Skocz do zawartości

DAC czy karta dźwiękowa do 500 zł różnice, co kupić?


Jamal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Krótko i na temat. Jaka jest różnica pomiędzy DAC'em i kartą dźwiękową? Mój problem polega na tym, że chciałbym kupić słuchawki CAL! i w przyszłości może jakieś lepsze, ale na razie mogę je podłączyć tylko do ipoda, bo dźwięk z lapka jest słaby. Więc pytam co w takiej sytuacji byłoby najlepszym rozwiązaniem? Karta z USB, czy DAC? Myślałem nad E-MU 0202. Pomóżcie mi, nie wiem co zrobić żeby dźwięk był syciutki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już był kilka razy poruszony. Informacje też można wygooglać.

 

Tak w wielkim skrócie, DAC - to przetwornik cyfrowo-analogowy, zamienia sygnał cyfrowy (010100101) na prąd. By nadał się do słuchawek lub głośników pasywnych potrzebuje jeszcze wzmacniacza - AMP. Dlatego urządzenia tego typu to DAC/AMP - combo.

 

Większość urządzeń tego typu niepoprawnie jest nazywana tylko DAC, zapominając, że mają wbudowany wzmacniacz. Wprowadza to niepotrzebny zamęt, bo są również przetworniki bez wzmacniaczy.

 

Karta dźwiękowa to też DAC/AMP. Nazywa się je kartami ponieważ zazwyczaj oferują dodatkową funkcjonalność, jak np. nagrywanie dźwięku.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tobie wszystko stało się klarowne.

 

Poszukuję zatem DAC/amp'a lub karty dźwiękowej z wejściem USB (albo HDMI, bo takie też mam w lapku).

 


Mógłby ktoś podsunąć mi jakieś sensowne pozycje w tym temacie? Ludzie twierdzą, że do 400 zł E-MU 0202 nie ma sobie równych. Co wy o tym sądzicie i czy ta karta poradzi sobie z muszelkami dobrej jakości? Docelowo chciałbym słuchać na AKG K 242 HD, ale to odległy temat jak na razie. Do tej pory używałem głównie Ipod'a Touch 4g i Sennheiserów CX 400 II, przez krótki okres testowałem też Audeo PFE. Chciałbym zrobić krok na przód, a do tego ludzie zdecydowanie polecają muszle.

 

Czy waszym zdaniem dobrym rozwiązaniem byłaby wymiana Ipoda na E-MU i Sennheiserków na CAL!'e? Czy jest to krok w tył?

 

Wszelkie informację są bardzo mile widziane, z tematem gryzę się już jakiś czas i naprawdę nie potrafię zdecydować, bo nie miałem fizycznie do czynienia z takim sprzętem.



Naprawdę nikt nie jest w stanie mi doradzić?

Edytowane przez Jamal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy Ci na jakimś super ampie to możesz pomyśleć o emu 0204 osiągi ma bardzo dobre, na poziomie oDACa albo nawet trochę lepsze. Tylko musisz mieć na uwadze, że to jest taki studyjny dźwięk. Czyli bardzo dobry jakościowo ale nie porywający.

tutaj masz używkę http://allegro.pl/e-mu-0204-gwarancja-kurier-gratis-i3071242653.html

 

Możesz też pomyśleć w tej cenie nad złożeniem sobie o2 i dorzuceniu do tego DACa hifimediy na Sabre. To zestawie również dobrze Ci zagra ale trochę cieplej coś w stylu t4g

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też pomyśleć w tej cenie nad złożeniem sobie o2 i dorzuceniu do tego DACa hifimediy na Sabre. To zestawie również dobrze Ci zagra ale trochę cieplej coś w stylu t4g

Mógłbyś to trochę rozwinąć? Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi, jestem świeży w temacie.

 

Jak mam złożyć sobie o2?

 

http://hifimediy.com/index.php?route=product/product&product_id=92 o taki DAC Ci chodzi?



I co to jest t4g bo googluje i nie mogę wygooglować?



I czy ten zestawik będzie lepszym źródłem niż Ipod touch? Pewnie będzie, ale pytam dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś to trochę rozwinąć? Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi, jestem świeży w temacie.

 

Jak mam złożyć sobie o2?

 

Każda karta składa się z sekcji przetwornika DAC i wzmocniania AMPa. Tutaj po prostu rozbijasz te dwie funkcje na DAC+AMP. o2 to wzmacniacz. Masz go w komisie za 300zł. jak masz podstawowe umiejętności posługiwania się lutownicą to możesz sobie ściągnąć kit i sam go złożyć. Wyjdzie jakieś 200zł. Albo jak masz znajomego co Ci za darmo go złoży (tak też można ;) ).

 

DAC to może być np. oDAC. można go zamówić ale jest trochę drogi z racji że jest też zaawansowany. Jednak ten co podałeś, a właściwie drugi na tej stronie (ten co podałeś to pierwsza wersja) http://hifimediy.com/index.php?route=product/product&path=62&product_id=83 gra prawie tak samo, ma trochę słabsze mierzalne parametry, ale gra prawie bliźniaczo i jest sporo tańszy, dlatego można go wziąć pod uwagę.

 

T4G to inaczej Ipod Touch 4g. I jako źródło również jest świetne. Uwierz mi przetestowałem trochę kart stacjonarnych i temu PMP jeszcze żadna karta do 500zł nie podskoczyła.

 

I czy ten zestawik będzie lepszym źródłem niż Ipod touch? Pewnie będzie, ale pytam dla pewności.

 

Dźwiękowo będzie odrobinę inny i odrobinę lepszy, będzie zdecydowanie lepiej napędzał słuchawki jakie podepniesz do niego. No i będziesz miał dostęp do dysku i różnego rodzaju EQ i DSP (jeśli hifi Ci się znudzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać zdrożały... z założenia to miał być wzmacniacz za 50 dolarów dla DIY-men.

 

http://www.headnhifi.com/ na tej stronce bez zasilacza i baterii powinno wyjść coś koło 70$ z przesyłką



zasilacz na allegro za 15zł wcześniej widziałem.

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Super to wytłumaczyłeś dzięki bardzo.

 

Teraz się zastanawiam czy jest jakikolwiek sens moich zmian. Skoro twierdzisz, że taczka jest świetnym źródłem i efekt jaki bym uzyskał raczej nie będzie spektakularny to chyba nie ma sensu kombinować aż nadto, ewentualnie dokupić/skonstruować AMP w razie gdyby taczek nie radził sobie z lepszymi słuchawkami.

 

Mam jeszcze jedno pytanko do szanownych forumowiczów- mianowicie podobają mi się Sennheisery HD 485, ale są wycofane z produkcji i zastanawiam się czy nie zostały zastąpione innym modelem. Ma ktoś info na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli słuchasz np. albumami i dźwięk z kompa Cię nie interesuje to zamiast kupować CAL i dźwiękówkę za 400-500zł lepiej zainwestuj w lepsze słuchawki, a jak taczka ich nie napędzi to dorzuć wzmacniacz. Dźwiękowo lepiej na tym wyjdziesz. Uważam, że jeśli chodzi o źródła dźwięku (DACi) to parametry jednak grają, a przynajmniej wskazują na to z czym mamy do czynienia. Touch 4g gra płaską charakterystyką i ma świetne parametry dźwięku. Na końcowy efekt wpływa jeszcze moc sygnału i tutaj dac na sabre mógłby być odrobinę lepszy. Ale nie ma co się przejmować i dublować sprzętu jeśli chodzi tylko o słuchanie muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to problem rozwiązany, jeszcze tylko powiedzcie mi

Mam jeszcze jedno pytanko do szanownych forumowiczów- mianowicie podobają mi się Sennheisery HD 485, ale są wycofane z produkcji i zastanawiam się czy nie zostały zastąpione innym modelem. Ma ktoś info na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

No z CAL!ami jak z las vegas- albo zgarniesz wszystko albo odejdziesz z niczym. Odesłałem swoje do sklepu, po wymianie brzmią całkiem inaczej- skończyło się trzaskanie, otworzyła się scena i separacja zaczęła wkońcu istnieć (a już ze względu na śliczny bas myślałem, że tamte poprzednie to już jest szczyt ich możliwości i że to już poprostu są takie śmietniki którymi każdy zechciał się podniecać) jednym słowem wcześniej dostałem lipe której nie dało się słuchać. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności