Skocz do zawartości

[Wydzielone] Propozycje zmian w komisie - zapobieganie oszustom


Rekomendowane odpowiedzi

A co ja mam napisać ? Sprzedałem RAM za 30zł dostałem wpłatę szybko i tyle. Nić od niego nie kupiłem a to ma znaczenie. Był i chyba jest taki użytkownik który oddawał słuchawki jak z śmietnika. Ale komentarz wystawiam dla zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja mam napisać ? Sprzedałem RAM za 30zł dostałem wpłatę szybko i tyle. Nić od niego nie kupiłem a to ma znaczenie. Był i chyba jest taki użytkownik który oddawał słuchawki jak z śmietnika. Ale komentarz wystawiam dla zasady.

Właśnie o to chodzi, żebyś opisał co to była za transakcja i jak ją zrealizowaliście, bo pisząc "Szybko sprawnie także polecam bo wszystko jak w najlepszym porządku." nie wiadomo czy sprzedałeś mu AMP za 15 000 zł czy kabelek za 25 zł, a to robi różnicę.

 

Ponadto, uważam, że komentarze powinny być wystawiane tylko i wyłącznie w przypadku transakcji na odległość, bo właśnie wtedy zachodzi ryzyko wałka. No chyba, że ktoś wybiera odbiór osobisty, a pieniądze przelewa na konto to ja nie mam pytań...

Edytowane przez TomaszBarney
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale osoba kupująca coś za grubsza kasę mogła by napisać do ludzi z którymi takie interesy robił i zapytać co za ile i jak to wyglądało ;) Tu tego brakło prawie wszyscy się szarpali o uwagę i sprzed z wyprzedaży :(

Ja w sumie też nie robiłem wywiadu środowiskowego, wziąłem go za uczciwego po tej jego akcji w "oddam za darmo" i ilości komentarzy. Na szczęście mi nie odpisał, bo pewnie jakbym dostał jakieś foto tego co chciałem to bym pożyczył tej kasy i ją przelał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale osoba kupująca coś za grubsza kasę mogła by napisać do ludzi z którymi takie interesy robił i zapytać co za ile i jak to wyglądało ;)

Pytanie jest takie, jaki mają sens te komentarze, które są bezwartościowe, a żeby się czegoś dowiedzieć to i tak musisz pisać na PW.

 

Nie do końca rozumiem jaki jest problem z wystawieniem porządnego komentarza ze wszystkimi informacjami, skoro transakcje jak rozumiem zostały zapoczątkowane w komisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do 'na odleglosc' to moze byc roznie, dobrze by bylo wspominac o takiej okolicznosci ale fakt, ze ktos dokonal transakcji osobiscie nie oznacza ze to osoby znajace sie od dawna - wiec tez to buduje wiarygodnosc w jakis sposob.

 

wysylka i sposob platnosci to juz detale, ktorych tu raczej nie sposob wymagac - kwestia indywidualna. czasem ktos wspomni, czasem nie. wazne jest to, czy wszystko poszlo zgodnie z planem - a zwlaszcza, o jaki sprzet chodzilo. pobieznie sprawdzilem komentarz jaki sam swego czasu wystawilem jak rowniez inne komentarze u tego samego uzytkownika - i niemal wszystkie wymieniaja sprzet, a czasem i inne szczegoly.

 

to bardziej kwestia do poradnika 'jak nie dac zrobic sie w konia' - nie upilnuje sie lewych kont tworzacych komus reputacje w komentarzach. niemniej napisanie czegos wiecej niz zwyczajowe copy-paste rodem z allegro powinno byc imho w dobrym tonie przy transakcjach na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co masz na myśli mówiąc "i niemal wszystkie wymieniaja sprzet".

 

"Sprzedałem słuchawki, wszystko ok" - to jest zerowa informacja. Tak właśnie oszuści tworzą sobie reputację sprzedając/kupując drobiznę za grosze, a potem porywają się na grube kwoty. Tego typu komentarze były właśnie w temacie Al'a.

 

Jeśli Ty w swoich komentarzach zamieszczałeś konkretną informację na temat sprzętu np. SHP9500 bez reszty informacji typu cena, sposób realizacji to i tak ma to większą wartość niż informacja "słuchawki", bo na podstawie modelu można mniej więcej oszacować wartość transakcji.

 

Co do sugestii, aby komentarze zostawiać tylko za transakcje na odległość, wynika to z tego, że wymieniając gotówkę za produkt osobiście nie ma ryzyka, że towaru nie dostaniesz, jedyne ryzyko jest takie, że dostaniesz zepsuty towar o czym przekonasz się w domu.

Edytowane przez TomaszBarney
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomaszBarney mialem na mysli wymieniony konkretnie sprzet - wiekszosc komentarzy podawala modele sluchawek, odtwarzaczy itd. w przypadku aktywniejszych uzytkownikow forum taka historia daje sie pozniej przesledzic po postach czy chocby sygnaturce, wiec jak najbardziej jestem za tym, by nie byly to komentarze nic nie mowiace.

 

ale jak mowie, to bardziej kwestia dobrego tonu a nie cos, co da sie stricte monitorowac - modzi nie beda prowadzic forumowego sledztwa dla kazdego z komentarzy by zweryfikowac jego autentycznosc.

 

co nie zmienia faktu, ze komentarze nie wymieniajace konkretnego sprzetu sa z reguly nic nie warte, tu pelna zgoda.

Edytowane przez unic0rn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko nieśmiało dodam, że nie każdy posiada temat do komentarzy, nie każdemu chce się podpinać linka do swoich komentów itd, a można by ewentualnie wprowadzić dodatkowe pole w profilu na link do komentarzy żeby uprościć dostęp.

 

Pomysł z opisywaniem transakcji też ok (czyli te kilka danych, które też można załatwić przez jakiś formularz) - przedmiot transakcji, forma sprzedaży, stan, ale już niekoniecznie cena. Cena to dla mnie tajemnica handlowa i to, że np kupię okazyjnie ekstra słuchawki za pół ceny, to nie znaczy, że muszę być wytykany przy odsprzedaży, że wziąłem za nie inną cenę. Niektórzy wychodzą z założenia, że jak kupiłeś za grosze, to za grosze masz sprzedać...

 

Co do zdjęć to sprawa dyskusyjna - jak wyżej pokazano wszystko da się podrobić i piękne wzorcowe opisy i eleganckie fotki też mogłyby kompletnie uśpić czujność. Według mnie bardziej przekonujące jest zdjęcie conajmniej kilku słuchawek z kolekcji w wątku o chwaleniu się swoim audio niż wklejanie osobnych zdjęć z osobnymi kartkami, ponieważ mało kto ma identyczne zbiory i takie coś idzie wyłapać. Pojedyncze zdjęcie to można sobie pyknąć nawet w mediamarkcie i zmienić tło... Nie zmienia to jednak faktu, że oferta powinna mieć zdjęcia, bo dla jednego "lekko porysowane" to np ledwo widoczna ryska na odtwarzaczu (na FiiO, które kupiłem dla znajomej prawie nie było widać), a dla innego to samo oznacza kompletnie podrapane plecki i ekran i złuszczającą się farbę...

 

Pełna jawność transakcji - nie do wyegzekwowania (zablokujecie PW?) i nie ma większego sensu. Sam nieraz próbowałem coś tam uszczknąć z ceny, zmienić warunki wysyłki, czy coś dorzucić i piszę to nie tylko odnośnie forum, ale i czasami negocjuję pewne rzeczy na allegro. Przez PW można załatwić sprawniej i nie ma też wzajemnych pretensji, że ktoś na złość innemu podbił uzgodnioną ofertę o kilka złociszy i przejął towar. Decyduje sprzedający, ale chętni mogliby się dopisywać w stylu "wysłałem ofertę na PW", żeby była jasność, że ktoś naprawdę się tym interesował i możliwe, że kupił, a nie, że doszło do fikcyjnej sprzedaży, bo napisano "sprzedane".

 

Zwiększenie wiarygodności - wiadomo, że jak ktoś kogoś zna z widzenia to łatwiej o wiarygodność, ale nie każdy ma czas i ochotę latać po meetach. Poza tym na meetach ludzie raczej nie robią sobie zdjęć z dowodem osobistym, nie mają też identyfikatorów ze zdjęciem profilu forum. Poza tym niektórzy są bajkopisarzami i jak dochodzi co do czego to jakiś pozer okazuje się mieć jakieś Beatsy czy Superluxy zamiast kolekcji Staxów. Moim zdaniem nie ma sensu dzielić globalnie użytkowników na lepszych i gorszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tajemnica handlowa? wolne zarty.

 

http://forum.mp3store.pl/forum/187-archiwum/

 

a linka do komentow nikt nie musi podpinac - wystarczy otworzyc dzial komentarzy i wpisac nick w wyszukiwarce - jak ktos chce to znajdzie. jesli ktos jest nowy i watku nie ma, mozna mu takowy nawet zalozyc po to by wystawic pierwszy komentarz.

 

ale jak sie komus nic nie chce to pretensje tylko do siebie gdy pozniej ktos ma problem z weryfikacja wiarygodnosci danej osoby.

Edytowane przez unic0rn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie naprawde się zagalopowaliście co poniektórzy.

Fakt zawsze jak jest sytuacja takiego typu momentalnie podnoszą się głosy co i jak zmienić w komisie nie biorąc pod uwagę najistotniejszej rzeczy jaką jest zdrowy rozsądek.

 

To całkiem nowy przypadek który w dalszym ciągu nie jest w żadnym stopniu potwierdzony. Jeżeli coś się nie potwierdzi to tak naprawde nic nie wiemy.

Mogło się stać multum rzeczy

 

Tak wiec nie proponowałbym robić nic z regulaminem bo takie akcje byly setki razy i niestety nie było narzedzi do skutecznego podejmowania działań

a dwa zgłosić na Policje i dowiedziec się co i jak.

Z jednej strony komentarze itd sugerują że gość był aż zanaddto w porządku a z drugiej odwrotnie.

Pierwsza podstawowa rzecz. Dowiedzieć się przy pomocy organów ścigania co jest z gościem. Zwiał, schował sie, żyje, miał wypadek, leży sparaliżowany w szpitalu. Nic nie wiadomo dopóki nie dowiemy sie co z nim

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nic nkomu nie pasuje to proponuję zamknąć komis. Jak to takie zjawisko marginalne to po cholerę piszecie tyle stron? Wcześniej w komisie można było zadawać pytania i rezerwować sprzęt. Ukrycie na Pw tego typu informacji to proszenie się o kuku. Ne pasuje to zamknąć komis.

 

A ja proponuję jak najmniej sztucznych ograniczeń dokładać. A najlepiej wcale. I zostawić tak jak jest. Nie ma absolutnie żadnego powodu aby cokolwiek zmieniać. W komisie nie jest bardziej niebezpiecznie niż na ulicy. Każdy człowiek swój rozum ma i nie wyręczajmy innych z obowiązku myślenia. Na ulicy też trzeba być ostrożnym, bo można wpaść pod samochód lub dostać po łbie jak się po nocy wlezie w ciemną uliczkę.

 

Pozostawić tylko podstawowe zasady czysto porządkowe, czyli nie podbijanie wątków częściej niż raz na pięć dni.

 

Ewentualnie zamieścić na górze działu linki do poradników dla sprzedających i kupujących, z cyklu "podstawowe zasady ostrożności, czyli jak nie dać się oszukać i jak uwiarygodnić i uatrakcyjnić ofertę".

 

I to tyle, żadnych przymusowych zdjęć, dat, gazet, kont, Escrow itp. Takie rzeczy tylko opcjonalnie, albo jak zainteresowany będzie sobie życzył, albo jak sprzedający będzie uważał, że to podniesie atrakcyjność i wiarygodność oferty.

 

Naprawdę pozwólmy ludziom żyć po swojemu, nie wyręczajmy ich z myślenia i nie róbmy z nich bezwolnych robotów, wciskając ich w sztuczne, bezsensowne, ograniczenia. A jak ktoś się boi komisu, to niech idzie na Allegro. Przecież nie ma żadnego przymusu kupowania czegokolwiek na forum. Ludzie mają wolną wolę.

 

EDIT

Lista zaufanych osób, które mogą pomóc w odbiorze osobistym już istnieje, jak wcześniej Kolega zauważył. Kolejna jest zbędna.

Wydzielony dział do sporów i komentarzy również, dyskusja w samym wątku ogłoszeniowym, która go przy okazji podbija, też jest więc zbędna.

Jak ktoś się czuje zagrożony -> Allegro.

Nie dublujmy mechanizmów, które już istnieją.

Edytowane przez SlawekR
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem, spróbowałem napisać coś ala poradnik. Ale talent pisarza u mnie znikomy więc na razie jest wersja rozwojowa ZNAJDUJĄCA SIĘ POD TYM LINKIEM.

 

Czekam na wasze sugestie, chyba jednak lepiej do edukować ludzi w ten sposób niż narzucić na nich i na nas tu zgromadzonych masę ograniczeń i udziwnień.

Edytowane przez Ugz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności