Skocz do zawartości

Wódki, whiskey i inne mocne alkohole


Dszeffko

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega wyżej ma trochę racji. Jak ustawiasz sobie lineup na wieczór to warto sięgnąć po cały świat dostępnej gamy zapachów i smaków. Co innego jak chcesz porównać np dwa roczniki ale bliskie profilowo whisky to najlepiej przygotować 4 kieliszki i nalać po 20/30 ml i porównać je bez wody i z nią.

Przy okazji @disaster3 daj znać który Ardbeg najlepszy 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za korektę

W sumie miałem porównać Uigeadail vs Corrvreckan który bardziej mi pasuje ale Wee Beastie się dołączył.

Zwykle dużo nie pije. właśnie jakieś 2 dramy po 30 ml wiec następnym razem wezmę jakieś 2 sztuki z innej parafii i pasmakuje.

Btw. Ardbeg Wee Beastie, całkiem całkiem. Bardzo pijalna a cena wręcz zachęca do zakupu butelki.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest delikatniej niż w Uigeadail, oczywiście jest torf, dym, sól trochę słodyczy, wędzone mięso pojawiają się owoce, nie wiem wiśnie czy śliwki w czekoladzie. Nie ma natomiast takiej eksplozji smaków jak w Uigeadail. Jest bardziej przystępna mimo ze jest sporo wspólnych mianowników. Moim zdaniem nadaje się bardziej to wypicia jej więcej podczas jednego posiedzenia jeśli ktoś ma taką ochotę.

Corryvreckan tez mnie zaskoczył ale chyba mieliście racje zostawiłem sobie na koniec, najpierw przedbiegi Wee Beastie, Uigeadail (którego znam - mogłem sobie darować) a potem Corryvre... a już byłem dobrze znieczulony (nie alkoholowo ale smakowo) negatywnie się do niego nastawiłem ale mnie zaskoczył na plus. Ten 50 ml sample podzieliłem na pół i jeszcze 25 ml mam, wiec będzie na kiedy indziej i jako solo z przedbiegiem jakiegoś totalnie innego zawodnika.

Hmmm ciekawie... tyle sampli czeka w szafce a weekend się kończy.... :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem nie kupować tych podstawek ale jakoś tak wyszło :P same wpadły w ręce i nie chciały wracać :lol: Stwierdziłem ze warto mieć w szafce klasykę gatunku ;)

68f9e648a3e854281d6560b7d1bd90e4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie otwierałem bo „pije” tylko w weekend. A ostatnio była walka z Ardbegami jak wspominałem.
Przez te 16 różnych sampli które kupiłem, kolejka do degustacji zrobiła się strasznie długa i szczerze już się sam pogubiłem w tym co mam spróbować w piątek ;/

Czy znowu dym bo nie piłem jeszcze ani Laphroaiga 10 YO ani Lagi 16YO, czy zrobić powtórkę tez Ardbega Corryvreckan aby ostatecznie wyrobić sobie o nim zdanie czy pójść w Sherry ale z sampli mam od cholery... Kilkeran 8Yo Re-charred Oloroso 57,1%, Amruta ex-oloroso Sherry 60%,

Ale jest tez Kavala Solist Port Cask jak i polecany przez Ciebie Sherry Cask.....

No i jak tylko na 1 posiedzenie napić się tylko 2 to jak wybrać z takiej listy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki ból głowy do fajny ból głowy. Najlepiej ustaw sobie trzy sample ba wieczór. Coś nie dymnego o normalnej mocy, później Sherry Bomb, na koniec dym. Taki przynajmniej jest mój sprawdzony sposób.  Jak jest ciepło czesto ostatniego dymnego drama zamieniam na EC12 Batch B/C lub Sherry tez w CSie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Palpatine piłeś może Glendronach 15YO Revival i 18YO Allardice? Jeśli tak to prośba o zdanie, 2 jak one względem siebie wypadają i tak ogólnie? Czy coś warte w swojej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilem obie. Piętnastkę miałem raz i za tydzień będę miał drugi raz bo wczoraj piłem sampla i uznałem ze muszę js kupić. 18 z kolei miałem 4 razy i mam obecnie. Wczoraj zrobiłem porównanie ich obu. Moim zdaniem nie warto kupować obu na raz bo są bardzo podobne. Obie to Sherry Bomb w pełnym słowa tego znaczeniu. Wiele wiśni, fig, czarnej czekolady. 15 jest słodsza, ma więcej przypraw i delikatnie wyczuwalny alkohol, co ciekawe ma dłuższy finisz niż 18. Ta starsza z kolei ma dodatkowo dużo skory, takiej zakurzonej z książek, i ziemistosci. Obie są rewelacyjne. 15 bywa w C4 za 269 zł a 18 w Auchan kupowałem za 307, 314, 327 i 349 zł 
Co więcej destylarnia GlenDronach jest w moich top 3 za Springbank i Bruichladdich

Edytowane przez Palpatine
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki!

po malutku uzupełniam koszyk w DW ;) i w związku z tym ze ostatnio niespodziewanie wpadły Ardbeg 10 i Laphroaig 10YO to teraz zbieram się na inne i czytam/notuje staram się wyciągać „średnią” i właśnie te Glendronachy ciagle się pojawiały w testach i zaczęły mnie interesować. Na chwile obecna w koszyku mam

Glendronach 15YO Revival

The Balvenie 14yo Carribbean

 

Mozliwe ze dzisiaj zrobię podejście jako ostatnia do Lagi 16yo wtedy mogłaby uzupelńic koszyk ale o ile inne whisky potaniały w DW to Laga 16yo podrożała. Niby tylko 10 pln ale zawsze w górę. Była za 229 a jest za 239. W sumie jest tez taka łatwo dostępna w marketach typu Auchan i nie wiem czy tam nie przypolowac na nią może w jakiejś promo bo za 239 to ja widziałem właśnie w Auchan u siebie jakieś 2 miechy temu ale dawno tam nie byłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balvenie jest smaczna ale to taki dram dla początkujących. Słodka, ananasowa i bananowa plus masa toffi. Dość płaska.

Laga16 to najlepiej wyceniona butelka w świecie whisky. Mogłaby kosztować 499 zł i ludzie tez by ja kupowali i to masowo. Popularność i kultywować zdobyła cena, a w DW była i jest najtańsza od wielu lat. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale na Solista jeszcze chwile musze zaczekać default_wink.png

 

Lineup na dzisiaj

 

Kalibracja na lekko default_wink.png

 

95e9740234e2660978a75e77b4a5d7d7.jpg&key=b4e5020e2e7cdce2107bf6777a496198a7f50eeede9263104038a91a891a0587

 

No i kolejne do sprawdzenia

 

fb6368a7857c58c02520b93a2a41dea3.jpg

 

 

No i żony naleweczka z wiśni się załapała default_wink.png

 

Nie wiem czy do tego Amruta dodać ze 2-3 krople wody (60%) czy pić na czysto? Laga na koniec default_wink.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialny jest ten Amrut ależ smaczny, bogaty, głęboki, orzechowy atakuje z mocą a później się wygładza i jest wręcz aksamitny, jakieś dżemy czuć, tytoń wiśniowy, brzoskwinie, mango, pomarańcze., gorzka czekolada Rewelacja.

 

60% a trzymałem w buzi , przewalając po języka z lewej na prawą po przełknięciu bomba aromatów.

 

Cholera jak ten Solist będzie w tą modłe to się cieszę ze kupiłem butelkę w DW przed podwyżka bo wyrwałem go jeszcze za 450 a już za ponad 500 default_wink.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Palpatine wypiłem Lagę 16YO ale mam niedosyt. Chyba to był błąd ze piłem przed takiego kozaka jak Limitka tego Amruta 60% bo Laga mi wchodziła jak mineralna ;) nalalem pół sample i zostało jeszcze połowa wiec dobrze. Przy następnej okazji bardziej się skupie na Ladze i nie wrzucę przed takiego kozaka.

To co na 1szy rzut to jest super, nie wali tak w „ryj” jak Uigeadail czy Corryvreckan (domyślam się ze to procenty) ale jest łagodna to co mi na myśl od razu przyszło to Caol Ila 12YO. Przy niej tez byłem mega pozytywnie zaskoczony ta lekkością, lotnością, wędzonką, dymem, torfem.

Było mi mało i musiałem poprawić rodzinnie

b3d40668fba99869cb452f01758c9a0f.jpg

No tutaj młokos 9 letni rozpycha się łokciami nie jest tak dojrzały i aksamitny jak 16’tka tylko pręży muskuły. Ale klimat zachowany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności