Skocz do zawartości

Rio Karma


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

Wy to macie łeb! :D Chyba wybiorę opcję KHRoN + Kraków, ale coś go ostatnio na forum nie widać. :unsure:

 

W ostatnim poscie - jakies tydzien temu - pisal, ze przez dwa tygodnie bedzie kombinowall podlaczenie do net-u. Musisz dac mu jeszcze tydzien - ale info na PW nie zaszkodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ogórek

Ten dziwny post KSY "nadalem temat" oznacza, ze jezeli ten odtwarzacz faktycznie bedzie nastepcą KARMY

 

Masz jeszcze jakieś wątpliwości Ogórku ? :)

 

Okazało się Trekstor Vibez jako odtwarzacz z microdrive`ami (8GB i 12 GB) wykorzystuje

także technologie Rio z innych playerów z podobna pamiecią -->> Rio Nitrus i Carbon.

 

Ciekawostką jest to że póltora miesieca temu na zjezdzie twórców i uzytkowników EMPEG -

czyli matecznika Karmy , Vibez był prezentowany nie przez przedstawiciela Trekstora tylko Sigmatela .

 

Dave English - SigmaTel

 

Zresztą w takiej formie :lol:

 

imgp0266zh8.jpg

 

PS .W Niemczech wersja Vibeza 8 GB kosztuje - 176 EUR.

Na 55mW bym jednak nie liczył - taka moc jest niezgodena z prawem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS .W Niemczech wersja Vibeza 8 GB kosztuje - 176 EUR.

Na 55mW bym jednak nie liczył - taka moc jest niezgodena z prawem .

 

Poniewaz Niemcy z Francuzami kochają się srednio to liczę jeszcze na to, ze zrobią im na zlosc i moc bedzie znacznie wieksza niz te przyslowiowe 5mW francuskie na kanał.

 

A tak wogóle -> czy to jest ograniczenie francuskie, czy europejskie. Bo jak francuskie to mozliwe, ze niemcy sie nie bedą nim przejmowac.

 

BTW. Czy gdziekolwiek jest jakas recenzja o dzwieku. Na eBay-u oferują juz Vibez-y z opcją "buy now" 15 GB

 

Co sie stalo, ze jeszcze nikt na head-fi ani na riovolution nie zakupil i nie testowal :(

 

BTW2 -> gdzie jest ta wymienialna bateria ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie wczesniej czy pózniej wszyscy wpadniemy w siec tego przepisu.

 

Ciekawe, kiedy europejscy ustawodawcy zaczną odróżniać moc od SPL? <_<

 

Żeby nie było off-topicu... czy ktoś by mi mógł podać przykład ładnie grającego playera zbudowanego na SigmaTelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, kiedy europejscy ustawodawcy zaczną odróżniać moc od SPL?

 

na co ty liczysz? :)

 

czy ktoś by mi mógł podać przykład ładnie grającego playera zbudowanego na SigmaTelu?

 

iPod Shuffle "pierwszej generacji"... kiedyś widziałem na jakimś tech-blogu porównanie iPoda Shuffle i Video 5G, zrobione przez jakiegoś inżyniera dźwięku...

 

i iPod Video 5.5G(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie wczesniej czy pózniej wszyscy wpadniemy w siec tego przepisu.

 

Ciekawe, kiedy europejscy ustawodawcy zaczną odróżniać moc od SPL? <_<

 

Żeby nie było off-topicu... czy ktoś by mi mógł podać przykład ładnie grającego playera zbudowanego na SigmaTelu?

Nowe Samsungi YP-Z 5 - jak i ten który Ci się tak podoba - czyli YP-K 5

ł zbudowane są w oparciu o SoC STMP3600 - Sigmatela.

 

To trochę tak jakby BMW jezdziły z silnikami produkowanymi przez Mercedesa, bo Samsung

ma najsilniejszą pozycję na tym rynku - niedawno zdobył kontrakt na produkcje SoC-ów

dla Apple Nano 2 ( Nano 1 zaopatrywany był w chip sterujący przez PortalPlayer - podobnie

jak duże iPody Video czy Rio Karma ).Ten sam SoC Samsunga uzywany jest także przez

Irivery Clix , U 10 - a wczesniej przez T series .

 

Producent zintegrowanego DAC/ Amp dla Nano 2 się nie zmienił , nadal jest to Wolfson.

isuppli2gnanoteardowncobp1.png

 

Ok- mozna powiedzieć że SoC nie ma znaczenia bo najważniejszy jest codec ( czyli DAC+ Amp)

Ale w takim razie nie ma co opowiadac o róznicach pomiedzy np iAudio U 3 i Iriverem U 10

- oba oparte są na tym samym codecu -Cirrus CS42L51 (e.g. 42L51C / BB0457)

Low-Power Stereo CODEC with Headphone Amplifier

--->> róznia się tylko chipem sterującym : U 3 uzywa Telechips TCC770 , Clix-Samsung's SA58700

( czyli Clix/ U 10 ma teraz ten sam SoC co Nano 2 i ... Meizu M 6 :D )

 

 

iAudio U3

System on Chip: Telechips TCC770

FM Chip: Philips TEA5767 (H3XX)

Power Management Unit: Philips PCF50606HN (O2B/N1Y)

Flash Memory: K9K4G08U0M

Codec -Cirrus CS42L51

WB1 Used by the D&A FM Chip's also

D125

Varitronix LCD COG-120

 

Clix

System on Chip: Samsung SA58700X07

Power supply: LTC3407EDD (e.g. LAGK / 094 / 515)

Linear Technology LTC3407: Dual Synchronous

Flash: NAND Flash 2 GB - Samsung K9WAG08U1M

Audio: Cirrus CS42L51 (e.g. 42L51C / BB0457)

 

 

Dogrzebałem się do materiałów o Avelonie - czyli o tym następcy Karmy które

Hugo prezentował na CES dziesięc miesiecy temu ( nawet w dwóch egzemlarzach )

ces2006_190.jpg

 

No i właśnie :nastepcy Karmy czy raczej Rio Carbon ?

Avelon miał być opartu oparty o STMP3600 chipset , miał mieć

wszystkie zalety Karmy ( gapless playback i crossfading )

...ale tylko 8GB MicroDrive

 

I wszystko się zgadza - Trekstor Vibez to właśnie Avelon- player

z MicroDrive- dopiero po nim miała zostać wypuszcony na rynek

wieksza odmiana z HDD 30 GB - Rio Cubic . Hugo zapowiadłą jeszcze

jedną " audiofilską" odmiane Cubica >>> Opal - odtwarzacz

tych samych rozmiarów co Cubic z lepszym dzwiękiem -DAC i amplifier

miał mieć rozdzielony , wyjscie / wejscie optyczne , funkcje video itd.

 

Wydaje mi się że nie ma co liczyć na reinkarnacje dwóch ostatnich modeli

przez Trekstora - Avelon był juz w zasadzie gotowy i dlatego Niemcy go mogli łatwo przejać

, kiedy Sigmatel zrezygnował z jego produkcji- Cubic i Opal nie istniały nawet jako prototypy.

 

PS. Zła wiadomość jest taka że Trekstor w najblizszym czasie nie zamierza wprowadzić

na rynek wersji 15 GB . Na razie bedą więć w sprzedarzy jedynie wersje 8 GB i 12 GB

- w wiekszości niemieckich sklepów zresztą ich nie ma jeszcze nawet fizycznie-

na dostawę trzeba czekać nawet kilka tygodni. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po tych (złych) wiadomosciach - jedna dobra dla "karmicieli" (czyli posiadaczy KARM.

 

Istnieje taki sprytny kabelek, dzieki ktoremu mozna:

 

1. Ladowac KARME z portu USB comp-a

2. Ladowac KARME z dowolnego zasilacza USB

3. Uzywac jako zwykly kabel USB (do transmisji danych) , lub ladowac i transmitowac dane :o

 

Do tej pory był to zestaw dosyc drogi. A << TU >> cena "buy now" 1.4USD, przesylka do Polski 5.4 USD, calosc wyjdzie okolo 20 PLN.

 

Ja mam takie cos od razu w komplecie z ladowarka USB i jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok- mozna powiedzieć że SoC nie ma znaczenia bo najwazniejszy jest codec ( czyli DAC+ Amp)

Ale w takim razie nie ma co opowiadac o róznicach pomiedzy np iAudio U 3 i Iriverem U 10

 

ooo... poważnie? to powiedz mi dlaczego ich brzmienia nie można określić słowami "podobne" czy "zbliżone"? :)

 

niestety moje doświadczenie przeczy takiemu stwierdzeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok- mozna powiedzieć że SoC nie ma znaczenia bo najwazniejszy jest codec ( czyli DAC+ Amp)

Odniosłem się tu do słów Majkela który coś takiego niedawno napisał .

 

Niby racja : ale - po pierwsze no my do końca nie wiemy w wiekszosci wypadków

jak to wszystko jest zintegrowane ze soba

 

Rzucamy nazwą Sigmatel STMP 3600 - a może to być chyba

1) SDK ( software development kit )

obejmujący w zaszdzie wszystkie elementy SoC + codec (DAC i wzmacniacz )

i obsługujący to wszystko firmware .

 

2) tylko SoC + codec

 

3 ) albo sam chip sterujacy

 

Podobnie wygląda sprawa z SoC PortalPlayera (np 5024 - wykorzystywany w Sansa E 250-280 )

- to tez mogą być całe zintegrowane układy obejmujące oprócz chipu sterującego różnież DAC

, wzmacniacz i do tego kompleksowe oprogramowanie.

 

Jasne jest że czołowi producenci - Creative , Samsung , Sansisk nie kupują takich układów w całości

a zawłaszca razem z firmware`m Sigmatela czy PortalPlayera.

 

YP-Z 5 i K 5 oparte są na Sigmatelu STMP 3600 podobnie jak Creative ZEN V

- ale różnie je prawie wszystko >> Samsungi mogą być zarówno MTP jak i UMS

, odtwarzają ogg , a Zen V nie ma takich mozliwości - mimo takich samych układów

(choć do jakiego stopnia są do siebie identyczne pod tym wzgledem, pozostania dla nas chyba tajemnicą )

jasne jest że są to odtwarzacze o zupełniej innej charekterystyce

, bo oprogramowaniektórych na nich zaimplementowano jest całkowicie różne.

 

W końcu tak ważne cecha odtwarzacza jak gapless playback. czy parametryczny EQ nie maja

nic wspólnego z hardware- to kwestia tylko i wyłącznie świetnej pracy programistów Rio. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok- mozna powiedzieć że SoC nie ma znaczenia bo najwazniejszy jest codec ( czyli DAC+ Amp)

Ale w takim razie nie ma co opowiadac o róznicach pomiedzy np iAudio U 3 i Iriverem U 10

 

ooo... poważnie? to powiedz mi dlaczego ich brzmienia nie można określić słowami "podobne" czy "zbliżone"? :)

 

niestety moje doświadczenie przeczy takiemu stwierdzeniu...

KHRoN, to Ci się tylko wydaje. ;) Dzisiaj na spotkaniu to była zbiorowa halucynacja. :lol:

 

Wracając do tematu, Karma ma niezwykły dźwięk - bardzo zrównoważony, ciemny, długo wybrzmiewający i czysty, a jednocześnie wolny od sterylności. Chwilami miałem lekki niedosyt i chciałbym więcej drapieżności w brzmieniu. Czuć swobodę pracy wzmacniacza wyjściowego z powodu zapasu mocy. Na EQ off i PX100 "iRiver" jest dużo basu, który jest na nich lekko rozlewający się i chwilami dominujący po podpięciu do Karmy. iRiver ifp gra inaczej, ale też spektakularnie (zwłaszcza jak na flasha :D ), nie umiałbym w kategoriach bezwzględnych ocenić, który player lepszy. Jedno i drugie to rarytas, a jak wiadomo, jedni wolą kawior z jesiotra, inni z bieługi. ;)

 

Moje wtórne zachwyty nad ifp-em poparte są także pobieżną zabawą iAudio U3 - no kurcze, Cowon Systems nie poczyniło względem dźwięku U2 ani kroku w tył, ani w przód. To był krok w bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zdaję sobie sprawę. Przeleciałem po presetach, rzeczywiście da sie barwę dźwięku znacząco zmienić, natomiast podciągnąć 3kHz i pisać, że średnica rozjaśniona to chyba bez sensu? Taki parametryczny equalizer mam w radiu samochodowym i jest jak piszesz. Można regulować wysokość, szerokość, a także położenie słupka na osi x. :D Natomiast agresywność, czyli atak dźwięku, sposób wybrzmienia - to nie leży w kompetencjach equalizera. Gdybyś wziął dowolny w miarę porządny player, to każdy ma pasmo przenoszenia płaskie jak stół, a brzmią inaczej. Jak to jest? Ano na przykład stopień i rodzaj zniekształeń harmonicznych. Co z tego, że 2 różne playery mają THD=0,01% przykładowo, kiedy w każym z nich siedzą innego rodzaju zniekształcenia, czego już producent szczegółowo nie opisuje. Jest jeszcze coś takiego, jak zniekształcenia intermodulacyjne. IMHO żeby wpłynąć na takie parametry to trzeba wydajnego proca DSP, który zarżnąłby szybko baterię w plyerze, albo - jak się to robi w studiach - przetwarzasz plik muzyczny off-line do nowego pliku i masz przerobioną barwę, scenę dźwiękową, co tylko chcesz. W playerach największy wpływ ma na to DAC i wzmacniacz. Software dochodzi do głosu dopiero po włączeniu jakichś efektów typu SRS i/lub equalizera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, Karma ma niezwykły dźwięk - bardzo zrównoważony, ciemny, długo wybrzmiewający i czysty, a jednocześnie wolny od sterylności. Chwilami miałem lekki niedosyt i chciałbym więcej drapieżności w brzmieniu. Czuć swobodę pracy wzmacniacza wyjściowego z powodu zapasu mocy. Na EQ off i PX100 "iRiver" jest dużo basu, który jest na nich lekko rozlewający się i chwilami dominujący po podpięciu do Karmy. iRiver ifp gra inaczej, ale też spektakularnie (zwłaszcza jak na flasha :D ), nie umiałbym w kategoriach bezwzględnych ocenić, który player lepszy. Jedno i drugie to rarytas, a jak wiadomo, jedni wolą kawior z jesiotra, inni z bieługi. ;)

 

Juz to ze fan ifp-a ocenia jako ciekawy/dobry to uwazam za duzy plus. Na HD595+KARMA bas jest idealny.

Nic sie nie rozlewa. Na IEM-ach tez nic sie nie rozlewa (bo wiadomo, ze IEM-y w tym przedziale nie dominują).

 

Chyba nie ma co oceniac, ktory lepszy. Po prostu zalety KARMY to 20 GB, duza moc i mozliwosc napedzenia monitorowych słuchawek.

 

Dla osób 'aktywnych' pewnie lepszym rozwiązaniem byłby flash (np. wspomniany ifp lub cos z mikrodyskiem).

 

Mam nadzieję, ze się zgodzisz, ze trudno jest jednoznaczenie oceniac dane słuchawki. Najlepiej pisac z jakim odtwarzaczem, jak grały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to ze fan ifp-a ocenia jako ciekawy/dobry to uwazam za duzy plus.
Fan? Staram się być obiektwyny jak tylko mogę. :) W kategoriach bezwzględnych ifp może przegrać z Karmą z powodu ograniczeń na ogg i braku obsługi formatów bezstratnych. Gdyby on to miał... :rolleyes: Na razie chłopaki z Rockboxa pracują nad ogg do Q8 włącznie. Tymczasem, na ifpie nie dostanie się wszystkiego na raz i trzeba dobierać format pliku do gatunku muzyki. Pop, trance, techno - wma (najlepsza scena, zimny środek, ostra góra), hard rock, nu metal - mp3 320kbps (najcieplejsza średnica, płytka scena dźwiękowa i rozciągnięta lokalizacja poszczególnych instrumentów), akustyczna, kameralna, jazz, eksperymentalna -ogg (najbardziej neutralny, dobra scena, ciut ograniczona dynamika - w przystępnych dla ifp bitrate'ach oczywiście)
.Na HD595+KARMA bas jest idealny.

Nic sie nie rozlewa. Na IEM-ach tez nic sie nie rozlewa (bo wiadomo, ze IEM-y w tym przedziale nie dominują).

I dlatego mógłbym polecić CX300 dla posiadaczy i fanów EP-630 jako lekki krok w przód. Bas jest krótki, impulsywny, dynamiczny, średnica z obniżonym dołem, analityczna, bardziej szczegółowa góra.
Chyba nie ma co oceniac, ktory lepszy. Po prostu zalety KARMY to 20 GB, duza moc i mozliwosc napedzenia monitorowych słuchawek.

 

Dla osób 'aktywnych' pewnie lepszym rozwiązaniem byłby flash (np. wspomniany ifp lub cos z mikrodyskiem).

Ano tak. Zaletami ifp są: flash, radio, dyktafon, line-in, mic-in, zasilanie z AA, standardowy kabel USB, opcja UMS (korzystam)
Mam nadzieję, ze się zgodzisz, ze trudno jest jednoznaczenie oceniac dane słuchawki. Najlepiej pisac z jakim odtwarzaczem, jak grały.
Twoja nadzieja nie okaże się płonna - zgadzam się! :D Wydaje mi się nawet, że jakoś to wynika z moich wypowiedzi, nie tylko w tym wątku, bo gdzieś już coś bąknąłem na temat Karmy i PX100. Na pewno można znaleźć dla Karmy lepszą "drugą połówkę". ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy ma ktoś z Karma userów folijkę ochronną na przedni panel nma zbyciu (nie tylko na fragment z LCD) ? Moja przyszła karma będzie miała bdb stanie i chciałbym taki w miarę możliwości utrzymać ,a nie chce mi sie glupiej folijki z ebaya sprowadzac... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Witamy w klubie karmofilów i karmoentuzjastów . :D

 

To się dopiero okaze po konfrontacji Karma vs X5 :)

 

Ktoś zna dojcza na tyle aby stwierdzic czy ta folijjka zakrywa cala powierzchnie karmy?

 

LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Witamy w klubie karmofilów i karmoentuzjastów . :D

 

To się dopiero okaze po konfrontacji Karma vs X5 :)

 

Ktoś zna dojcza na tyle aby stwierdzic czy ta folijjka zakrywa cala powierzchnie karmy?

 

LINK

Nie masz co szukać , bo i tak nie znajdziesz . :(

 

Nie ma takich folijek . Ten model zakupił już kiedyś Raf - a pózniej wspaniaołomyslnie

rozesłał wszystkim posiadaczom Karm na forum ( jeszcfe raz dziękujemy Rafie :) )

 

Szkopół w tym że- jak sam widziałeś na meetcie - nikt z nas jej nie używał .

Ona nie zakrywa całej powierzchni wyświetlacza Karmy ( i nie wygląda w ogóle

na playerze najlepiej :unsure: )

 

Jeżeli potrzebujesz osłony dla playera , rozejrzyj się za pokrowcem . ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Witamy w klubie karmofilów i karmoentuzjastów . :D

 

To się dopiero okaze po konfrontacji Karma vs X5 :)

 

Ktoś zna dojcza na tyle aby stwierdzic czy ta folijjka zakrywa cala powierzchnie karmy?

 

LINK

 

 

Jeżeli potrzebujesz osłony dla playera , rozejrzyj się za pokrowcem . ;):)

 

A są silikonowe lub coś ala silikonowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o karmofilię, to niewątpliwie jestem osobą z grupy podwyższonego ryzyka. :D Mam więc pytanie: Co lepiej zagra - iRiver H10 + Rockbox czy Rio Karma?

 

Jezeli H10 gra podobnie do serii H1xx to Getz posiada takowy i KARMĘ.

 

On najlepiej odpowie na to pytanie. Ale ja sądzę, ze jak podobał się Tobie dzwiek KARMY i ifp (taki bogaty i muzykalny) to jezeli H10 gra podobnie do H1xx -> bedziesz wolał KARME.

 

H1xx jest krystaliczny i chlodny. Ale o tym pisał już Getz. Ja tylko słuchałem kilkukrotnie na meet-cie.

Dlatego moja opinia nie będzie tak wartosciowa jak Getz-a.

 

Tylko, ze H10 kupisz nowy i z gwarancją a to duża zaleta. Na twoim miejscu poczekalbym jeszcze na testy "Trekstor Vibez". Zawsze to 12/15 GB i mikrodysk i dziedziczenie mysli technicznej z KARMY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli H10 gra podobnie do serii H1xx to Getz posiada takowy i KARMĘ.
Nie sądzę. H1xx/3xx to był SoC Motoroli, a H10 to PortalPlayer 5020 + Wolfson 8731. Zgadnij, co siedzi w Karmie?... :D
Tylko, ze H10 kupisz nowy i z gwarancją a to duża zaleta.
Nie jedna zaleta tego odtwarzacza. On chyba też jest/może być UMS.
Na twoim miejscu poczekalbym jeszcze na testy "Trekstor Vibez". Zawsze to 12/15 GB i mikrodysk i dziedziczenie mysli technicznej z KARMY.
Święta racja! Tylko żeby ten SigmaTel się postarał, bo w chłopaków od softu to ja wierzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności