Skocz do zawartości

[Wydzielone] Propozycje zmian w komisie - zapobieganie oszustom


Rekomendowane odpowiedzi

 

Al zaczął się chwalić swoimi zakupami w "Muzyczne zakupy" od końca maja br., żadnych zdjęć sprzętu nie przedstawiał, na ebayu nie było aukcji Staxów, które rzekomo kupił, więc można mieć niemal pewność, że tego sprzętu nie posiadał.

Większość przekrętów robią jednak osoby nie posiadające fizycznie sprzętu - vide aukcje Allegro z "pożyczonymi" zdjęciami.

 

Nie można o taką kartę poprosić samemu, jeśli mamy podejrzenia wobec danego użytkownika? Sztywny wymóg ma odciążyć kupującego od myślenia na to wychodzi.

Może jeszcze wymóg udania się do jednego ze sklepów mp3store w celu weryfikacji posiadania oraz stanu sprzętu. Przybiją pieczątkę na w/w kartce z nickiem 'WojtekChuck approved' i z kompletem dokumentów będzie można udać się do komisu dopiero... taka odprawa przedsprzedażowa ^_^

 

 

@Mayster dokonujesz zbędnej nadinterpretacji. Wymóg zamieszczania zdjęć sprzętu nie ma na celu zwolnienie kupującego z myślenia. Może jednak sprawić, że potencjalni oszuści będą omijać nasze forum i komis. Jeżeli nie wprowadzimy dodatkowego zabezpieczenia za jakiś czas wszyscy zapomną o akcji z alem, pojawi się ktoś nowy i sytuacja się powtórzy. Jeżeli wprowadzimy minimum zabezpieczeń w komisie i będziemy się wzajemnie ostrzegać przed podejrzanymi ogłoszeniami, tak jak to się dzieje w temacie dot. oszustw na allegro, to jest szansa, że oszuści będą nas omijać, a dokonać oszustwa będzie im trudniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-45025-0-76944900-1436799094.png

Lepszy mazak bym dobrał i już nic by się nie poznało stronę z forum też da rade wkleić ale jakieś zabezpieczenie to na pewno jest.

Dużo rzeczy nie sprzedawałem ale zawsze dodaję realne fotki bo to ładnie wygląda zwłaszcza dobrze zrobione.

 

 

Głupio wyszło na pewno wpłynie to na komis i zaufanie w nim.

Teraz najważniejsze jest dowieść prawdy i zakończyć sprawę i jakoś zabezpieczyć się przed kolejnymi.

Jak dobrze że nie skusiłem się na DACa który nagle niby miał jako drugiego :)

Edytowane przez Hakuri
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hmm, pokazać Ci jak za pomocą bota napisanego w php+cURL zaspamować można całe forum ogłoszeniami z kilkuset kont? Ja nie widzę sensu takiego ograniczenia, bo ucierpią na nim tylko uczciwi, nad tym jak to ominąć nawet nie musiałem się zastanawiać. Bo obecnie w ramach eksperymentu w wolnym czasie staram się napisać algorytm rozpoznający takie boty.

Widzisz różnicę między botem a użytkownikiem, który przez wiele miesięcy był aktywny i wykręcił coś takiego? On nie miał 1 posta. To, że wiesz jak spamować to super, gratuluje, ale chyba nie zrozumiałeś o co mi chodziło - jeżeli ograniczy się liczbę sprzedawanych przedmiotów, to nie wykiwa się tylu ludzi, po 1 czy 2 transakcjach pójdzie informacja na forum i się na tym skończy. Kupiłbyś coś od bota z 1 postem?

 

A ty widzisz? Czym różni się bot korzystający z dobrze przygotowanego lub przejętego konta od normalnego użytkownika. Ja mając wgląd do logów czasami tego nie rozpoznaje :(

Owszem aby przygotować to tak jak mówię potrzeba sporo czasu, ale nie zapomniał bym też o tym że w komisie jest sporo nowych kont stworzonych w celu zakupu/sprzedaży/wymiany. Wydaje mi się że zrozumiałem o co Ci chodziło, z tym że nie wziąłeś pod uwagę jak czasem ciężko rozpoznać kto ile ma kont, tutaj jedna z osób mająca bana, a obecnie już uwzględniona amnestią miała kilka multi. Kto wie o kim mówię ten wie, ja palcem już dokładniej wskazywać nie będę.

I nie chcę podważać twojego autorytetu czy pomysłu, ale moim zdaniem bardziej uderza on w uczciwych użytkowników niż w oszustów.

I tak kupiłem tu już ipoda od osoby z małą ilością postów, i bez żądnych opinii na jego temat. Nawet zdecydowałem się na wysłanie mu pieniędzy przelewem. :) I od jakiegoś czasu ipod wiernie mi towarzyszy w spacerach podróżach czy wieczornych osłuchach :)

 

P.S. Podbiję ogłoszenia aby nie gięły w śród innych postów

Uwaga! Info dla wszystkich poszkodowanych.

 

Wysyłajcie do mnie PW, które zawierają dane:

 

- wasze imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe

- informację co kupiliście i za ile

- wszystkie dane kontaktowe jakie otrzymaliście na temat ala

 

Oczywiście jak ktoś sie umawiał na odbiór i nie robił przelewu to nie jest poszkodowany.

 

Jeśli ktoś nie chce udostępniać swoich danych osobowych albo nie ma zamiaru tego zgłaszać to na nic mi wasze dane osobowe i proszę ich nie podawać. Wtedy na komisariacie udostępniony zostanie tylko nick z forum, jeśli ktoś nawet tego sobie nie życzy to należy to zaznaczyć.

 

Po co to? Zbiorę to do kupy, sporządzę podsumowanie całego przedstawienia. Taką paczkę z podsumowaniem odeślę z powrotem do każdego poszkodowanego na PW. Do tak otrzymanej paczki każdy powinien dołączyć potwierdzenia przelewu i zrzuty rozmów prywatnych z PW i z tym wszystkim (łącznie ze danymi osób poszkodowanych, które sie zgodziły na ich podanie) każdy powinien zostawić w swoim komisariacie podczas składania zawiadomienia o przestępstwie. Od administracji poproszę IP konta ala, również dołączymy to do podsumowania.

 

Dodatkowo na PW dostaniecie informację jak potwierdziliśmy, że to wałek.

 

Tu na forum opublikuję jedynie sumę oszukanych osób i łączną kwotę, kto chce pisać co kupił i za ile, niech robi to wedle własnego uznania.

 

Tyle z mojej strony, ktoś ma jakieś propozycje lub chciałby coś dodać?

Na temat moralnych rozważań proszę sie tymczasowo wstrzymać, przyjdzie pora na to później.

Ale spamujecie, czy jakiś mod może wyodrębnić osobny temat "Zmiany w komisie, dyskusja" czy coś podobnego?

 

Nie zglosiły się jeszcze osoby, które "kupiły":

  • Sony z ultra
  • Staxy
  • Fostex pm841
  • Pioneer ct93
  • SHP9500
Edytowane przez Ugz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%. Co do wysyłki sprzętu - tylko do zaufanych osób. Komis również powinien istnieć nadal, bo jest ważny dla nas użytkowników, a dla mp3store jest reklamą. Kupiłam Beyery w mp3store właśnie, bo dzięki forum uważam ten sklep za zaufany.

Al mocno podkopał zaufanie między ludźmi, ale nie pozwólmy mu zniszczyć naszego forum. Chcę nadal wymieniać się z innymi swoimi doświadczeniami, zdobywać nowe. W końcu każdy wie jak jest; ile osób już zarzekało się, że te słuchawki na pewno są ostatnimi :)

 

 

A to będzie jakaś segregacja? Ja z prawie rocznym stażem nie mam zbyt wielu nastukanych postów. To jestem bardziej zaufany czy mniej?

Do tej pory jak ktoś chciał zdj to dostawał, allegro nie mam. Wszystko było ok. Co do komentarzy, wpadłem na forum na chwilę (niebyły mi potrzebne) a okazało się, że zostanę na dłużej :-)

 

 

Nie można o taką kartę poprosić samemu, jeśli mamy podejrzenia wobec danego użytkownika? Sztywny wymóg ma odciążyć kupującego od myślenia na to wychodzi.

Może jeszcze wymóg udania się do jednego ze sklepów mp3store w celu weryfikacji posiadania oraz stanu sprzętu. Przybiją pieczątkę na w/w kartce z nickiem 'WojtekChuck approved' i z kompletem dokumentów będzie można udać się do komisu dopiero... taka odprawa przedsprzedażowa ^_^

 

I co? Mam jechać xyz km do oddziału mp3store, bo chcę sprzedać sprzęt? Mocno chybiony pomysł. Z resztą parafrazując: trochę socjotechniki i człowiek gubi się.

E: @Arkusz, spoko nie unoszę się :P Po prostu ludzie co chwilę wpadają na coraz ciekawsze pomysły, nie mam nic przeciwko zdjęciom.

Edytowane przez krzysiek313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ugz - spoko, bez nerwów:) Ja sam w ciągu tych kilku lat na forum skorzystałem z komisu chyba tylko raz czy dwa, po prostu dałem swój pomysł. Najbezpieczniej to i tak jest kupić sprzęt przez allegro i zapłacić kartą kredytową.

 

Co do alla - sam nic nie kupiłem od niego, nie miałem kasy ani potrzeby. Swoją drogą nie podejrzewałem go o wałek, ale cała sprawa wydawało mi się podejrzana. Jednego dnia w statusach pytał o zakup słuchawek, wcześniej przeprowadzka i jakaś głupia akcja typu "kto mi zamówi pizze" a następnego dnia już zbierał kasę na pogrzeb, coś mi nie pasowało ale gdybym miał do wydania trochę kasy to pewnie sam bym padł jego ofiarą;/

Edytowane przez tybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zgadzam się w 100%. Co do wysyłki sprzętu - tylko do zaufanych osób. Komis również powinien istnieć nadal, bo jest ważny dla nas użytkowników, a dla mp3store jest reklamą. Kupiłam Beyery w mp3store właśnie, bo dzięki forum uważam ten sklep za zaufany.

Al mocno podkopał zaufanie między ludźmi, ale nie pozwólmy mu zniszczyć naszego forum. Chcę nadal wymieniać się z innymi swoimi doświadczeniami, zdobywać nowe. W końcu każdy wie jak jest; ile osób już zarzekało się, że te słuchawki na pewno są ostatnimi :)

 

 

A to będzie jakaś segregacja? Ja z prawie rocznym stażem nie mam zbyt wielu nastukanych postów. To jestem bardziej zaufany czy mniej?

Do tej pory jak ktoś chciał zdj to dostawał, allegro nie mam. Wszystko było ok. Co do komentarzy, wpadłem na forum na chwilę (niebyły mi potrzebne) a okazało się, że zostanę na dłużej :-)

 

 

Nie można o taką kartę poprosić samemu, jeśli mamy podejrzenia wobec danego użytkownika? Sztywny wymóg ma odciążyć kupującego od myślenia na to wychodzi.

Może jeszcze wymóg udania się do jednego ze sklepów mp3store w celu weryfikacji posiadania oraz stanu sprzętu. Przybiją pieczątkę na w/w kartce z nickiem 'WojtekChuck approved' i z kompletem dokumentów będzie można udać się do komisu dopiero... taka odprawa przedsprzedażowa ^_^

 

I co? Mam jechać xyz km do oddziału mp3store, bo chcę sprzedać sprzęt? Mocno chybiony pomysł. Z resztą parafrazując: trochę socjotechniki i człowiek gubi się.

 

To jest napisane w ironicznym tonie, luzuj :)

Ludzie, 18 stron w temacie, w którym powinno się wypowiedzieć max 10 osób, które zostały wydymane. Ogarnijcie się trochę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście kupiłem kilka rzeczy na forum, nigdy nie miałem problemów z użytkownikami. A fakt jest taki, że jak ktoś będzie chciał to oszuka i bez znacznia większość zabezpieczeń skoro i na Allegro przechodzą wałki. Każdy alarm w domu prywatnym mozna złamac bo nie ma mocnego na złodzieja.

 

Usunięcie komisu na tym forum dla mnie osobiście byłoby wielką stratą. Mimo, że kupuję rzadko ale widzę ile osób korzysta z możliwości wymiany sprzętu na inny. Oczywiście trzeba uważać ale wszystkiego uniknąć się nie da. Ostatni wałek jest na tak wielu osobach stąd budzi tyle emocji i różnych nowych rozwiązań. Mi jedynie udało się uniknąć oszustwa bo gosc rezerwacji żadnych nie przyjmował więc sobie odpuscilem xboxa a nie paliło mi się na już zeby go kupić.

 

Co więcej mnie typek oszukał na olx, paczka pobraniowa z poczty, w środku szrot. A byłem przekonany o bezpieczeństwie takiej akcji :)

Kasy nie odzyskałem, sprawa w sądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można wprowadzić limit operacji w komisie - 2-3 przedmioty tygodniowo na 1 użytkownika, wtedy wałek z tego tematu się nie powtórzy.

 

kto to będzie egzekwował? kto będzie liczył tygodniowe transakcje? zgłaszasz się na ochotnika?

mając dobre pomysły zastanówcie się czy są w praktyce realizowalne, thx

Takich pomysłodawców trzeba by "zatrudnić" jako moda by zobaczyli jak to się w życiu realnie sprawdza :)

 

To ja jeszcze raz ludzie wam powtórzę każde SZTYWNE zabezpieczenie da się obejść tu trzeba myśleć.

Ilość postów czy staż ? Gość z tego forum znikną na 2-3 miesiące znikną bez słowa z moją kasą nie małą, co mnie mocno obudziło i jego ponad 1500 postów czy 2-3 lata na forum przestało się liczyć.

Zdjęcia dajcie spokój, idę na meeta zaprzyjaźniam się pożyczam wybrane zabawki za opłatą robię fotki, oddaje i mam materiał do przekrętu. A potem nie mam aparatu ale mam takie zdjęcia, cena robię resztę.

 

Ale jak każda nauka jest potrzebna lepiej na 100, 500zł niż na 5k czy 25k bo ostrożność nabieramy wraz z ilością przekrętów które zapamiętamy.

Kontrolowanie komisu 1 przedmiot 1 temat oj manu nie będzie pocieszony :) Nie mierzcie ludzi swoją miarą to że ktoś sprzeda 2 zabawki na rok to nie znaczy ze inny nie może 10 w tydzień.

 

Temat miał służyć zebraniu info kto na ile został oszukany. A co się robi w KOMISIE jeden temat 18 stron :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz trzeci już raz dziś napiszę, w jakim celu chcecie robić wygłupy z komisem i uszczęśliwiać kogoś na siłę? Te kolejne zakazy i nakazy nijak nie poprawią bezpieczeństwa ludziom, którzy i tak się kierują wyobraźnia i rozsądkiem, a jedynie uśpią czujność tych, którzy są bezmyślni.

 

Jakieś karteczki na zdjęciach, a po co to? Ile było w komisie realnych wałków tego typu i próby sprzedaży sprzętu, którego się nie posiada?

 

Jak dla mnie to w ogłoszeniach nawet zdjęcia nie są potrzebne. Jak wystawia coś dajmy na to Fatso, Szwagiero, Barthuss itd.....Nie liczy się nakazowa oprawa, a cała reszta, kto sprzedaje, co sprzedaje, w jakich okolicznościach i na jakich warunkach. Jak wystawia coś "zielony" zawodnik na forum, to sam go poproszę o zdjęcia jakie sobie zażyczę, jeśli będę miał wątpliwości. Albo będę kombinował na odbiór osobisty. Jego w tym interes, aby mnie przekonać do swojej oferty. Nie przekona mnie ,to nie kupię i niech spada na drzewo. Ale żeby kogoś przymuszać nakazami?

A na cóż to. I kto to będzie egzekwował? Skoro ledwo udaje się egzekwować brak dyskusji w wątkach ogłoszeniowych, nie podbijanie przed terminem i nie używanie ozdobników w tekście.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gifpost-45025-0-76944900-1436799094.png

Lepszy mazak bym dobrał i już nic by się nie poznało stronę z forum też da rade wkleić ale jakieś zabezpieczenie to na pewno jest.

Dużo rzeczy nie sprzedawałem ale zawsze dodaję realne fotki bo to ładnie wygląda zwłaszcza dobrze zrobione.

 

 

Głupio wyszło na pewno wpłynie to na komis i zaufanie w nim.

Teraz najważniejsze jest dowieść prawdy i zakończyć sprawę i jakoś zabezpieczyć się przed kolejnymi.

Jak dobrze że nie skusiłem się na DACa który nagle niby miał jako drugiego :)

 

Zgadza się, że przerobić można wszystko, ale zawsze możesz poprosić o inne zdjęcie, sfotografowanie z innej strony. Jakieś zabezpieczenie zastosować trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku emocje wzięły górą.. Kto ze szczęśliwców wybranych przez al bundy z setek pm,ek zapytał o zdjęcia? Tutaj liczył się czas i to była walka :)

 

Wytapaczone na tapaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że przerobić można wszystko, ale zawsze możesz poprosić o inne zdjęcie, sfotografowanie z innej strony. Jakieś zabezpieczenie zastosować trzeba.

 

Filmik z nagraniem, potwierdzenie od notariusza i zaświadczenie o niekaralności.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zgadza się, że przerobić można wszystko, ale zawsze możesz poprosić o inne zdjęcie, sfotografowanie z innej strony. Jakieś zabezpieczenie zastosować trzeba.

 

Filmik z nagraniem, potwierdzenie od notariusza i zaświadczenie o niekaralności.

 

 

Jasne - lepiej sprawę zlekceważyć i zostawić tak jak jest. Niech się tu zlatują oszuści. Głównie chodzi o to, by odstraszyć potencjalnych cwaniaczków, przed szukaniem tu ofiar.

 

Użycie przerobionego zdjęcia to zawsze dla oszusta ryzyko, że ktoś już się na nie wcześniej natknął w sieci, albo je znajdzie. Prosta rzecz, a może wiele osób uchronić przed wtopieniem pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

attachicon.gifpost-45025-0-76944900-1436799094.png

Lepszy mazak bym dobrał i już nic by się nie poznało stronę z forum też da rade wkleić ale jakieś zabezpieczenie to na pewno jest.

Dużo rzeczy nie sprzedawałem ale zawsze dodaję realne fotki bo to ładnie wygląda zwłaszcza dobrze zrobione.

 

 

Głupio wyszło na pewno wpłynie to na komis i zaufanie w nim.

Teraz najważniejsze jest dowieść prawdy i zakończyć sprawę i jakoś zabezpieczyć się przed kolejnymi.

Jak dobrze że nie skusiłem się na DACa który nagle niby miał jako drugiego :)

 

Zgadza się, że przerobić można wszystko, ale zawsze możesz poprosić o inne zdjęcie, sfotografowanie z innej strony. Jakieś zabezpieczenie zastosować trzeba.

 

Prosić o zdjęcie możesz też gdy tego zdjęcia w ogłoszeniu nie ma ;)

 

U mnie się tak skończyły zakupy u Ala, a miałem ochotę na co nie co :(

dSuRpj2.png

 

To co pisałem pokazać chyba też mogę ;) Najgorsze jest to że w ogóle nie spodziewałem się tego że ta osoba może wywinąć tutaj taki numer :woot:

Cały czas myślałem że brak odpowiedzi mimo odczytania wiadomości jest spowodowany brakiem czasu i tylko pobieżnym przeglądaniem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne - lepiej sprawę zlekceważyć i zostawić tak jak jest. Niech się tu zlatują oszuści. Głównie chodzi o to, by odstraszyć potencjalnych cwaniaczków, przed szukaniem tu ofiar.

 

Głównie chodzi o to, by załatwić sprawę oszukanych osób. A w drugiej kolejności, nie wylać dziecka z kąpielą.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że przerobić można wszystko, ale zawsze możesz poprosić o inne zdjęcie, sfotografowanie z innej strony. Jakieś zabezpieczenie zastosować trzeba.

 

Skarbie, mogłabyś przesłać mi swoje zdjęcie? :wub::D

 

a tak poważniej - fajnie by było gdyby, któryś z naszych kolegów-moderatorów wydzielił posty o zabezpieczeniu komisu i handlu na forum do oddzielnego tematu, bo w takiej "burzy mózgów" (która notabene odbiega lekko od tematu) nawet nie zauważylibyśmy gdyby sam bundy się tu odezwał znienacka hahaha :D

Edytowane przez Robsonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz trzeci już raz dziś napiszę, w jakim celu chcecie robić wygłupy z komisem i uszczęśliwiać kogoś na siłę? Te kolejne zakazy i nakazy nijak nie poprawią bezpieczeństwa ludziom, którzy i tak się kierują wyobraźnia i rozsądkiem, a jedynie uśpią czujność tych, którzy są bezmyślni.

 

Jakieś karteczki na zdjęciach, a po co to? Ile było w komisie realnych wałków tego typu i próby sprzedaży sprzętu, którego się nie posiada?

 

Jak dla mnie to w ogłoszeniach nawet zdjęcia nie są potrzebne. Jak wystawia coś dajmy na to Fatso, Szwagiero, Barthuss itd.....Nie liczy się nakazowa oprawa, a cała reszta, kto sprzedaje, co sprzedaje, w jakich okolicznościach i na jakich warunkach. Jak wystawia coś "zielony" zawodnik na forum, to sam go poproszę o zdjęcia jakie sobie zażyczę, jeśli będę miał wątpliwości. Albo będę kombinował na odbiór osobisty. Jego w tym interes, aby mnie przekonać do swojej oferty. Nie przekona mnie ,to nie kupię i niech spada na drzewo. Ale żeby kogoś przymuszać nakazami?

A na cóż to. I kto to będzie egzekwował? Skoro ledwo udaje się egzekwować brak dyskusji w wątkach ogłoszeniowych, nie podbijanie przed terminem i nie używanie ozdobników w tekście.

 

Sławku Twoje rozwiązanie ma jedną dość istotną wadę Ty jako doświadczony wiesz co zrobić o co prosić czego egzekwować i jak się nie dać przerobić, opłacone latami doświadczeń i nabytej mądrości.

Natomiast skąd to wszystko ma wiedzieć nowy młody człowiek naiwny ? O to walczą osoby z kartkami etcera...

 

To są dwa oddzielne fronty, więc zupełnie inne podejście.

 

Ano tak mądry poradzi sobie sam, świeży ma allegro i to chyba najprostsza rada.

Ja od nowych nie kupuje bez allegro no chyba ze wysyłają a ja potem płacę, od stałych do których mam zaufanie wieże na słowo. Ale jednak zasada ograniczonego zaufania się zaostrza.

 

Byle tylko zatrzymać napływ bootów których przyciąga zysk a i może przekręty zrobić jak już ktoś jest z rok, coś napisał coś pokazał ;) wiedzie o co i o kogo teraz chodzi <_<

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku Twoje rozwiązanie ma jedną dość istotną wadę Ty jako doświadczony wiesz co zrobić o co prosić czego egzekwować i jak się nie dać przerobić, opłacone latami doświadczeń i nabytej mądrości.

Natomiast skąd to wszystko ma wiedzieć nowy młody człowiek naiwny ? O to walczą osoby z kartkami etcera...

 

To są dwa oddzielne fronty, więc zupełnie inne podejście.

 

Ano tak mądry poradzi sobie sam, świeży ma allegro i to chyba najprostsza rada.

Ja od nowych nie kupuje bez allegro no chyba ze wysyłają a ja potem płacę, od stałych do których mam zaufanie wieże na słowo. Ale jednak zasada ograniczonego zaufania się zaostrza.

 

Byle tylko zatrzymać napływ bootów których przyciąga zysk a i może przekręty zrobić jak już ktoś jest z rok, coś napisał coś pokazał ;) wiedzie o co i o kogo teraz chodzi <_<

 

 

Podpisuję się pod tym obiema rękami. Nic więcej nie trzeba dodawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po raz trzeci już raz dziś napiszę, w jakim celu chcecie robić wygłupy z komisem i uszczęśliwiać kogoś na siłę? Te kolejne zakazy i nakazy nijak nie poprawią bezpieczeństwa ludziom, którzy i tak się kierują wyobraźnia i rozsądkiem, a jedynie uśpią czujność tych, którzy są bezmyślni.

 

Jakieś karteczki na zdjęciach, a po co to? Ile było w komisie realnych wałków tego typu i próby sprzedaży sprzętu, którego się nie posiada?

 

Jak dla mnie to w ogłoszeniach nawet zdjęcia nie są potrzebne. Jak wystawia coś dajmy na to Fatso, Szwagiero, Barthuss itd.....Nie liczy się nakazowa oprawa, a cała reszta, kto sprzedaje, co sprzedaje, w jakich okolicznościach i na jakich warunkach. Jak wystawia coś "zielony" zawodnik na forum, to sam go poproszę o zdjęcia jakie sobie zażyczę, jeśli będę miał wątpliwości. Albo będę kombinował na odbiór osobisty. Jego w tym interes, aby mnie przekonać do swojej oferty. Nie przekona mnie ,to nie kupię i niech spada na drzewo. Ale żeby kogoś przymuszać nakazami?

A na cóż to. I kto to będzie egzekwował? Skoro ledwo udaje się egzekwować brak dyskusji w wątkach ogłoszeniowych, nie podbijanie przed terminem i nie używanie ozdobników w tekście.

 

Sławku Twoje rozwiązanie ma jedną dość istotną wadę Ty jako doświadczony wiesz co zrobić o co prosić czego egzekwować i jak się nie dać przerobić, opłacone latami doświadczeń i nabytej mądrości.

Natomiast skąd to wszystko ma wiedzieć nowy młody człowiek naiwny ? O to walczą osoby z kartkami etcera...

 

To są dwa oddzielne fronty, więc zupełnie inne podejście.

 

Ano tak mądry poradzi sobie sam, świeży ma allegro i to chyba najprostsza rada.

Ja od nowych nie kupuje bez allegro no chyba ze wysyłają a ja potem płacę, od stałych do których mam zaufanie wieże na słowo. Ale jednak zasada ograniczonego zaufania się zaostrza.

 

Byle tylko zatrzymać napływ bootów których przyciąga zysk a i może przekręty zrobić jak już ktoś jest z rok, coś napisał coś pokazał ;) wiedzie o co i o kogo teraz chodzi <_<

 

 

 

Pozwolę sobie być innego zdania. Pytasz skąd młody człowiek ma się nauczyć rozwagi? A z postu edukacyjnego jak postępować aby nie dać się przerobić, który będzie grzmiał wielokrotnie, uważaj, nie rób tego czy tamtego, masz wątpliwości odpuść itd. A którego przeczytanie powinno być obowiązkowe dla tych którzy są jak szczypiorek na wiosnę. Stawiajmy na walor edukacyjny, a nie na jakieś wydziwiane mechanizmy. Bo właśnie te mechanizmy promować będą bezrefleksyjność w postępowaniu, żeby nie napisać dosadniej, wtórny analfabetyzm młodego pokolenia, które niestety dość specyficznie podchodzi do życia, "wszystko nam się należy, niech nam dadzą, niech za nas załatwią". Niestety, ale to samo moje doświadczenie o którym piszesz, podpowiada mi że tak właśnie młodzi ludzie do tego podchodzą. Zero własnego pomyślunku. A te kolejne wydziwiane mechanizmy tego pomyślunku ich nie nauczą na pewno. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej uczynią ich bezradnymi, gdy mechanizm nie zadziała. A że czasem nie zadziała, możesz być pewien jak w banku. A później jedyne co im zostanie, to postawa roszczeniowa wobec tych co mechanizmy wprowadzili.

 

Naprawdę nie ma powodu aby coś komuś narzucać, z powodu potencjalnej głupoty, czy tam niewiedzy, innych. To nie tak powinno działać. Jak ktoś chce koniecznie chronić zielonych, niech postawi na ich edukację i niech sam się do tej edukacji przyczyni, jak odczuwa taką potrzebę. A niech niech narzuca całej reszcie jakieś mechanizmy i stawia wymogi przed administracją, bo "im się należy".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony masz trochę racji, a z drugiej, jak słusznie zauważyła bodaj koleżanka @czarna1412, gdyby były obowiązkowe realne zdjęcia z karteczką z nickiem, Al najprawdopodobniej nie byłby w stanie zrobić przekrętu, a przynajmniej nie na taką skalę. Po raz kolejny zwróć uwagę na fakt, że w wała zostali zrobieniu użytkownicy doświadczeni, na których zaufanie trzeba sobie zapracować. I jak widać niestety nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony masz trochę racji, a z drugiej, jak słusznie zauważyła bodaj koleżanka @czarna1412, gdyby były obowiązkowe realne zdjęcia z karteczką z nickiem, Al najprawdopodobniej nie byłby w stanie zrobić przekrętu, a przynajmniej nie na taką skalę. Po raz kolejny zwróć uwagę na fakt, że w wała zostali zrobieniu użytkownicy doświadczeni, na których zaufanie trzeba sobie zapracować. I jak widać niestety nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać...

 

Uważasz, że jeśli ktoś przygotowuje "zawodowy" wałek przez rok, to jakieś karteczki i zdjęcia stanowiłyby dla niego przeszkodę. I nie dostosowałby historyjki do tych znanych zawczasu wymogów? Nie sądzę.

Uważasz, że gdyby nie walnął ckliwego posta o podbramkowej sytuacji i że to i tamto ma do sprzedania, a zdjęcia wrzuci w miarę możliwości jak wróci z pracy wieczorem, a później kolejnego posta, że zdjęcia będą w dniu następnym, bo nie ogarnia się czasowo na odpowiadanie na korespondencję. To ludzie nie rzuciliby się i tak jak psy na kość, żeby tylko ubiec innych na "okazji" i by to cokolwiek zmieniło? Ponownie nie sądzę.

Tak samo ktoś kto miałby się zajmować weryfikacją postów i usuwaniem tych nieregulaminowych, że byłby skłonny od razu usunąć post bez wyjaśnienia, czytając ckliwe wypociny, które na bank potrafiłyby uzasadnić opóźnienie w zdjęciach. Pomijam już fakt, że nikt nie siedzi na forum 24/24.

 

Tak, że to wszystko utopia, a każdy taki mechanizm to tylko kolejne uśpienie czujności i fałszywe poczucie bezpieczeństwa. I znacznie lepszy efekt, niż jakieś karteczki da podlinkowanie obecnej dyskusji w dziale komisowym, z ogromnym czerwonym tytułem "przeczytaj zanim coś kupisz na forum dyskusyjnym".

Walor i i skutek czegoś takiego będzie 100 razy lepszy. Edukować ludzi i wzbudzać w nich poczucie refleksji tam gdzie to jest potrzebne, to jest najlepsza metoda w takich działach i na takich forach, a nie sztuczne ograniczenia, na ileś tam postów, karteczki, zaufanych bardziej, zaufanych mniej. Każdy znany mechanizm, jeśli jest tylko znany zawczasu i odpowiednio długo, jest to ominięcia, jeśli ktoś robi wałek na maksa. I na to nie pomoże mechanizm, ale refleksja i chwila zadumy a nie wkręcenie się w owczy pęd okazji. A i tego ewidentnie zabrakło w tym konkretnym przypadku. Nikt się nic nie odezwał, zero wątpliwości, każdy chciał być szybszy przed innymi. Żadne karteczki na coś takiego nie pomogą, no way. Tylko tląca się w podświadomości iskierka zdrowego rozsądku. I ją trzeba hodować i podsycać zawczasu.

 

Można też wylać dziecko z kąpielą, zamykając dział komisu na amen, jak to zrobiło forum Pentaxa. I na tym się skończy, jak się namnoży mechanizmów, które okażą się nieskuteczne, raz i dwa. A do tego nie będzie chętnych do ich skutecznego obsługiwania, tychże mechanizmów. To zamkną dział i pozbędą się zgniłego jajka, bo na cholerę im ono. Naprawdę tego nikt nie czuje, że kombinacje kolejne do tego doprowadzą? Z całą pewnością tak było na forum Pentaxa właśnie, zanim zamknęli tam giełdę na amen. Nie sprawdziły się dziwne zasady. I pojawiły się w związku z tym postawy roszczeniowe wobec administracji, "bo miało być tak pięknie, a nie jest".

Edytowane przez SlawekR
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR przesadzasz zdecydowanie w druga strone.

 

brak zdjec = temat leci do kosza, bez chocby minuty czasu na refleksje. da sie? da sie.

 

a za recydywe ban i szybko by sie takim odechcialo. i nie wmowisz mi, ze obecni na forum moderatorzy nie byliby w stanie ogarnac tych kilku nowych tematow na krzyz w komisie pod katem zdjec. ba, wystarczyloby by sprawdzali ich poprawnosc, bo za wywalanie tematow bez jakichkolwiek zdjec moglby odpowiadac skrypt.

Edytowane przez unic0rn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SlawekR przesadzasz zdecydowanie w druga strone.

 

brak zdjec = temat leci do kosza, bez chocby minuty czasu na refleksje. da sie? da sie.

 

a za recydywe ban i szybko by sie takim odechcialo. i nie wmowisz mi, ze obecni na forum moderatorzy nie byliby w stanie ogarnac tych kilku nowych tematow na krzyz w komisie pod katem zdjec. ba, wystarczyloby by sprawdzali ich poprawnosc, bo za wywalanie tematow bez jakichkolwiek zdjec moglby odpowiadac skrypt.

Panie, o czym Pan pisze... Nowy skrypt, na tym forum? Dobre :D

Mało mają obowiązków modzi? codziennie kilkadziesiąt raportów; najbardziej uciążliwe są te z recenzjami :) I nie róbcie przewrotu przez jeden przypadek. Nie róbmy tego środowiska takim, jakie są inne fora.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności