Skocz do zawartości

Filtry DAC - co oznaczają?


hechlok

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, proszę o pomoc w rozszyfrowaniu sposobu grania poszczególnych filtrów DAC

 

1. Super Slow

2. Slow

3. Slow Short Delay

4. Sharp Short Delay

5. Sharp.

 

Z góry dziękuję.

U mnie to leci od najbardziej okrągłego grania z podkreśleniem basu i niższej średnicy, przez granie równe (no leciutką V-kę) do większej ilości góry i wyższej średnicy i bardziej twardego grania... tylko nazwane mam inaczej i mam tylko 3 :F

Pamiętam, że jak miałem kiedyś inny DAC to działało to podobnie, a nazwy były chyba takie same jak w obecnym DacMagicu (Line, Min i coś tam jeszcze). Żeby nie było - nie są to u mnie różnice spektakularne, cały czas zachowany charakter DACa i najłatwiej to sobie wyłapać na AMPie dobrze oddającym źródło i... Etach :F

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slow albo sharp oznacza sposób przejścia z pasma przepustowego do pasma zaporowego. Slow przechodzi łagodnie, a sharp w sposób nagły, czyli np. filtr przepuszczający do 20kHz typu slow będzie jeszcze wyraźnie przepuszczał 21kHz, a sharp może tę częstotliwość już mocno wycinać. Tak na dobrą sprawę producenci DACów o zastosowanych filtrach piszą niewiele, albo coraz mniej. Dawniej pisali np. że to filtr typu FIR, ale rozdzielczości bitowej tego filtru ani rzędu nie podawali. Tak to sobie można dywagować w nieskończoność, bo producent nie pisze prawie nic. Jak się komuś chce, to może poszukać co to za filtry w sensie rodzaju.

Po pierwsze - FIR czy IIR? Ze względu na rozwój elektroniki i skali integracji układów scalonych, miło by było, żeby to była architektura IIR, bo daje znacznie większe możliwości kształtowania charakterystyki filtru. Niemniej, filtr typu slow można zrobić na architekturze FIR dolnoprzepustowej. Filtr typu sharp to już bym widział IIR, i to najprędzej byłby filtr Czebyszewa I lub II rodzaju, albo filtr elpityczny. Te ostatnie stosuje się przede wszystkim w telefonii cyfrowej, ale są najbardziej sharp. Z Czebyszewa to raczej ten, który ma ripple w paśmie zaporowym, ale nie pamiętam który to rodzaj. :D Zdawałem takie rzeczy na studiach kilkanaście lat temu.

Jak się komuś chce, to na zasadzie porównania odpowiedzi impulsowej do informacji "podręcznikowych" może próbować dojść jakie architektury zastosował AKM. Słowa kluczowe: Butterworth, Bessel, Chebyshev, minimal phase, constant group delay.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To nie było w prostych słowach :) może tak dla laika - jaki te filtry mają wpływ na dźwięk?

Wyczuwalny na granicy percepcji ergo dla nietoperzy ;)

 

MoBiLnIe

 

No pomogłeś :P

 

Ja to sobie tłumaczę tak, nie wiem czy dobrze:

te wolno opadające nie mają 'dzwonienia' przez co dźwięk nie ma wybrzmień i słychać go bliżej i powinien być ostrzejszy,

te szybko opadające mają w zależności od rodzaju 'dzwonienie' przed, po lub oba, 'echo' przez co słychać jakby było dalej i bardziej rozmyte.

Tak to wygląda z opisu, pozostaje sprawdzić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To nie było w prostych słowach :) może tak dla laika - jaki te filtry mają wpływ na dźwięk?

 

Wyczuwalny na granicy percepcji ergo dla nietoperzy ;)

MoBiLnIe

No pomogłeś :P

 

Ja to sobie tłumaczę tak, nie wiem czy dobrze:

te wolno opadające nie mają 'dzwonienia' przez co dźwięk nie ma wybrzmień i słychać go bliżej i powinien być ostrzejszy,

te szybko opadające mają w zależności od rodzaju 'dzwonienie' przed, po lub oba, 'echo' przez co słychać jakby było dalej i bardziej rozmyte.

Tak to wygląda z opisu, pozostaje sprawdzić.

Z opisu wynika, że Sharp ma największe echo przed i po.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale ktoś to słyszy? Już widzę, że skoro slow daje bardziej naturalne granie to tak sobie przestawiłem ale działa na zasadzie "mam właściwe ustawienie" więc musi być lepiej, różnicy w dźwięku nie słyszę ale na duszy jakoś raźniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

A moje relacje z filtrami w dakach były dość długo niejasne i niejednoznaczne. Teoretycznych zasad ich działania nie do końca ogarniam, a praktycznych skutków działania...nie słyszę...ale(!) czuję. 

Wygląda to mniej więcej tak, że podczas szybkiego przełączania między dwoma opcjami jakie mam w sabrze 9018, czyli slow i fast nie potrafię wskazać żadnych różnic w dźwięku:D.

Natomiast pozostawienie aktywnego któregokolwiek z nich na dłużej, wywołuje u mnie wyraźne i co najistotniejsze, powtarzalne objawy pozwalające na bezbłędne ich (filtrów znaczy) odróżnienie. Dominującymi objawami są uczucie dyskomfortu, przez narastającą irytację, do pokrzywienia mordy przy dłuższym słuchaniu włącznie - w przypadku filtra fast oraz braku wymienionych - w przypadku filtra slow. Taki ci ze mnie audiofil:ph34r:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły odkop ale w sumie temat nadal na czasie :) Ja mam tak że w zależności od urządzenia te filtry bywają bardziej lub mniej słyszalne i to do tego stopnia że tak jak słusznie zauważyłeś ich działanie można odczuć dopiero podczas dłuższych odsłuchów. Z jednej strony można powiedzieć że skoro nie słychać różnicy to szkoda sobie zawracać głowę, a z drugiej strony użytkowanie sprzetu na codzień pokazuje że jednak warto. To trochę tak jakby iść kupować materac. W sklepie możesz ponaciskać, poklepać, pougniatać a nawet się położyć na chwilę ale o tym czy dany materac jest wygodny dowiesz się dopiero jak się na nim wyśpisz i obudzisz bez bólu pleców.

 

Z drugiej strony jeśli dany sprzęt mi się po prostu nie podoba to te filtry można sobie wsadzić wiadomo gdzie bo zmiany są jednak subtelne i nigdy nie zmienią ogólnego odbioru.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności