Skocz do zawartości

Roon - "game changer" czy zwykły program do odtwarzania muzyki


surround

Rekomendowane odpowiedzi

@Karister - a jak kupujesz CD?

To jakaś masakra. Ja kupuje używki głównie ale jedna płyta niby bez rys a dbpoweramp pokazał że każda ścieżka ma zła sumę kontrolna... Nie mam CD playera ale muszę sprawdzić kiedyś na jakimś sprzęcie.

Albo teraz kupiłem po taniości "Waltz for Debby" - bardzo lubiłem słuchać tej płyty. I na CD mniej utworów do tego bez tego gwaru w tle i śmiechu na pewnym tracku. Co dziwniejsze mój CD ma 6 ścieżek. Roon pokazuje tylko te wersję a na Tidal widze też wersja obcięta. A na Spotify akurat słuchałem tej live...

Ech. No nic. Jest jeszcze jakaś kompletna wersja 3 płytowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karister napisał:

Test jednym plikiem ciężko uznać za dobry, ale wziąłem jeszcze z ciekawości album INXS - Kick. Niektóre utwory na płycie i te Tidalowe różnią się długością, więc na pewno nie są to te same pliki i mogą być inne mastery. Właśnie dlatego zgrywam swoje CD. Wiem, co mam.


Obawiam się, że nie zrozumiałeś o jakie różnice chodzi… Nie miałem na myśli tych pomiędzy wersjami ze streamingu i CD, bo one są oczywiste. Chodzi o te same pliki z Tidala i różnice pomiędzy ich odtwarzaniem w Roon i firmowej aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wp73 napisał:

@Karister - a jak kupujesz CD?

To jakaś masakra. Ja kupuje używki głównie ale jedna płyta niby bez rys a dbpoweramp pokazał że każda ścieżka ma zła sumę kontrolna...

 

Nowe płyty to przez Allegro ze znanych sklepów lub polski Amazon. Używki też na Allegro z kilku dużych antykwariatów lub osób prywatnych, jeśli trzeba. Szukam po opisie i fotach, co mi się wydaje być w najlepszym stanie i biorę. W dalszej kolejność zagraniczne Amazony, gdy nie ma u nas i AliExpress jako ostateczność. Używana płyta z błędami w dBpoweramp trafia mi się gdzieś raz na sto sztuk. Naprawdę bardzo rzadko. A nawet jeśli, to re-RIP często pomaga. Nie wiem czemu, ale polskie płyty często nie dają mi Accurate RIP, nawet te nowe ze sklepu. Nie mam ich wiele, więc trudno. Póki nie słyszę trzasków i przeskoków - niech sobie gra. O dziwo miałem też nówki polskich płyt, które zgrywały się z półsekundowymi przerwami w odtwarzaniu. Jedną RIPowałem z tuzin razy. Nie wiem, o co kaman.

 

To co się częściej mi zdarza, to płyta w "świetnym stanie", która jest na maxa poniszczona, ale zgrywa się bez błędów. Wówczas atakuję sprzedającego o zniżkę. Rekord był na Amazonie DE. Zamówiłem kiedyś soundtrack z Terminator: Genisys, który jest bardzo ciężko dostać. "Like new" za 130 Euro. Skusiłem się i płyta, choć zgrała się bez zarzutu, wyglądała jakby robiła za deskę snowboardową. Negocjowałem dwukrotnie. Sprzedający tłumaczył, że to super rzadka płyta, a ja dalej, że ona nie ma nic wspólnego z "like new", wysłałem foty i się upierałem przy swoim. Ostatecznie było 60% zniżki i sprzedający wyraził swoje rozczarowanie, że stracił na tej transakcji. :D Zazwyczaj za używki płacę do 20PLN i jeśli trafi się ta jedna na sto skopana, zamawiam po prostu drugą.

 

Godzinę temu, mariuszryszard napisał:

Obawiam się, że nie zrozumiałeś o jakie różnice chodzi… Nie miałem na myśli tych pomiędzy wersjami ze streamingu i CD, bo one są oczywiste. Chodzi o te same pliki z Tidala i różnice pomiędzy ich odtwarzaniem w Roon i firmowej aplikacji.

 

Faktycznie, nie zrozumiałem za pierwszym razem. Nie widzę problemu w zaprogramowaniu aplikacji tak, aby odtwarzała muzykę bez zmian w sygnale. Szukałbym jakichś ukrytych funkcji jeszcze, ale jeśli jesteś pewien, że w obu apkach masz wyłączone DSP, ReplayGain oraz tym podobne i odróżniasz je w ślepym teście, to albo któraś aplikacja celowo coś od siebie dodaje, albo jest kompletnie skopana. Ja niestety nie mam jak wykonać obiektywnie takiego testu w takim razie.

Edytowane przez Karister
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem sobie na Nuc i7 od dłuższego czasu nieużywaną Audirvāna 3.5 lifetime, którą kupiłem rzutem na taśmę za uczniowe pieniądze i jeśli chodzi o sq to jest to dla mnie ten sam poziom co Roon i nie używam ulepszaczy typu dsp. Katalogowanie jest dla mnie wystarczające, tagów nie używam. Do wakacji zastanowię się czy wykupić na następny rok Roon, który bez 2 zdań jest przyjaźniejszy w obsłudze i ma core na serwerze NAS dzięki czemu nie potrzebuję dodatkowego PC. 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyszukiwania konkretnego albumu używam nazwy tego albumu łub wykonawcy. Taki tip 😀. Mam też sporo w ulubionych.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lobuz1 napisał:

Co to takiego?

 

Mam kilka folderów dodanych jako Storage i dzięki temu w Focus mogę po nich filtrować, aby wybrać na przykład tylko soundtracki z gier albo filmów (lub obu).

 

Screenshot 2022-03-01 at 22.22.06 (2).pngScreenshot 2022-03-01 at 22.27.08 (2).png

Edytowane przez Karister
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mi w ogóle zniknęły okładki. Potem się pojawiły. Potem znów zniknęły. 
Na razie minimum miesiąc z LMS. Kupiłem Rpi4. Gra fajnie ale sporo braków które lubię w Roon:
- tagi - brak
- gatunki muzyczne z serwisów streamingowych - brak (jest Tidal albo Spotify jako genre)
- duplikaty online/streaming brany jest chyba tylko tytuł albumu. Roon to lepiej ogarnia. Wystarczy że jest np "original soundtrack" w tytule i to już jest kompletnie inna płyta 

 

No ale walczę :) Wróciłem do Spotify które ma fajne odkrycia. Do tego last.fm żeby zobaczyć statystyki. No i material/ipeng do sterowania. 
To i tak wygodniejsze niż kupowanie cd i gazet muzycznych :)
Do Roona podchodzę trochę jak do audiofilskich zabawek ale tu trudno nie zauważyć że jakość użycia jest topowa. Stabilność jednak średnia (appka na ipada...). Poczekam. Pomyślę. Jak kolega wyżej napisał jeśli wróci (s)pokój to pewnie kupię. Raczej roczną subskrypcję bo liczę że zejdą z ceną subskrybcji skoro Tidal staniał, albo może dostosują się cenowo do mniejszych rynków. A wtedy dożywotnią licencja będzie się zwracała dłużej :)

 

Edytowane przez wp73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

mam pytanie dotyczące poprawnego wykorzystania Roon. Program zainstalowałem wczoraj (próbny okres) na Macbook pro i połączyłem z tidal (wersja master), sieć działa przez router (wi-fi), do tego dac przez kabel podpięty do kompa i słuchawki. Wszystko działa super - ale jakość dźwięku jest zdecydowanie inna niż poprzez samego tidala, przy czym dla mnie gorsza - robię pewnie coś źle i chciałem zapytać co dokładnie. Troszkę poczytałem i zdaję sobie sprawęm, że do wykorzystania pełnego potencjału potrzeba zrobić to inaczej (mieć osobny Roon Core, internet przez kabel, hq player rekomendowany przez Roon-a itd.), niemniej czy w takim ustawieniu jakie mam jest tak jak jest i lepiej z tym co mam nie będzie to działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sciezka sygnału pokazuje coś dziwnego? Obecnie siedzę na LMS ale pamiętam że Roon miał exclusive mode czy coś takiego w ustawieniach urządzenia dźwiękowego z kompa. Dsp chyba domyślnie jest powyłączane.

Bo tak to różnicy nie powinno być. 

Ale może niech wypowie się obecny użytkownik. Dla mnie wszystkie playery grają tak samo. Liczy się wygoda i estetyka jak u Roon oraz bezproblemowość użycia (u mnie póki co LMS wygrywa gdzie bije też Roona ilością obsługiwanych serwisów i technologii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Palpatine napisał:

Ma ktoś aktualnego refferala do Roon na 30 dni?

Mój jest taki:

https://roonlabs.com/r/ZKi8pAdMJEmqoxVktyg2Gg

 

Cytat

Start a free 14-day Roon trial today with Adam‘s referral,

and you’ll receive a free month of Roon when your subscription starts!

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wp73 dzięki za wiadomość, okazało się, że w dsp były włączone ustawienia pod słuchawki, które modyfikowały mocno brzmienie i stąd u mnie odczuwalna różnica. Dopiero teraz poznaje Roon-a i już mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o katalogowanie i działanie algorytmów w przedmiocie "podpowiadania" nowej muzyki - jest świetny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rejestrujesz się z linku i masz 14 dni trial i jak po tym okresie kupisz jakiś plan to dostaniesz dodatkowo 1 miesiąc. Np. płacisz z góry za 12 miesięcy i masz na koncie informację, że koniec subskrypcji za 13 miesięcy.

 

…ja też dostanę wtedy 30 dni dodatkowo. 😀

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie "świerzaka".

Zainstalowałem Roon Core na laptopie, połączyłem się z Tidal. Roon wykrył dapa (roon ready).

Czy core pozwala tylko na przesyłanie plików na urządzenie zewnętrzne i całe sterowanie odbywa się na core?

Na dapie nie mogę przeglądać biblioteki, wybierać albumów jedynie mogę przeskakiwać utwory w obrębie jednego albumu/playlisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Palpatine napisał:

Pytanie "świerzaka".

Zainstalowałem Roon Core na laptopie, połączyłem się z Tidal. Roon wykrył dapa (roon ready).

Czy core pozwala tylko na przesyłanie plików na urządzenie zewnętrzne i całe sterowanie odbywa się na core?

Na dapie nie mogę przeglądać biblioteki, wybierać albumów jedynie mogę przeskakiwać utwory w obrębie jednego albumu/playlisty.

Tak właśnie jest. Nie ma dostępu z poziomu dapa do biblioteki.

Edytowane przez lobuz1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Palpatine napisał:

To jestem do przodu dobrą kasę ;)

Ja ta wolę sterować w ipadzie a dap leży i się nie rozładowuje. Tak działa Roon ze wszystkimi podpiętymi pod niego urządzeniami. Instalujesz core a sterujesz z telefonu czy tabletu albo pc.

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności