Skocz do zawartości

iriver E100 - recenzja


radosh

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowana większość audycji radiowych nie zasługuje na bitrate wyższy niż 192kb/s, a właściwie to 128kb/s już starcza. Oczywiście mówimy o stereo. Do dyktafonu połowa z tego. 320kb/s miałoby sens jedynie do audycji Programu 2 i 3 Polskiego Radia nadających z oryginalnych taśm lub winyli jakiś studyjny koncert, a to wszystko w warunkach idealnego odbioru. Czyli poza zakręconymi melomanami osiadłymi w dużych miastach nikt z 320kb/s użytku nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

moje uwagi jako użytkownika od ponad tygodnia:

-sterowanie nie jest super intuicyjne od razu, ale po paru dniach już takim się staje, więc nawet "góra/dół" do zmieniania tracków nie przeszkadza. chociaż już do wychodzenia z trybu video/foto ciężko się na początku przyzwyczaić przez zmianę orientacji na poziomą - pierwsze "w lewo" jest odwrócone, później już wycofujemy się normalnie (oczywiście są to tryby rzadziej uzywane a i byc może ja nie jestem przyzwyczajony do obsługi w zmienionej orientacji),

-wejście w tryb opcji w czasie słuchania/oglądania/przeglądania wiąże się z przytrzymanie klawisza, a więc dostęp do każdej z opcji (oprócz "play mode" zajmuje 1-2 sek dłużej), zabezpieczenie ale i również mała niedogodnośc bo np. w trybie zdjęć czy video gdy nie trzymamy odtwarzacza luzem w kieszeni szybki dostęp np. do zoomu byłby bardziej pożądany (zoom zdjęć - 1dna możliwa wielkośc powiększenia),

-video jest przyzwoitej jakości, udało mi się obejrzeć parę seriali, 1 cały film w pociągu, bez konwersji b. dobrze .flv odtwarza. kąty w poziomie zdają się byc różne (dla lewej i prawej strony patrzenia - może tak padało akurat światło a może którys z bardziej doświadczonych użytkowników tę dziwną różnicę będzie mi w stanie wytłumaczyć...),

-co do muzyki czyli clou - porównanie mam tylko z tym co widać w mojej sygnaturze, ale jako że tam była znacznie mniejsza możliwość ustawiania eq, tutaj cały czas szukam optymalnej a i zmieniam pod konkretne rodzaje muzyki. jak na moje oko - gra dobrze;) w dokanałówkach, nawet za głóśno jak dla mnie bo przy volume 1 nie zasnę. oczywiście dla kogoś innego to może być zaleta.

-oprogramowanie (iriver plus 3) jest brzydkie, wolne i po prostu niezbyt dobre - wolno szuka i dodaje tagi, nie znajduje okładek (a nie szukałem rarytasów). podstawowe funkcje może jako tako spełniać, ale wolałbym żeby ulepszono je w nowej wersji

Jak widać były to wybrane (subiektywne) uwagi, starałem się skupić na niedogodnościach gdyż tych jest jednak mniej a zalety wynikają dla mnie w większości ze specyfikacji technicznej i wyglądu. Gdybym miał wybierać raz jeszcze to znów zdecydowałbym się na ten model. :)

Mam nadzieję, że moje uwagi komuś pomogą.

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tę dziwną różnicę będzie mi w stanie wytłumaczyć...

 

po prostu wyświetlacze mają niesymetryczne kąty patrzenia... "klasyczny" piksel wyświetlacza LCD to: RGB - wiadomo

 

teraz, ludzie mają oczy rozłożone w poziomie, więc najważniejsze jest żeby kąt patrzenia w poziomie był symetryczny (na tyle, na ile pozwala niesymetria samego piksela)... zaś w pionie jest - paradoksalnie - różnie, a dzieje się tak głównie w wyniku chęci cięcia kosztów i oszczędności

 

przykładowo weźmy pod uwagę wyświetlacz 60 stopni w lewo, 60 stopni w prawo, 60 stopni w dół i 40 stopni w górę...

 

i tak, wyświetlacz na który patrzy się w jednej orientacji dobrze (po 60 stopni dla każdego oka = patrzymy na wyświetlacz pod kątem prostym kierując nos mniej-więcej w geometryczny środek ekranu), może nie wyglądać dobrze po obróceniu, kiedy piksel wygląda tak:

R

G

B

 

czy:

B

G

R

... bo kąty się zmieniły, oś pionowa zamieniła się z poziomą, i teraz w pionie jest kąt symetryczny (po co?) a w poziomie nie... stąd obraca się wyświetlacz "lekko w jedną stronę" żeby "usymetrycznić kąt względem oczu"... np. 60+40 stopni to 100 stopni, na pół to 50 stopni... a więc "korekta" wynosi 10 stopni w lewo

 

problem zaś zaczyna się, kiedy taki kąt jest mniejszy niż rozstaw oczu... i dlatego osobiście nie lubię "obracanych" wyświetlaczy - bo tanie nie wyglądają dobrze, a drogie są drogie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za przystępne wytłumaczenie, tak coś właśnie podejrzewałem że to może mieć związek ze zmienioną orientacją. złapałem się dziś na tym, że oglądając film na ekraniku patrzyłem na niego pod kątem żeby widzieć normalnie:] ogólnie dla 1 osoby no problemo bo znajduje kąt i ogląda ale we dwie już wtedy ciężej.

 

 

>a drogie są drogie...

 

dobrze napisane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie byłem pewny czy pytac o to tutaj czy w gościnnych pytaniach:

Jak zapisać .txt żeby normalnie był czytany w e-100? Tzn z polskimi znakami lub chociaż bez krzaczków tylko odpowiednikami naszych liter - bo zapisując jako .txt w Star Officie potem mam właśnie krzaczki na odtwarzaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. teraz czyta dłużej ( ok 50 str - ponad 2min)

2. jak już odczyta - puste ekrany; są zaznaczone strony do przewijania, ile ich jest itd ale przewija się puste ekrany. .Txt zapisany w Star Officie odczytatywałem nastepnie w Notatniku (zwykły, Win Vista) i UTF-8. To samo na pamięci odtwarzacza jak i karcie... Trochę lipa, w czym rzecz???

note -> próbowałem 2 razy, wczesniejsze txty czyta, tylko tak jak pisalem - z krzaczkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a spróbuj napisać w notatniku dosłownie dwa zdania (z polskimi znakami) i zapisz kolejno trzy pliki w kodowaniu: ANSI, UTF-8, Unicode... i zobacz który działa

 

jak działa Unicode a nie UTF-8 to używaj Unicode... jeśli żaden nie działa a wyświetla się tylko ANSI... to znaczy że e100 jest przereklamowany (albo błąd firmware'u) - do tej pory każdy iriver wyświetlający pliki TXT, nie miał problemu ani z polskimi znakami ani z plikami UTF-8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a spróbuj napisać w notatniku dosłownie dwa zdania (z polskimi znakami) i zapisz kolejno trzy pliki w kodowaniu: ANSI, UTF-8, Unicode... i zobacz który działa

 

jak działa Unicode a nie UTF-8 to używaj Unicode...

dokładnie tak, UNICODE i unicode big indian (?) działają idealnie na ext i int memory. Dzięki za pomoc.

 

jeśli żaden nie działa a wyświetla się tylko ANSI... to znaczy że e100 jest przereklamowany (albo błąd firmware'u) - do tej pory każdy iriver wyświetlający pliki TXT, nie miał problemu ani z polskimi znakami ani z plikami UTF-8
ale straszysz :) skoro każdy do tej pory miał a ten dodatkowo ma więcej nowych opcji to chyba nie zgnoiliby tak prostej sprawy (którą i tak, jak piszesz, można załatwić firmware'em?)?. tak w ogóle to muszę się chyba pobawić w adwokata swojego nowego playerka bo aż tak zły to on nie jest :)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy bedzie ktos uprezjmy i wyjasni mi czym to jest spowodowane: znalazłem w prospekcie E 100 na irivier.com, jest napisane : max 8G microSD

raz czytam ze na chwile obecna obsluguje 2 gb, w opisie technicznym na mp3store ze 4gb. Czy moze sytuacja wyglada tak ze bedzie obslugiwal 8gb ale po wyjsciu nowego firmware?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje że E100 ma bardzo słaby aku, wbrew zapewnieniom producenta, chyba że ja mam jakis trefny.

Przy graniu z głośników trzyma ok 4h, powinien więcej? (na średniej głośności)

 

Policzmy : dwa głośniki E100 mają ponoć po 1W ( 1000mW )

 

Z kolei na wyjściu słuchawkowym max output power to 17mW na kanał .

 

Daje to prawie 60-krotną różnicę mocy , która musi się niekorzystnie odbić na autonomii odtwarzacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności