pod zamkiem na całej  jej długości jest podszewka ochronna przed odciśnięciem.

 

Do innych słuchawek zamówiłem ostatnio : https://www.aliexpress.com/item/1005005644900369.html 
Jak dojedzie to przetestuję na Focalach. Z tymże będę musiał właśnie wyciąć jakiś pasek ochronny materiału lub cienkiej skórki by podłożyć od strony zamka.

 

Daj znać od siebie info jak zakupisz inną i jak się sprawowuje po dłuższym czasie. Jeżeli dobierzesz zbyt luźną i będzie przesuwać to od spodu zamsz się zmechaci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2024 o 09:53, Lord Rayden napisał(a):

Wypatrzyłem jeszcze taką przy okazji :

16,79zł
https://a.aliexpress.com/_EI0yAeh

Mam ją i spisuje się świetnie. Dobrze spasowana i miękka. Materiał siateczkowy, więc głowa się nie poci.

420989680_1072833784003147_1037437257368354609_n.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności