Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Z drugiej strony - może niekoniecznie ostrzejsze w dosłownym tego słowa znaczeniu, a zawierające więcej detali, więcej informacji w teksturze, bardziej rozdzielcze.

 

Nie musi się to wiązać ze sztucznie przerysowaną ostrością, odciętymi krawędziami poszczególnych elementów obrazka.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubachim napisał(a):

A to nie tak jak w audio że wystarczy wydać więcej i zdjęcia same lepiej wychodzą?

Trzymając się tej analogi - wolę słuchać Możdżera na HD650, niż Martyniuka na LCD-3. Innymi słowy - to nie aparat robi zdjęcia, tak jak młotek sam nie wbija gwoździ. Droższy sprzęt to większe możliwości, ale nie każdy potrafi je wykorzystać.

 

Co do telefon vs aparat - widziałem genialne foty zrobione telefonem i całą masę słabych, pstrykniętych aparatem za naście tysięcy. Ja jednak wybieram aparat, bo w samym procesie fotografowania daje nieporównywalnie większą kontrolę nad efektem końcowym niż telefon. 

 

Swoją drogą, zastanawia mnie czy jest jakiś sposób na to, aby podłączyć do telefonu gorącą stopkę? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Inszy napisał(a):

Mam na myśli gorącą stopkę, która miałaby funkcjonalność gorącej stopki (wyzwalanie lamp błyskowych), a nie sam uchwyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zsynchronizować lampę z aparatem, to już raczej trzeba szukać lamp, które są sterowane z telefonu, coś w stylu Quadralite A1.

Choć może ktoś robi jakieś adaptery przez USB-C, ale nie widziałem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie może jakieś dobre możliwości zakupu Nikona z6 II lub z7 II i możecie pomóc po koleżeńsku? Jakoś się tam mogę odwdzięczyć. 😊 Mogę np. dać dobry rabat na systemy montażowe do fabryki czy coś innego. 😊Jak coś to na priv. Dziekuję.

Jak myślicie- tn mój obiektyw Tamron 17-50 jest kompatybilny z adapterkiem Nikon FTZ bo nei ma go na liście dziłajacych i niedziałajacych? 😊

 

https://www.fotoaparaciki.pl/pl/p/Obiektyw-Tamron-17-50-mm-f2.8-SP-XR-Di-II-LD-Aspherical-Pentax/546

https://www.tamron.eu/pl-PL/serwis/compatibility

 

Generalnie fajny ten mój Nikon D90. 😊

IMG_1397.jpeg

IMG_1398.jpeg

IMG_1399.jpeg

IMG_1400.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PEN napisał(a):

Mam na myśli gorącą stopkę, która miałaby funkcjonalność gorącej stopki (wyzwalanie lamp błyskowych), a nie sam uchwyt.

 

Godox chyba zrobił akcesoria do telefonów (lampy etc.).

 

Przydałoby się połączenie softu z telefonów z możliwościami aparatów - implementacja softu w aparatach dla casuali. Czyli dalej z możliwością obróbki rawa, ale z gotowymi, ładnymi, wysyconymi profilami.

Edytowane przez Saiya-jin
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Inszy napisał(a):

To ustawiasz przesłonę na F11 albo wyżej, zależy od scenerii i masz na aparacie głębię ostrości w całym kadrze, więc w czym problem?

I zdjęcie płaskie, to znaczy, że na telefonie wychodzi jak tapeta vs rzeczywisty widok, często jasne miejsca są przepalone, przez co robią się plamy zamiast łagodnych przejść. Duża w tym wina tego, że domyślne obiektywy w telefonach, to szeroki kąt, co w połączeniu z niższą rozpiętością tonalną daje taki, a nie inny efekt.

 

Szumy z kolei na telefonie masz zawsze nie tylko kiedy jest mniej światła, ale i przy kontrastowych zdjęciach. Co prawda działają algorytmy odszumiające, ale wtedy tną mikrodetale, a z cieni nie da się już nic wyciągnąć.

 

Ale wygląda na to, że rozmawiasz trochę o niczym. Bo to nie tak, że telefon robi tak samo dobre zdjęcia, tylko nie jesteś zainteresowany obsługą aparatu - nie ustawiasz prawidłowo przesłony, nie robisz zdjęć w RAWach, nie obrabiasz ich w oprogramowaniu, a więc i nie wykorzystujesz możliwości sprzętu. Tu może byłoby warto rozważyć przesiadkę z Sony na Fuji, który ma lepsze profile kolorystyczne do plików jpg, ale raczej po prostu fotografia aparatem nie jest dla Ciebie, bo tu nie wszystko robi się samo. A fotografia aparatem, jak większość hobby, wymaga poświęcenia czasu.

Swoją drogą jak przypadkiem nie wcisnę spustu w aparacie, to każde zdjęcie wychodzi dobrze (z czego później większość i tak wywalam), więc nie wiem jak robisz te 5/10.

Jak ustawię przesłonę powyżej 11, to z kolei będę musiał to zrekompensować wyższym iso lub dłuższym czasem naświetlania, więc nie do końca jest to rozwiązanie uniwersalne. ;)

 

Jeśli chodzi o płaskość fotografii z telefonu, to dobrze jest zawsze nieco skorygować ekspozycję domyślną w apce, wtedy wychodzi praktycznie bez przepaleń, na co jestem bardzo wyczulony, jak w brzmieniu na sybilanty. 😁

 

Sęk w tym, że ustawiam prawidłowo przesłonę i pozostałe parametry potrzebne do uzyskania dobrego zdjęcia, tylko nie chcę się bawić w dodatkową obróbkę, nie robi mnie to. 🤷

 

Może i bym się przesiadł na Fuji, aczkolwiek bardzo zależy mi na szybkim AF podczas filmowania, a na tym poletku Sony nie ma konkurencji, niestety. :(

 

Tak, jak pisałem wcześniej, do zdjęć wolę zdecydowanie telefon, choć nie jest bez wad (a co nie jest?! ;)) natomiast do filmowania aparat i ustawienie Standard, z obniżonym kontrastem i ustawionym na max DR, lepszej opcji na gotowy obraz bez jego późniejszej edycji, nie ma. Szkoda, tylko, że podczas filmowania panoram, kiedy ktoś wejdzie w kadr, to aparat łapie ostrość na bliski obiekt i rozmazuje to, co najważniejsze.

 

W kamerze tego nie miałem, bo tam zazwyczaj są małe matryce ( konsumencki sprzęt, nie pro!), albo GoPro, tylko z kamerki sportowej wychodzi dziadostwo, totalnie cyfrowy, przekontrastowiony obraz, jedynie DJi Pocket 2 ma względnie dobry jakościowo obraz, ale oprogramowanie do d..., bo domyślnie ustawia po włączeniu tryb selfi i za każdym razem trzeba to przełączać - mega irytujące. 🤬

 

15 minut temu, Saiya-jin napisał(a):

Przydałoby się połączenie softu z telefonów z możliwościami aparatów - implementacja softu w aparatach dla casuali. Czyli dalej z możliwością obróbki rawa, ale z gotowymi, ładnymi, wysyconymi profilami.

Dokładnie tak i na to czekam, ale pewnie się nie doczekam. 😆

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak, jak pisałem wcześniej, do zdjęć wolę zdecydowanie telefon, choć nie jest bez wad (a co nie jest?! ;)) natomiast do filmowania aparat i ustawienie Standard, z obniżonym kontrastem i ustawionym na max DR, lepszej opcji na gotowy obraz bez jego późniejszej edycji, nie ma. Szkoda, tylko, że podczas filmowania panoram, kiedy ktoś wejdzie w kadr, to aparat łapie ostrość na bliski obiekt i rozmazuje to, co najważniejsze.

 

Zmień sobie szybkość reakcji autofocusa.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, neonlight napisał(a):

Jak ustawię przesłonę powyżej 11, to z kolei będę musiał to zrekompensować wyższym iso lub dłuższym czasem naświetlania, więc nie do końca jest to rozwiązanie uniwersalne. ;)

Przy nowych aparatach i opcji Denoise z Lightrooma, nawet dość wysokie podniesienie ISO nie jest żadnym problemem.

I to pod warunkiem, że będzie ograniczona ilość światła. Przy dziennej fotografii krajobrazowej, prawie nigdy nie wchodzę z ISO powyżej 400 i nie skracam czasu poniżej 1/50, chyba że chcę rozmyć jakiś ruch. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Saiya-jin napisał(a):

 

Zmień sobie szybkość reakcji autofocusa.

 

Dziękuję, to jest dobry tip, ale kiedy będę potrzebował szybkiej reakcji AF, to znowu trzeba będzie grzebać w tym porąbanym menu Sony. 😏😁

 

Fajnie by było, żeby można ustawić ostrość w całym kadrze na stałe, niezależnie od planów i pojawiających się niechcianych obiektów, przy czym nie tracić na jakości obrazu stosując dużą wartość przesłony. 😗

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spawn napisał(a):

Ja się nie znam na fotografii ale lubię czasami poczytać co piszecie, i widziałem dyskusje apropo smartfonów to tutaj porównanie zdjęć księżyca robione wczoraj przeze mnie na pełnym zoomie z ręki na S9+ z przed 5 lat i S23+.

zoom s9+.jpgzoom s23+.jpg

 

 

Bez zoomu nie ma aż takiej przepaści.

 

A nie było szumu w związku z tym, że Samsung sobie "uzupełnia" księżyc na fotkach dzięki AI i niewiele to z samą fotografią ma wspólnego?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Saiya-jin napisał(a):

Przydałoby się połączenie softu z telefonów z możliwościami aparatów - implementacja softu w aparatach dla casuali. Czyli dalej z możliwością obróbki rawa, ale z gotowymi, ładnymi, wysyconymi profilami.

 

Prawie dekade temu poszło to znacznie dalej. Samsung miał w ofercie aparaty z rodziny Galaxy Camera, działające jawnie pod Androidem, z obsługą karty sim, dotykowym ekranem itd. Zarówno kompakty:

 

Tech Review: Samsung Galaxy Camera - Perfect for Parents and Bloggers ...

 

jak i bezlusterkowce systemu NX (APS-C):

 

Zobacz obraz źródłowy

 

Samsung wycofal się z rynku foto (chyba mu sie to gryzło ze smartfonami fotograficznymi), a firmy stricte fotograficzne (Canon, Nikon, Pentax, Panas czy Fuji) jakoś nie podjęły tematu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubolewam nad tym niesamowicie, bo, przykładowo, Samsung NX1 to była świetna puszka.

Owszem, pewne choroby wieku dziecięcego, wynikające z nieznajomości rynku przez producenta, ale były do naprawienia firmwarem.

 

Sam system oferował bardzo interesujące zoomy ( 16-50 mm f/2-2.8 ze stabilizacją obrazu! ). Matryca była topowa.

Kultura pracy na baterii i ekrany również.

Naprawdę mogli dużo namieszać wśród ówczesnych potentantów (Canon, Nikon i powoli wspinające się Sony).

Niestety, zrezygnowali..

 

NX1 wraz z manualnymi obiektywami ciachnąłem parę portretów, z których do dziś jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubachim napisał(a):

A nie było szumu w związku z tym, że Samsung sobie "uzupełnia" księżyc na fotkach dzięki AI i niewiele to z samą fotografią ma wspólnego?

 

Nie znam się specjalnie ale jestem pewien że tak, to jest z pewnością zdjęcie zrobione przy pomocy i po obróbce przez oprogramowanie ale z tego co mi wiadomo to np na konkursach typu World Press Photo tez dozwolone jest podkręcanie zdjęć w oprogramowaniu. W telefonie po prostu robią to za Ciebie algorytmy czy tam AI.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Spawn napisał(a):

 

Nie znam się specjalnie ale jestem pewien że tak, to jest z pewnością zdjęcie zrobione przy pomocy i po obróbce przez oprogramowanie ale z tego co mi wiadomo to np na konkursach typu World Press Photo tez dozwolone jest podkręcanie zdjęć w oprogramowaniu. W telefonie po prostu robią to za Ciebie algorytmy czy tam AI.

Ale równie dobrze mógłbyś zrobić zdjęcie jakiekolwiek i wkleić księżyc z Google grafika, a przekoloryzowując tak mniej więcej ten "księżycowy usprawniacz" w Samsungu działa. Niby fajnie, tylko trochę cały sens fotografii się zatraca.

Edytowane przez kubachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony rozumiem ale z drugiej zwykłe zdjęcia też się obrabia w lightroomie żeby wyciągnąć więcej detali.

 

66aae676-6f22-408c-a22f-ebaf587bc62c-sonymooncropped.jpg

 

d5087a9c-1a4b-43cd-a736-fa54a74f5db0-sonymooncroppededited.jpg

 

To samo zdjęcie (nie moje) zrobione tradycyjnym aparatem na statywie z lunetą przed i po wizycie w lightroomie.

 

Telefon ponoć po wykryciu "sceny" ustawia wszystkie parametry, robi ileśtam zdjęć które odszumia, wyostrza, upscaluje itd po czym składa z nich obraz więc na końcu dostajesz to co fotografujesz robiąc zdjęcie z ręki tyle że obróbka jest automatyczna.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności