Skocz do zawartości

Przewody, kable


blueme

Rekomendowane odpowiedzi

Który producent jest jeszcze znany z robienia kabli słuchawkowych? Wertuje sobie rynek...

 

- Lavricables 

- Norne

- Plussound

- Dragon

- Danacables

- JPS Labs 

- Wireworld (choć już nie robią słuchawkowców, a szkoda)

- Toxic 

- Forza

- Kimber

- Cardas

 

Co jeszcze ?

 

Edytowane przez MichalZZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2022 o 08:52, Bednaar napisał(a):

Co ciekawe, tlen odgrywa korzystną rolę w przewodności elektrycznej właściwej miedzi: https://web.archive.org/web/20071127125029/http://www.copper.org/innovations/1997/12/wiremetallurgy.html#xgncntnt

 

Dzięki! Cenne informacje z tego linku, szczególnie dot. miedzi ETP (elektrolitycznej) i OFC

 

Co do zacytowanej tezy, to troche źle zinterpretowałeś te wykresy. Przy stałej ilości Cu, większa ilość tlenu wypiera inne zanieczyszczenia, które gromadząc się w obszarze miedzy ziarnami, powodują większy spadek przewodności. Tlen za to powoduje wiekszą wytrzymałość mechaniczną m.in. na zginanie czy rozciąganie.

 

Z kolei tlen znajdujący się wewnątrz przewodnika (konkretnie - ziarna) tworzy z miedzą tlenki, i taka powstała cząsteczka jest dipolem, z własnym mikro polem magnetycznym, wpływającym na ruch elektronów. Przepływający prąd porządkuje kierunek ich ułożenia, tworząc domeny magnetyczne. To jeden z mechanizmów "wygrzewania" kabli.

 

Drugi, wg mnie istotniejszy to elektromigracja.

 

W dniu 18.07.2022 o 22:31, The Grand Wazoo napisał(a):

Producentów miedzi beztlenowej jest pewnie sporo, ale miedzi monokrystalicznej (UP-OCC) ostał się jeden. Pierwszą fabryką produkującą była Furukawa, która zrezygnowała z produkcji. Teraz to tylko Neotech z Tajwanu "ciągnie" takie druty. Nigdy nie miałem kabli Neotech i nie wiem jak grają i czy wszystkie są z UP-OCC, czy tylko wyższe modele. 

Porównanie ze strony dystrybutora Neotech https://diraudio.pl 

 

image.png

Przygotowanie miedzi pod kątem przewodzenia prądu, czyli rekrystalizacja i wzrost ziaren, to procesy znane od wielu dziesięcioleci. Proces OCC to jego ewolucja, będąca pewnie w zasięgu każdej huty miedzi. Problem / idea produkcji miedzi OCC leży zapewne gdzie indziej.

 

Gdy powstaje jakiś większy obiekt np. biurowiec czy centrum kongresowe, to podają, że zużyli X ton stali, X ton betonu i np. 100 km kabli. Teraz warto sobie przeliczyć ile km kabli OCC, kupują pasjonaci Hi-Fi w ciągu roku np. w Europie. Może się okazać że masowo to są całkiem podobne kwoty. Wiec nie chodzi tu o żadne wynalazki, patenty itp. tylko, że jest to niszowa produkcja, można by nawet rzecz - fanaberia zamawiającego.

 

Kluczowy jest tu (znak towarowy?) OCC, żeby inwestycja mogła się zwrócić, klient miał poczucie że kupuje coś lepszego niż OFC, a konkurencja się bezczelnie nie podpięła pod nazwę. Ale myślę, że odpowiedników kabli OCC jest na rynku więcej.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2022 o 17:44, Artorias napisał(a):

A po co się np ekranuje kable cyfrowe? Niekiedy nawet kilkoma ekranami (W tym przypadku 4):

Tego nikt nie wie po co firmy audio to robią. Ba, Nie wiadomo nawet po co takie kable produkują, skoro na rynku komputerowym jest pełen asortyment. Pewnie dlatego, że zawsze znajdzie się ktoś kto to kupi, a skoro koszt wytworzenia znikomy to można kilku lub kilkunastokrotną przebitkę zarobić. Albo i lepiej.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2023 o 20:12, Rafacio napisał(a):

Tego nikt nie wie po co firmy audio to robią. Ba, Nie wiadomo nawet po co takie kable produkują, skoro na rynku komputerowym jest pełen asortyment.

Nie wywołuj wilka z lasu :D A ja wiem, przynajmniej odkąd puściłem przez cały salon 10m RCA z mojej integry sygnał po pre-out do Zen CANa, za pomocą taniego przewodu bez żadnego ekranowania. W skrócie, po 30 sekundach przewód poleciał do kosza, bo było to niesłuchalne przez przytłaczającą ilość szumów, a cała koncepcja oczywiście wzięła w łeb. Na niewielkie odległości faktycznie można mieć problem z wyłapaniem różnic, ale im odległość większa tym już takie rzeczy wychodzą. Akurat nie wszystko co piszą producenci, to słowa rzucane na wiatr. Taki Ricable dokładnie opisuje na ile metrów można przesłać bezstratnie sygnał za pomocą ich przewodów. Jeśli ktoś ma watpliwości, czy przewód ma znaczenie, to polecam spróbować przesłać 4k@120 VRR przez HDMI 2.1 10 metrowym kablem słabej jakości, albo 4K@60 HDR dla HDMI 2.0.

Edytowane przez Artorias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 m to raczej ekstremalny przypadek. Ale, ale... Właśnie mi się przypomniało, że lata temu też używając 10-cio metrowego RCA ripowałem winyle gdzie sprzęt RTV był w jednym, a stacjonarny komp w drugim pokoju. Kilka osób słyszało i uznało, że dobrze mi to wyszło. A kabel był taki z MM.

7 godzin temu, Artorias napisał(a):

4k@120 VRR

Nie bardzo wiem co to, dopiero troszkę doczytałem (u mnie dopiero w zeszłym roku pojawiło się FHD w domu) i chyba to są znacznie większe ilości danych niż muzyka dwukanałowa? To tak jak byś napisał, że do przewiezienia kilkunastotonowego kontenera silnik 1.0 nie bardzo wystarczy. No nie wystarczy, ale do przewiezienia kilku osób już tak.

 

Swoją drogą takie Ricable (kompletnie nie znam) to producent pełną gębą czy konfekcjoner?

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rafacio napisał(a):

10 m to raczej ekstremalny przypadek. Ale, ale... Właśnie mi się przypomniało, że lata temu też używając 10-cio metrowego RCA ripowałem winyle gdzie sprzęt RTV był w jednym, a stacjonarny komp w drugim pokoju. Kilka osób słyszało i uznało, że dobrze mi to wyszło. A kabel był taki z MM.

U mnie za to było więcej szumów niż muzyki :) a na krótkiej odległości było spoko.

 

4 godziny temu, Rafacio napisał(a):

Swoją drogą takie Ricable (kompletnie nie znam) to producent pełną gębą czy konfekcjoner?

Producent pełną gębą z tego co się orientuje (z Włoch). Ich produkty wydają się całkiem sensownie wycenione (Szczególnie tańsze modele np Magnus), zakładając, że faktycznie używają takich przewodników oraz technologii, jak opisują. Na pewno są solidne i sprawiają wrażenie świetnie wykonanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalZZZ napisał(a):

Miałeś może doczynienia z tymi kablami z serii Invictus?

Niestety nie. Posiadam tylko Magnusa USB i w cenie trochę ponad 400zł, uważam, że to dobry wydatek, nawet dla lekkiego sceptyka. Przynajmniej widać za co płacimy. Pozłacane wtyki USB, solidne ekranowanie (4 ekrany), dobrej klasy przewodnik (czystość 7N) itd i rzetelne testy, które przeprowadzili, żeby sprawdzić na ile metrów są w stanie przesłać sygnał bezstratnie.

 

Invictus wykracza poza moje potrzeby na ten moment. Jak ktoś chce bezkompromisowego przewodu z tej firmy, to może warto sprawdzić.

Jak mam pewien próg po którym dla mnie opłacalność się kończy i jak mam płacić bardzo dużo, za relatywnie bardzo mały zysk, to odpuszczam :D Przewody to mimo wszystko śliski temat i łatwo się naciąć albo zwyczajnie nie trafić z synergią.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artorias napisał(a):

Niestety nie. Posiadam tylko Magnusa USB i w cenie trochę ponad 400zł, uważam, że to dobry wydatek, nawet dla lekkiego sceptyka. Przynajmniej widać za co płacimy. Pozłacane wtyki USB, solidne ekranowanie (4 ekrany), dobrej klasy przewodnik (czystość 7N) itd i rzetelne testy, które przeprowadzili, żeby sprawdzić na ile metrów są w stanie przesłać sygnał bezstratnie.

 

Invictus wykracza poza moje potrzeby na ten moment. Jak ktoś chce bezkompromisowego przewodu z tej firmy, to może warto sprawdzić.

Jak mam pewien próg po którym dla mnie opłacalność się kończy i jak mam płacić bardzo dużo, za relatywnie bardzo mały zysk, to odpuszczam :D Przewody to mimo wszystko śliski temat i łatwo się naciąć albo zwyczajnie nie trafić z synergią.

Dzięki za info. USB juz mam uważam bardzo dobry kabel - Curious. Bardziej mnie interesują jakieś fajne interkonekty RCA i zasilający (brakuje mi obecnie jednego i jadę na stocku albo przepinam kable z innych urządzeń, kiedy chce sobie robić porównania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2023 o 11:04, neonlight napisał(a):

Kup sobie Cordial'a, tani, dobrze wykonany i elastyczny. ;)

Denmark - oni to mają nawet widziałem fabrykę kondensatorów.

Będę musiał poszukać na necie. Wiadomo na bezludnej cicho i spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare słów o moich wrażeniach dotyczących nowego nabytku, kabla słuchawkowego do Susvary - Wireworld Platinum Eclipse. Nigdy wcześniej nie miałem doczynienia z tak dobrej jakości srebrem 8 core. Nie mogę się nadziwic jak to gładko gra! Wczesniej myslalem, ze jest to bardziej domena miedzi i nawet pytałem właściciela, czy aby napewno jest pewien, że to srebro 😅 W porównaniu do srebra Argentum, to jest zupełnie co innego. Być może ma na to wpływ ilość żył, lepszej jakości srebro, nie mam pojecia, nie znam się, ale jednego jestem pewien - podoba mi sie to :) Nie ma mowy o żadnej ostrości, szorstkości, jasności, czy odchudzeniu dzwięku. Oczywiście też nie pogrubia, nie dociąża i nie wypełnia. Jest natomiast lepsza rozdzielczość, więcej powietrza, czyściej wybrzmiewające wokale i bardziej podkreślone wysokie, ale jak juz wspominałem i co mnie najbardziej zdziwiło - bardzo gladkie. Dzwiek jest ogolnie bardzo czysty i przejrzysty. Jakby zupełnie czyste, błękitne niebo beż żadnej chmurki. Kolejną rzeczą, ktora mnie zaskoczyła, to bas, który mocniej uderza, przy czym jest też bardziej utwardzony. Zawsze myślałem, że srebro owszem, utwardza bas, ale i odejmuje jego moc, wage czy siłe uderzenia. Tutaj tak nie jest. Bas jest silny, zwarty i szybki. Potrafi walić jak z karabinu maszynowego ;) Naprawde świetny kabel, który idealnie pasuje do Susvary i całej reszty mojego systemu 👍

ps. do 1266 chyba też będę szukał srebra 8 core 😀

 

Edytowane przez MichalZZZ
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 8 core to tak na prawdę jest 8 drucików na kanał (moim zdaniem to jest 4 core, bo 4 kabelki po 4 druciki a nie 8), dość cienki kabelek 27AWG., a z tą czystością 7N to podobno nie ma takiego procesu technologicznego którym można by to uzyskać tego typu czystość srebra.

Argentum miałeś zbalansowany, bo standardowo jest dwu żyłowy z ekranem?

 

IMG_1749.webp

Edytowane przez saudio
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam Wireworld Nano Platinum Eclipse i potwierdzam, ze gral swietnie z Susvarami i Utopiami.

Tak jak saudio pisze to jest 4 core a nie 8, a kabelki ma bardzo cieniutkie co sprawia trudności w przerabianiu koncowek.
 

Do Utopii też mam Lavricable Grand z srebra 20awg 6n 4 core (mozna teraz zamowic 8 core) i stawiam go wyzej niz Wireworld. Przynajmniej w Utopiach bo juz Susvar z nim nie slyszalem :) 

Edytowane przez Kridzu
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam, gdzieś wyczytałem, ze to 8 core i to powieliłem. Zdam się na was i waszą wiedzę :)

 

Właśnie o takim Lavri Grand 8 core myśle do 1266. 

 

Tutaj recka :

 

https://www.head-fi.org/showcase/lavricables-grand-headphone-cable-multistrand-litz-version.26552/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 godzin temu, MichalZZZ napisał(a):

Pare słów o moich wrażeniach dotyczących nowego nabytku, kabla słuchawkowego do Susvary - Wireworld Platinum Eclipse. Nigdy wcześniej nie miałem doczynienia z tak dobrej jakości srebrem 8 core. Nie mogę się nadziwic jak to gładko gra! Wczesniej myslalem, ze jest to bardziej domena miedzi i nawet pytałem właściciela, czy aby napewno jest pewien, że to srebro 😅 W porównaniu do srebra Argentum, to jest zupełnie co innego. Być może ma na to wpływ ilość żył, lepszej jakości srebro, nie mam pojecia, nie znam się, ale jednego jestem pewien - podoba mi sie to :) Nie ma mowy o żadnej ostrości, szorstkości, jasności, czy odchudzeniu dzwięku. Oczywiście też nie pogrubia, nie dociąża i nie wypełnia. Jest natomiast lepsza rozdzielczość, więcej powietrza, czyściej wybrzmiewające wokale i bardziej podkreślone wysokie, ale jak juz wspominałem i co mnie najbardziej zdziwiło - bardzo gladkie. Dzwiek jest ogolnie bardzo czysty i przejrzysty. Jakby zupełnie czyste, błękitne niebo beż żadnej chmurki. Kolejną rzeczą, ktora mnie zaskoczyła, to bas, który mocniej uderza, przy czym jest też bardziej utwardzony. Zawsze myślałem, że srebro owszem, utwardza bas, ale i odejmuje jego moc, wage czy siłe uderzenia. Tutaj tak nie jest. Bas jest silny, zwarty i szybki. Potrafi walić jak z karabinu maszynowego ;) Naprawde świetny kabel, który idealnie pasuje do Susvary i całej reszty mojego systemu 👍

ps. do 1266 chyba też będę szukał srebra 8 core 😀

 

Jak Ci pisałem że dobre srebro nie jest ostre, to nie wierzyłeś :P 

Polecam DOUBLE HELIX PRION 4, tam masz prawdziwy 6 core. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo mi się kojarzyło srebro zupełnie inaczej, miałem inne wyobrażenia jak i później doświadczenia z Argentum. Chociaż Argentum tez nie moge powiedziec, że jest ostry, ale gładki jak Wireworld też nie. Jak widać srebro srebru nie równe i tutaj też są różnice :)

 

DOUBLE HELIX PRION 4 to juz wydatek nieco wiekszy, a ja się staram nie przekroczyć granicy 5k zł za kabel. Chyba, że upoluje gdzieś używke. Poszukam. Dzięki za info. 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności