Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, jacmiszcz92 napisał(a):

Ma ktoś może monitor 4k? Ile cali, z jakiego skalowania korzystacie i jak daleko siedzicie od ekranu?

150% - na Windowsie wartość domyślna, ale czcionki w niektórych programach wyglądają okropnie. Mac radzi sobie ze skalowaniem o niebo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, jacmiszcz92 napisał(a):

Miałem problem z ostrością czcionek na ekranie 4k w windows 10. Dokładnie to rozwiązanie pomaga w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacmiszcz92 napisał(a):

Ma ktoś może monitor 4k? Ile cali, z jakiego skalowania korzystacie i jak daleko siedzicie od ekranu?

 

Ja używam LG 27GP950-B i mam skalowanie bodajże 140-150, teraz dokladnie nie pamiętam bo jestem na kontrakcie, ale na pewno nie więcej. Powiem tak, do 1440p bym już nie wrócił bo przeglądanie neta w 4K na 27 calach to petarda ;) W grach ustawiam 1440p z reguły bo tu większych różnic nie widać (4K rewelacyjnie się skaluje do 1440p), a już wydajnościowo na 6800 XT jednak lepiej na 1440p grać ;) 

 

Jeśli chodzi o odległość od ekranu to tak 80-90 cm. Miałem też wcześniej 32 cale w 4K ale zwróciłem bo przy takiej odległości wydawał mi się za duży, plus komputer (ITX) ledwo mieścił się na biurku a do tego monitor się zepsuł po 2 dniach i zwrócili kasę :D To finalnie poszedłem w mniejszy ekran i mi wygodniej. Ale jak bym miał więcej miejsca to brałbym 32, jednak robi wrażenie taka kobyła ;)


Kumpel ma podpięty LG C2 42 cale jako monitor, w grach jest petarda bo to OLED, ale już jako monitor to moim zdaniem średnio, bo nie jest obraz aż tak wyraźny gdy siedzimy bliżej. On ma ok. 1.2 metra bo ma strasznie szerokie biurko. No ale coś za coś - w grach jest efekt rewelacyjny bo on głównie na padzie gra, to siedzi jeszcze dalej. OLED to jednak OLED ;) Ja pewnie też za 3-4 lata się na OLED-a przerzucę bo pierwsze fajne monitory się już pojawiają, ale poczekam na bardziej dopracowane matryce.

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jacmiszcz92 napisał(a):

@Spawn A jaka odległość od monitora?

 

Te 28 cali 4k to było tyle samo co przy wcześniejszych 27 calach full HD czyli jakieś 60-70cm. Różnica jednak taka że na full hd widać było pojedyncze pixele na na 4k aby je rozróżnić to trzeba by było niemal nosem oprzeć się o ekran ;) Ostrość żyleta.

 

Na 42 calach w zasadzie odległość taka sama, no może trochę dalej bo 70-80cm tyle że używam inaczej ekranu bo bardziej jak 2 monitorów obok siebie tyle że bez ramki na środku więc jak dużej tablicy do zagospodarowania. Tapetę mam ustawioną całkiem czarną i przeglądarki czy worda nie używam na pełnym ekranie tylko sobie ustawiam ile chce i gdzie chce a reszta pixeli na oledzie nie świeci więc nie zwraca się nawet na to uwagi że to nie pełny ekran. Nie mówiąc już o tym że można uruchomić kilka okienek naraz i na wszystko jest miejsce. Tyle że ja nie pracuje na nim i stricte to pracy po ileś godzin dziennie to bym raczej został przy 27-28 calach 4k lcd. Ostrość 4k na 42 calach nie jest aż taka duża jak na 28 calach ale nadal pixeli nie rozróżnisz nawet z dosyć bliska. Gry najlepiej wygladają w 4k, 1440p wyglada gorzej ale nadal całkiem ok, a full HD już że tak powiem trochę zbyt miękko. Bałem się skalowania bo wszędzie piszą że 1440p do 4k się nie skaluje ale moim zdaniem jest dobrze. Zresztą z upscalingiem FSR i DLSS granie w 4k jest całkiem wykonalne.

 

Co do grania to gram na padzie (na 27 calach też tak grałem bo lubię się rozsiąść) i albo siedzę tak samo albo się trochę odsuwam w zalezności od gry. W multiplayerze siedzę dalej aby cały ekran ogarnąć wzrokiem, natomiast w grach singlowych jak się siedzi bliżej to się fajnie zatapia w klimacik. IMHO do gier single player to nawet większy ekran mógłby być ;) 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie też o ekran, ale z innej beczki.

Niedawno za free udało mi się zdobyć GiMeSpace Desktop Extender 1D

Fajna sprawa do powiększenia pulpitu zamiast wirtualnych ekranów. Tak jak np w tym zastosowaniu (zwłaszcza wersja 2D i 3D)

3 godziny temu, Spawn napisał(a):

Nie mówiąc już o tym że można uruchomić kilka okienek naraz i na wszystko jest miejsce.

Jedyny problem jaki z nim mam, to że okno aplikacji nie może być większe niż rozdzielczość monitora, a mi właśnie przydałoby się takie przesuwane okno jednej aplikacji (CAD do rysowania długich projektów).

 

Znacie jakieś alternatywy, gdzie można ustawić większe okno niż rozdzielczość monitora?

Edytowane przez Perul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, miki_w1 napisał(a):

Miałem problem z ostrością czcionek na ekranie 4k w windows 10. Dokładnie to rozwiązanie pomaga w 100%.

Znam rozwiązanie. U mnie czasem pomaga, czasem nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2023 o 21:26, HappyBlack napisał(a):

 

Mam takowy, sprawiłem go sobie miesiąc temu. Gigabyte M28U, zatem 28" Skalowanie ustawione na 175%

Z miarą w ręku - siedzę około 60-70 cm od niego, zależnie od tego, jak bardzo odchylę się na fotelu.

 

Wcześniej, przez ostatnie 7 lat, korzystałem z AOC i2369V

 

Większe wrażenie wywarło na mnie o wiele lepsze odświeżanie, a nie rozdzielczość.

 

Na razie też ustawiłem 175% na tym 31,5 cala. 150% wydaje się w miarę ok, ale to sprawdzę po kalibracji. 1m to trochę za blisko do takiego ekranu. Spróbuję 120-140cm

 

110 do pracy i 120 do filmów jest ok

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2023 o 23:24, jacmiszcz92 napisał(a):

ale to sprawdzę po kalibracji

Jak kalibrujesz ? Z palca czy jakimś kolorymetrem ?

 

Obczytałem się rtingsa i mam kilka upatrzonych modeli. Jeszcze nie jestem pewny czy wejdę w 32 czy 34. Na pewno zakrzywiony przy tym rozmiarze. Oczekuję super czerni i niemęczącego oczu przy czytaniu tekstu/prac biurowych.

 

Najchętniej wybrałbym Della S3422DWG ale z tego co przeczytałem to musowo trzeba wykonać dobrą kalibrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nie bawiłem z nowym monitorem. Zawsze robiłem to ręcznie. Była taka fajna stronka. Jak znajdę, to podam link

Znalazłem za to inne:

http://www.lagom.nl/lcd-test/contrast.php

https://www.eizo.be/monitor-test/

Mam też zainstalowaną apkę F.lux. Obecny wyświetlacz wspiera HDR400, czyli taki niby hdr. Do oglądania filmów w dzień może być spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował szczególnie za polecenie fluxa. Mam biurko blisko okien przez które wpada słońce od 10 rano do zachodu więc dla mnie jak znalazł. Do testów i ustawień używam starej ale niezawodnej aplikacji NEC Monitor test. Robiłem to wyłącznie z poziomu OSD ale patrzę jak dużo już można zmienić w samym systemie to nie wiem co lepsze.  

 

Na obecnym U2715h bardzo dobrze to wszystko wygląda ale miałem okazję krótko popracować na U3419W i jednak nowsze modele są zauważalnie lepsze pod każdym względem więc przy okazji większego rozmiaru coś tam się zyska na jakości.

Edytowane przez x86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Sunset mam ustawione na 2300K, a bedtime na 1900K. Po 3 dniach się przyzwyczaisz, a po tygodniu już nie wyłączysz. Jasność na tym 31,5 calowym monitorze mam na 15%, a i tak mam wrażenie że za dużo. Max jasność to 500  cd/m²

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, x86 napisał(a):

Na pewno zakrzywiony przy tym rozmiarze.

Przyjrzyj się dobrze matrycy, co prawda wielu zakrzywionych monitorów nie widziałem, ale z oglądanych każdy zakrzywiony miał przy lewej i prawej krawędzi jakby przybrązowione kolory - dobrze to widać na białych apkach np notepad na całym ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Perul napisał(a):

Przyjrzyj się dobrze matrycy, co prawda wielu zakrzywionych monitorów nie widziałem, ale z oglądanych każdy zakrzywiony miał przy lewej i prawej krawędzi jakby przybrązowione kolory - dobrze to widać na białych apkach np notepad na całym ekranie.

Lepiej się nie przyglądać. Każdy typ lcd ma swoje niedoskonałości. Nie mówiąc już o różnicach między egzemplarzami.

 

 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdecydowałem się na Dell S3422DWG. Podobno trochę lepsze kolory i jeden port HDMI więcej niż w iiyama G-Master GB3467WQSU-B5 której byłem bliski zakupu. PiP i PbP też się przydadzą. Za to w IIYAMA większe zakrzywienie, głośniki i 30 dni gwarancji na bad pixele. 

 

Od razu została wykonana wstępna kalibracja pod ustawienia z rtingsa + profil kolorów i mogę powiedzieć, że była to dobra zmiana :) Dużo lepsza czerń na MVA niż na starym IPSie z U2715h i przy jednolicie czarnym ekranie efekt jest prawie taki jakby był zgaszony - równe podświetlenie bez przejaśnień widocznych gołym okiem. Ładne, żywe, mocno nasycone i dosyć soczyste kolory ale w lekko zmatowionej tonacji jakby przy użyciu filtra, jak to u Della pod kątem nie męczenia wzroku. Mam wybredne oczy i przy sztucznym, przejaskrawionym czy za mało kontrastowym wysiadam po kilku minutach. Tu jest typowo zestrojone pod wielogodzinną pracę przy ekranie.

 

@Perul Przyjrzałem się dokładnie i poza równym, delikatnym przyszarzeniem przy samej krawędzi po całym obwodzie  nie ma innych wad. Na żywo to zawsze lepiej wygląda niż przez obiektyw aparatu no ale mniej więcej tak jest :

20230421_234241.jpg

 

 

Podłączyłem PS4 Slima i nie wiem czy tak jest w każdym monitorze UltraWide 21:9 bo w którejś recenzji chyba IIYAMY widziałem czarne pasy po bokach, tak tutaj automatycznie skaluje obraz w proporcjach 16:9 do pełnego ekranu 🙂 
HDR w The Last of Us II czy Wipeout Omega Collection bardzo fajnie wygląda. Szkoda tylko, że w 60Hz bo z kompa od razu czuć te 144Hz.

 

Do soczystości kolorów z OLEDa dzieli go lata świetlne ale do czasu jego zakupu czyli ze 3-4 lata myślę, że posłuży. Za ok 2000 zł raczej warto przyznać rację wielu pozytywnym opiniom na jego temat. Solidny wół roboczy i do rozrywki też się nadaje 👍

 

Tak przy okazji odświeżyłem sobie jak to było kiedyś z WipeOutem na PSXie.

 

Dziś grafika wydaje się okrutna choć kiedyś to był szok na miarę dzisiejszego VRa. Za to efekty dźwiękowe niczego sobie ;) Zresztą SCPH-1002 bazujący na AKM4309 zasłynął jako dobrej jakości odtwarzacz płyt audio CD. 

 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bakus1233 napisał(a):

Jak patrzyłem w sklepie na monitory, to często nie widać różnicy w jakości obrazu pomiędzy monitorem za 550zł a takim za 1500zł albo jest ale minimalna. 

 

Większy ekran który dostaniesz w wyższej kwocie rzeczywiście nie ma wpływu na jakość obrazu ale wyższa rozdzielczość daje większą ostrość (apple przy 24 całach aby była retina to ładuje 4480x2520 a monitor za 600zł to ma 1920x1080) a wyższe odświeżanie daje bardziej wyraźny obraz w ruchu. Dostaniesz też pewnie pivot, wyższą maksymalną jasność która może się przydać w nasłoniecznionych pomieszczeniach, więcej złącz i rzeczy typu VRR co jest w zasadzie niezbędne jeśli grasz w gry (obraz się nie rozrywa a płynność nie tnie przy spadkach poniżej 60fps) bo ma wpływ na jakość i komfort rozgrywki. Jak ktoś obrabia grafikę to pewnie w wyższej kwocie dostanie lepsze odwzorowanie kolorów co będzie mu niezbędne do pracy.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie przy sztucznym oświetleniu ze świetlówki i często niekorzystnym kacie patrzenia na matryce (jeden monitor stoi u góry, inny na dole, kolejny gdzieś z boku) tez dość ciężko to ocenić. 

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co się robi i czego oczekuje. Jak do przeglądania netu czy pracy w excelu to najprostszy monitor wystarczy. W biurze mam dwa 24 calowe a w domu to prosto z lapka jade i mi oczy nie krwawią ale w porównaniu do mojego prywatnego ekranu do zabawy to jest przepaść. Inna sprawa że ceny lepszych monitorów jednak są mocno zryte.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam nawet do przeglądania neta kupiłem ekran 4K i nie żałuje, bo ostrość czcionek przy czytaniu tekstu robi mega robote ;) W grach z reguły zjeżdżam do 1440p bo nie ma większych różnic na 27 calach bo bardzo dobrze się to skaluje, a jednak fps-ów sporo ucieka zostając przy 4K. Chyba ze jakaś platformówka czy wyścigi, to wtedy gram w natywnej rozdzialce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności