Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Play napisał(a):

Ma ktoś pewny/sprawdzony przełącznik (np kvm), dzięki któremu podłącze dwa komputery do jednej drukarki? Drukarka nie ma opcji sieciowych

Jakikolwiek prosty kvm da radę. Drukarka to nie jest wymagające urządzenie.

Np: https://proline.pl/switch-przelacznik-kvm-usb-2x4-ugreen-usb-3-0-czarny-30768-p8114113

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że biorą pod uwagę to iż microsoft z windowsem w pewnym sensie jest monopolistą. Gry i część oprogramowania są tylko na windowsie więc jak Ci warunki nie odpowiadają to i tak nie masz wyboru. Ja nie chce windowsa ale musze go mieć i tyle. Microsoft też pewnie jakoś strasznie nie walczy bo im zależy aby taki stan jak jest teraz pozostał i windows był zainstalowany na jak największej liczbie komputerów

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Spawn napisał(a):

Wydaje mi się że biorą pod uwagę to iż microsoft z windowsem w pewnym sensie jest monopolistą. Gry i część oprogramowania są tylko na windowsie więc jak Ci warunki nie odpowiadają to i tak nie masz wyboru. Ja nie chce windowsa ale musze go mieć i tyle. Microsoft też pewnie jakoś strasznie nie walczy bo im zależy aby taki stan jak jest teraz pozostał i windows był zainstalowany na jak największej liczbie komputerów

No wiem i zgadzam się, ale... Monopol nie jest dobry. Jednak warunki licencji były jasne. Co innego gdyby MS oszukał. Wtedy ingerencja państwa jest uzasadniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bakus1233 napisał(a):

Czyli windows jest lepszy od Appla, bo większość ludzi na świecie go wybiera? 

Wybiera to chyba nie jest dobre słowo ;) Mac OS przez lata był dostępny tylko na macach bo maci miały inne procesory niekompatybilne z x86. Odkąd apple stosuje procesory intela da się ponoć zainstalować na każdym PC ale nieoficjalnie bo licencja apple pozwala instalować mac os tylko na komputerach apple. Kolejna kwestia to jakaś tam część oprogramowania i zdecydowana większość gier są dostępne tylko na windowsie. Nawet jeśli mac czy linux byłby lepszy to dla mnie są bezsensu bo nie odpale na nich gier. Wiele osób kupuje też komputery już z oprogramowaniem i windows dostępny jest u wszystkich producentów komputerów/laptopów poza apple. Nie ma też czegoś takiego jak tani model apple. Ja 2 lata temu kupowałem tablet dla 5 latka i najtańszy ipad kosztował 3tys zł. Kupiłem samsunga z androidem za 800zł a najtańsze tablety to nawet za 200-300zł znajdziesz. Wiadomo że to nie to samo tylko chodzi o to że apple w ogóle nie oferuje budżetowych sprzętów.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Spawn napisał(a):

Nie ma też czegoś takiego jak tani model apple. 

 

A czy ja wiem? Mac Mini kosztuje ~ 3200 zł i oferuje całkiem sporo w tej cenie. Oczywiście zaraz ktoś powie, że można złożyć PC do internetu i podstawowych rzeczy za 1500 zł. No niby można, ale jak sie dorzuci koszt Windowsa, to robi się 2k, a i nigdy nie będzie to tak dobrze śmigać jak ten Mac i nie będzie tak długowieczny ;) Myślę, że jak na dziś ta cena nie jest wysoka, w dobie inflacji i drogiej elektroniki. Gorzej z lapkami, bo tu już faktycznie trzeba dać więcej.


 

24 minuty temu, Spawn napisał(a):

Ja 2 lata temu kupowałem tablet dla 5 latka i najtańszy ipad kosztował 3tys zł.

 

Coś źle szukałeś, bo najtańszy iPad kosztuje 1699 zł i 2 lata temu na pewno nie był droższy.

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok pewnie macie racje i mi pamięć szwankuje. Generalnie chodziło mi o to że najtańszy ipad był o wiele droższy niż chciałem dać za tablet dla dziecka. 

33 minuty temu, Dirian napisał(a):

 

A czy ja wiem? Mac Mini kosztuje ~ 3200 zł i oferuje całkiem sporo w tej cenie. Oczywiście zaraz ktoś powie, że można złożyć PC do internetu i podstawowych rzeczy za 1500 zł. No niby można, ale jak sie dorzuci koszt Windowsa, to robi się 2k, a i nigdy nie będzie to tak dobrze śmigać jak ten Mac i nie będzie tak długowieczny ;) Myślę, że jak na dziś ta cena nie jest wysoka, w dobie inflacji i drogiej elektroniki. Gorzej z lapkami, bo tu już faktycznie trzeba dać więcej.

 

8gb ramu i 256gb dysk? Niezły żart. Aż boje się zapytać czy można je samemu powiększyć bo domyślam się odpowiedzi :)

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, bakus1233 napisał(a):

8GB RAM u Apple to jak komputer z windowsem co ma 64GB RAMU :D😜 

Nie dziwie się. Te ramy muszą być bardzo dobrej jakości skoro liczą sobie 1200zł za dodatkowe 8gb, chociaż lepsze jest widzę 4800zł za 2tb SSD. Za cenę samego ssd u appla można złożyć cały komputer do grania z takim samym ssd.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zbyt optymistycznie to przekalkulowałeś, choć na pewno RAM w sprzętach z marki spod Cupertino jest efektywniej wykorzystywany. Myślę, że 8GB raczej odpowiadałoby takiemu 24 /32 GB RAM na Okienkach.

 

 

2 minuty temu, Spawn napisał(a):

Nie dziwie się. Te ramy muszą być bardzo dobrej jakości skoro liczą sobie 1200zł za dodatkowe 8gb, chociaż lepsze jest widzę 4800zł za 2tb SSD. Za cenę samego ssd u appla można złożyć cały komputer do grania z takim samym ssd.

 

No właśnie, w tym jest pies pogrzebany.

A na dodatek w generacji M2 okazało się, że dyski 256 GB mają wolniejsze przesyły. Wolniejsze od nawet tych z M1.

Tak że startować lepiej od razu z pułapu 512 GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Spawn napisał(a):

 8gb ramu i 256gb dysk? Niezły żart. Aż boje się zapytać czy można je samemu powiększyć bo domyślam się odpowiedzi :)

 

To nie Windows, tu nie trzeba 32GB RAM-u do poprawnego działania ;) Dopoki nie zajmujesz się profesjonalnie obróbka wideo to te 8GB spokojnie starcza w codziennym użytku i komp śmiga jak rakieta. Zresztą serio w 2023 roku ktoś się jeszcze dziwni, że w sprzętach Apple jest mniej RAM-u a i tak śmigają szybciej niż niejeden w teorii znacznie mocniejszy komp na Windowsie? 😛

 

Co do dysku no to tu się zgadzam, chcesz większy to trzeba srogo dopłacić bo taka polityka firmy. Zawsze można jednak to obejść i kupić dysk zewnetrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o RAM na telefonie to IOS sobie rzeczywiście radzi dużo lepiej, ale na kompie? 8GB na Windowsie też spokojnie starcza do przeglądania netu. Z resztą, w desktopach jest zastój. Od paru lat mam ochotę zmienić sobie mojego na coś nowego, ale po co jak i5 3 generacji czyli jedenastoletni! procek ze średniej półki radzi sobie bez zająknięcia z wszystkimi codziennymi zadaniami. Odkąd we wszystkich kompach montują SSD to tylko jakieś antyczne albo absolutnie najtańsze sobie nie radzą.

 

No ale coś czuję że niedługo się złamie bo mam straszną ochotę złożyć jakiegoś maluszka na miniITX.

Edytowane przez zdzichon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, HappyBlack napisał(a):

Myślę, że 8GB raczej odpowiadałoby takiemu 24 /32 GB RAM na Okienkach.

🤣 Teraz to już zdecydowanie przesadziłeś.

10 minut temu, zdzichon napisał(a):

Jeśli chodzi o RAM na telefonie to IOS sobie rzeczywiście radzi dużo lepiej, ale na kompie? 8GB na Windowsie też spokojnie starcza do przeglądania netu. Z resztą, w desktopach jest zastój. Od paru lat mam ochotę zmienić sobie mojego na coś nowego, ale po co jak i5 3 generacji czyli jedenastoletni! procek ze średniej półki radzi sobie bez zająknięcia z wszystkimi codziennymi zadaniami. Odkąd we wszystkich kompach montują SSD to tylko jakieś antyczne albo absolutnie najtańsze sobie nie radzą.

 

No ale coś czuję że niedługo się złamie bo mam straszną ochotę złożyć jakiegoś maluszka na miniITX.

W laptopiku E330 przy którym w soboty was w****iam mam 4GB i styka na neta i Spotify, bądź Foobar. Stacjonarkę mam z 16GB i FX8370 i na nim to w ogóle wszystko śmiga, łącznie z moimi FPS-ami. Ale w FPS-ach ja nie mam potrzeby mieć maksymalnych ustawień. Także nie przesadzajmy z tym, że Windows źle działa, a MacOS jest taki cudowny. BNo czasami to jest dokładnie odwrotnie. Jak na windzie coś nie działa to często da się problem obejść. Na maku rzadko, ale jak już nie działa to działać nie będzie.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafacio napisał(a):

Myślę, że 8GB raczej odpowiadałoby takiemu 24 /32 GB RAM na Okienkach.

Uruchomienie MP3tag na M1(8GB+256GB) zaczyna wchodzić w Swap z automatu około 16 GB. Na Windowsie na miniPC 16 GB RAM wszystko chodzi bezproblemowo. Audirvana na Mac po dwóch godzinach to prawie 2GB RAM. Pewnie w programach graficznych Mac dużo by zyskał, ale do przeglądania Internetu prac biurowych to wybrałbym jednak Windowsa ze względu na cenę - w moim przypadku Mac Mini - 3800zł a Windows 1200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak działa laptop na W11 z procesorem AMD i 8GB RAM, a np mój ipad mini 6 z 4GB RAMU. Przepaść jest kolosalna na korzyść ipada. Oczywiście do wszystkiego można się przyzwyczaić i dla kogoś taki lapek na windowsie może wydawać się ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacmiszcz92 napisał(a):

Ma ktoś może monitor 4k? Ile cali, z jakiego skalowania korzystacie i jak daleko siedzicie od ekranu?

 

Mam takowy, sprawiłem go sobie miesiąc temu. Gigabyte M28U, zatem 28" Skalowanie ustawione na 175%

Z miarą w ręku - siedzę około 60-70 cm od niego, zależnie od tego, jak bardzo odchylę się na fotelu.

 

Wcześniej, przez ostatnie 7 lat, korzystałem z AOC i2369V

 

Większe wrażenie wywarło na mnie o wiele lepsze odświeżanie, a nie rozdzielczość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności