Skocz do zawartości

Książki, czyli co czytasz.


all999

Rekomendowane odpowiedzi

Cztery dotychczas wypuszczone odcinki drugiego sezonu Boscha:Legacy obejrzane, więc dalej czytam. Akurat ponownie skończyłem tom 18, który o ironio opowiada historię wykorzystaną później właśnie w drugim sezonie Bosch:Legacy (choć tu są też spore wątki poboczne, nieobecne w książkach) i zaraz zabieram się za tom 19.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zamówiłem, a czytać będę za jakiś czas. Zastanawiam się też nad książką tradera21. Moim zdaniem ta tematyka powinna być poruszana w szkołach. Uczymy się tam jakichś pierdół o starożytnym Egipcie, a wiedzy o inwestowaniu, która przełożyłaby się na poprawę sytuacji materialnej Polaków, nie ma nawet wspomnianej.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Saiya-jin napisał(a):

 

Zamówiłem, a czytać będę za jakiś czas. Zastanawiam się też nad książką tradera21. Moim zdaniem ta tematyka powinna być poruszana w szkołach. Uczymy się tam jakichś pierdół o starożytnym Egipcie, a wiedzy o inwestowaniu, która przełożyłaby się na poprawę sytuacji materialnej Polaków, nie ma nawet wspomnianej.

 

Jedyny pewny zarobek przy inwestowaniu to sprzedawanie książek o inwestowaniu lub branie prowizji za inwestowanie czyimiś pieniędzmi ;)

 

Prawda jest taka że 90% prywatnych inwestorów powinno skupować jedynie indeksy i trzymać je długo po minimum 10+ lat bo średnio tylko tak się da coś ugrać. Reszta to loteria.

Edytowane przez Spawn
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie, jak sam zauważyłeś. Jeśli sklei się portfel inwestycyjny z głową, to nie jest to aż takie ryzykowne. Zresztą kupno etf-a, to już forma inwestowania. :) I wcale nie trzeba 10 lat, bo taki S&P 500 historycznie co roku praktycznie daje całkiem spoko zwroty i jest to o wiele lepsze niż trzymanie pieniędzy na koncie, bez żadnego oprocentowania, gdzie realnie tracisz przez inflację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, życzę powodzenia. Przyznać trzeba że teraz jest dobry okres na inwestowanie bo zeszły rok s&p500 skończył na -20%. Pytanie czy w tym roku będzie kolejne -20% czy zacznie powoli odrabiać ;)

 

Pamiętaj tylko że statystyki mówią że blisko 90% prywatnych inwestorów traci na giełdzie. A co do książek to skoro ktoś jest takim giełdowym wymiataczem że może o tym pisać to czemu musi dorabiać na sprzedawaniu książek? ;)

 

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Connelly chwilowo zawieszony, wróciłem do Roberta Galbraitha (czyli J.K.Rowling od Harry'ego Pottera) i jego/jej serii kryminałów o Cormoranie Strike'u, które czytałem już na początku roku, ale lekturę postanowiłem powtórzyć, bo w Mikołajki premiera nowego, siódmego, tomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
13 godzin temu, meehooj napisał(a):

warto

Dukaja i Dragana uważam za "najpiękniejsze" umysły naszych czasów.  Niby dwa różne bieguny, ale mają jedną wspólną cechę, ich analityczne umysły o bardzo szerokim spojrzeniu nawet na najprostsze zagadnienia doprowadzają do wniosków, które są nie do dosięgnięcia dla większości z nas.

Edytowane przez Palpatine
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Saiya-jin napisał(a):

Czytam teraz [i]Niezwyciężonego[/i] Lema. Ciekawe czy to dobre. Nie wszystkie jego książki lubię. A poza tym też to:

 

dochodowe gospodarstwo joel salatin

Jeden z lepszych Lemów. Podobnie jak Fiasko i opowiadania o Pirxie.

Zakupiłem wreszcie eBooki :

- Michał Cholewa - Gra o sumie niezerowej ( ostatni tom cyklu Algorytm Wojny)

- Kass Ceran - Dreyn. Urodzony aby walczyć.

/militarna SF/

 

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2023 o 22:06, Palpatine napisał(a):

Jeśli kogoś warto polecać to właśnie Lema i Eco. Każda z ich pozycji jest bardzo wartościowa. 

Zastanawiam się czy Pan Dukaj też zasługuje na przeczytanie całej bibliografii.

 

No ja akurat się z tym nie zgadzam. Lema lubię niektóre książki (Solaris, Powrót z gwiazd, Katar), a niektóre mi się zupełnie nie podobały (Golem XIV np.). Eco znowu jest strasznie przegadany. Tam jest wciśnięta na siłę i zupełnie niepotrzebnie potężna erudycja, która ma jedynie ornamentacyjne znaczenie. Ma robić wrażenie, ale jak się zacznie czytać te książki pomijając ten cały słownikowy bełkot, to okazuje się, że niczego nie tracimy. Czytałem Imię rózy i Wahadło Foucaulta i więcej jakoś nie mam ochoty. Swoją drogą ciekawe czy dobrze interpretuję Wahadło.

 

Dukaj napisał bardzo ciekawy zbiór esejów (Po piśmie). Mocno polecam. Inne jego książki też są ciekawe (poza Lodem może). Jest opętany ideą transhumanizmu.

 

Genialny jest Zajdel. Mega dobry pisarz.

 

Grzędowicz jest niezły, ale to już trochę lżejsze książki. Pan Lodowego Ogrodu to świetna książka. Dobra książka na złe czasy. A przy tym nieźle się to czyta - to takie skrzyżowanie 13 wojownika z Predatorem i sci-fi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 2.12.2023 o 22:56, Palpatine napisał(a):

Dukaja i Dragana uważam za "najpiękniejsze" umysły naszych czasów.  Niby dwa różne bieguny, ale mają jedną wspólną cechę, ich analityczne umysły o bardzo szerokim spojrzeniu nawet na najprostsze zagadnienia doprowadzają do wniosków, które są nie do dosięgnięcia dla większości z nas.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walter Isaacson - Eleon Musk. Dla mnie najważniejsza książka 2023 r. Nie jestem ani fanem tego Pana, ani metod którymi osiąga swoje cele, ale książka która otwiera oczy na mnóstwo spraw a ponadto jest pisana bardzo lekkim i przystępnym językiem tak aby gładko weszło grubo ponad 800 str.

Ten sam autor napisał biografię Leonarda da Vinci - leży i czeka na półce.

Edytowane przez Palpatine
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2023 o 20:31, Saiya-jin napisał(a):

Pan Lodowego Ogrodu to świetna książka.

Byłaby lepsza jakby nie była tak bezczelną zrzynką że Strugackich i autor trochę lżejszą ręką serwował ideologiczne blubry, ale czytało się nawet nieźle. Transformacja w... Na końcu mnie wzięła z zaskoczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.12.2023 o 22:56, Palpatine napisał(a):

Dukaja i Dragana uważam za "najpiękniejsze" umysły naszych czasów.  Niby dwa różne bieguny, ale mają jedną wspólną cechę, ich analityczne umysły o bardzo szerokim spojrzeniu nawet na najprostsze zagadnienia doprowadzają do wniosków, które są nie do dosięgnięcia dla większości z nas.

 

Sorry Lordzie, że tak się wepchnę "nie książkowo". Dukaja znam powierzchownie, natomiast Pan Andrzej Dragan...Najlepszy polski fizyk, umysł, który wyprzedza swoje czasy, to jak postrzega, to, co nas otacza (w skali mikro i makro), jak to potrafi przekazać. I jakie zdjęcia robi (bo to też).  Jak potrafi przedstawić (w miarę prosto) założenia fizyki kwantowej...

 

Nie miałem okazji (niestety) słuchać jego wykładów, znam je tylko z treści dostępnych w internecie. Taki... wydziarany zakapior ;). ale umysłowo - klękajcie narody.

 

Raz jeszcze sorry, że tak się nie książkowo wciąłem, ale akurat Pan A.D jest jednym z moich (nielicznych) Guru. Stad ten wpis.

 

T.

Edytowane przez Thomm
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Thomm napisał(a):

ale akurat Pan A.D jest jednym z moich (nielicznych) Guru.

Ciekawi mnie jak weryfikujesz to co on mówi czy pisze. Jak potem w życiu codziennym korzystasz z tego co od niego się nałuchasz?

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy o tej książce było już, osobiście powiem, że jestem zachwycony. Radek Rak i jego Agla. Aurora. Drugi tom historii przenosi nas do zimnych krain. Jedyny minus, że zbyt szybko się czyta. Moja miłość do twórczości Radka ciągle rośnie

Wysłane z mojego SM-A546B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności