Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

Pieknie dziękuję za powyższe. Poczytam sobie jeszcze o tych bezlusterkowcach. No dobrze, a jakbym sie zdecydował narazie nie wymieniać body (w co jednak wątpię, bo jak mnie kusi na zmiany, to zazwyczaj w to ide ;) ), tylko dokupić jakieś fajny obiektyw/obiektywy, to na przestrzeni tych lat nic się nie zmieniło i każdy będzie pasował do mojego aparatu ? Mówię oczywiście o obiektywach, które są dedykowane do Canonów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnieliście mi o moim czwartym ukrytym hobby. Mam pełny plecak i torbę, statyw Manfrotto, stalki, makro, tele, uniwersalny Tamrona, manual rybie oko…do tego stare body Nikon D90. Lampę z tego co pamiętam mogłem wsuwać na body lub na statywie odpalać zdalnie. Mam też namiot bezcieniowy z oświetleniem- fotografowałem nim zegarki.

Obiektyw Tamrona trochę nie strzela w punkt (a D90 nie ma korekcji), miałem go kiedyś oddać do kalibracji, ale nie wyszło. Ten tele nie wiem czy działa poprawnie bo po pijaku mi kiedyś wypadł.

 

Czy ten Nikon D850 będzie kompatybilny ze wszystkimi obiektywami i co najważniejsze ma programową korektę focusu obiektywu Tamron 17-50 (podobno musi być z procesorem) ze zdjęcia bo to główny powód/kaprys wymiany body?

 

IMG_1370.jpeg

IMG_1371.jpeg

IMG_1372.jpeg

IMG_1373.jpeg

IMG_1374.jpeg

IMG_1375.jpeg

IMG_1376.jpeg

IMG_1377.jpeg

IMG_1379.jpeg

IMG_1380.jpeg

https://www.nikon.pl/pl_PL/product/cameras/d850

https://onlinemanual.nikonimglib.com/d850/pl/18_menu_guide_06_08.html

https://onlinemanual.nikonimglib.com/d850/pl/19_technical_notes_03.html


Albo może kiedyś olać tego uniwersalnego Tamrona- ten jest super jasny:

https://www.nikon.pl/pl_PL/product/lenses/dslr/nikkor-24-70mm-f2.8e-ed-vr

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy DX nie kryją pełnej klatki w Nikonie. Potrzebujesz obiektywów FX. Nie wiem czy szedłbym w tych czasach w lustrzankę. Od 2016 działam na bezlustrach i nie mam ochoty wracać do lustrzanki.

 

W bezlustrze AF masz praktycznie w całym kadrze, a w lutrze tylko w centrum. Są opcje śledzenia oka, czujniki AF na matrycy, a nie gdzieś tam w okolicach lustra (nie ma problemów praktycznie z back- i frontfocusem).

 

Tyle, że masz kilka fajnych obiektywów (105 macro np.).

Edytowane przez Saiya-jin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Saiya-jin napisał(a):

 

 

Tyle, że masz kilka fajnych obiektywów (105 macro np.).

No właśnie. Makro jest wyczesane i jakbym kupił lepsze body to może i ten AF w Tamron 17-50 bym poprawił bo to jasne szkiełko i to by mi wystarczyło.

Nie chcę robić rewolucji.

Stałki np portretówka też była kiedyś fajnie używana.


 

Nikon wprowadził adapter i można używać w bezlusterkowcach serii Z tych obiektywów z mocowaniem F:
 

https://www.fotojoker.pl/produkt/adapter-nikon-mount-ftz-ii

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Saiya-jin napisał(a):

Obiektywy DX nie kryją pełnej klatki w Nikonie. Potrzebujesz obiektywów FX. Nie wiem czy szedłbym w tych czasach w lustrzankę. Od 2016 działam na bezlustrach i nie mam ochoty wracać do lustrzanki.

 

W bezlustrze AF masz praktycznie w całym kadrze, a w lutrze tylko w centrum. Są opcje śledzenia oka, czujniki AF na matrycy, a nie gdzieś tam w okolicach lustra (nie ma problemów praktycznie z back- i frontfocusem).

 

Tyle, że masz kilka fajnych obiektywów (105 macro np.).

Jakie masz bazlustro i obiektywy? Pobawię się tym co mam i jak będę mial czas na fotki to może pomyślę o Z 7 II lub Z6 z obiektywem 24-70/ 2.8s i tym adapterem powyżej pod obecne obiektywy.

Ten obiektyw jest uniwersalny:

https://www.nikon.pl/pl_PL/product/lenses/mirrorless/nikkor-z-24-70mm-f2.8-s

Mam jeszcze takiego malucha.

IMG_1383.jpeg

IMG_1385.jpeg

IMG_1384.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

23:16 nokia 7 plus

 

1b.jpeg

1a.jpeg

xiaomi 10c

 

IMG_20230625_231824.jpg

IMG_20230625_231811.jpg

Który robi lepiej zdjęcia? Nokia chyba bardziej naturalne i żywe, xiaomi bardzo rozjaśnia albo w ustawieniach muszę coś pozmieniać.

Edytowane przez marco-polo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2023 o 08:39, lobuz1 napisał(a):

Jakie masz bazlustro i obiektywy? Pobawię się tym co mam i jak będę mial czas na fotki to może pomyślę o Z 7 II lub Z6 z obiektywem 24-70/ 2.8s i tym adapterem powyżej pod obecne obiektywy.

Ten obiektyw jest uniwersalny:

https://www.nikon.pl/pl_PL/product/lenses/mirrorless/nikkor-z-24-70mm-f2.8-s

Mam jeszcze takiego malucha.

IMG_1383.jpeg

IMG_1385.jpeg

IMG_1384.jpeg

 

Miałem D5000, potem przeszedłem na Sony a6000, później a7 mk I, dokupiłem a7 mk III. Obiektywy mam teraz 24-105/4, 85/1.4, 35/1.4. Miałem jeszcze 50/1.4, ale średnio mi leżało i sprzedałem. Chciałbym może 45/1.8, jakieś makro, tele i jakieś UWA (teraz wyszedł dosyć fajny Viltrox 16/1.8, ale nie wiem czy nie wolałbym zooma jednak). I ciekawe np. jaki obrazek daje takie 10mm. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Saiya-jin napisał(a):

 

Miałem D5000, potem przeszedłem na Sony a6000, później a7 mk I, dokupiłem a7 mk III. Obiektywy mam teraz 24-105/4, 85/1.4, 35/1.4. Miałem jeszcze 50/1.4, ale średnio mi leżało i sprzedałem. Chciałbym może 45/1.8, jakieś makro, tele i jakieś UWA (teraz wyszedł dosyć fajny Viltrox 16/1.8, ale nie wiem czy nie wolałbym zooma jednak). I ciekawe np. jaki obrazek daje takie 10mm. 

Niezły ten Panasonic.

https://www.tek.no/test/i/RRlbLO/panasonic-lumix-dmc-lx100

fajne fotki robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marco-polo napisał(a):

Niezły ten Panasonic.

https://www.tek.no/test/i/RRlbLO/panasonic-lumix-dmc-lx100

fajne fotki robi.

Testy z internetu to z przymrużeniem oka, no chyba że już od zwykłych użytkowników.

Mam wielu znajomych, którzy po testach i artykułach kupowali aparat, a potem mocno byli zdziwieni - myśleli że zepsuty🤔

Edytowane przez _raza_
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, marco-polo napisał(a):

 

23:16 nokia 7 plus

 

1b.jpeg

1a.jpeg

xiaomi 10c

 

IMG_20230625_231824.jpg

IMG_20230625_231811.jpg

Który robi lepiej zdjęcia? Nokia chyba bardziej naturalne i żywe, xiaomi bardzo rozjaśnia albo w ustawieniach muszę coś pozmieniać.

Mnie się zdecydowanie bardziej podobają zdjęcia zrobione przez Sony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już "troszkę" bardziej współczesny aparat niż I. Względem niego  Bezlusterkowiec FF będzie miał:
+ wyraźnie lepsze wysokie ISO (tj mniejsze szumy)
+ duuużo lepszy zakres dynamiczny (np w celu rozjaśniania obrazu, czy samych "cieni")

+ znacznie lepszy system AF - większa czułość, śledzenie postaci, głowy, oka, (nowsze modele rozpoznawanie zwierząt)

+ wizjer elektroniczny ma znacznie większe pozorne pole widzenia niż optyczny + wyświetla dodatkowe  istotne informacje (np. poziomica, histogram, miejsca prześwietlone / niedoświetlone itp).

+ stabilizacja matrycy działająca z każdym obiektywem

+ ekranik na obrotowym ramieniu (sama jakość obrazu na nim dość zbliżona)

+ wi-fi (podgląd obrazu np na telefonie), HDMI (podgląd na TV) i inne współczesne rozwiązania

 

Z minusów:
- akumulator wystarcza na mniej zdjęć

- nie pamiętam czy 5DII miał obudowę magnezową, ale współczesne "bezlustra" to dobrej jakości ale plastik.

 

Jak masz Canona to zostań przy Canonie. Do "dychy" masz nowego R6. Co prawda ten model ma już następcę (+2000 zł), ale to wciąż świetny sprzęt. Z adapterem EF -> R stare obiektywy będą świetnie działać, choć z czasem i je warto wymienić na nowe, bo postęp w jakości optyki jest dość zauważalny.

 

PS. Canon nie dopuszcza zewnetrznych producentów optyki do tworzenia obiektywów do ich systemu, wobec czego sumarycznie będzie tam drożej niż u Sony czy Panasonica.

Edytowane przez Marek_N
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek_N napisał(a):

To już "troszkę" bardziej współczesny aparat niż I. Względem niego  Bezlusterkowiec FF będzie miał:
+ wyraźnie lepsze wysokie ISO (tj mniejsze szumy)
+ duuużo lepszy zakres dynamiczny (np w celu rozjaśniania obrazu, czy samych "cieni")

+ znacznie lepszy system AF - większa czułość, śledzenie postaci, głowy, oka, (nowsze modele rozpoznawanie zwierząt)

+ wizjer elektroniczny ma znacznie większe pozorne pole widzenia niż optyczny + wyświetla dodatkowe  istotne informacje (np. poziomica, histogram, miejsca prześwietlone / niedoświetlone itp).

+ stabilizacja matrycy działająca z każdym obiektywem

+ ekranik na obrotowym ramieniu (sama jakość obrazu na nim dość zbliżona)

+ wi-fi (podgląd obrazu np na telefonie), HDMI (podgląd na TV) i inne współczesne rozwiązania

 

Z minusów:
- akumulator wystarcza na mniej zdjęć

- nie pamiętam czy 5DII miał obudowę magnezową, ale współczesne "bezlustra" to dobrej jakości ale plastik.

 

Jak masz Canona to zostań przy Canonie. Do "dychy" masz nowego R6. Co prawda ten model ma już następcę (+2000 zł), ale to wciąż świetny sprzęt. Z adapterem EF -> R stare obiektywy będą świetnie działać, choć z czasem i je warto wymienić na nowe, bo postęp w jakości optyki jest dość zauważalny.

 

PS. Canon nie dopuszcza zewnetrznych producentów optyki do tworzenia obiektywów do ich systemu, wobec czego sumarycznie będzie tam drożej niż u Sony czy Panasonica.

 

Ale po co ma zostawać w Canonie, skoro i tak musi szkła zmieniać? Sony daje teraz największy wybór szkieł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, _raza_ napisał(a):

Testy z internetu to z przymrużeniem oka, no chyba że już od zwykłych użytkowników.

Mam wielu znajomych, którzy po testach i artykułach kupowali aparat, a potem mocno byli zdziwieni - myśleli że zepsuty🤔

Przyzwyczajeni do smartfonów i ich jakości? 

Tutaj fotograf zlikwidował sklep bo wszyscy przeszli w większości na iphony i mobilność. Czasem spotykam ludzi z jakąś lustrzanką ale to rzadkość, przynajmniej w tym kraju co jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marco-polo napisał(a):

Niezły ten Panasonic.

https://www.tek.no/test/i/RRlbLO/panasonic-lumix-dmc-lx100

fajne fotki robi.

Micro 4/3

Niżej APS-C bym nie schodził.

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też spodziewałem się wiele po aparatach, zważywszy na ich wielkość (matryca), przeznaczenie (dedykowany sprzęt fotograficzny), oraz koszta, zarówno samego body, jak i dodatkowych szkieł.

 

Niestety, w codziennym użytkowaniu aparat jest nieporęczny w porównaniu do smartfona, a i sama jakość zdjęcia jest bardzo satysfakcjonująca z tego drugiego, oczywiście do momentu, w którym nie ma potrzeby robić powiększenia, crop'a lub focenia w słabym świetle, ale to są sporadyczne przypadki i zdecydowanej większości fotografujących nie będzie to przeszkadzać.

 

Dynamika (HDR) smartfona działa znacznie lepiej, niż ta w aparacie, nawet FF nie ma podjazdu, jedynie robienie zdjęć w RAW'ach i późniejsza ich edycja pozwala uzyskać dobre wyniki. Tylko, że dla przeciętnego "zjadacza chleba", który przegląda zdjęcia na kompie lub TV mija to się z celem, bo dla niego zdjęcie ma być gotowe prosto z aparatu, bez mozolnego dłubania w programie, a smartfon to zapewnia i za sporo mniejsze pieniądze, imo. ;)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sp5it napisał(a):

Micro 4/3

Niżej APS-C bym nie schodził.

M

Panasonic z serii GH też ma Micro 4/3, a jest kozak aparat, bo ma podwójne iso, więc nie jest to regułą, że mniejsza matryca to zło i nie da się tym focić w złych warunkach oświetleniowych. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie.

Na FF się nie porywam, ale APS-C w moim Soniaczu nie raz pokazało co potrafi robiąc fotki w muzeach czy kościołach w kiepskim świetle i bez lampy. ISO3200 a zdjęcie ostre i bez ziarna.

M

Edytowane przez sp5it
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Saiya-jin napisał(a):

Ale po co ma zostawać w Canonie, skoro i tak musi szkła zmieniać? Sony daje teraz największy wybór szkieł.

 

Nic nie musi zmieniać - wszystko będzie śmigać jeszcze lepiej niż na 5D II.

 

Po drugie nie wiem jakie są cele Michała, ale Canon ma w RF bardzo fajną i stosunkowo tanią serie dla amatorów 2 x UWA, spacer zoom, tele, stałki f/1.8 z macro i stabilizacją. Pozostaje również "stajnia" EF, gdzie sporo eL-ek trzyma wciąż wysoki poziom, a ich ceny mocno spadają.

 

Oczywiście Sony A7IV czy Panasonic S5II to też bardzo fajne aparaty i systemy. Jest w czym wybierać. Tylko te ceny ;)

 

 

58 minut temu, neonlight napisał(a):

w codziennym użytkowaniu aparat jest nieporęczny w porównaniu do smartfona, a i sama jakość zdjęcia jest bardzo satysfakcjonująca z tego drugiego, oczywiście do momentu, w którym nie ma potrzeby robić powiększenia, crop'a lub focenia w słabym świetle

 

Dokładnie, tam gdzie liczy się jakość to aparat, tam gdzie może być "jakoś" to telefon.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek_N

 

Cel jak mówiłem to głównie robienie zdjęć niewielkim, nieruchomym przedmiotom w domu i koło domu. Mam kilka różnych pasji, jestem wzrokowcem i lubię sobie te wszystkie rzeczy, które sprawiają mi radochę fotografować :)

 

Co do zdjęć tel vs. lustrzanka, to mam cieszący się dobrymi opiniami pod względem jakości zdjęć flagowy telefon Samsunga Galaxy S23 Ultra i mimo wszystko po stokroć wolę jakość zdjęć z aparatu Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności