Skocz do zawartości

Książki, czyli co czytasz.


all999

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnie lata zagłębiałem się w "Świat Dysku" Pratchetta, ale ostatnio postanowiłem się dokształcać i czytam literaturę fachową z mojej dziedziny, periodyk "Postępy Biochemii", który dostaję w ramach opłacania składek członkowskich Polskiego Towarzystwa Biochemicznego: https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/

Ostatnio czytałem ciekawy artykuł na temat metody sekwencjonowania kwasów nukleinowych (DNA i nawet bezpośrednio RNA), ktorą można przeprowadzić za pomocą małego urządzenia (MinION) dołączanego do laptopa, co umożliwia użytkowanie nawet w warunkach polowych: tom 66m nr 3 (2020), str 193-204: Anastasiia Satyr, Agnieszka Żmieńko "Sekwencjonowanie nanoporowe i jego zastosowanie w biologii" - polecam :)

https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/view/328

image.png

Edytowane przez Bednaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chwile temu przeczytałem wszystko co zostało przełożone na nasz język z sagi Przestrzeń Objawienia - Alastaira Reynoldsa. Świetnie science fiction! I od tamtej pory nie moge sobie znaleźć nic ciekawego :( Zacząłem biografie Leonardo da Vinci - Isaacsona (kiedyś czytałem Steva Jobsa i Einsteina tego samego autora) ale poległem bo to bardziej opis dzieł niż biografia. Wziąłem się za Lód - Dukaja ale mnie nie porwało i też odpadłem. Zacząłem czytać cykl barokowy a konkretnie to Żywe Srebro - Neala Stephensona (wcześniej czytałem Zamieć, Cryptonomicon, Diamentowy Wiek i Peanatema) ale odpadłem po 300 stronach. Niby ciekawe ale napisane jak encyklopedia w zasadzie bez fabuły i czyta się bardzo mozolnie. Zacząłem nawet czytać Wiedźmina którego czytałem ze 20 lat temu i już nie pamiętam. Skończyłem Krew Elfów i niechce mi się tego dalej czytać :D

 

Koniec końcow sięgnąłem po pewniaka w postaci Hyperion - Dan'a Simmonsa. Pewniak dlatego że już kiedyś czytałem :P

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Spawnmówisz, że Saga Przestrzen Objawienia taka dobra? Jeśli wciąż poszukujesz to polecę:

- Paleta zła R. Shekley -nowela, ale gotowy scenariusz na film,

- Kryminalna historia kościoła katolickiego, praca życia Deshnera, 

- Dragonlance, począwszy od Smoki jesienneo zmierzchu

Edytowane przez Palpatine
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie mocno siadło. To jest taka space opera ale w klimacie hard science fiction czyli trzyma sie praw fizyki i nauki. Autor stresztą jest astrofizykiem ;) Pierwszy tom nie jest wybitny ale na tyle mi się podobał że sięgnąłem po kolejną Migotliwa Wstęga i potem to już się oderwać nie mogłem. Ciekawie są rozpisane bo jest mocno wykreowane uniwersum z ogólnym motywem w którym dany tom skupia się tylko na jakimś konkretnym wycinku i z każdym kolejnym tomem odkrywasz coraz więcej. Zazębiają się i przenikają ale masz jednocześnie mniejsze historie i ogólną epicką oś. Np jakiś tom skupia się na konkretnej postaci a w innym tomie zupelnie inne postacie tylko słyszaly o tej postaci i postrzegają ją ze swojej perspektywy. No ciekawie to wszystko jest pomyślane.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie czytania Tronu Jagiellonów Szymona Jędrusiaka. Kryminał polityczny plus sensacja z czasów Jagiełły. Wciąga. Autor nie sili się specjalnie na język z epoki ale pisze zgrabnie. Przedtem czytałem jego trylogię o Zawiszy Czarnym. Też dobra.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skończyłem właśnie Plac Senacki, 6 PM od Severskiego. To moja pierwsza książka tego autora i raczej ostatnia (choć poprzednie mają niby świetne opinie...).

 

Nie była to zła lektura, ale po niezłym początku zaczęła się dłużyzna, lanie wody i generalnie - przez większość książki nie dzieje się tutaj praktycznie nic. Totalnie brakowało jakiegokolwiek napięcia, czegoś co by zachęcało do dalszej lektury. Mnie w dobrnięciu do końca utrzymała tylko interesująca tematyka. 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piast - Grzegorz Gajek. Kiedyś chętnie czytałem powieści piastowskie Karola Bunscha i mam do tego rodzaju prozy sentyment. No to czytam i nowsze powieści. Trochę to jak fantasy choć bez magii ale sporo miecza i topora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam aktualnie polecam to:

 

Bez litości

Miroslav Žamboch

Cykl: Bakly (tom 1)

 

Czas żyć, czas zabijać
Miroslav Žamboch
Cykl: Bakly (tom 2)

 

Szukając śmierci
Miroslav Žamboch
Cykl: Bakly (tom 3)

 

Bakly. W objęciach śmierci
Miroslav Žamboch
Cykl: Bakly (tom 4)

Edytowane przez Rafacio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ostatnie wydanie darmowe Fantazmatów - Machine de Pologne. Zbiór opowiadań w stylu steampunk, fantasy, polskie fantasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Play napisał(a):

Wie ktoś ile to może być warte? Oryginał, jedynie była dorabiana obwoluta z drewna

Tyle ile ktoś za to da. Np. dla mnie jest to warte 0. A dla kogoś innego może być warte 100 zł, a dla jeszcze innego 10000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafacio napisał(a):

Tyle ile ktoś za to da. Np. dla mnie jest to warte 0. A dla kogoś innego może być warte 100 zł, a dla jeszcze innego 10000 zł.

Bardzo mi pomogłeś ! Masz uśmieszek image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności