Skocz do zawartości

Fanklub wielbicieli słuchawek planarnych


Baele

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Z racji, że mam u siebie LCD-X oraz Peacocki, słuchawki w tym samym segmencie cenowym i będące dla siebie bezpośrednią konkurencją, postanowiłem zrobić małe porównanie - może się komuś przyda.

Użyte źródła: Marantz 15-S1, Sony WM-DD33, A&K Kann (dwa pierwsze o dość neutralnej sygnaturze), czyli moje najlepiej brzmiące dziurki słuchawkowe. Audeze grały na fabrycznym kablu, Sendy na canare - z tym, że ja kabli nie słyszę.

Moje LCD-X to egzemplarz sprzed paru lat, zaraz jak weszły nowe pałąki, czyli jest lekko rozjaśniony w porównaniu do najdawniejszych modeli, ale mniej rozjaśniony w porównaniu do obecnych nowych egzemplarzy.

 

Użyte utwory (było więcej, ale na tych się skupiłem porównawczo):

Al Stewart - Year Of The Cat
Bjork - Virus
Bjork - Cvalda
Celtic Woman - The Foxhunter
Coldplay - Spies
Humming Urban Stereo - Space Loves Disco
Kraftwerk - Aero Dynamik
Michael Jackson - Smooth Criminal
Thievery Corporation - Lebanese Blonde (Instrumental Mix)
Midori - ドーピング☆ノイズノイズキッス
Mijk Van Dijk - Fuchi Koma

 

Zacznę od LCD-X, bo to specyficzniejsze słuchawki z tej dwójki. Może zabrzmi to dziwnie, ale momentami brzmią jakbym słuchał z winyla, ich wyróżniająca cecha to swoista analogowość prezentacji basu i niskiej średnicy oraz podawanie tych zakresów nieco bliżej słuchacza. Bas ma więcej konturu niż pulsacji, niekoniecznie schodzi najniżej, potrafi zabrzmieć niczym monofoniczny, bardzo fakturowy i odczuwalny. Sprawia to, że utwory jak Smooth Criminal są na tych słuchawkach ciężkie do pobicia, z sekcją rytmiczną trafiającą z uszu wprost do nóg. LCD-X grają w miarę szeroko, ale to spłaszczona scena, bo nie ma dużo głębi, a jej wysokość kończy się bardzo wyraźnie tuż poniżej linii oczu. Nie pomaga w tym fakt, że najdrobniejsze detale są tu nieco wycofane za pierwszy plan. Ogółem to dość szczególny przypadek brzmienia przyciemnionego, ale bez ocieplenia, za to z odrobiną surowości i bezpośredniości. Nie dziwię się, że Audeze pozycjonowało je do pracy w studio.

Sendy Audio Peacock grają dokładnie tak jak wyglądają, są w porównaniu odczuwalnie cieplejsze i więcej "złocą" detalami. Mają trochę większą rozpiętość, bas potrafi zejść niżej, góra jest doświetlona (ale nie nachalnie, raczej dźwięcznie i subtelnie), scena jest węższa, ale głębsza i wyższa. Nie są to duże różnice, ale da się zauważyć. Środek jest krok dalej niż podają go LCD-X, ale cieplejszy, bez cienia surowości no i wciąż na tyle podkreślony by nie nazywać tego graniem w stylu V. Chwilami wydają się mieć nawet delikatne pogłosy, ale może to być złudzenie powodowane ociepleniem.

Na moje uszy LCD-X są nieznacznie bardziej rozdzielcze i selektywne - opieram to na moim autorskim teście z użyciem wymienionego utworu zespołu Midori. Peacock mają tendencję grania spójniejszą ścianą dźwięku, wydają się też mieć soprany nieco lepszej jakości (czy może po prostu przyjemniejsze w odbiorze) - to na bazie testu z utworem Fuchi Koma, który wyciągnął z LCD-X więcej sopranów na front, ale okazały się one w tym przypadku troszkę szkliste.

 

Gdybym miał podsumować napisałbym, że obie pary nauszników oferują podobny poziom "jakości dźwięku", ale różne sposoby jego prezentacji, gdzie dla mnie oba są bardzo atrakcyjne i świetnie sprawdzają się przy różnym repertuarze. Także na warstwie dźwiękowej nie wskazałbym tu zwycięzcy, to kwestia preferencji jak kto lubi słuchać - bezpośrednio i z lekkim zgaszeniem, czy spójniejszą ścianą, która pobłyskuje u góry.

Inaczej sprawa się ma poza kwestiami dźwiękowymi. Sendy Peacock są bezapelacyjnie wygodniejszymi słuchawkami, mniej ciążą, lepiej trzymają się głowy, a (stosunkowo łatwo wymienne) poduszki w mniejszym stopniu dotykają małżowin uszu. W porównaniu Audeze oferuje tu wygodę bardzo dyskusyjną, dla mnie pozwalającą może na godzinę odsłuchu, do tego LCD-X zwyczajnie zlatują z głowy kiedy się nachylić, a ich poduszki są dość ciasne, no i przy chęci wymiany trzeba bawić się w klejenie. Jedynie wtyki kablowe są nieco wygodniejsze i łatwiej dostępne. W kwestii akcesoriów dla mnie osobiście Sendy Audio też prowadzi, dostarczany futerał jest ładny i wygodny, dołączany kabel również. Audeze niby też oferuje futerał, niemniej trzeba za niego trochę dopłacić i w porównaniu jest wielki, surowy i nieporęczny do odsłuchu domowego.

 

Moim zdaniem ta konfrontacja nasuwa pozytywne wnioski - ktoś zainteresowany zakupem otwartych planarów w granicach +/-4k zł nie musi się tu martwić, że któreś z tej pary zawodników są lepsze lub gorsze i spokojnie może wziąć oba pod uwagę. Trzeba jedynie wybrać który sposób prezentacji dźwięku bardziej się podoba, no i które są wygodniejsze. W idealnym świecie obie pary słuchawek byłyby równie wygodne i wówczas wybór znacznie prostszy, no ale cóż poradzić.

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po czym to wnioskujesz, dopiero co Empyreany II zostały ogłoszone przez nich najlepszymi słuchawkami ze wszystkich. Oni już trochę stracili kontakt z ziemią.

No i pomiary https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/dan-clark-e3-headphone-review.50062/

i trochę inne spojrzenie.

 

Edytowane przez saudio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
DMS stwierdził że to najlepsze słuchawki zamknięte na świecie

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka

Tylko po czym to wnioskujesz, dopiero co Empyreany II zostały ogłoszone przez nich najlepszymi słuchawkami ze wszystkich. Oni już trochę stracili kontakt z ziemią.
No i pomiary https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/dan-clark-e3-headphone-review.50062/
i trochę inne spojrzenie.
 
Pewnie chodzi o to że jedne są otwarte a drugie zamknięte. Stąd ta ocena.

Wysłane z mojego NAM-LX9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Drogie te Audeze ale mam 2 modele i pięknie grają.

Te z tych starych produkcji. Mają bardziej owalny kształt padów, niektóre modele. Inne modele mają okrągłe mięciutkie duże pady lcd2c classic na przykład. Monoprice to moim zdaniem coś ala audeze ale design gorszy.

Hifiman to żongluje cenami jak ananasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
20 godzin temu, delfin150 napisał(a):

które pady dekoni do lcd2c według was otworzą nieco górę i dodadzą powietrza?

W planarach z dużą membraną nie jest łatwo przewidzieć jaki efekt da zmiana padów, bo pady w nich nie tylko kształtują szczelność i odbicia, ale również damping przetwornika. W dynamikach jest prościej, bo wpływ zmiany dampingu jest znikomy.

Zasadniczo bardziej "przewiewne" pady (np welurowe) odchudzają brzmienie i dodają powietrza, ale tutaj będzie też efekt zmniejszenia dampingu, co powoduje dociążenie brzmienia. Bez sprawdzenia nausznie ciężko powiedzieć, którego składnika w tym przypadku będzie więcej; odchudzenia od zmiany "przewiewności", czy dociążenia od zmniejszenia dampingu.

Wg mnie najbezpieczniejszą opcją byłyby zamszowe pady, i do tego wyższe i pojemniejsze (większy otwór na ucho) niż te fabryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audeze EL-8 w jednej stronie kabel chyba stracił dobre połączenie przyczepność czy to chodzi o styki czy bardziej te piny w tym porcie od strony słuchawki? Jak to można zdiagnozować?

podkleić cienki papierek  na lewym kabelku to będzie docisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności