Skocz do zawartości

Corvus5

Rekomendowane odpowiedzi

A nie lepiej zegar jakimś mikroprocesorowym zasilać ? Albo LDO ?

 

Co do Tantali to Siemens ma dobre oraz NEC, wiadomo Vishay też (Sprague), Kemety także stosuje.

 

Ceramiki to może poszukaj X7R albo C0G ?

 

Filtr CRC za stabilizatorem też może zmienić lekko brzmienie, nie sensowniej by było dodać drugi stopień ? Ja wiem, że te stabilizatory filtrują w miarę sensownie niskie pasma, ale mimo wszystko dwa stopnie też swoje zrobią, szczególnie, że zegar pewnie idzie z 5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości wiele. W X5R mam ceramiki Murata, ale to seria GRM42-2, przeciętna. Ciekawiej prezentuje się TDK C2012, nawet jako Y5V, ale nie mam wyroku, używam ich od kilku dni dopiero, choć karty katalogowe mówią swoje. W tej chwili sądzę, że muszę usprawnić usprawnić minimalnie analog. Do karty czeka już 7912 i podniesienie napięcia na jego wejściu. Sam zegar chodzi w miarę dobrze. Coś jeszcze muszę skorygować, bo pojawiał się efekt, że położone na biurku słuchawki były oknem do całej sceny, do innego pomieszczenia w skali 1:1, że wszystko działo się za nimi i słuchowo powiększało mi pomieszczenie, że wariowałem. A teraz to zniknęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś na innym pececie może ten pik pochodzi z zasilacza, jeżeli to nie z zasilania to może sprzężenie zwrotne opampa powoduje rezonans.

ja proponuje żeby zrobić tak: stabilizator za nim RC(może być LC), a nie CRC, jak ferryt źle brzmi to wstaw rezystor, rc bez pojemności za stabilizatorem ma lepsze tłumienie, oczywiście można tak zrobić pod warunkiem ze ten sam stabilizator nie zasila bezpośrednio innych układów tylko 2 stabilizator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta ma -12V/GND/+12V. 5V idzie z molexa. Dwoma układami jest zamieniane na +15V i -12V. Za +15V jest 7812 i wychodzi +12V. Ujemna strona nie ma regulatora. Do tego pełno filtrów CLC między każdym układem. Jest miejsce na 7912 i możliwość podniesienia napięcia na -15V.

 

Na istniejących połączeniach jedynie zwarłem ferryty - widać na niektórych zdjęciach.

 

Sprzężenie zwrotne na opampie, hm... musiałbym dokładnie prześledzić czy na buforze słuchawkowych, czy na I/V. W I/V nieraz modyfikowałem sprzężenie zmniejszając wzmocnienie dodając równolegle rezystancję. Jednak ten pik jest ciekawy, bo przybliżając ma nawet mniejsze skoki na 50Hz + x*100Hz. W każdym razie to jest drobiazg. Jak mi siało harmonicznymi od głównego sygnału o wiele głośniej, to było to słychać. 1k-3k nieco grubo, 5k-10k fatalnie, 10k-20k miało dodany pogłos kosztem detalu, 20k-50k jak siało, to w nieprzyjemny sposób było słychać cały dźwięk, mimo że to pasmo niesłyszalne. Mogę się gdzieś mylić, bo obecnie na karcie nie mam już takich problemów. Stockowa karta to była porażka.

 

Co do kwestii pociągnięcia zegara z baterii - już jedna osoba tego próbowała z prawie tym samym zegarem, co mam i podobno jest ok: jeszcze dalsze pogłębienie dźwięków, ale mamy zupełnie inaczej rozwiązane zasilanie, więc ciężko porównać.

 

Możliwe, że albo najpierw dodam 7912, albo kupię dobry 7805. Ta kostka ze względu na mały rozmiar: nie muszę dla niej wtedy robić płytki. A gorszego modelu niż mam, to chyba nie ma ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczędzili na jednym stabilizatorze, za zapewne kosztującego w hurcie w centach, trochę to żałosne

zdemontuj WO i zmierz sam sygnał z dac'a, jeżeli też będzie nadal siało to można szukać gdzieś indziej

7805 z literką A jest 2% a nie 5% i ma mniejsze szumy, ale to i przepaść w porównaniu do innych rozwiązań jak wspomniany tl431

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zestawienie kilkudziesięciu regulatorów, więc zobaczę. opampa mogę się pozbyć, ale DAC to PCM1792 i wyjścia są prądowe. Nie mam możliwości obserwacji i pomiarów oscyloskopem. Tak to bym już dawno wyłapał która linia do poprawki: 3,3V, 5V, +12 czy -12V, a także jak się to ma do zasilania z PSU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze było by to zmierzyć na innej karcie nawet nieszczególnej, a nie w pętli.

jak wyjście jest prądowe to przynajmniej kondensatora nie trzeba do separacji składowej stałej na wyjściu, prawdopodobnie potrzebny tylko rezystor do masy jako konwersja I/V, o ile już tam go nie ma, oczywiście przy konwersji pasywnej bez WO zniekształcenia są większe, bo dac nie pracuje cały czas z maksymalnym prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, prąd cały czas płynie, nie jest przemienny. Sterując poziomem zamieniane są tylko czasy przełączeń między wyjściami. Wnioskuję także, że napięcie na wejściach Vcom odpowiada za referencję dla powyższego przełączania, ale znalazłem potwierdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaj mi się że zastosowanie czegoś lepszego niż lm7812 mogło by pomóc na ten rezonans powyżej 50kzh stabilizatory serii 78XX ma bardzo małe tłumienie na tych częstotliwościach, poniżej 10 decybeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już przejście na dedykowane PSU dla karty. Jeszcze tego nie planuję. Trzeba do takiego zasilacza odpowiednie mocowanie do karty dodać, a elementy SMD + płytka ręcznie trawiona to dziwna kombinacja. Uniwersalna? Za dużo pracy przy nieznanej poprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam dedykowany, spróbuj poczciwego lm317 + 47uF elektrolit na nodze adj do masy, tylko niech cię nie kusi żaden fikuśny super low esr, to tylko 2 rezystory dodatkowe do regulacji napięcia więc możesz to zrobić w powietrzu, w stosunku do 78XX jest dużo lepszy, ma sporo lepsze tłumienie nawet na wysokich częstotliwościach. Są ciekawe konstrukcje zasilaczy sterowane opampem ale maksymalny pobór prądu to niewiele ponad 100mA więc pewnie za mało dla całej karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lm317 może i nie wygląda bajkowo ale w porównaniu z 7812 i tak jest dużo lepiej, przyjrzyj się że przy 100khz jest 40 decybeli tłumienia, 7812 nie wiem czy 10 ma, z 15 na 12V jest za mały stadek napięcia dla 2 stabilizatorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy L78xx w wersji STM, która jest jedną z najgorszych, i tak to wygląda dobrze, choć producent o paśmie tylko do 100kHz, ale można porównać. Prawie 60dB tłumienia.

L7800.png

Edytowane przez Corvus5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest dla 7805 a nie 8712 a i tak jakoś w to za bardo nie wierzę, za bardzo naciągane w górę, z takimi parametrami szły by jak świeże bułeczki, większość podaje dla lm7812 okolice 65decybeli w najwyższym punkcie, a na wysokiej częstotliwości leci to na łeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest dla 7805 a nie 8712 a i tak jakoś w to za bardo nie wierzę, za bardzo naciągane w górę, z takimi parametrami szły by jak świeże bułeczki, większość podaje dla lm7812 okolice 65decybeli w najwyższym punkcie, a na wysokiej częstotliwości leci to na łeb

Nie zwróciłem uwagi, by gdzieś się pojawiało 8712. Może masz na myśli 7912. Tu zwykle są gorsze parametry dla regulatora dla ujemnej linii.

 

Załączam ciekawe zestawienie kilkunastu regulatorów LM317 i 7805. Tzn. chciałem wgrać, ale forum nie pozwala na pliki excela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie źródło powyższych regulatorów? Farnell? Ebay? Na allegro widzę tylko coś, co przypomina podróbki, bo z wyglądu nic się nie zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda nie kupuję na allegro, ale jakoś się na podróbki nigdy nie nadziałem, czasem na szrocie coś wyszperam a to raczej pewne źródło, większość sklepów raczej stara się sprzedawać dobry towar, farnel to dobre i pewne źródło ale koszty przesylki warto by rozłożyć na więcej części albo osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z modeli 7805 jest dostępny na allegro, ale cena 2 razy niższa niż w zagranicznych sklepach, brak napisów na obudowie i inne ścięcia. Przecież to nic innego jak fake lub produkt z dziwnego źródła.

 

W tym czasie dalej filtruje to, co wychodzi z obu 7805 na karcie. Stack 4x TDK C2012 10u ultra low ESR daje radę lepiej niż jedna sztuka. Dźwięk nabrał sporo mięsa i w górze zrobiło się miejsce na kolejne pogłosy do odzyskania gdzieś indziej w torze. Detaliczność nie spadła. C2012 ma 2mm długości i podejrzewam 1,2mm szerokości i wysokości. Ładnie się z tego robi składanki 2x2.



Lewy i prawy nieco inaczej zrobione. Na wykresie IMD 7kHz z niskim tonem, coś koło 60Hz. Podstawa lewego kanału lepsza, ale harmoniczne wyższe. Brzmi zdystansowanie, mniej wyraźnie, ale ma jakichś wyraźniejszych zniekształceń, które zbliżają dźwięk do słuchacza. Czysta podstawa to fajna sprawa, ale dużo zniekształceń harmonicznych może zmniejszać detaliczność i mikrodźwięki.

 

Znalazłem też źródło zniekształceń na ok 60kHz, gdyż ostatnie zmiany bardzo to zmieniały: zasilanie części cyfrowej DACa.

 

Może być, że nie nastąpiło pogorszenie dźwięku, a uwolnienie wad, które mogły być zamazywane w czasie, ale tego można się dowiedzieć tylko po dłuższym czasie, jeżeli nastąpi trwałe przeskoczenie jakiejś bariery.

H12 - IMD.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniekształcenia zniekształceniom nie równe, ja mogę podpowiedzieć ze swojej strony to co sprawdza się jako dobre brzmienie, to 1 harmoniczna powinna być bardzo niska 1/2 wysokości drugiej, wtedy pozostaje dobra separacja i jednocześnie barwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności