Skocz do zawartości

Aktywne Monitory Studyjne - TEMAT OGÓLNY


nismovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Może źle określiłem. Nie miałem na myśli, że nagle zaczną drżeć ściany, podłogi i okna u sąsiada przy normalnym słuchaniu. Po prostu z mojego doświadczenia subwoofer zawsze więcej przepycha dźwięku niskich częstotliwości na piętro niżej tudzież pomieszczenie obok niż te same kolumny bez subwoofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle określiłem. Nie miałem na myśli, że nagle zaczną drżeć ściany, podłogi i okna u sąsiada przy normalnym słuchaniu. Po prostu z mojego doświadczenia subwoofer zawsze więcej przepycha dźwięku niskich częstotliwości na piętro niżej tudzież pomieszczenie obok niż te same kolumny bez subwoofera.

Jestem ciekawy, jakim cudem tak sie u Ciebie dzieje? :) Jezeli wezmiemy monitory, ktore przenosza dajmy na to te 40hz, a w wiekszosci muzyki bas nie schodzi ponizej

tej czestotliwosci, to jakim cudem subwoofer, ktory odtwarza te sama czestotliwosc tj. 40hz, przepycha wiecej dzwieku o tej czestotliwosci? :)

 

Edit.

Oczywiscie, przy tej samej glosnosci obu kolumn!

Edytowane przez PENDRAGON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magia, a tak poważnie to od strony technicznej nie wiem dlaczego tak to odbieram. Chyba po prostu ciszej można ustawić mając membrany na wysokości naszego ciała i skierowane w naszą stronę. Chociaż jak sam pisałeś, nie jesteśmy w stanie określić kierunku z którego dochodzą te niższe częstotliwości. Czyli można ustawić subwoofer bliżej miejsca odsłuchu i zmniejszyć jego głośność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoku. Zapraszam do mnie :)

Stoją u córki edki r1600 i jakieś badziewne logitechy z subem. Puszczam tą samą muzykę z jednych i drugich, na ucho ta sama głośność. Bas też na ucho podkręcony do tego samego poziomu. Kiedy zejdę do kuchni na dół (pomieszczenie bezpośrednio pod pokojem gdzie gra) - logitechy słyszę o wiele wyraźniej (bas). Nie wiem czy to badziewny sub bez amortyzacji, czy rezonuje, bo stoi pod biurkiem i blat robi za bass reflex. Ale edki/presonusy, a nawet s3x było słychać mniej - w sensie słychać było muzykę, nie dudnienie.

Oczywiście muzyka puszczana na przemian z jednych i drugich, nie ja raz.

A zaproszenie ponawiam - lubelszczyzna jest piękna, a i zacny polmos mamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zaproszenie, co prawda w najblizszym czasie jest malo prawdopodobne, zebym sie wybral na wycieczke po Polsce, ale... bede pamietal :P.

 

Wiesz, dlaczego tak sie dzieje u Ciebie, poniewaz w Edifier-ach masz 10cm przetwornik, ktory fizycznie nie potrafi wygenerowac tak niskiej czestotliwosci,

jak np. glosnik w subwoofer-ze, ktory najpewniej ma sporo wieksza powierzchnie membrany.

 

Gdybys mial monitory z 8" przetwornikiem, to efekt by byl ten sam, co z subwoofer-em, czyli slyszalbys "dudnienie" w kuchni :).

 

Edit.

Bo.. im nizsza czestotliwosc, tym dluzsza fala dzwieku, inaczej mowiac, dalszy ma zasieg ;).

Edytowane przez PENDRAGON
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A s3x? Grały równiej, toteż niosło równiej? One nie dudniły. A subwooferek maleńki w logitechach. Ale nie offtopujmy - bo ja doświadczeń z dobrymi subami nie mam - to gónwo to jedyne czym dysponuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci na swoim przykladzie napisalem, nie wazne, czy puszcze muzyke z monitorow z 8", czy z suba, przy tej samej glosnosci slysze bas jednakowo w drugim pomieszczeniu ;).

Nawet subwoofer za 1kzl bedzie sie tak zachowywal. A ja z kolei z komputerowymi wynalazkami nie mam doswiadczenia ;).

Edytowane przez PENDRAGON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może być tak, że sub mający membranę skierowaną w podłogę wykorzystuje ją jako wieeelką płytę rezonansową.

Mialem roznej konstrukcji sub-y i nigdy nic podobnego nie mialo miejsca :(. Moze te komputerowe sa inaczej zestrojone, np. port BR na inna czestotliwosc, nie wiem :wacko:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś słuchał może tych m-audio bdx5 d2? Jak się mają one do jbl lsr305?
Chodzi mi głównie o słuchanie muzyki, przyjemne brzmienie, a jednocześnie z zachowaniem detali

m-audio podobno lepiej wypadły w testach od yamahy:
http://portalstudyjny.pl/2013/08/26/test-m-audio-bx5-d2-yamaha-hs5-male-tanie-monitory-studyjne-test-porownawczy-dobre-tanie-monitory-studyjne-m-audio-bx5-d2-test-najlepsze-tanie-monitory-studyjne-jakie-monitory-studyjne-kupic-na-poczat/

Edytowane przez v-max89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś słuchał może tych m-audio bdx5 d2? Jak się mają one do jbl lsr305?

Chodzi mi głównie o słuchanie muzyki, przyjemne brzmienie, a jednocześnie z zachowaniem detali

 

m-audio podobno lepiej wypadły w testach od yamahy:

http://portalstudyjny.pl/2013/08/26/test-m-audio-bx5-d2-yamaha-hs5-male-tanie-monitory-studyjne-test-porownawczy-dobre-tanie-monitory-studyjne-m-audio-bx5-d2-test-najlepsze-tanie-monitory-studyjne-jakie-monitory-studyjne-kupic-na-poczat/

 

A masz jak je porządnie ustawić? Czytałeś cokolwiek o prawidłowym ustawianiu monitorów studyjnych. Jeśli nie, to poszukaj sobie w tym temacie PDFa z poradnikiem firmy Genelec. Linkowałem kilkukrotnie.

Wspominam o tym, bo widzę, że wybierasz same z bass-reflexem z tyłu, co wyklucza m.in. postawienie ich tuż przy ścianie.

 

A odnośnie "wypadły w testach lepiej od Yamahy" to powiem tyle: nie jest ciężko wypaść lepiej od budżetowych monitorów Yamahy :P Jedyne co w nich fajne to biała membrana ;)

 

Do spokojnego słuchania poleciłbym jednak Presonus Eris E5 albo Tannoy Reveal 502.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zaproszenie, co prawda w najblizszym czasie jest malo prawdopodobne, zebym sie wybral na wycieczke po Polsce, ale... bede pamietal .

 

Wiesz, dlaczego tak sie dzieje u Ciebie, poniewaz w Edifier-ach masz 10cm przetwornik, ktory fizycznie nie potrafi wygenerowac tak niskiej czestotliwosci,

jak np. glosnik w subwoofer-ze, ktory najpewniej ma sporo wieksza powierzchnie membrany.

 

Gdybys mial monitory z 8" przetwornikiem, to efekt by byl ten sam, co z subwoofer-em, czyli slyszalbys "dudnienie" w kuchni :).

 

Edit.

Bo.. im nizsza czestotliwosc, tym dluzsza fala dzwieku, inaczej mowiac, dalszy ma zasieg ;).

No nie wiem, w kolumnach mam większą membranę niskotonową: 330 mm a w subwooferze, którego już nie używam 4 głośniki 165mm skierowane na boki, a i tak przenosi dużo bardziej niskie dźwięki za ścianę niż kolumny z tak dużymi membranami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w subach jest tak:

1. Mają membranę skierowaną w dół, stąd w prostej linii fala lepiej idzie "dołem", wkurzając sąsiadów,

2. Często ustawia się je pod biurkiem, co powoduje rezonanse i problemy z kontrolą dołu.

 

Dlatego mam takie rozwiązanie:

Jeśli masz dużo miejsca to lepiej zrób sobie 2.1, ale jeśli nie masz takiego luksusu to daruj sobie robienie 2.1 z subem studyjnym pod biurkiem, bo będzie dudnił. Lepsze będzie porządne 2.0 na 8" wooferach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale z tego, co widze, to Twoje Ditton-y maja zamknieta skrzynke i tu jest pies pogrzebany :). Gdyby byly BR, to sytuacja bylaby zgola inna, a tak niskotonowe nie

moga pompowac tyle basu, na ile pozwala im zawieszenie, a sama skrzynia nie bierze udzialu w rozpraszaniu cisnienia akustycznego.

 

W zwiazku z powyzszym, kolumny nie maja takiego zejscia, jak subwoofer, nawet z mniejszymi membranami w ilosci 4szt., bo je sie sumuje i wychodzi powyzej srednicy

basowca w Ditton-ach.


Bo w subach jest tak:

1. Mają membranę skierowaną w dół, stąd w prostej linii fala lepiej idzie "dołem", wkurzając sąsiadów,

2. Często ustawia się je pod biurkiem, co powoduje rezonanse i problemy z kontrolą dołu.

 

Dlatego mam takie rozwiązanie:

Jeśli masz dużo miejsca to lepiej zrób sobie 2.1, ale jeśli nie masz takiego luksusu to daruj sobie robienie 2.1 z subem studyjnym pod biurkiem, bo będzie dudnił. Lepsze będzie porządne 2.0 na 8" wooferach.

Nismovsky, ale sa tez suby z przetwornikiem na froncie ;).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PENDRAGON - wiem, ale odpowiadam (w tym całym Waszym burdelu offtopowym) na kwestię "badziewnych komputerowych 2.1" i ich donośności dołu ;)

Co waszym zdaniem lepiej kupić... 2 x Focal Alpha 80 czy 2 x Presonus Eris E5 + Subwoofer Presonus Temblor T10 ? :)

 

Moim zdaniem, jeśli masz zamiar słuchać tego z biurka czy kanapy w niedużym pokoju to bierz Focale Alpha. Jeśli już bardziej jest to metraż "salonowy", gdzie możesz umieścić subwoofer w nieco wolniejszej przestrzeni niż pod biurkiem to wtedy bierz 2.1 od Presonusa :)

 

Moje fostexowe 2.1 cierpiało właśnie na dudnienie, kiedy sub stał pod biurkiem i ułożenie membrany niczego tu nie zmieniało, bo zapasowe Logitechy X240 robiły dokładnie to samo.

Edytowane przez nismovsky
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale z tego, co widze, to Twoje Ditton-y maja zamknieta skrzynke i tu jest pies pogrzebany :). Gdyby byly BR, to sytuacja bylaby zgola inna, a tak niskotonowe nie

moga pompowac tyle basu, na ile pozwala im zawieszenie, a sama skrzynia nie bierze udzialu w rozpraszaniu cisnienia akustycznego.

 

W zwiazku z powyzszym, kolumny nie maja takiego zejscia, jak subwoofer, nawet z mniejszymi membranami w ilosci 4szt., bo je sie sumuje i wychodzi powyzej srednicy

basowca w Ditton-ach.

 

Bo w subach jest tak:

1. Mają membranę skierowaną w dół, stąd w prostej linii fala lepiej idzie "dołem", wkurzając sąsiadów,

2. Często ustawia się je pod biurkiem, co powoduje rezonanse i problemy z kontrolą dołu.

 

Dlatego mam takie rozwiązanie:

 

Jeśli masz dużo miejsca to lepiej zrób sobie 2.1, ale jeśli nie masz takiego luksusu to daruj sobie robienie 2.1 z subem studyjnym pod biurkiem, bo będzie dudnił. Lepsze będzie porządne 2.0 na 8" wooferach.

Nismovsky, ale sa tez suby z przetwornikiem na froncie ;).
Akurat sumując wychodzi dokładnie taka sama średnica :-P. Ale z tym bass refleks masz rację. No i ten subwoofer faktycznie stoi pod biurkiem ale przy słuchaniu wysuwam go do przodu, bass refleksy ma z przodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki co byście polecili po KRK RP5 G3 brakowało mi w nich zejsci i takiej detaliczności, pokój 15m2 będą leżeć na biurku br musi być z przodu, cena do 1500zł

 

Po kiego pytasz tutaj i zakładasz temat? Nie powielajmy - jak ktoś ma odpowiedź dla kolegi to niech mu napisze tutaj:

http://forum.mp3store.pl/topic/135124-glosniki-do-komputera-byly-krk-co-teraz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skończyłem lekturę 33 stronicową, którą polecił mi kolega nismovsky. Dużo się ciekawych rzeczy dowiedziałem, zwłaszcza tych o KRK gdzie nawet idąc teraz do sypialni nie mogę na nie patrzeć . Wtopiłem w nie kupę kasy jako pierwsze monitory i dla tego też chciałem je wymienić na zestaw komputerowy 2.1 bo mnie zraziły jako monitory bliskiego pola. Miało być ŁAŁ detalicznie szczegółowo a tu **** a nie granie.... Kolejną sprawą jest to, że szukałem cały czas wykopu dla tego chciałem 2.1 ze względu, że nie mam dużo miejsca a pokój to około 14m2 samo biurko ma 120cm ja siedzę od niego około (do 1m) W moim temacie, który założyłem i dostałem konkretne odpowiedzi (za co bardzo dziękuję) proponowaliście mi monitory z wooferem 8 ale.... jak to kolega napisał

5.0" - 75-150 cm
6.5" - 100-200 cm
8.0" - 120-250 cm

Także marzenie o 8 legło w gruzach....

Uwierzcie mi na słowo, że po 2 latach z KRK mam uraz do monitorów i to konkretny tyle kasy na coś co .... Nie chce być wulgarny.

I co teraz... ??

 

Mam stosunkowo blisko do tego sklepu http://www.musicshop24.pl/monitory-studyjne-c-39_58.html czy warto się czymś zainteresować w tym sklepie ?

 

Ewentualnie ten sklep http://www.lachlach.pl/


No i tak dzwoniłem do sklepu w Tarnowskich Górach mówiąc mu czy może mi coś ciekawszego polecić od KRK tłumacząc mu czego oczekuje a Pan mówi w tej kwocie nie ma nic lepszego niż KRK ! I on nie może mi nic innego polecić. To albo On się nie zna albo Ja albo Wy? Ja już ręce rozkładam.

Edytowane przez licha89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy to sprzedawca w sklepie jest od doradzania? On jest od SPRZEDAWANIA. Albo tego, na czym jest duża marża, albo tego co długo leży na magazynie ;)

 

Tymi 120-250 cm się nie przejmuj ;) są u nas słuchający 8" z niecałego metra i są zachwyceni. Choćby Andrewek z jego Erisami E8. Wcześniej Rev je miał na biurku i też się jarał brzmieniem.

 

Wyluzuj i kupuj 8". Jak kupisz przez neta to masz 14 dni na zwrot, więc zero ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ochłonięciu wydaje mi się, że 8 do tak małego pokoju i biurka to przerost formy nad treścią. 5-6 była by wydaje mi się ok. To mam 2 modele polecane przez was Tannoy Reveal 502 - Presonus Eris E5 które z nich będą lepszym wyborem, i czy duży będzie przeskok z KRK.

Edytowane przez licha89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak wygląda kreowanie sceny i przestrzeń na monitorach? Jakby nie patrzeć stoją blisko słuchacza, no i do tego to sprzęt studyjny, więc chyba nie ma tu miejsca na audiofilskie czarowanie ;)

 

Odpuściłem sobie monitory i miałem iść w kolumny, ale po opisie Focali grubbbego, znowu napalam się na monitory :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość nie ma nic do rzeczy. Scena jest i wynika ze stereofonii. One precyzyjnie układają dźwięki. Jest szczegół i ładna tonalność. Wczoraj słuchałem adamòw p11 i stwierdzam że to przyjemne ciepłe granie w stylu r70x ale z równą górą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności