Skocz do zawartości

Rio Karma


KHRoN

Rekomendowane odpowiedzi

nie szkoda wam tak rozebrac biednej karmy? przeciez trzeba zawsze sprobowac reanimowac, a nie tak... toz to eutanazja...

 

po glebszym zastanowieniu dochodze do wniosku, ze nie moge miec karmy... jeszcze nei teraz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

czyzby robertzg to byl getz ??

nie wydaje mnie sie. A karma poszla za 100 pln

zreszta to druga Karma tego uzytkownika, ostatnio kupil za 450 pln.

 

Nie, to ja (tak jakby komus to cos mowilo :). Naczytalem sie ostatnio tutaj duzo o padach przyciskow itp... Mi sie niedawno Karma zawiesila na klepsydrze podczas wylaczania i wydawala dziwne odglosy w tym czasie, tzn. takie jak przy starcie dysku i przy jego wylaczaniu, tylko ze w kolko. Myslalem, juz ze dysk sie skonczyl... Tak wiec kupilem, zeby zmiejszyc prawdopodobienstow zostania bez Karmy. Nie mialem zamiaru specjalnie zawyzac komus ceny, wiec licytowalem 110zl ale wygralem za 100 bo nikt nie probowal. Nie musze wiec chyba miec wyrzutow ze ja swisnalem komus? Jak uda mi sie ja rozebrac bez zniszczen to sprawdze czy tylko dysk padl i wtedy pewnie kupie dysk 60 gb i bede mial cala swoja kolekcje przy sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarła do mnie dziś rano Karma z Allegro z aukcji, która kończyła się w piątek. Znajdą się pewnie osoby, które odetchną z ulgą, że jej nie kupili. Na pierwszy rzut oka jest nieźle - szybka właściwie bez rysek, boki i spód zrysowane. Próbuję włączyć, przycisk fajnie klika - w obecnej Karmie nie klika, dociska się i tylko na ekranie widać reakcję. Niestety bateria rozładowana całkowicie, mruga symbol na ekranie kilka razy i ciemno. Pierwsze rozczarowanie - zasilacz ma 2 wymienne końcówki, niestety żadna nie jest europejska. No cóż, podładuję ją jak wrócę do domu. Druga sprawa jest dużo gorsza - rolka się nie wciska a po próbie przekręcenia wchodzi wgłąb obudowy i przesuwa się też czerwony przycisk. Można nim wypchnąć rolkę z powrotem na miejsce ale pewnie jest, że rolka do niczego się nie nadaje, prawdopodobnie przycisk też. Nie będę jej rozbierał do póki nie dostanę ładowarki i nie przekonam się, że dysk nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się - akurat kółko nawigacyjne mozna łatwo skleić i nie musisz

w tym celu nawet Karmy zbyt bardzo rozbierać >> zdejmujesz obudowę i kilka

kropel kropelki :) umiejetnie nałożonych na mechanizm kółka załatwia problem

 

Zaś przejsciówka na polskie gniazdo to doprawdy drobnostka : na Allegro

takie coś kosztuje 5 zł , w Media Markt czy elektryku 10 zł. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się - akurat kółko nawigacyjne mozna łatwo skleić i nie musisz

w tym celu nawet Karmy zbyt bardzo rozbierać >> zdejmujesz obudowę i kilka

kropel kropelki :) umiejetnie nałożonych na mechanizm kółka załatwia problem

 

Czytałem na forum o naprawianiu i pewnie faktycznie nie będzie dużego problemu. Miałem jednak nadzieję, że problem jest tylko z dyskiem. W opisie aukcji sprzedający o tym nie wspomniał, a jest to przecież trudne do niezauważenia. No ale cóż, kupowałem jako uszkodzoną bez gwarancji...

 

Zaś przejsciówka na polskie gniazdo to doprawdy drobnostka : na Allegro

takie coś kosztuje 5 zł , w Media Markt czy elektryku 10 zł. :)

 

Tak to nie jest problem, szczególnie, że mam ładowarkę od swojej działającej Karmy :) Marudzę, bo nic nie było o tym w opisie aukcji i będę musiał czekać do wieczora, żeby ją podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kółko w Karmie skleja się dokładnie tak samo jak w Carbonie

 

No u mnie wygląda tak samo :) Co tam jest jest oznaczone jako A i B?

 

Ale żeby wymienić dysk twardy będziesz już musiał rozebrać Karmę na czynniki pierwsze.

 

To już zrobiłem posiłkując się opisem, do którego link był na forum. Na razie bezproblemowo. Dysk po podłączeniu do przejściówki USB nadal tylko tykał więc już został dobity poprzez rozebranie obudowy. Mam dysk 2.5", który chcę chwilowo podłączyć żeby sprawdzić czy reszta działa i bardzo potrzebuję informacji jak ma wyglądać struktura dysku. Gdzieś tu na forum obiło mi się o oczy, że gdzieś jest do dostania obraz dysku Karmy. Przeszukuję Riovolution, ale jakby ktoś miał pod ręką to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co pamietam to wzmocnienie o 3dB to jest dwa razy glośniej? Chyba ze sie myle ;)

Nie 3 dB z punktu widzenia psychoakustyki to najmniejsza wychwytywalna

różnica głośności . 6 dB wyrazna zmiana . 10 dB podwojenie głosności.

 

( Mylicie odczuwalny przez człowieka wzrost głosności z fizycznym poziomem

głośnosci ( intensywności dzwięku) - a to troszeczkę coś innego coś innego >>

ładna tabelka przedstwaiająca zaleznosci napięcia ,mocy , głosnosci i skali decybelowej

ujetej w perspektywie psychofizycznej.

 

 

skala decybelowa ------ napięcie -------- moc wyjściowa -------- zmina głośności

+3dB ............................... 1.4X .................. 2X .................................. 1.23X

+6 dB .............................. 2.0X .................. 4.0X ............................... 1.52 x

+10dB ............................. 3.16X ................ 10X ................................ 2 x

+20dB ............................. 10 X .................. 100X .............................. 4 x

+40dB ............................. 100 X ................ 10,000 ........................... 16 x

 

 

Dodam że Karma ma 30 stopniową liniową regulacje głosności >

każdy z tych 30 stopni odpowiada dokładnie 2 dB różnicy.

 

Tak więc maksymalna głośność Vibeza to bedzie dokładnie ponad 28. 5

skali głośności Karmy ( z max głośn na 30 )

 

Jest naprawdę bardzo dobrze . :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 dB z punktu widzenia psychoakustyki to najmniejsza wychwytywalna

różnica głośności . 6 dB wyrazna zmiana . 10 dB podwojenie głosności.

To ciekawe, bo 3dB to dwukrotny wzrost mocy akustycznej, co zresztą potwierdziłeś w tabelce. :huh:
Dodam że Karma ma 30 stopniową liniową regulacje głosności >

każdy z tych 30 stopni odpowiada dokładnie 2 dB różnicy.

Z punktu widzenia ucha liniową, z punktu widzenia mocy wykładniczą.
Tak więc maksymalna głośność Vibeza to bedzie dokładnie ponad 28. 5

skali głośności Karmy ( z max głośn na 30 )

 

Jest naprawdę bardzo dobrze . :rolleyes:

Prawie tak dobrze jak w iAudio U3, czyli sporo zapasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majkelu - ilość decybeli dla wielkości typu mocowego (moc, energia itp.)

oblicza się inaczej niż dla wielkości typu natężenia pola itp. (napięcie, ciśnienie).

W pierwszym przypadku wartość decybelowa określana jest jako: 10 log (X/X odniesienia).

W drugim zaś jako: 20 log (Y/Y odniesienia).

 

Tak więc dwukrotne zwiększenie mocy (energii) oznacza jej wzrost o 3,01dB,

czterokrotny wzrost mocy jest równoważny 6,02dB, dziesięciokrotny wzrost to równe 10dB .

 

Zaś dwukrotny wzrost ciśnienia (napięcia) to 6,02dB, czterokrotny wzrost to 12,04dB,

dziesięciokrotny to 20dB, a stukrotny to 40dB.

 

Tak więc podwojenie wielkości może wynosić zarówno 3.1dB jak jak 6.2dB > w końcu

gdyby definicja decybela była taka sama zarówno dla wielkości mocowych jak

dla natężeniowych, to wówczas jedna i ta sama zmiana sygnału byłaby równoważna

różnym ilościom decybeli, zależnie od wielkości, którą posługiwaliśmy się do opisu zjawiska.

 

Ale to wszystko jest czysta fizyka która dla nas nie ma żadnego znaczenia - co z tego że

3 dB wiecej wymagają np podwojenia mocy skoro dla naszych uszu znacza to tylko "ciut głosniej".

 

Do wrażeń słuchowych stosuje się prawo Webera-Fechnera >>http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Webera-Fechnera

 

Na mocy niego :

3 dB to najmniejszy wyraźnie rejestrowany przez ludzkie ucho wzrost głośności dla którego

osiągnięcia należy dostarczyć do przetwornika 2 razy większą moc czyli zwiększyć napięcie 1,4 razy.

10 dB to dwukrotny wzrost odczuwanej przez człowieka głośności dla którego osiągnięcia

musimy zwiększyć moc 10 razy czyli zwiększyć napięcie 3,2 razy.

 

(Pomijam fakt że ucho ludzkie odbiera dzwięki wybitnie nie-liniowo ( np dzwięki poniżej

100 Hz muszą mieć kilkadziesiąt decybeli więcej aby subiektywnie być odbierane jako

tak samo głośne jak te o częstotliwosci 2- 4 kHz ) i decybel wcale nie jest najlepszym

jednostką do mierzenia głośności ( nie mylić z natężeniem dzwięku) > stąd też

próba zastapienia go przez inne jednostki np. fony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majkelu - ilość decybeli dla wielkości typu mocowego (moc, energia itp.)

oblicza się inaczej niż dla wielkości typu natężenia pola itp. (napięcie, ciśnienie).

W pierwszym przypadku wartość decybelowa określana jest jako: 10 log (X/X odniesienia).

W drugim zaś jako: 20 log (Y/Y odniesienia).

 

Tak więc dwukrotne zwiększenie mocy (energii) oznacza jej wzrost o 3,01dB,

czterokrotny wzrost mocy jest równoważny 6,02dB, dziesięciokrotny wzrost to równe 10dB .

 

Zaś dwukrotny wzrost ciśnienia (napięcia) to 6,02dB, czterokrotny wzrost to 12,04dB,

dziesięciokrotny to 20dB, a stukrotny to 40dB.

Spoko, ja to wszystko miałem od drugiego roku studiów począwszy. 6dB wzrostu mocy przy 3dB wzrostu napięcia wynika z tego, że P jest proporcjonalne do U*U, a log(x^y) = y*log(x), czyli logarytm z kwadratu to 2x logarytm :) Wracając do tematu, w teorii filtrów akustycznych stosuje się próg -3dB jako odnośnik do mocy, bo napięcie spada wtedy o 1/sqrt(2), a moc o połowę. I tu pewnie ma sens fizyczny prawo, że przeciętny człowiek rozróżnia zmianę poziomu natężenia dźwięku o 3dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś dwukrotny wzrost ciśnienia (napięcia) to 6,02dB, czterokrotny wzrost to 12,04dB,

dziesięciokrotny to 20dB, a stukrotny to 40dB.

 

ucho jest detektorem ciśnienia, więc (z pewną poprawką) przyjąć można że głośność odpowiada ciśnieniu... więc zwielokrotnienie głośności wygląda jak zwielokrotnienie ciśnienia, a nie mocy ("dwa razy głośniej" to 6dB a nie 3dB)

 

Decybel może być użyty do określenia głośności (a więc i ciśnienia ośrodka) dźwięku w powietrzu. W tym przypadku próg słyszalności ustalony jest na 0 dB dla 10 uPa (u = mikro, 1 000 000 uPa = 1 Pa). Zamieniając skalę ciśnienia na decybelową, wartości od 1 uPa (próg słyszalności) do 10 000 000 uPa (próg bólu, 10 Pa) zamykają się pomiędzy 0 a 140 dB.

W praktyce dwukrotne zwiększenie głośności dźwięku (ciśnienia) to różnica 6 dB, dziesięciokrotna różnica głośności to 20 dB, stukrotna 40dB, tysiąckrotna 80dB.

Lub inaczej - redukcja głośności o połowę (50%) to redukcja o 6 dB, co zapisuje się jako -6 dB. Redukcja do 10% głośności to redukcja -20 dB. Poziom -40 dB to poziom 1% głośności. Poziom -80 dB to 0.1%. Dynamika dźwięku zapisanego w jakości 16 bitów wynosi 96 dB.

Decybel wyraża pewien stosunek, więc różnica 6 dB pomiędzy 0 a 6 dB równoważna jest np. różnicy pomiędzy 56 a 62 dB czy 90 a 96 dB.

Uznaje się przy tym iż różnica 1 dB to "rozdzielczość" ludzkiego słuchu (biorąc pod uwagę dynamikę/głośność) przy czym nie dla każdego jest ona oczywista, różnica 3 dB to podstawowa różnica głośności dla "statystycznego" człowieka.

 

Do wrażeń słuchowych stosuje się prawo Webera-Fechnera >>http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Webera-Fechnera

 

Na mocy niego :

 

to wcale nie wynika z prawa - prawo tylko mówi, że odczuwana przez człowieka liniowa zmiana jest w rzeczywistości logarytmiczną zmianą bodźca... samo prawo nic nie mówi o konkretnych wartościach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wcale nie wynika z prawa - prawo tylko mówi, że odczuwana przez człowieka liniowa zmiana jest w rzeczywistości logarytmiczną zmianą bodźca... samo prawo nic nie mówi o konkretnych wartościach ;)

 

Ale decybel jest własnie jednostką służącą do opisu stosunku dwóch wartości

i sam w sobie nie jest określeniem żadnej konkretnej wartości,

( przez to różni się od jednostek takich jak metr czy kilogram i jest sam trochę podobny do procenta)

 

Ponieważ wartość wyrażona w decybelach mówi jedynie o proporcji pomiędzy dwoma wielkościami

i zawsze za nią stoi jakaś wartość odniesienia- to pozwoliło najpierw skonstruować dwie równoważne

skale ( ale oparte o trochę inne zasady ) pierwszą dla ciśnienia akustycznego , drugą dla

wielkości takich jak moc, natężenie dźwięku > a pózniej wprowadzać następne skale -ściślej już związane z zastosowaniem w przemyśle audio > jak dBm - wartość odniesienia 1 mW> dBV - wartość odniesienia 1V> dBu - 0.775 V > czy dBW - 1 W, dBfs itd.

 

Ta zasada wreszcie pozwla nam zastosować tę fizyczną jednostkę do mierzenia

psychofizycznego odczuwania zmian głośnosci.

 

 

Prawo Webera-Fechnera jest właśnie nie tyle fizyczne co empiryczno -fizjologiiczne

> określa ono skalę reakcji ludzkich zmysłów (wzroku, słuchu) na bodźce fizykalne.

Zgodnie z nim zmysły reagują na zmianę bodźca o określony procent jego aktualnego poziomu

ucho jest detektorem ciśnienia, więc (z pewną poprawką) przyjąć można że głośność odpowiada ciśnieniu... więc zwielokrotnienie głośności wygląda jak zwielokrotnienie ciśnienia, a nie mocy ("dwa razy głośniej" to 6dB a nie 3dB)

KHRoNie - nie możesz przecież traktować człowieka jak pierwsze z brzegu

mechaniczne ,zależne tylko od praw fizyki urządzenie audio - głosnik czy mikrofon

Słuch człowieka to nie tylko ucho - membrana , ale również i mózg . Niezależnie czy wezmiesz

wartości mocy czy cisnienie bedą one równie niedadekwatne dla Homo Musicus :) )

 

Dzieki prawu Webera-Fechnera mamy dodatkowe logarytmiczne skale służące do charakterystyki .

zjawisk fizykalnych , pod kątem ich percepcji przez człowieka i nie musimy już tylko

bazować na subiektywnych odczuciach. :)

 

Cytat :

"Prawo Webera-Fechnera opisuje zależność pomiędzy subiektywnym wrażeniem fizjologicznym (np. głośność, słoność, jasność), a fizyczną wartością działającego bodźca. Wrażenie fizjologiczne jest proporcjonalne do logarytmu wielkości bodźca. Ta szczególna właściwość mózgu jest prawdopodobnie zabezpieczeniem przed nadmiernym dopływem bodźców z otoczenia. A więc np. dwukrotne zwiększenie mocy wzmacniacza powoduje wzrost głośności muzyki 1,3 raza. Rachunek: log 2 = 0,3, a zatem nowa głośność wynosi: .1 + 0,3 = 1,3 raza (w podobny sposób zdefiniowano jednostki głośności - decybele).

Młodzi pirotechnicy sądzą czasem, że sporządzenie 10-krotnie większego ładunku wybuchowego,da w wyniku proporcjonalnie większy huk. Jeśli znają oni prawo Webera-Fechnera, to nie będą rozczarowani faktem, że dźwięk będzie zaledwie dwukrotnie silniejszy (natomiast zagrożenie skutkami mechanicznymi wybuchu może być nawet wielokrotnie większe niż 10). Przy fotografowaniu zimą bez światłomierza, przecenia się z reguły natężenie światła, co prowadzi do niedoświetlenia zdjęć. itd"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przeżyłem horror

 

Śpieszyłem się na tramwaj na uczelnię i zaczełem biec. Oczywiście na tramwaj sie spoznilem wiec postanowilem umilic sobie czas Karmą. Po wyjeciu z kieszeni okazało sie ,ze zapomniałem jej wczesniej wyłączyć. Moim oczom ukazała się klepsydra kręcąca się dłuuugo. Czyżby zwiecha? Wskoczyłem do sklepu z bielizną przy przystanku :D i zorganizowałem szpilkę. Reset... OK, włączam... Karma zacina się przy startowym napisie Rio.. Reset... to samo. Fuck! Przystawiam do ucha - niepokojąco klika. 480zł w plecy? :o Ogarną mnie strach. Resetowałem jeszcze ze 3 razy - ciągle to samo. Zdecydowałem się na troche radykalny krok - lekkie, a potem dość mocne szturchnięcie Karmy w bok... pierwsze, drugie, trzecie... wystartowała :)

 

Forza radzi - Running with Karma to the tram/bus is NOT cool :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to faktycznie schiza.

 

A ja wlasnie ostatni zaczalem moja Karme zabierac na dwor,

wiecej sie kieszeni zrobilo bo zimno to mowie co tam, 20 gb

przy sobie to lepiej niz 512 mb.

 

Ale chyba sobie odpuszcze bo caly czas mam reke w kieszeni,

zeby czasem nie wyleciala i tylko sie niepotrzebnie denerwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności