Skocz do zawartości

Komputery


ignacy

Rekomendowane odpowiedzi

dla mnie 27" dla fullhd to pomyłka, chyba, że możemy/chcemy postawić monitor dalej od siebie niż standardowo, wtedy idzie się przyzwyczaić

Też mnie to trochę zastanawiało jak będzie się prezentować FullHD na sporo większym ekranie. Jak teraz te 1080p przy 23" spokojnie mi wystarcza do pracy i gier tak jak oglądam filmy z łóżka to obecny monitor średnio się sprawdza bo jest trochę za mały i ma tragiczne kąty widzenia.

Coś o wyższej rozdzielczości chętnie bym przygarną jednak raczej nie mogę sobie na to pozwolić z 2 powodów - raczej nic ponad FHD w tej cenie nie znajdę i HD7850 1GB może mieć ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chrzanicie głupoty... fullHD na 27" mało... Zgłupieliście?!

Na telewizorach 40 i 51" mam fullHD i jest świetny obraz, a co dopiero na 27. W głowach Wam się poprzewracało od tych cyferek tak jak producentom telefonów.

 

27" i fullHD to mało... bosz...

 

Monitor mam jakieś 0,5m - 1m od głowy, czasem więcej. spokojnie można pracować przy czymś takim.

Edytowane przez Siekiera
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthass, where are you?

 

Następuje kumulacja mocy. Kiedy osiągnie 100% narodzi się post, z którego zrozumiesz najwyżej połowę, ale i tak będziesz 5 razy mądrzejszy od obsługi z Saturna...

 

btw. też czeka mnie kupno monitora, kto wie czy nie takiego jak Arthassa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zastanawiam się nad zmianą monitora na coś nowocześniejszego. Obecnie korzystam z LG W2343T na TN którego kupiłem już jakieś ładne kilka lat temu.

Do wydania mam jakieś ~800zł, raczej skłaniam się ku czemuś w 27". Monitor będzie wyświetlał mniej więcej w proporcjach 50% internet/tekst, 40% gry (racze RPG, 120Hz w FPSach mi zbędna) i 10% filmy.

Dwóch głównych kandydatów to BenQ GW2760HS oraz Samsung S27D590P.

BenQ, sprawdzony i już od dłuższego czasu polecany w internecie na matrycy A-MVA. W zasadzie nie ma się do czego w nim przyczepić. Jak za Samsungiem raczej nie przepadam tak ten monitor bardzo przypadł mi do gustu pod względem designu. Z tego co udało mi się przeczytać to BenQ będzie oferował teoretycznie lepsza czerń, delikatnie większe kąty widzenia, pełne 8bit na kolor za to za Samsungiem przemawia niższa cena, szybszy czas reakcji, lepsze odwzorowanie kolorów i wygląd ;) Co wy o tym sądzicie, może macie jakieś inne propozycje?

Z tych dwóch wybrałbym BenQ. Nie wiem jak ten Samsung, ale BenQ jest wyposażony w technologię flicker-free, co znacząco zwiększa komfort użytkowania w przypadku monitorów LED na tanich przetwornicach podświetlanych metodą PWM (a takie wrzucają do masówki typu Samsung, BenQ etc) Musisz jednak pamiętać, że niemal wszystkie współczesne monitory pracują w przestrzeni barwowej poszerzonego gamutu (najczęściej adobe rgb). Niestety, rynek multimediów nadal siedzi w standard rgb, więc pojawia się tutaj problem natury technicznej, gdyż materiał w przestrzeni srgb będzie przekłamany barwowo w adobe rgb, co objawia się wściekle nasyconymi barwami, najbardziej odcieni zieleni. Niektórzy się do tego przyzwyczajają, niektórzy nawet to lubią. Są "niby" w takich monitorach predefiniowane tryby sRGB, ale co tak naprawdę robią to obniżają jasność kanałów, co wizualnie sprawia wrażenie mniejszego nasycenia barw - czyli proteza, a nie rozwiązanie.

W przypadku prawdziwego trybu sRGB pozostają starsze, używane modele. Generalnie, osobiście kupiłbym jakiegoś taniego, używanego 24 calowca na sRGB i poczekał, bo za rogiem już szykuje się masowa produkcja monitorów 4K, który za niedługo będzie już standardem.

 

Arthass, where are you?

 

Następuje kumulacja mocy. Kiedy osiągnie 100% narodzi się post, z którego zrozumiesz najwyżej połowę, ale i tak będziesz 5 razy mądrzejszy od obsługi z Saturna...

 

btw. też czeka mnie kupno monitora, kto wie czy nie takiego jak Arthassa.

 

xar, jest fajna okazja na dobry monitor 22", ale koleś sprzedaje w komplecie 3 sztuki ;) Może weźmiemy kogoś do "kupy" i kupimy w spółkę? :P Wyjdzie nie więcej niż 600zł na głowę :)

Edytowane przez Arthass
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Samsung też ma flicker-free, będę jednak raczej skłaniał się ku temu BenQ.

Pokrycie tego sRGB ma znaczenie jeżeli nie zajmuję się profesjonalnie grafiką czy DTP?

Wspominasz że warto szukać czegoś używanego - na jakie firmy/modele warto zwracać uwagę?

Ogólnie to pewnie i tak zauważę ogromną różnicę po przesiadce z chyba najtańszej 23" na TN z okolic 2009 roku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto brać pod uwagę Eizo lub Nec z używanych. Tylko trzeba przede wszystkim patrzeć na przebieg (czasem cofają liczniki) oraz stopień podświetlenia, na którym pracował monitor. Najlepiej kupować od osób prywatnych. Poleasingowe raczej omijać szerokim łukiem, chyba że masz możliwość osobistego sprawdzenia, o ile wiesz na co zwracać i jakie testy wykonać. Firmy lubią zlecać podkręcanie napięcia na podświetleniu w celu uaktrakcyjnienia obrazu, stąd takich okazji raczej bym się wystrzegał.

W przypadku 27" konkretnych modeli za dużo Ci nie podam, sam rozglądałem się raczej w okolicy 23-24". Jedyne co przychodzi mi do głowy to: NEC EA273WMi, NEC EA274WMi, EIZO EV2736W, Apple Thunderbolt Display, z tym że to już chyba wykraczające poza budżet propozycje. Moim zdaniem lepiej kupić dobry 24" niż pierwszy lepszy 27". Musisz wiedzieć, że im większa przekątna, tym teoretycznie większa nierównomierność podświetlenia, szczególnie jeśli monitor podświetalny jest jedynie bocznymi LED.

Pokrycie sRGB nie ma decydującego znaczenia w takim zastosowaniu, ludzie z tym żyją i prawdopodobnie nawet o tym nie wiedzą, a niektrym to się nawet podoba, bo kolory wydają się "żywsze".

Dobieraj też monitor pod naświetlenie lokalu. W przypadku matryc IPS odpowiednie podświetlenie w porach wieczornych jest niezbędne, inaczej będzie to bardzo męczące dla oczu, szczególnie glowing, czy zafarby.

Edytowane przez Arthass
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, raczej coś tańszego w kwocie ~800zł, ewentualnie może być i 24" jak znajdę coś ciekawego. Z poleconych przez Ciebie NEC zaczynają się od 1.5k. przez 3k za Eizo do Apple za 4.5k :P

No trudno, popatrzę na allegro czy będzie coś ciekawego. Jak nie to zapewne skończy się na tym BenQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27" 30cm od głowy a zeza rozbieżnego nie masz ? :D

A o samych monitorach jest temat i nie róbmy tu bałaganu :)

http://forum.mp3store.pl/topic/123810-monitor-lcd/

 

Pozatym że trzeba ruszać głową jak się chce coś w rogach zrobić (kwestia przyzwyczajenia) to bajka. Jak pisałem pracę dyplomową to się kapnąłem że stronę w wordzie na monitorze mam praktycznie w skali 1:1 do kartki a4 która leży przedemną a co za tym idzie mam tą samą wielkość czcionki. Dodam że na ekranie mieszczą się 2 takie strony obok siebie. Rozumiem że czytasz książki czy inne materiały kładąc je 1m (i więcej) od siebie czy też z 30-40cm? W chrome mam ustawioną wielkość na 110%. Jak siadam przy mniejszych monitorach to sie automatycznie garbie i mruże oczy i nie rozumiem jak można dłużej siedzieć przy takim maczku na ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

27" 30cm od głowy a zeza rozbieżnego nie masz ? :D

A o samych monitorach jest temat i nie róbmy tu bałaganu :)

http://forum.mp3store.pl/topic/123810-monitor-lcd/

 

Pozatym że trzeba ruszać głową jak się chce coś w rogach zrobić (kwestia przyzwyczajenia) to bajka. Jak pisałem pracę dyplomową to się kapnąłem że stronę w wordzie na monitorze mam praktycznie w skali 1:1 do kartki a4 która leży przedemną a co za tym idzie mam tą samą wielkość czcionki. Dodam że na ekranie mieszczą się 2 takie strony obok siebie. Rozumiem że czytasz książki czy inne materiały kładąc je 1m (i więcej) od siebie czy też z 30-40cm? W chrome mam ustawioną wielkość na 110%. Jak siadam przy mniejszych monitorach to sie automatycznie garbie i mruże oczy i nie rozumiem jak można dłużej siedzieć przy takim maczku na ekranie.

 

Ostatnio mierzyłem ekran mam 80-+10cm od oka a mam nadal sporo mniejszy ekran :) wszystko czytam okej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylem teraz i ok przesadziłem z tymi 30cm bo mam 50cm od oka. To że się da siedzieć przy małym monitorze to ja wiem bo w identycznej odległości miałem kiedyś 14cali (co prawda z DOSem więc duża i wyraźna czcionka), 17 i 19. Każdy z nich wydawał mi się przy zmianach ogromny i za każdym razem przyzwyczajałem się w ciagu jednego dnia i sie zastanawiałem jak mogłem wcześniej przed mniejszym siedzieć. Obecnie uważam ze 27 są już optymalne do takiej odległości i jeśli bym zmieniał to na tą samą przekątną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie 800zł jak najbardziej da się znaleźć coś dobrego o przekątnej 23-24". Przy większych rozmiarach nie ma cudów. Trzeba dopłacić albo brać byle co, byle zbytnio nie wypaczało obrazu.

Tutaj np. Eizo EV2333W 23" sPVA, świetny all-rounder za 600zł:

http://olx.pl/oferta/monitor-eizo-flexscan-2333w-CID99-ID620nP.html

Edytowane przez Arthass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie mogę polecić iiyama ProLite XB2483HSU lub wersję bez "B"-regulacji. Sam go wybrałem pół roku temu po dość długich poszukiwaniach przesiadając się z syncmastera Samsuga na TN.

 

Są na matrycach AMVA.

 

PS. 850zł , a wersja bez B-700zł. Są jeszcze B2783 i 2783 które mają 27 cali i kosztują 1150 i 1050.

Edytowane przez music hunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

' zakupilem ' w intrenecie windę 8.1. Chciałem zrobić formata i postawić nowy system i padło akurat na 8.1. Po udanej instalacji i aktywacji, bawię się może z godzinkę i trach - czarny ekran i zero reakcji. Chociaż jak wyjąłem pendrive, to jakiś dźwięk się wydobył, ale to wszystko. Po restarcie dalej czarny ekran, w ogóle się nie loguje do systemu, chociaż go zaladowalo. Zrobiłem znowu formata, system instaluję, wszystko fajnie. Znowu konfiguruję sobie i znowu czarny ekran. Jest ktoś w stanie mi wyjaśnić, co jest powodem takiej akcji? Czyżby ta 'kopia' była tak spier... wadliwa?

 

Pzdr

tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

' zakupilem ' w intrenecie windę 8.1. Chciałem zrobić formata i postawić nowy system i padło akurat na 8.1. Po udanej instalacji i aktywacji, bawię się może z godzinkę i trach - czarny ekran i zero reakcji. Chociaż jak wyjąłem pendrive, to jakiś dźwięk się wydobył, ale to wszystko. Po restarcie dalej czarny ekran, w ogóle się nie loguje do systemu, chociaż go zaladowalo. Zrobiłem znowu formata, system instaluję, wszystko fajnie. Znowu konfiguruję sobie i znowu czarny ekran. Jest ktoś w stanie mi wyjaśnić, co jest powodem takiej akcji? Czyżby ta 'kopia' była tak spier... wadliwa?

 

Pzdr

tapatalk

 

może komputer nie wyrabia wbudowanej koparki bitcoinów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności