Skocz do zawartości

FOCAL fanklub


hibi

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Samuel_ napisał(a):

do starych ludzie kupowali audiofilskie kable, żeby przybyło basu, a góra złagodniała; do nowych będą kupować po to, żeby bas był lepiej kontrolowany i bardziej techniczny i żeby otworzyć górę :)  

Bo kasa musi się zgadzać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2022 o 12:31, BearPL napisał(a):

 

.... Nie mogę wtedy tylko słuchać King Crimson, bo żona się budzi jak perkusja nakurza. 

Ha,ha,... to fakt, że KC sekcję rytmiczną lepiej słychać niż w Metalica czy ACDC ;))))

Szczególnie na koncertach jest niezła nawalanka. ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem na koncercie w Berlinie, 😍

Grali m.in Heros Davida Bowie, do dziś ten kawałek z koncertu dostępny jest na YT  🔥

KC to jest moc, moja ulubiona muzyka, a płyta Red to mistrzostwo świata 🤩

 

PS.

Dopóki nie zobaczyłem ich na żywo, to nie wierzyłem, że grają na 3 perkusje 😜

 

Pozdrawiam.

S.

Edytowane przez syl
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obawiam się, że za krótko ich słuchałem żeby odnieść się do dźwięku i że jak coś napiszę to potem przez 10 lat ludzie będą to czytać i pisać sobie na czatach "a, czytałem na forum audio że te Focale grają X i Y" :D Myślę, że takie zjawisko jest częste. Poza tym jeśli zakładamy, że słuchawki rzeczywiście się wygrzewają to mój egzemplarz, który grał 15 minut wygrzany nie jest.

 

Dla mnie podstawową kwestią jest cena. 6k nowe w Polsce, w ekstra promocji na Black Friday 3700 - to nadal są bardzo duże kwoty, gdzie dobrze grające słuchawki zamknięte na rynku wtórnym można kupić znacznie taniej.

Edytowane przez Andrewek
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrewek napisał(a):

Obawiam się, że za krótko ich słuchałem żeby odnieść się do dźwięku i że jak coś napiszę to potem przez 10 lat ludzie będą to czytać i pisać sobie na czatach "a, czytałem na forum audio że te Focale grają X i Y" :D Myślę, że takie zjawisko jest częste. Poza tym jeśli zakładamy, że słuchawki rzeczywiście się wygrzewają to mój egzemplarz, który grał 15 minut wygrzany nie jest.

 

Dla mnie podstawową kwestią jest cena. 6k nowe w Polsce, w ekstra promocji na Black Friday 3700 - to nadal są bardzo duże kwoty, gdzie dobrze grające słuchawki zamknięte na rynku wtórnym można kupić znacznie taniej.

Ja rozumiem ze mozna nie kupic zbyt drogich sluchawek ale kupic je i zwrocic bo sa za drogie? Moze dlatego ze stosunek ceny do jakosci Ci nie odpowiada? Ja rozumiem czemu mozna zwrocic Focale (w koncu sam tak zrobilem z Celeste a Radiance przegraly z Aeon2 Noir) ale jednych i drugich sluchalem duzo dluzej niz 15 minut zeby byc w stanie wyrobic sobie zdanie

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Dawindyk napisał(a):

Ja rozumiem ze mozna nie kupic zbyt drogich sluchawek ale kupic je i zwrocic bo sa za drogie? Moze dlatego ze stosunek ceny do jakosci Ci nie odpowiada? Ja rozumiem czemu mozna zwrocic Focale (w koncu sam tak zrobilem z Celeste a Radiance przegraly z Aeon2 Noir) ale jednych i drugich sluchalem duzo dluzej niz 15 minut zeby byc w stanie wyrobic sobie zdanie

Hah, no rzeczywiście brzmi to dość dziwnie 😁 Dam im jeszcze trochę czasu i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

PS

Gdybym miał coś o nich napisać, to powiedziałbym, że są bardzo szczegółowe i mają dobrą separację, ale jednocześnie wąską scenę. Słuchając ich czuję jakbym oglądał koncert przez małe okienko - poszczególne dźwięki wychodzą cały czas z zakres tej samej ograniczonej przestrzeni. T5p v2 są tego przeciwieństwem, tam każda partia stanowi osobną warstwę i te warstwy nachodzą się jedna na drugą, co przy dobrej podstawie basowej daje wrażenie fajnej dynamiki dźwięku. Słuchając Beyerów mam wrażenie, jakbym siedział na scenie na której jestem w stanie zlokalizować dźwięki we wszystkich kierunkach wokół, natomiast Radiance jakbym był wielkoludem, który ma przed sobą małą scenę o szerokości pół metra, na której się wszystko rozgrywa - generalnie muzyka gra z przodu, nie wokół słuchacza. Możliwe, że to coś co niektórzy nazywają efektem "grania w głowie". Ponadto, brakuje mi w nich dynamiki, czuję się w nich jakbym oglądał biało-czarny film, mam przy nich natychmiastowe i dość dojmujące odczucie monotonii.

Pewnie jestem dość surowy względem Focali, natomiast cały czas biorę pod uwagę ich cenę - przy niej oczekiwałbym, że słuchawki zwalą mnie z nóg, tak jak to robią np. Anandy ze swoją sceną lub Dharma D1000 całokształtem. Pewne ich cechy są bardzo ciekawe, nie tylko dźwiękowe ale też ergonomiczne, inne natomiast szybko mnie do nich zniechęcają. Na pewno określiłbym je jako "poprawne", natomiast to dla mnie za mało.

Edytowane przez Andrewek
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Andrewek napisał(a):


Pewnie jestem dość surowy względem Focali, natomiast cały czas biorę pod uwagę ich cenę - przy niej oczekiwałbym, że słuchawki zwalą mnie z nóg, tak jak to robią np. Anandy ze swoją sceną lub Dharma D1000 całokształtem. Pewne ich cechy są bardzo ciekawe, nie tylko dźwiękowe ale też ergonomiczne, inne natomiast szybko mnie do nich zniechęcają. Na pewno określiłbym je jako "poprawne", natomiast to dla mnie za mało.

Mam takie samo zdanie nt słuchawek Focal.

Pisałem już tu na forum, że Focale są jak piękne modelki, ale gdy wydają głoś, to pożal się Boże.

Focale urzekły mnie wyglądem - nie ma co, wyglądają jak Naomi Campbell + milion $ 😍

Ale za takie pieniądze nie uwodzą dźwiękiem, i to niestety niezależnie od modelu. 

Są po prostu przyzwoite, cena do jakości dźwięku jest nieproporcjonalnie zawyżona, brzmieniowo są jak Maryla Rodowicz w noworocznym makijażu  ;) 

 

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Andrewek napisał(a):

Hah, no rzeczywiście brzmi to dość dziwnie 😁 Dam im jeszcze trochę czasu i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

PS

Gdybym miał coś o nich napisać, to powiedziałbym, że są bardzo szczegółowe i mają dobrą separację, ale jednocześnie wąską scenę. Słuchając ich czuję jakbym oglądał koncert przez małe okienko - poszczególne dźwięki wychodzą cały czas z zakres tej samej ograniczonej przestrzeni. T5p v2 są tego przeciwieństwem, tam każda partia stanowi osobną warstwę i te warstwy nachodzą się jedna na drugą, co przy dobrej podstawie basowej daje wrażenie fajnej dynamiki dźwięku. Słuchając Beyerów mam wrażenie, jakbym siedział na scenie na której jestem w stanie zlokalizować dźwięki we wszystkich kierunkach wokół, natomiast Radiance jakbym był wielkoludem, który ma przed sobą małą scenę o szerokości pół metra, na której się wszystko rozgrywa - generalnie muzyka gra z przodu, nie wokół słuchacza. Możliwe, że to coś co niektórzy nazywają efektem "grania w głowie". Ponadto, brakuje mi w nich dynamiki, czuję się w nich jakbym oglądał biało-czarny film, mam przy nich natychmiastowe i dość dojmujące odczucie monotonii.

Pewnie jestem dość surowy względem Focali, natomiast cały czas biorę pod uwagę ich cenę - przy niej oczekiwałbym, że słuchawki zwalą mnie z nóg, tak jak to robią np. Anandy ze swoją sceną lub Dharma D1000 całokształtem. Pewne ich cechy są bardzo ciekawe, nie tylko dźwiękowe ale też ergonomiczne, inne natomiast szybko mnie do nich zniechęcają. Na pewno określiłbym je jako "poprawne", natomiast to dla mnie za mało.

 

Hmm faktycznie dość surowa ocena :)

 

Z pamięci Radiance zagrały najlepiej na kablu zbalansowanym, ten kabel z zestawu to tragedia. Może uda Ci posłuchać przed odesłaniem.

 

Druga sprawa, moja sztuka miała trochę płaski pałąk. Przez co słuchawki były dość szerokie i muszle nie leżały dobrze dociśnięte do głowy, co skutkowało tym, że dźwięk był wychudzony. Przy zmniejszaniu wysuniecia widełek docisk pojawiał się tylko w dolnych partiach a Góra dalej odstawala więc problem z chudym dźwiękiem pozostawał. Trzeba było trochę pokombinować z ich ułożeniem by poprawić docisk, trochę było to kłopotliwe ale z czasem się jakby lepiej ułożyły, może pałąk i pady zaczynały się wyrabiać. Pewnie zależy od głowy ale może warto pokombinować ;)

 

Albo poprostu sygnatura/szkoła grania focala Ci nie leży. Ją się lubi albo nie ;) nie wszystkim podejdzie.

 

Edytowane przez _salgado_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, syl napisał(a):

Mam takie samo zdanie nt słuchawek Focal.

Pisałem już tu na forum, że Focale są jak piękne modelki, ale gdy wydają głoś, to pożal się Boże.

Focale urzekły mnie wyglądem - nie ma co, wyglądają jak Naomi Campbell + milion $ 😍

Ale za takie pieniądze nie uwodzą dźwiękiem, i to niestety niezależnie od modelu. 

Są po prostu przyzwoite, cena do jakości dźwięku jest nieproporcjonalnie zawyżona, brzmieniowo są jak Maryla Rodowicz w noworocznym makijażu  ;) 

 

S.

Ja słuchałem tylko jedną parę - Clear MG, więc nie będę się wypowiadał na temat wszystkich Focali zgodnie z zasadą, że bardziej niebezpiecznym od człowieka, który nie przeczytał żadnej książki jest ten, który przeczytał tylko jedną. 

Jestem zdania, że słuchawki trzeba dobierać do słuchanego repertuaru. Dla mnie Clear MG do muzyki jakiej przeważnie słucham są dużo lepsze niż wszystkie inne słuchawki jakich miałem okazję posłuchać. Niesamowity wokal i brzmienie gitar basowych, przestrzeń prawdziwych rozmiarów z efektami 3D (nie nadmuchana), ale przykładowo słuchałem ostatnio Lunatic Soul na Beyerach T90 zmodowanych- tam jest niewiele dźwięków jednocześnie i sporo wysokich tonów - dzwoneczków, gitar akustycznych i te słuchawki potrafiły odwzorować niesamowity realizm dźwięku.  Biorąc jednak pod uwagę całokształt, to Clear MG wymiatają.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywam często w Berlinie, tam w centrum na Ku-Dam'ie jest kilka fajnych salonów audio, a w tym jeden z mega ofertą m.in. słuchawek Focal.

Właśnie tam  zakupiłem swoje  Focale, u nich je wymieniałem ( były tak słabe, że podejrzewałem iż są niesprawne),  u nich także robiłem kilkugodzinne odsłuchy najdroższych modeli. 

Ale wiadomo, że każdy audiofil ma swoje preferencje muzyczno-sprzętowe. 

Ucho i rzęski słuchowe także mamy w różnym stanie zużycia - niektórym jeszcze stoją, innym leżą bezwładnie - pewnie stąd te subiektywne różnice w ocenie. ;) 

 

S.

Edytowane przez syl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2022 o 01:39, Andrewek napisał(a):

powiedziałbym, że są bardzo szczegółowe i mają dobrą separację, ale jednocześnie ... brakuje mi w nich dynamiki, czuję się w nich jakbym oglądał biało-czarny film, mam przy nich natychmiastowe i dość dojmujące odczucie monotonii.

Opis brzmi jak zbyt mocno zdampingowany przetwornik. Próbowałeś ich posłuchać na jakimś bardzo mocnym wzmaku, który mimo dampingu będzie w stanie "rozbujać" membranę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Perul napisał(a):

Opis brzmi jak zbyt mocno zdampingowany przetwornik. Próbowałeś ich posłuchać na jakimś bardzo mocnym wzmaku, który mimo dampingu będzie w stanie "rozbujać" membranę?

Słuchałem ich z telefonu i z Aune S6. Zauważyłem ogólnie, że przy dużych poziomach głośności dynamika się zwiększa. Jest to natomiast zakres poza moim preferowanym, tj. dla mnie jest to za głośno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Andrewek napisał(a):

Zauważyłem ogólnie, że przy dużych poziomach głośności dynamika się zwiększa.

Czyli takie "nieplanarne planary" ;) 

Ale to może być też kwestia nierozruszanego zawieszenia przetworników, daj im chociaż kilkanaście godzin pograć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Perul napisał(a):

Czyli takie "nieplanarne planary" ;) 

Ale to może być też kwestia nierozruszanego zawieszenia przetworników, daj im chociaż kilkanaście godzin pograć.


Cytując Focala. Zawsze mnie zastanawiało czemu nie robią tego jako elementu procesu produkcji.

 

image.png

Edytowane przez Karmazynowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
40 minut temu, hibi napisał(a):

Ciekawe jak wygląda wymiana aku po 3 latach grania, czy będą do kupienia.

Liczą że po 3 latach kupisz inne słuchawki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wymienić u Focala za 100 albo 200 dolków. Niemało, ale można. Z tym że... prawdopodobnie bardzo długo nie będzie trzeba.  Mam dziesięcioletni telefon awaryjny, w którym bateria ci prawda mocno się zdegradowała, ale nadal ma na oko z 50 procent oryginalnej pojemności. Bathysy pozwalają na ponad 30h słuchania. Niech pojemność baterii spadnie po latach do tych 50%, to nadal będzie 15h bez kabla. To nadal o 5h więcej niż większość DAPów czy transmiterów BT.

 

Tak do tego podchodzę;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności