Skocz do zawartości

[Wydzielone] Propozycje zmian w komisie - zapobieganie oszustom


Rekomendowane odpowiedzi

- ograniczyć ilość sprzedawanych towarów do powiedzmy 3 sztuk w miesiącu?

- zdjęcie produktu z formą weryfikacji - data? gazeta itp?

- ograniczenie możliwości sprzedaży w komisie tylko dla osób zweryfikowanych - jak?

 

Trzeba coś zrobić bo to niebezpieczne dla forum. Byłbym nawet za tym aby zamknąć komis - w ostateczności.

Edytowane przez WojtekC
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- graniczyć ilość sprzedawanych towarów do powiedzmy 3 sztuk w miesiącu?

- zdjęcie produktu z formą weryfikacji - data? gazeta itp?

- ograniczenie możliwości sprzedaży w komisie tylko dla osób zweryfikowanych - jak?

 

Trzeba coś zrobić bo to niebezpieczne dla forum. Byłbym nawet za tym aby zamknąć komis - w ostateczności.

 

Popieram. Od dawna postulowałam o zwiększenie bezpieczeństwa w komisie, jak do tej pory bez żadnego odzewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyeliminować oszustw całkowicie nie można, ale można maksymalnie utrudnić oszustom ich dokonywanie. Al nie musiał mieć nawet zdjęć sprzedawanych przedmiotów, gdyż regulamin komisu tego nie wymaga. Gdyby choć tyle zostało wprowadzone. Chociaż zdjęcie na tle monitora z aktualnymi postami z naszego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję, aby właściciel forum, czyli mp3store, albo jeden z nas..najwiarygodniejszy pokroju Manu,Paratykusa,WojtkaC,JD1210..założyli konto bankowe do obsługi sprzedaży typu PayU. Ktoś kupuje i wpłaca na to konto kasę...jak dostanie towar sprawny i zgodny z ogłoszeniem, to sprzedający dostanie przelew...Oczywiście kwestie finansowe za te operacje są do uzgodnienia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ograniczyć ilość sprzedawanych towarów do powiedzmy 3 sztuk w miesiącu?

- zdjęcie produktu z formą weryfikacji - data? gazeta itp?

- ograniczenie możliwości sprzedaży w komisie tylko dla osób zweryfikowanych - jak?

 

Trzeba coś zrobić bo to niebezpieczne dla forum. Byłbym nawet za tym aby zamknąć komis - w ostateczności.

Zrobić by można, ale opcja 1 odpada, bo co za różnica czy oszukam kogoś na 1 towarze droższym czy kilku tańszych? zresztą zawsze można założyć kilka kont, a nabić nawet te parędziesiąt czy kilkaset postów to nie problem, nawet biorąc pod uwagę że mogę się na każdym koncie posługiwać innym nagłówkiem przeglądarki i IP.

Weryfikacja zdjęciem, moim zdaniem wystarczyło by minimum 2 zdjęcia na towar i kilka zdań opisu. Jak ktoś ma sprzęt którego nie zamierza wysłać lub sprzedać kilku osobą to podstawienie gazety czy kartki to nie problem.

Weryfikacja na forum to już chyba za dużo by spadło na głowę moderacji i administracji forum. Bo wątpię aby udało stworzyć się szybko i sprawnie jakiś automat weryfikujący ;) Jak już robić przesiew to komis zrobił bym od 2 miesięcy na forum i 10 postów np., aby osoby bardzo świeże nawet nie próbowały oszukiwać. Przed częstszymi bywalcami czy dobrze zorganizowanymi oszustami nawet allegro nie umie dobrze bronić, więc nigdy tego nie wyeliminujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję, aby właściciel forum, czyli mp3store, albo jeden z nas..najwiarygodniejszy pokroju Manu,Paratykusa,WojtkaC,JD1210..założyli konto bankowe do obsługi sprzedaży typu PayU. Ktoś kupuje i wpłaca na to konto kasę...jak dostanie towar sprawny i zgodny z ogłoszeniem, to sprzedający dostanie przelew...Oczywiście kwestie finansowe za te operacje są do uzgodnienia.

Tylko wtedy niestety ten ktoś by musiał być zaangażowany w nie swoje transakcje i poświęcać na to swój czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem..dlatego napisałem na końcu, że nie za darmo. A poza tym przez to konto będą przechodziły grubsze zakupy od osób mało znanych, czyli może z 10% całego ruchu w komisie. Wiadomo, że między stałymi użytkownikami, znającymi się dobrze, to nie ma sensu...tak samo jak przy zakupie doków za 25zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ja proponuję, aby właściciel forum, czyli mp3store, albo jeden z nas..najwiarygodniejszy pokroju Manu,Paratykusa,WojtkaC,JD1210..założyli konto bankowe do obsługi sprzedaży typu PayU. Ktoś kupuje i wpłaca na to konto kasę...jak dostanie towar sprawny i zgodny z ogłoszeniem, to sprzedający dostanie przelew...Oczywiście kwestie finansowe za te operacje są do uzgodnienia.

Tylko wtedy niestety ten ktoś by musiał być zaangażowany w nie swoje transakcje i poświęcać na to swój czas.

 

 

 

Wiem..dlatego napisałem na końcu, że nie za darmo. A poza tym przez to konto będą przechodziły grubsze zakupy od osób mało znanych, czyli może z 10% całego ruchu w komisie. Wiadomo, że między stałymi użytkownikami, znającymi się dobrze, to nie ma sensu...tak samo jak przy zakupie doków za 25zł.

Widze las rąk ^^ :D Szczególnie na okoliczność tłumaczenia się przed US z obrotów na tym koncie po uprzejmym "donosie" kogokolwiek złośliwego :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję, aby właściciel forum, czyli mp3store, albo jeden z nas..najwiarygodniejszy pokroju Manu,Paratykusa,WojtkaC,JD1210..założyli konto bankowe do obsługi sprzedaży typu PayU. Ktoś kupuje i wpłaca na to konto kasę...jak dostanie towar sprawny i zgodny z ogłoszeniem, to sprzedający dostanie przelew...Oczywiście kwestie finansowe za te operacje są do uzgodnienia.

IMO To nie jest takie proste jak się wydaje. Jeśli dobrze wiem za granicą na świadczenie usług typu escrow trzeba mieć licencję. Wyobrażasz sobie, że przez konto tego typu przewala się sporo kasy i Urząd Skarbowy się tym nie interesuje? Poza tym kwestia rozwiązywania sporów jest dość skomplikowana. Jak ocenisz kto mówi prawdę, a kto kłamie? Chciałbyś być ciągany po sądach?

 

Zajmowałem się przez jakiś czas analizowaniem zgłoszeń oszustw i powiem tylko, że wielu z Was nie jest w stanie sobie wyobrazić jak wysublimowane pomysły przychodzą do głowy oszustom.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję, aby właściciel forum, czyli mp3store, albo jeden z nas..najwiarygodniejszy pokroju Manu,Paratykusa,WojtkaC,JD1210..założyli konto bankowe do obsługi sprzedaży typu PayU. Ktoś kupuje i wpłaca na to konto kasę...jak dostanie towar sprawny i zgodny z ogłoszeniem, to sprzedający dostanie przelew...Oczywiście kwestie finansowe za te operacje są do uzgodnienia.

 

A co powiesz na to: Kupuje od Ciebie urządzenie, który Ty mi przysyłasz bo wpłaciłem na takie konto i z Twojej strony wszystko jest ok natomiast ja mówie że dostałem ziemniaka i prosze o zwrot pieniędzy :) Jak mi udowodnisz że dostałem słuchawki a nie ziemniaka?

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w pierwszej części wymieniłem mp3store jako właściciela forum i podmiotu gospodarczego...im chyba najłatwiej coś takiego przeprowadzić ?


 

A ja proponuję, aby właściciel forum, czyli mp3store, albo jeden z nas..najwiarygodniejszy pokroju Manu,Paratykusa,WojtkaC,JD1210..założyli konto bankowe do obsługi sprzedaży typu PayU. Ktoś kupuje i wpłaca na to konto kasę...jak dostanie towar sprawny i zgodny z ogłoszeniem, to sprzedający dostanie przelew...Oczywiście kwestie finansowe za te operacje są do uzgodnienia.

 

A co powiesz na to: Kupuje od Ciebie urządzenie, który Ty mi przysyłasz bo wpłaciłem na takie konto i z Twojej strony wszystko jest ok natomiast ja mówie że dostałem ziemniaka i prosze o zwrot pieniędzy :) Jak mi udowodnisz że dostałem słuchawki a nie ziemniaka?

 

 

Wychodzę z założenia, że taki proces odroczonego wpływu na konto zniechęci potencjalnych oszustów....ale dzięki, będe pamiętał o Twoich pomysłach, w razie jakichkolwiek zakupów u Ciebie :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w pierwszej części wymieniłem mp3store jako właściciela forum i podmiotu gospodarczego...im chyba najłatwiej coś takiego przeprowadzić ?

 

Tylko po co MP3Store miałoby się angażować w takie projekty. Żeby każdy kto skorzysta z tego mechanizmu, a mechanizm nie daj Boże nie zadziała. Żeby miał postawę roszczeniową wobec właściciela portalu? To nie tak powinno działać. Oni nie mają w tym żadnego biznesu, a komis tolerują bo tolerują. A Ty byś jeszcze chciał żeby angażowali się w mechanizmy rodem z Allegro. Jak ktoś chce takich mechanizmów, to ma już portal temu dedykowany, który z tego żyje. Więc to jego biznes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w pierwszej części wymieniłem mp3store jako właściciela forum i podmiotu gospodarczego...im chyba najłatwiej coś takiego przeprowadzić ?

 

A ja proponuję, aby właściciel forum, czyli mp3store, albo jeden z nas..najwiarygodniejszy pokroju Manu,Paratykusa,WojtkaC,JD1210..założyli konto bankowe do obsługi sprzedaży typu PayU. Ktoś kupuje i wpłaca na to konto kasę...jak dostanie towar sprawny i zgodny z ogłoszeniem, to sprzedający dostanie przelew...Oczywiście kwestie finansowe za te operacje są do uzgodnienia.

 

A co powiesz na to: Kupuje od Ciebie urządzenie, który Ty mi przysyłasz bo wpłaciłem na takie konto i z Twojej strony wszystko jest ok natomiast ja mówie że dostałem ziemniaka i prosze o zwrot pieniędzy :) Jak mi udowodnisz że dostałem słuchawki a nie ziemniaka?

 

 

Wychodzę z założenia, że taki proces odroczonego wpływu na konto zniechęci potencjalnych oszustów....ale dzięki, będe pamiętał o Twoich pomysłach, w razie jakichkolwiek zakupów u Ciebie :D

 

Jak gość (zakładając że al bundy to oszust) siedział na forum rok aby zrobić jednego wałka na pare tysięcy to takie odroczenie ich nie odstraszy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mieszać do tego właściciela - to i tak jest pójście na rękę, że pozwala się robić taką giełdę samemu sprzedając sprzęt z tej samej branży.

 

Wprowadzić jakieś minimum do weryfikacji, a użytkownicy poniżej sprzedaż tylko przez allegro. Co to kogo obchodzi, że dodatkowe koszty prowizji itp - do czasu aż użytkownik nie będzie odpowiednio potwierdzony, to tylko taka forma. A na allegro jest system zwrotów i wtedy oni się martwią, a nie mp3store, czy wolontariusz do escrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FunGD To jest forum, a nie portal kupna-sprzedaży. Komis funkcjonuje jedynie jako dodatek do niego. Nikt z administracji nie weźmie na siebie takiej odpowiedzialności, poza tym z pewnością taką działalność regulują określone przepisy prawne. To nie jest takie proste.

 

Wystarczy, jak pisze SlawekR nie wyłączać myślenia, szczególnie przy tzw. "okazjach". Oszustwo opiera się często na presji czasowej i ograniczonej liczbie przedmiotów w atrakcyjnych cenach - jeżeli trzeba się bardzo spieszyć nie ma czasu na myślenie i sprawdzanie danych.

 

Wprowadźmy jedynie kartkę z nickiem, datą, gazetą, na tle forum - co tam kto wymyśli, byle by to było. Przynajmniej tyle, ale niech nikt nie oczekuje, że administracja forum zapewni 100% bezpieczeństwo, bo to niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekC ja proponuje rozwiazanie zgola inne - nie jestem pewien (nie uzywalem) jak dziala funkcjonalnosc znajomych tutaj na forum, ale proponowalbym podzial na znajomych wirtualnych i znanych na zywo, plus funkcja - bioraca pod uwage tylko uzytkownikow, ktorzy wyrazili na to zgode - wyswietlajaca 'najkrotsza realna oraz realno-wirtualna sciezke' do danej osoby. przy zakupach za 100zl to oczywiscie bez sensu, ale jak ktos kupuje sprzet za kilka tysiecy, moze chciec puscic taka transakcje chocby przez dwie osoby po drodze, co do ktorych ma pewnosc - badz zwyczajnie bedzie wiedziec, kogo odpytac na temat sprzedajacego/kupujacego.

 

technicznie do realizacji banalne, natomiast nie sluzy utrudnianiu ludziom zycia, tylko ulatwianiu go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekC ja proponuje rozwiazanie zgola inne - nie jestem pewien (nie uzywalem) jak dziala funkcjonalnosc znajomych tutaj na forum, ale proponowalbym podzial na znajomych wirtualnych i znanych na zywo, plus funkcja - bioraca pod uwage tylko uzytkownikow, ktorzy wyrazili na to zgode - wyswietlajaca 'najkrotsza realna oraz realno-wirtualna sciezke' do danej osoby. przy zakupach za 100zl to oczywiscie bez sensu, ale jak ktos kupuje sprzet za kilka tysiecy, moze chciec puscic taka transakcje chocby przez dwie osoby po drodze, co do ktorych ma pewnosc - badz zwyczajnie bedzie wiedziec, kogo odpytac na temat sprzedajacego/kupujacego.

 

technicznie do realizacji banalne, natomiast nie sluzy utrudnianiu ludziom zycia, tylko ulatwianiu go.

 

To rozwiązanie jest tak proste że musiałem przeczytać Twojego posta dwa razy żeby zrozumieć co masz na myśli i nadal nie do końca rozumiem jak wprowadzanie dodatkowych pośredników ma ułatwić życie. Dam głowe że prędzej czy później najbardziej zaufany pośrednik zostanie posądzony o lewizne bo stan nie taki jak w opisie albo coś w ten deseń i nikt sie nie będzie poczuwał.

 

Na ten moment jedyne sensowne rozwiązanie to allegro które to zwroty za oszustwa ma wliczone w koszty więc jedyne co ryzykujemy to troche nerwów, czas i zamrożenie gotówki na 1-2 miesiące.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Spawn ale jak ludzie proponuja udzial zaufanych posrednikow jako forme zabezpieczenia (jest do tego nawet odpowiedni watek), to wszystko jest ok i pomysl jest dobry?

 

to nie ma byc zloty srodek - raczej metoda na znalezienie osob z realnym dojsciem do sprzedajacego/kupujacego, by potwierdzic wiarygodnosc danej osoby.

 

mozna tez zrobic motyw drzewka odwrotnego - kazdy, kto chce korzystac z komisu, musi udostepniac do publicznego wgladu liste znajomych i miec minimum jednego znajomego realnego (przy czym znajomy moglby byc oznaczony jako realny tylko za dwustronna zgoda). lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam nikogo z forum i już wychodzi to co pisze, utrudnia się życie normalnym użytkownikom. Inna inszość czy jak pójde raz na na meeta i poznam 2-3 osoby z nicków i imienia to już jestem zaufany? Portrety pamięciowe będa wykonywane? :)

 

EDIT:

DO MODERATORÓW

Może dało by się wydzielić wpisy dotyczące ewentualnych zmian w komisie bo się offtop zrobił.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czarna1412 to juz cos. pytanie jaki staz ma druga osoba/czy jest aktywna na forum, niemniej masz punkt zaczepienia.

 

@Spawn spojrz na to z drugiej strony - bylby to dodatkowy argument za tym, by ludzie na meety jezdzili. poza tym nikt nie zabroni dogadac sie ludziom poza komisem - na PW - na handel, np z odbiorem osobistym - zawsze ktos moze umiescic info o sprzedazy w sygnaturce - jego problem.

 

po prostu osoby udzielajace sie w komisie bylyby z zalozenia osobami 'ktore ktos widzial na oczy', plus bylaby mozliwosc wyswietlenia np odwrotnego drzewka znajomych jak wspomnialem - i od razu byloby widac jak 'zakorzeniony' na forum jest dany uzytkownik.

 

tu nie chodzi o calkowita eliminacje oszustw, bo jest to niewykonalne - raczej o ulatwienie tym, ktorzy potrafia sie wykazac choc odrobina zdrowego rozsadku, ocene wiarygodnosci danej osoby bez przekopywania stosu tematow na forum i sledzenia czyjejs aktywnosci - choc rzut oka na te elementy zawsze jest wskazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności